جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

معرفی استان لرستان


استان لرستان در غرب ایران در دامنه کوههای زاگرس قرار دارد ، لرستان یکی از قدیمی ترین مکان ها نه تنها در ایران بلکه در کل جهان است.

کاوش های باستان شناسی ثابت کرده است که این استان یکی از نخستین زیستگاه های انسانی است که شامل دوران قبل از تاریخ ، دوره اسلامی و دوره مهر و سکه می باشد.

لرستان بالاترین میزان بارش را دارد. از نظر اقلیمی این استان را می توان به سه بخش تقسیم کرد: مناطق کوهستانی مانند بروجرد ، دورود ، ازنا ، نورآباد و آلیشتار که زمستان های سرد و تابستان های معتدل را تجربه می کنند. در منطقه مرکزی ، بهار از نیمه فوریه آغاز می شود و تا اواسط ماه مه ادامه دارد. خرم آباد در این منطقه قرار دارد. اما مناطق جنوبی مانند پل دختر و پاپی در مسیر جریانهای هوای گرم خوزستان قرار دارند و دارای تابستانهای گرم و زمستانهای نسبتاً معتدل هستند.

بلندترین نقطه استان، قله کوه اوشتران با ارتفاع ۴،۰۵۰ متری است. مناطق کم ارتفاع در جنوبی ترین بخش استان تقریباً ۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

بنابراین طبیعت بکر و دیدنی لرستان برای علاقه مندان به طبیعت بسیار جذاب می باشد.

نقشه استان لرستان
نقشه استان لرستان

خرم آباد پایتخت لرستان 


پایتخت استان لرستان ، خرم آباد ، یکی از مهمترین شهرها در غرب ایران بوده و هست. شهر باستانی خایدالو در مرکز اصلی شهر خرم آباد امروزی همچنین تمدن ایلام واقع شده است. شاپورخاست  (شهر باستانی خرم آباد) ، به دستور شاپور دوم (دهمین پادشاه ساسانی) بر روی ویرانه های آن ساخته شده است. فلک الافلاک سمبل شهر باقی مانده از آن دوره است.

این شهر هم اکنون در آزادراه ۵ واقع شده است که آزادراه تهران و بندر امام را به هم متصل می كند و بخشی از راه اتصال شمال – جنوب است كه به آن اهمیت استراتژیكی می بخشد.

جمعیت این شهر عمدتاً لر و لک است. این شهر دارای آب و هوای معتدل و بارندگی شدید به ویژه در فصل بهار و زمستان است که منابع آب زیرزمینی قابل توجهی و چشمه های بیشماری دارد.

خرم آباد دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی است که آن را به مکانی مناسب برای مسافران تبدیل می کند.

معرفی چند مکان دیدنی و زیبای لرستان


  • قلعه فلک الافلاک

در تپه سنگی حاکم بر شهر خرم آباد و در نزدیکی رودخانه خرم رود ، قلعه فلک الافلک (به معنای بهشت آسمان) قرار دارد. بنایی که با نامهای دیگری همچون قلعه دوازده برج ، قلعه شاپورخاست و کاخ اتابکان نیز شناخته می شود ، حدود ۱۸۰۰ سال پیش ساخته شده است و به عنوان سمبل خرم آباد در نظر گرفته شده است.

زیربنای واقعی قلعه تقریباً ۳۰۰ در ۴۰۰ متر (۹۸۰ فوت ۱۰ ۳۱۰ فوت) می باشد. ارتفاع کل سازه از جمله تپه به ۴۰ متر از فضای اطراف می رسد. این قلعه به مساحت ۵،۳۰۰ متر مربع (۵۷،۰۰۰ فوت مربع) مساحت دارد.

قلعه Falak-ol Aflak به طرز چشمگیری به نظر می رسد که با سیستم رطوبت گیر باستانی ساخته شده است.

پیش از این ، کارشناسان معتقد بودند کانال های بزرگتر از ۱ متر ، کل منطقه زیر قلعه را پوشانده و مخفیگاه ساکنان بوده است. اما شواهد حاکی از آن است که برای محافظت از قلعه در برابر تغییر آب و هوا و آبهای زیرزمینی ، مهندسان ساسانی آن را به دستگاه های رطوبت ساز مجهز کرده اند.

قلعه Falak-ol Aflak از موادی مانند سنگ و چوب ساخته شده است که در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند. به همین دلیل این قلعه در بالاترین نقطه شهر خرم آباد ساخته شده است تا باد بتواند به داخل ساختمان نفوذ کند و پایه های آن را خشک کند.

این قلعه به موزه مردم شناسی تبدیل شده است که نشانگر تاریخ ، فرهنگ و سبک زندگی افراد ساکن در آن منطقه است.

قلعه فلک الافلاک در لرستان
قلعه فلک الافلاک
  • گرداب سنگی

گرداب سنگی ، محلی به نام Gerdaw-Bardineh ، ساختمانی استوانه ای است که از سنگ و “ساروج”  (مخلوطی از خشت و خاک رس) ساخته شده است. این بنا با محاصره چندین چشمه ، در نزدیکی غاری مربوط به قبل از تاریخ قمری قرار دارد.

سه خروجی در ابعاد مختلف برای مدیریت آب حاصل از چشمه ها و تأمین آب آشامیدنی باستانی شاپورخاست طراحی شده است. این ساخت و ساز یک بار برای جیره بندی و توزیع آب آشامیدنی و کشاورزی در بین مردم محلی و کشاورزان مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین از آن برای آسیاب های آبی استفاده شده است که بقایای آن را می توان در مجاورت دره خرم آباد و محل قرارگیری شهر باستانی شاپور خاست مشاهده کرد.

این سازه به قطر ۱۸ متر و تا ۱۰.۳ متر ارتفاع دارد. سبک معماری و مصالح به کار رفته در ساخت آن نشان می دهد که این بنا به دوره ساسانیان باز می گردد. هم اکنون در مرکز شهر اما در داخل بافت قدیمی شهر باستانی واقع شده است.

Gerdab Sangi در سال ۱۹۷۶ در فهرست میراث ملی ثبت شد.

جاذبه گردشگری لرستان گرداب سنگی
گرداب سنگی
  • دریاچه گهر

دریاچه گهر یک دریاچه مرتفع است که در بین ازنا اشتران کوه واقع در استان لرستان ایران با ۲۳۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا واقع شده است. این دریاچه به نگین اشتران کوه مشهور است که به دلیل عدم تردد در جاده ، تا حد زیادی از تخریب و آلودگی انسانی دور است. سالانه حدود ۷۰،۰۰۰ گردشگر برای بازدید از این منطقه جذب می شوند.

میزان بارش در منطقه گهر سالانه حدود ۹۳۳ میلی متر است که بیشتر به شکل برف است و در فصلی که میزان بارش برف بسیار است سطح دریاچه یخ زده است.

پوشش گیاهی اطراف دریاچه گهر جنگل حاوی درختان بلوط ، بید ، بادام ، پسته ، گلابی ، گل کلم ، نارون ، بلوط ، بلوط ، گردو ، انجیر ، خاکستر ، سیب ، زالزالک ، ارژن ، حوالی Mesquite ، انار ، تاماریسک و موی وحشی است. گلها: فریتاریا ، شقایق ، عنبیه و لاله های وحشی و لاله های آخارار

دریاچه گهر در لرستان
دریاچه گهر
  • آبشار بیشه

پایین ایستگاه قطار بیشه در مسیر راه آهن شمال – جنوب در نزدیکی خرم آباد ، استان لرستان ، آبشار بیشه واقع شده است. بیشه با داشتن حدود ۴۸ متر ارتفاع  ، بدون شک یکی از دیدنی ترین آبشارهای ایران است. پهنای آن ۲۰ متر و ۱۰ متر طول آن قبل از پیوستن به رودخانه سزار است. این آبشار از چندین چشمه تشکیل شده است که تصویری باشکوه ایجاد می کند.

جنگل های بلوط وسیع روستای بیشه و ایستگاه قطار را محاصره کرده است. در امتداد آبشار و ایستگاه ، استراحتگاه و آلاچیق برای بازدید کننده هایی که برای گذراندن یک روز در هوای دلپذیر منطقه آمده اند ساخته شده است. همچنین اقامتگاه هایی برای اقامت یک شبه وجود دارد.

در فاصله ۶۵ کیلومتری خرم آباد ، آبشار بیشه از طریق جاده آسفالت از سطح شهر قابل دسترسی است. این مکان ۴۸مین عنصری بود که در سال ۲۰۰۸ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

آبشار بیشه در استان لرستان
آبشار بیشه
  • تنگه کول پیر

تنگه کول پیر به طول ۲.۵ کیلومتر و ارتفاع ۱۰۰ متر در جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد. نقاشی آب بر روی صخره‌ها، چشم هر تماشاگری را می‌نوازد. تنگه کول پیر از جاذبه‌های طبیعی ناشناخته در استان لرستان می باشد.

 

تور ترکیبی طبیعت گردی روستاهای اردبیل

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code