روانشناسی گریه

تحقیقات جدید در روانشناسی گریه تاثیرات گریه کردن را در آرامش و بهبود حال روحی نشان می دهد. حتما این حالت برای شما هم اتفاق افتاده که بعد از یک روز سخت و طاقت فرسا که در آن انقدر از نظر عاطفی پریشان شده اید که برای رفتن به خانه و ریختن چند قطره اشک نمی توانید صبر کنید. در این حالت تصور می کنید حالتان خیلی بد است اما فقط با ریختن چند قطر اشک احساس آرامش فوق العاده ای به شما دست می دهد که می توانید آرام گرفته و دوباره روال زندگی خود را از سربگیرید، بلند شوید و به سمت آشپزخانه بروید و بر روی آماده کردن شام تمرکز کنید. در ادامه با مجله ایده آل همراه باشید:

فواید گریه و رهایی از استرس

اگرچه در روانشناسی گریه اینطور به نظر می رسد که ریختن اشک می تواند حال شما را بهبود بخشیده و آرامش را به شما برگرداند اما گاهی بعد از گریه کردن احساس بدتری به شما دست می دهد از این رو که مشکلی که باعث گریه شما شده حل نشده و از بین نرفته است بلکه شما با شکستن غرور احساسیتان فقط شرایط را بدتر کرده اید.

در نظریه های زیادی به فواید و اثرات مخرب گریه پرداخته شده است و مطالعاتی از گذشته تا کنون درباره این مبحث مطرح بوده است. بسیاری از افراد تصور می کنند گریه به آنها کمک کرده و بسیاری دیگر تنایج متفاوتی داشته اند که همین امر تنیجه گیری را سخت می کند.

طبق گفته روانشناس دانشگاه کوئینزلند، لار شارمن و همکارانش ۲۰۱۹، پس از این که گریه فروکش می کند، حدود ۷۰٪ از افراد می گویند که گریه برای آنها مفید بوده است و بیشتر اوقات به عنوان احساس تسکین یا کاتارزیس از آن یاد می کنند. با این حال هنگامی که همین درصد از مردم درباره آخرین باری که گریه کردند پرسیده می شود ۵۱٪ زنان و مردان در روزی که گریه می کنند احساس تسکین داشتند و ۳۰٪ این طور فکر نمی کنند. قضاوت منصفانه، در مورد اینکه آیا گریه کمک می کند یا خیر بسیار دشوار می کند.

مطالعات روی تاثیرات مفید گریه

به عنوان پیش زمینه برای مطالعه تجربی، شارمن و همکارانش “تئوری های گریه” را مورد بررسی قرار دادند. نظرات بیشتری وجود داشت که گریه را “بخشی از یک فرآیند بهبود ، با یک عملکرد” رهاسازی “یا” سرریز “می دانستند.

نظریه پردازان معتقدند که اشک بدن را سم زدایی می کند. آن ها اظهار می کنند گریه می تواند به منظور آرام سازی، کاهش درد ، ترمیم تعادل هموستاتیک و حتی کمک به مقابله با عوامل استرس زا کمک کند.

درواقع گریه یک عملکرد محافظ برای تأثیر منفی و درد جسمی و کمک به بهبودی است. همین امر می تواند توضیح دهد چرا هنگامی که تنهایی گریه می کنیم به آرامش می رسیم.

روانشناسی گریه

شرمن و همکارانش تاکید كردند كه مطالعات آزمايشگاهي قبلي در مورد روانشناسی گریه ممكن است يافته هاي نامشخصي داشته باشد زيرا محققان براي مدتي کوتاه و تقریبا بيشتر از چند دقيقه از گریه شركت كنندگان را دنبال نمي كنند. علاوه بر این، اشک  ریختن در آزمایشگاه کار ساده ای نیست ، زیرا در برخی از این مطالعات تنها ۲۲ % از شرکت کنندگان می توانند به مرحله  گریه کردن در این محیط برسند. مهمتر از همه، محققان قبلی نتوانسته اند کنترل های کافی را ارائه دهند که شامل یک وضعیت خنثی است که باعث گریه نمی شود.

تاثیرات گریه روی بدن

برای غلبه بر این محدودیت ها، شرمن و همکاران. ۱۹۷ شرکت کننده از زنان سنین ۱۷ تا ۵۰ سال با میانگین سنی ۲۰ سال را به طور تصادفی در معرض نمایش فیلم های غمگین و خنثی قرار دادند.

شرکت کنندگان در شرایط گریستن به “ناراحت ” و” غم انگیز” گروه بندی می شوند که به تماشای فیلم هایی شامل تبلیغات غم انگیز، صحنه های فیلم متحرک و داستان های واقعی و  فیلم خنثی شامل فیلم های مستند، صحبت های تد و داستانهای واقعی بود نشستند.

شرمن و همکارانش در آزمایش خود شرکت کنندگان را به دستگاه مانیتور ضربان قلب و اندازه گیری میزان تنفس متصل کرده بودند که مقدار کورتیزول بزاقی قبل و بعد از فیلمبرداری را اندازه گیری کنند و معیارهای روحیه مثبت و منفی آنها را آزمایش کنند. مقیاس های اندازه گیری شده آزمایش گریه به محققان این اجازه را می دهد تا زیر گروه های ناراحت و غم انگیز را با هم مقایسه کنند.

برای سنجش گریه کردن شرکت کنندگان، مقیاس ناظران اشک ریختن آنها بود به این صورت که تعداد اشک قابل مشاهده در هر ۱۰ ثانیه ثبت می شد و اقدامات فیزیولوژیکی در ۲۰ ، ۳۵ و ۴۵ دقیقه پس از شروع مطالعه انجام شد و همچنین محققان از شرکت کنندگان خواستند تا گزارش دهند که آیا واقعاً گریه کرده اند یا خیر.

اما مؤلفه نهایی این مطالعه در خصوص روانشناسی گریه شامل یک تست استرس است که در آن شرکت کنندگان دست خود را در سطل یخ قرار می دهند، سنجشی که به آزمایش فشار سرد (CPT) معروف است. اگر گریه از انسان در برابر استرس محافظت می کند، پس کسانی که گریه می کنند باید بتوانند دستان خود را روی یخ، طولانی تر از کسانی نگه دارند که در طول آزمایش فقط احساس ناراحتی کرده بودند و گریه ناشی از رهایی غم برای آنها بوجود نیامده بود.

روانشناسی گریه

تاثیرات مثبت و منفی گریه

در این تحقیق همانطور که انتظار می رفت وضعیت در گروه” ناراحت ها ” تغییر چندانی نداشت و تاثیر منفی هم در طول تماشای فیلم ها بر آنها نگذاشت و هر دو گروه در انتهای مطالعه به همان پایه اولیه بازگشتند.

سطح کورتیزول اندازه گیری شده همه شرکت کنندگان نسبت به حالت اول مطالعه کاهش یافته است، اما کسانی که در گروه گریه یا غم انگیز بودند بلافاصله پس از تماشای فیلم، اوج کمی نشان دادند. در حالی که نوارها در طول فیلم های غم انگیز ، اوج ضربان قلب را نشان دادند و تنفس آنها کند شده بود. با این حال در مقایسه با شرکت کنندگانی که گریه نکردند ، به نظر می رسید کسانی که در هنگام تماشای فیلم گریه کردند بهتر توانستند تنفس خود را تنظیم کنند.

هنگامی که نوبت به مقابله با CPT رسید ، کسانی که گریه کردند دیگر قادر به تحمل تست استرس نبودند. بنابراین محققان به این نتیجه رسیدند که گریه کردن در شرایطی که دچار آسیب جسمی شده باشید و به کمک نیاز داشته باشید، مزیت خاصی نخواهد داشت.

ویدئوی روانشناسی گریه

 

مدیریت استرس با گریه

بنابراین، این یافته ها در خصوص روانشناسی گریه از این دیدگاه پشتیبانی نمی کنند که گریه غمناک به آرام کردن افراد از درد کمک می کند. حتی با این وجود که نتایج تنفس نشان می دهد که گریه کردن ممکن است به ارائه سیگنال های درونی که به افراد کمک می کند تا پریشانی را مدیریت کنند موثر است و یا شاید راه را برای جستجوی حمایت یا کمک اجتماعی سوق دهند.

ممکن است ارتباط مستقیمی از توانایی گریه در ارتقاء تغییرات بیوشیمیایی وجود نداشته باشد ، اگرچه ممکن است به شما کمک کند تا در کاهش اندوه خود قدم بردارید. همانطور میتوان از مزایای مطالعه تجربی که توسط شرمن و همکاران انجام شد به این نکته اشاره کرد که گریه در پاسخ به یک فیلم و صحنه های دلهره آور آن مهم نیست و این گریه حتی قابل مقایسه با گریه کردن در پاسخ به یک وضعیت واقعی و غم انگیز نخواهد بود.

در تتیجه می توان گفت اگر احساس کردید برای رهایی نیاز به جاری شدن اشکایتان دارید هیچ دلیلی برای جلوگیری از جاری شدن آنها روی گونه های شما وجود ندارد. آنها می توانند به سیگنالهای تطبیقی مفیدی تبدیل شوند که به شما امکان می دهد وضعیت خود را به حالت عادی تنظیم کنید. با توجه به عملکرد اجتماعی بالقوه گریه ،می توانید برای  بهبود روحیه غم زده خود با گریه کردن از کسانی که به حال روحی شما اهمیت می دهند کمک بگیرید.

منابع :

Sharman, L. S., Dingle, G. A., Vingerhoets, A. J. J. M., & Vanman, E. J. (2019). Using crying to cope: Physiological responses to stress following tears of sadness. Emotion. doi:10.1037/emo0000633.supp (Supplemental)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code