خوراکی هایی که نباید پیش از پرواز میل کرد

خوراکی هایی که نباید پیش از پرواز میل کرد

اکثر افراد به این نکته توجه دارند که در هنگام سفر تغذیه خود را طوری تنظیم کنند که کمتر دچار مشکلات گوارشی شده تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از اوقات شیرین سفر خود لذت ببرند. در این مطلب قصد داریم در مورد برخی از خوراکیهایی که ممکن است مصرف آنها پیش از آغاز سفر هوایی برای مسافران مشکل‌ساز شود صحبت کنیم.

مسافرت هوایی یکی از روشهای آسان برای رسیدن به مقصد است. افراد با صرف زمانی کمتر با آسایش و رضایت بیشتر به مقصد مورد نظر خود خواهند رسید. برای داشتن پروازی بهتر همراه با آسایش و اطمینان خاطر، رعایت یکسری از نکات ضروری است.

بیشتر افراد حین پرواز دچار استرس می‌شوند به همین دلیل باید باید پیش از شروع مسافرت هوایی از مصرف مواد غذایی که باعث تحریک معده و افزایش استرس می شود خودداری کرد.

خوراکی هایی که نباید پیش از پرواز میل کرد

سیر

سیر یکی از سبزیجاتی است که مصرف آن پیش از پرواز به هیچ عنوان توصیه نمی شود. هر چند سیر ماده غذایی مفیدی محسوب می شود و می تواند باعث بهبود وضعیت سلامتی افراد شود اما به دلیل اینکه دارای بوی تندی است مصرف آن پیش از پرواز می تواند مشکل ساز باشد.

در محیط بسته هواپیما بوی سیر ممکن است باعث آزار بقیه مسافران شده و خود فرد نیز از شرایط به وجود آمده دچار سرخوردگی و اضطراب شود. پس بهتر است برای داشتن پروازی آرام، مصرف سیر را به وقت بهتری موکول کرد.

سیر

قهوه

قهوه یکی دیگر از مواردی است که مصرف آن پیش از پرواز به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. نوشیدن قهوه موجب می‌شود بدن با کم آبی روبه رو شده که این موضوع می‌تواند به تحریک معده منجر شود. اصولاً پیش از پرواز باید از مصرف مواد غذایی تحریک کننده معده خودداری کرد. چون تحریک معده در شرایط پرواز باعث افزایش میزان استرس در فرد خواهد شد.

نوشیدنیهای گازدار

نوشیدنی های گازدار جزو مواد خوراکی محسوب می شوند که مصرف آنها در هیچ زمانی توصیه نمی شود. وجود مقادیر بالای قند در این مایعات می تواند باعث بروز مشکلات زیادی از جمله پوسیدگی دندان‌ها شود. اما مصرف این مایعات گاز دار پیش از پرواز می تواند باعث بروز مشکل شود و گازی که در این نوشیدنی ها وجود دارد منجر به ایجاد نفخ میشود که این موضوع در هنگام پرواز بسیار ناراحت کننده خواهد بود. همچنین روده بزرگ با توجه به حجم بالای شیرین کننده ها و دی اکسید کربن موجود در این نوشیدنی ها دچار مشکل خواهد شد. برای پیشگیری از مشکلاتی از جمله سوزش معده و نفخ بهتر است پیش از سفر هوایی از نوشیدنی های گاز استفاده نشود.

نوشیدنیهای گازدار

سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی سرخ کرده یکی از خوراکی های خوشمزه و وسوسه انگیز است که مصرف آن پیش از آغاز سفر هوایی می تواند باعث بروز مشکل شود. البته این مشکل ممکن است به هیچ عنوان در مواقع دیگر بروز نکند اما در هنگام سفر هوایی به دلیل افزایش سطح استرس ممکن است گوارش فرد دچار مشکل شده و هضم غذا به آسانی انجام نشود. سیب زمینی سرخ کرده دارای مقادیر بالایی از چربی و سدیم است که همین موضوع می‌تواند به ورم معده و سنگینی آن منجر شود. پس بهتر است مصرف این خوراکی خوشمزه را به وقت دیگری موکول کرد.

سیب زمینی سرخ کرده

آبنبات و آدامس های بدون قند

از جمله مواردی که مصرف آنها  از سفر هوایی توصیه نمی شود می‌توان به آبنبات ها و آدامس های بدون قند اشاره کرد. این خوراکی های خوش طعم و خوش رنگ و خوش بو می توانند باعث بروز مشکلاتی در حین پرواز شوند. اصولاً در تهیه این خوراکی ها از شیرین کننده های صنعتی استفاده می شود که این موضوع می‌تواند منجر به بروز نفخ و همچنین تحریک مثانه شود.

بهترین رستوران های مشهد برای صرف صبحانه

حبوبات

همانطور که قبلا هم اشاره شد پیش از پرواز باید از مصرف مواد غذایی تحریک کننده دستگاه گوارش به شدت خودداری کرد. یکی از این مواد غذایی حبوبات است. مصرف حبوباتی مانند نخود، لوبیا و عدس می تواند به تحریک دستگاه گوارش منجر شود.

البته این موضوع تنها محدود به حبوبات نیست بلکه مصرف سبزیجاتی مانند گل کلم و کلم بروکلی هم می تواند باعث بروز چنین حالتی شود. قطعا مصرف این مواد غذایی محرک پیش از پرواز می تواند باعث شود کل سفر هوایی از نفخ و دل درد و رنج ببرید.

حبوبات

همبرگر و انواع ساندویچ

ساندویچ ها، همبرگرها و به طور کلی فست فود ها دارای مقادیر بالایی از چربی و نمک هستند که همین موضوع می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی در افراد شود. اما مصرف چینین خوراکیهایی پیش از پرواز می تواند تاثیر بدتری بر روی بدن داشته باشد.

همواره مشاوران و متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از بروز بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا و سوءهاضمه مصرف فست فودها به کمترین حد ممکن برسد. بنابراین چه پیش از پرواز و چه در اوقات دیگر بهتر است کمتر سراغ است این دسته از مواد غذایی رفت.

سیب و میوه های اسیدی

مصرف میوه ضامن سلامتی بدن است. بخصوص سیب که به عنوان میوه سلامتی شناخته می‌شود. اما توجه به این نکته مهم است که حتی یک ماده غذایی بسیار مفید هم اگر در شرایط نامناسبی استفاده شود می تواند تاثیر بدی روی بدن داشته باشد. سیب و بیشتر میوه ها دارای مقادیر بالایی از فیبر هستند.

فیبر برای معده و بهبود وضعیت گوارش بسیار مفید است اما به شدت دیر هضم بوده که همین موضوع پیش از پرواز می تواند باعث افزایش تحریک معده شود. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز تحریک معده، نفخ و دل درد باید از مصرف سیب و میوه های اسیدی پیش از پرواز خودداری کرد. همچنین از دیگر مواردی که باید به آن اشاره کرد عدم استفاده از آب میوه های دارای ویتامین c پیش از پرواز است.

البته این مورد تنها مربوط به مسافرت‌های هوایی نمی شود و بهتر است در مسافرت های زمینی هم رعایت شود. آب میوه های دارای ویتامین c باعث افزایش ادرار خواهند شد که این موضوع می‌تواند در هنگام سفر مشکل آفرین باشد.

آجیل‌ها و مغزیجات

بسیاری از افراد به مصرف آجیل آن هم در هنگام مسافرت علاقه زیادی دارند و این کار می‌تواند باعث سرگرم شدن آنها شود. اما باید به این نکته توجه داشت که مصرف این تنقلات سالم البته خوشمزه پیش از پرواز کار را چندان درستی نیست. مقادیر بالای فیبر موجود در آجیلها و مغزیجات می تواند باعث بروز نفخ و دل درد شود. با جذب فیبرهای موجود در مغزیجات توسط میکروب های روده، گاز تولید می شود که می تواند منجر به نفخ و ناراحتی گوارشی شود. پس برای داشتن سفر هوایی آرام و بی دردسر بهتر است مصرف این دسته از تنقلات را به وقت دیگری موکول کرده و پیش از سفر و در طول پرواز از مصرف آنها پرهیز کرد.

آجیل‌ها و مغزیجات

غذاهای پروتئینی

از جمله غذاهای حاوی پروتئین می توان به گوشت و تخم مرغ اشاره کرد. این مواد غذایی اگرچه برای بدن بسیار مفید و ضروری هستند اما مصرف آنها پیش از پرواز به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اصولاً بین ۳ الی ۵ ساعت پس از مصرف مواد غذایی پروتئینی حاوی سولفور، در بدن گاز سولفید هیدروژن تولید خواهد شد و به این ترتیب در صورتی که پرواز کوتاه مدت و در حدود یک ساعت باشد مصرف غذاهای پروتئینی پیش از آغاز سفر مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما پیش از پرواز های طولانی تر بهتر است از مصرف این موادغذایی خودداری کرد.

خشکبار

انواع میوه های خشک شده و خشکبار جزو سالم ترین و البته محبوب ترین تنقلات محسوب می شوند. اما مصرف این تنقلات خوشمزه پیش از پرواز می تواند در طول سفر هوایی مشکل‌ساز شد. در صورت استفاده از حجم زیادی از میوه های خشک شده،میزان فیبر و سوربیتول در روده افزایش خواهد یافت. با افزایش این دو در روده، جذب آب افزایش یافته که همین موضوع منجر به تولید گاز روده خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از نفخ و دل درد در طول سفر هوایی باید از مصرف زیاد این دسته از مواد غذایی خودداری کرد.

اسنک های تند و شور

از جمله خوراکی هایی که نباید پیش از پرواز مصرف کرد می‌توان به اسنکهای تند و شور اشاره کرد. این خوراکی ها به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از نمک و ادویه به شدت باعث تشنگی خواهند شد و همین موضوع منجر به افزایش مصرف آب در طول سفر هوایی می شود. نوشیدن بیش از حد آب علاوه بر اینکه می‌تواند سبب دل درد و بروز مشکلات گوارشی شود، موجب افزایش ادرار نیز شده و از این جهت می‌تواند برای مسافر مشکل ساز شود.

خوراکی هایی که نباید پیش از پرواز میل کرد

سبزی های کلمی

سبزیهای کلمی از جمله خوراکی هایی هستند که مصرف آن پیش از سفر هوایی مضر است. این سبزیجات با وجود اینکه در شرایط عادی بسیار برای بدن مفید هستند اما مصرف آنها پیش از پرواز میتواند ضررهایی را به دنبال داشته باشد.

مصرف چنین سبزیجاتی می تواند احساس باددار بودن را در فرد ایجاد کند که این موضوع می تواند ناراحت کننده باشد. هواپیما محیطی با سطح فشار بالا است به همین جهت مصرف چنین سبزیجاتی پیش از سفر هوایی در موارد نادری می تواند منجر به بروز سکته شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا با ذکر یک سری از نکات در مورد مصرف مواد غذایی پیش از پرواز از بروز مشکلات گوارشی در هنگام مسافرت های هوایی جلوگیری کنیم. شما می توانید با رعایت این نکات ساده پرواز خوبی را تجربه کنید.

بهتر است پیش از آغاز سفر از از مواد غذایی سبک که مراحل هضم آسان تری دارند استفاده شود. اگر احساس می کنید که به مواد غذایی خاصی حساسیت دارید یا ممکن است به سنگینی معده و بروز نفخ در شما منجر شود مصرف آن را به وقت دیگری موکول کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code