طراحی نور در معماری

نور یکی از شاخص های مهم و نیازهای حیاتی در زندگی انسان ها می باشد. از این رو طراحی نور در معماری ساختمان ها مورد توجه طراحان داخلی و معماران بیشماری قرار میگیرد. نور پردازی در هر ساختمان باید متناسب با معماری ساختمان، و به نحوی باشد که کم و کاستی های موجود را رفع کند. در ادامه با ایده آل مگ همراه باشید:

المان نور فضای مورد نیاز را به وجود بیاورد، خستگی را به حداقل برساند و زیبایی دکوراتیو را به معماری ساختمان بدهد. پس برای یک نور پردازی خوب، نورگیری اتاق بیشترین اهمیت دارد. در صورت عدم وجود نور طبیعی در معماری اتاق، نور مورد نیاز باید به وسیله ی نور مصنوعی تامین شود.
کیفیت و کمیت نور به موقعیت مکانی ساختمان و اتاق ها، اندازه، فرم و ابعاد اتاق، تعداد پنجره ها و لوازمی که در برابر پنجره قرار میگیرند، بستگی دارد.

طراحی نور در معماری
جهت قرار گیری پنجره ها در اتاق از این حیث حائز اهمیت است که نورهای شمالی و نورهای جنوبی با یکدیگر در حرارت و یکنواختی متفاوت می باشند. نورهایی که از پنجره ی شمالی می تابد رنگ ها را واقعی تر نمایش می دهند.

طراحی نور در معماری

طراحی نور

برای طراحی نور در معماری یک اتاق، نقطه ی آغاز را می توان نور طبیعی اتاق دانست. نورهای مصنوعی را با توجه به کاربری های اتاق، و خاصیت دکوراتیو آن طراحی میکنند. برای مثال اگر اتاق نسبتا بزرگی دارید و برای مطالعه و استراحت مورد استفاده قرار می دهید باید نور مناسب آن را طراحی نمایید. یا در اتاق خواب نور کمتر و رنگ تیره تری برای طراحی مورد نیاز است.

طراحی نور در معماری

طراحی رنگ

رنگ دیوار ها تاثیر بسیار زیادی در نور یک ساختمان دارد. رنگ های تیره نور را جذب و انعکاس کمتری دارند، در صورتی که رنگ های روشن با انعکاس نور فضا را روشن تر میکنند.

 طراحی نور در معماری

طراحی نور در معماری
انواع نور پردازی های مورد نیاز:

به طور کلی سه نوع نورپردازی برای طراحی نور در معماری یک اتاق لازم و ضروری است:
۱. نور پردازی عمومی
۲.نور پردازی کانونی
۳. نور پردازی دکوراتیو
– نورپردازی عمومی:
مبنای طراحی نور پردازی در یک اتاق، نورپردازی عمومی است. در این مدل نور پردازی نور مورد نیاز به کمک یک چراغ در سقف یا ترکیب نور های رایج در هر اتاقی تامین میشود. باید دقت شود چراغ ها و منابع تامین کننده ی نور به نحوی قرار گیرد که کمترین سایه را در پی داشته باشد.
– نور پردازی کانونی:
این نوع نور پردازی مکمل نور پردازی عمومی است و بخش خاصی که نیاز به نور بیشتر دارد را روشن میسازد. برای مثال یک کاناپه مخصوص مطالعه را با یک چراغ که متصل به بازوی متحرک است، روشن می کند.
– نور پردازی دکوراتیو:
نور هایی که با جنبه ی زیباسازی محیط به کار می روند را نورپردازی دکوراتیو می گویند. این نور ها در اکثر موارد برای جلب توجه بیننده و به نمایش گذاشتن آثار و اشیآ زینتی به کا ر میرود.
در هر اتاق باید این سه نوع نور پردازی را داشته باشیم تا بتوانیم به کمک ایجاد خطای دید بر معماری یک اتاق تاثیر بگذاریم. بیشترین پیکسل نوری را در طلا فروشی ها و کمترین پیکسل نوری برای کافی شاپ ها به کار میبرند.

تاثیرات طراحی نور در معماری ساختمان

– یک چراغ دیواری یا چراغی با پایه بلند که نور را به بالا منتقل می کنند باعث می شود سقف بلند تر دیده شود.

طراحی نور در معماری
– چراغ هایی که نور را به سمت پایین می تابانند یا اباژور هایی که کلاهک رو به پایین دارند باعث میشوند که سقف اتاق ها کوتاه تر دیده شوند.

طراحی نور در معماری
– اگر قصد دارید فضای اتاق را گرم و صمیمی نمایش دهید از اباژور های متعدد با نور کرم رنگ استفاده کنید.

طراحی نور در معماری
– برای عریض تر نمایش دادن یک فضای باریک و طویل، با نصب یک تابلو و یا قرار دادن یک شی هنری، نگاه بیننده را منحرف کنید. یا یک نور بر روی یکی از دیوار های عرضی طراحی کنید.

طراحی نور در معماری

نور در کنار ساختار و مفاهیم دیگر مطرح می شود و به عنوان بخشی از این مجموعه باید به بهترین نحو طراحی و اجرا شود. وجود نور کافی در معماری هر محیط بسته ای نه تنها بازدهی ساکنان آن را افزایش می دهند در خلق و خو و ویژگی های روانشناختی افراد هم موثر واقع می شود.

امیدواریم این مطلب رضایت شما را جلب کرده باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code