شرحی بر پیاده روی اربعین و مروری بر فلسفه آن

پیاده روی اربعین چیست؟


اربعین ،  چهلمین روز بعد از واقعه عاشورا است . عاشورا روزی است که امام حسین (ع)  نوه پیامبر اسلام و ۷۲ تن از یاران و نزدیکان ایشان در کربلا به شهادت رسیدند. اربعین یادآور آن است که حادثه کربلا تنها محدود به روز عاشورا نبوده است و ظلم سپاه یزید به خانواده امام حسین (ع)  و یارانش تا ۴۰ روز بعد از عاشورا با اسارت و شام ادامه داشته است.

زیارت اربعین، پیاده روی طولانی از نجف، کاظمین یا بصره تا کربلا می باشد. افرادی از اقشار مختلف جامعه ، (قومیت و فرقه ها) در این راهپیمایی شرکت می کنند از جمله کودکان نو پا در کالسکه ها و افراد مسن که با صندلی چرخ دار رانده می شوند. حتی معلولان، قدم به قدم ، همراه با عصا و اراده آهنین برای سفر و سلام کردن به امام حسین (علیها السلام) پیاده روی می کنند. کودکان، سالخوردگان، زنان، معلولین و … به عنوان زائرین و یا خادمین زوار امام حسین در این همایش بزرگ مشارکت دارند. در واقع پیاده روی اربعین دسته بزرگ عزاداری شیعیان اباعبدالله الحسین (ع) می باشد. علاوه بر آن نمایش بزرگی از شکوه و اتحاد شیعیان جهان است. سادگی، صمیمیت و مهربانی افراد در این همایش تمرینی برای ایثار و ازخودگذشتی می باشد.

در بین پنج تجمع جهانی که بیش از ۱۰ میلیون نفر در آن شرکت کرده اند، چهار تای آن در کربلا برگزار شده است.

  1. تخمین زده می شود ۲۱ میلیون نفر در اربعین سال ۲۰۱۲ شرکت کرده اند.
  2.  ۱۵ میلیون نفر در پیاده روی اربعین در سال ۲۰۱۱ شرکت کرده اند و حرم امام حسین (ع) در کربلا ، را زیارت کرده اند.
  3. حدود ۱۵ میلیون نفر در مراسم خاکسپاری C. N. Annadurai در تامیل نادو هند در سال ۱۹۶۹ شرکت کردند.
  4. حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون نفر در اربعین سال ۲۰۱۰ ، حرم امام حسین (ع) در کربلا ، عراق را زیارت کرده باشند.
  5. و تخمین زده می شود ۱۰ تا ۱۴ میلیون نفر در اربعین سال ۲۰۰۹ حرم امام حسین (ع) در کربلا ، را زیارت کرده اند.
پیاده روی اربعین چیست؟
پیاده روی اربعین

شرحی بر پیاده روی اربعین و فلسفه آن


پیاده روی از نجف به کربلا تقریباً ۸۵ کیلومتر و ۳ تا ۴ روز طول می کشد ، در حالی که از بصره حدود ۵۰۰ کیلومتر است. زائرینی (زائرانی) که از نجف الاشراف آمده اند ، سفر خود را از حرم مطهر حضرت علی (علیها السلام) شروع می کنند در این جمعیت انسانی که بصورت راهپیمایی به سمت کربلا می روند ، هیچ تبعیضی از مردان و زنان ثروتمند یا فقیر ، جوان یا پیر وجود ندارد. نکته ای که وجود دارد این است که همه زائرین در طول مسیر مراسم سینه زنی و روضه خوانی و مجالس سخنرانی بر گزار می کنند و یک صدا شعار می دهند. همه آنها بر این باورند که امام حسین (علیها السلام) یک سمبل جهانی ، بدون مرز و نمونه دینی از آزادی و شفقت است.

برگزاری این راهپیمایی و عزای میلیونی به علت معصومیت و پاکی افرادی هست که در حادثه کربلا خونشان به ناحق ریخته شد و ستم و هتک حرمتی بود که به بازماندگان و خانواده آن ها وارد شد.

شهادت امام حسین (ع) و یارانش و تجاوز به حریم ایشان، از طرف گروهی که خود را مسلمان می دانستند صورت گرفته است.

امام حسین (ع) ثارالله هست و این خواست خدا بوده است که بعد از قرن ها همچنان عده زیادی از مردم به ایشان ارادت داشته و سعی در پیمون راه ایشان داشته باشند. ثارالله» به این معناست که خون بهای امام حسین علیه السلام، متعلق به خداست و او کسی است که خون بهای امام حسین علیه السلام را خواهد گرفت. این واژه، حاکی از شدت همبستگی و پیوند سیدالشهدا علیه السلام با خداوند است که شهادتش همچون ریخته شدن خونی از قبیلة خدا می‌ماند که جز با انتقام گیری و خون خواهی خدا، تقاص نخواهد شد .

پيامبر اکرم-صلی الله عليه و اله

إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَینِ حَرَارَةً فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَا تَبْرُدُ أَبَداً

برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دلهای مؤ منان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

راه امام حسین (ع) راه آزادگی و ایستادگی در مقابل ظلم و نپذیرفتن ذلت است تا همچون سپاه یزید برای متاع ناچیز و قانی دنیا انسانیت و شرف خود را زیر پا نگذاریم.

خوارزمی گوید: امام حسین (ع) روز چهارشنبه یا پنج شنبه دوم محرم سال ۶۱ وارد كربلا شد. آن حضرت براي یاران خود خطبه اي خواند و فرمود: مردم برده دنیایند، دین بر زبانشان است و تا وقتي زندگي شان بگذرد در پي آنند. هرگاه با بلا آزموده شوند، دینداران اندك مي شوند.

در دوره صدام زیارت اربعین ممنوع شد. در زمان صدام، مردم آن را مخفیانه انجام می دادند و تعداد آنها خیلی کم بود. با سرنگونی دولت وی در سال ۲۰۰۳ زیارت اربعین احیا شد و از آن زمان تعداد زائرین هر ساله افزایش می یابد. این تعداد حتی در برابر تهدیدات داعش بیش از ۲۰ میلیون نفر بود.

در شرایط عادی ، به نظر می رسد بیش از ۲۰ میلیون نفر این سفر طولانی را انجام می دهند ، غیرممکن است. اما در کمال تعجب ، هزاران نفر از مردم محلی برای کمک به این زیارت کنندگان جمع شده اند و سطح خدمات ارائه شده آنها بی سابقه است. آنها هزاران چادر با آشپزخانه را برای خدمت به این زائرین برپا کردند. این خیمه ها مواکب نامیده می شوند که با هدف تهیه اقامت ، غذا ، نوشیدنی ، خدمات پزشکی و تقریباً هر کاری که زائران برای تکمیل سفر معنوی خود نیاز داشته باشند ساخته شده است.

مردم خدمات خود را بدون هیچ گونه هزینه ای ارائه می دهند و سعی می کند حداکثر راحتی را برای زائرین فراهم کند. اگر کسی در میانه راه خسته شود ، خانه های مردم برای آسایش آن ها باز خواهد بود و مردم از اینکه خادمین زوار امام حسین هستند و اجر و پاداش دنیوی و اخروی دریافت می کنند خوشحال هستند. این خانه ها و موکب ها بهترین امکانات را برای تأمین نیازهای زائرین دارند.

و چه لذتی بالاتر از محبت و پیوند عاطفی بین انسان ها که در این راهپیمایی بین تمام شیعیان جهان ایجاد می شود و تجربه شیرینی است. تجربه ای هر چند اندک از مدینه فاضله ای که بعد از ظهور امام زمان (عج) انتظار آن را داریم.

زائران نیازی به حمل چیزی در این سفر به جز لباس و کفشهایی که می پوشند ندارند. جالبتر از همه اینكه برپاکنندگان موكب ها به زائران التماس می كنند كه مهمان نوازی آن ها را بپذیرند. تعدادی از زائرین برای پدر و مادر و خادمین دعا می کنند و به راه خود ادامه می دهند. خادمین هر چیز جزئی مانند دستمال کاغذی ، خلال دندان و غیره را برای آنها فراهم می کنند ، لباس های آنها شسته و اتو و کفش ها واکس زده می شود. کسانی که چیزی برای ارائه ندارند ، با ماساژ دادن پاها به زائرین خدمت می کنند.

پس از مشاهده چنین عشق و شور و شوق از این خادمین زوار امام حسین (ع) ، هر بیننده ای به فکر فرو میرود که  اینان انسانند یا فرشتگان مبدل که به عنوان خادم در حال فعالیت هستند.

شرحی بر پیاده روی اربعین و فلسفه آن
فلسفه پیاده روی اربعین

حرف آخر


بدون شک اربعین یک انقلاب است.  انقلابی که به تمام دنیا نشان دهد اسلام دین صلح ، عشق و مراقبت از دیگران است. این موقعیتی است که می توان شاهد حضور پزشکان و ارائه خدمات پزشکی به صورت رایگان بود. علمایی که بر روی خاک نشسته اند و جوانان را راهنمایی می کنند. افراد بیمار در حال خدمت به افراد سالم هستند. این رویدادی است که زنان با وجود امنیت براحتی در حال قدم زدن هستند و کودکان با اشتیاق و لبخند در آن شرکت می کنند. در اربعین می توان شاهد امید ، عشق ، مهربانی ، حقیقت و ایثار بود.

یک ملت جنگ زده و مجروح تمام جهان را به نام کسی که پس از سه روز تشنگی و گرسنگی در بیابان کربلا ذبح می شود ، در آغوش می گیرند. درسهایی برای آموختن از این پیاده روی معنوی وجود دارد. این رویدادی است که در آن افراد بدون در نظر گرفتن فرقه ، حرفه و وضعیت اجتماعی در آن شرکت می کنند. کسی نیست که از دین یا فرقه سؤال کند. هر زایر محترم است . اگر کسی بخواهد وحدت امت مسلمان را شاهد باشد و بخواهد از تعالیم پیامبر اکرم آگاهی داشته باشد می تواند در پیاده روی اربعین شرکت کند.

 

نشانه های ظاهری مومن واقعی


امام حسن عسکری سلام الله علیها زیارت اربعین را یکی از نشانه های بارز و آشکار یک مؤمن واقعی دانسته است که می گوید:

علامات المؤمن خمس: صلاة إحدى وخمسين، وزيارة الأربعين، والتّختّم باليمين، وتعفير الجبين و جهر ببسم الله الرحمن الرحيم.

علائم ظاهری مؤمن واقعی پنج تا است:

  1. خواندن ۵۱ رکعت نماز در هر روز
  2. زیارت اربعین؛
  3. پوشیدن انگشتر روی دست راست (انگشتر عقیق)؛
  4. در حالت سجده، پيشانی بر خاك نهادن ( که به علت قداست خاک کربلا بهتر است روی تربت امام حسین (ع) سجده صورت بگیرد)
  5. بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code