طراحی رنگ در معماری

طراحی رنگ در معماری ساختمان ها از دیگر نکات طراحی دکوراسیون داخلی بعد از طراحی نور می باشد. رنگ پیش زمینه ی جهان است. اجسام با رنگ ها ماهیت می یابند. رنگ ها می توانند خصوصیات حالتها را تغییر دهند، روحیه ی انسان ها را تحت الشعاع قرار دهند و عواطف و احساسات را برانگیزد . امروزه طراحی رنگ ها درمعماری ساختمان نقش بسیار پر رنگی در برگرفته است. به گونه ای که برای هر اتاق با توجه به کاربری آن رنگ خاصی در نظر میگیرند. نکته ی حائز اهمیت در مبحث رنگ ها، ارتباط آنها با با یکدیگر و ارتباط آنها با نور می باشد. یکی از عواملی که باعث تنش و یا آرامش می شود، رنگ و نوری است که در به دلیل تداوم قرارگیری در محیط، بسیار تاثیر گذار است.

استفاده از رنگ ها در نمای خارجی

پیشتر به تاثیر نور و کاربرد و نکات طراحی نور در ساختمان ها اشاره کردیم حال قصد بررسی تاثیرات رنگ در دکوراسیون و کاربردهای رنگ های مختلف در کاربری های متفاوت را داریم.
در پایین به بریده ای از تاثیرات و کاربرد های رنگ در معماری ساختمان ها اشاره می کنیم.

رنگ در معماری:

رنگ باید از مواردی باشد که از همان ابتدا طراحی شود. این طراحی به هزینه های ساخت و ساز اضافه نمیکند!هدف از طراحی در ابتدا، صرفا رعایت کردن برخی نکات می باشد:

– هماهنگی با محیط

– جلب توجه

– تعدیل کردن فضا از نظر کوچک و بزرگ جلوه دادن آن

– تفکیک کردن و محدود کردن فضا

– جداسازی و تعریف فضا

– همسان و همگون کردن بافت فضا

استفاده از نورهای رنگی در دکوراسیون

 

کاربردهای رنگ در معماری

رنگ ها به دو دسته ی سرد و گرم تقسیم میشوند. مبنای این تقسیم بندی حسی است که بعد از دیدن رنگ ها به ما دست می دهد.
رنگ های گرم نظیر: قرمز زرد و نارنجی و رنگ های سرد : آبی بنفش و سبز می باشد. رنگ های گرم بیشتر در ترکیب با رنگ های سفید و مشکی استفاده می شود. تا آنها را بیشتر نمایش دهند. این رنگ ها محیط را کوچکتر نشان می دهند و فضا را گرم و صمیمی می کنند. استفاده از نور کرم یا زرد رنگ بر این تاثیر در محیط می افزاید. رنگ های سرد به دلیل آرامشی که به طرف می دهند در اتاق خواب ها کاربرد دارند، فضا را بزرگتر نشان می دهند و احساس امنیت و اطمینان ایجاد میکنند. ایرادی که برای این رنگ های سرد میگیرند، باعث سردتر دیده شدن از آن چیزی که هست می شوند.

استفاده از رنگ ها در دکوراسیون

استفاده از رنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن

رنگ درمانی در طراحی رنگ معماری:

در تاریخ بعضی از فرهنگ های قدیمی مصر و چین از روش های درمان توسط رنگ صحبت به میان آمده است. رنگ قرمز برای تحریک و ذهن و افزایش تمرکز، رنگ زرد برای تحریک اعصاب ، رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی، رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار و از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتی های پوستی استفاده می شده است. این باور ها به شکل مدرن هنوز در معماری ما کاربرد خود را از دست نداده است. برای همین منظور است که توصیه میشود دیوارهای بیمارستان ها را رنگ آبی و کتابخانه ها را قرمز یا نارنجی کنند. البته هرچند ممکن است رنگ آبی باعث آرامش شود و حس اطمینان ایجاد کند ولی در دراز مدت تکراری می شود. و حس خستگی و افسردگی را ایجاد می کند. در هر صورت توصیه می شود از قرار گرفتن طولانی مدت در فضاهایی با یک رنگ اجتناب کنید.

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون
اگر قصد دارید دیوارهای اتاق خود را چند رنگ کنید توجه داشته باشید که ترکیب رنگ ها بایکدیگر باید با تناژ یکنواخت باشد. این کار گیرایی محیط را بیشتر میکند. برای مثال ترکیب رنگ آبی نفتی به همراه زرد تیره و نارنجی و صورتی پر رنگ، بسیار زیبا و مدرن است. ولی دقت داشته باشید در این حالت حتما نور کافی برای اتاق شما تامین شده باشد.

استفاده از رنگ های مشابه

رنگ وسایل مورد استفاده در دکوراسیون باید به نحوی باشد که با رنگ معماری دیوار ها تطابق داشته باشد. قهوه ای یک رنگ رایج در دکوراسیون است که همواره با لوازم و نورهای موجود در فضا هم خوانی دارد.  توجه فرمایید که رنگ وسایل مصرفی تان را مطابق با رنگ غالب بر محیط خود انتخاب کنید و از ماندن در یک محیط تکراری برای مدت طولانی خوودداری کنید.

رنگ بندی و چیدمان اتاق نشیمن

 

امیدوارم  این مطلب رضایت شما را جلب کرده باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code