معرفی آبشارهای دیدنی لرستان

استان لرستان در غرب ایران در دامنه کوههای زاگرس قرار دارد. مکان های گردشگری و جاذبه های طبیعت گردی لرستان زیبا و کم نظیر می باشد و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. از جمله جاذبه های لرستان، آبشارهای زیاد آن می باشد که در این مقاله تعدادی از آن ها را معرفی کرده ایم.

آبشار آب سفید


آبشار آب سفید ، یکی از آبشارهای جنوب شرقی استان لرستان در شیب کوه های زاگرس در کنار کوه بلند قالی کوه در منطقه زالقی در شهر علی گودرز می باشد. این آبشار از یک تونل عبور می کند و از قلب یک کوه صخره ای بیرون می آید. خروج آن از کوه با ارتفاع ۶۹ متر بسیار شگفت انگیز است. این آبشار به رود رودبار (اب زالکی) لرستان می پیوندد و سرانجام به رود دز می ریزد.

عرض آن در فصول بارانی ۱۵ متر است. از آنجا که آب آن پس از اصابت به سنگ ها با هوا ترکیب می شود ، به حباب های سفید تبدیل می شود و این همان دلیلی است که نام آبشار، آب سفید گذاشته شده است. در مسیر علی گودرز به آبشار می توانید مناظر زیبایی را مشاهده کنید که هر بیننده ای را متحیر می کند. این آبشار در دره ای تاریک قرار دارد ، که در نتیجه فعالیت های زمین شناسی و فرسایش توسط آب طی چند هزار سال شکل گرفته است.

آبشار وارک


آبشار وارک در بخش غربی نوژیان و ۶۰ کیلومتری خرم آباد واقع شده است. سرچشمه آبشار یک صخره است و پس از گذشت حدود ۱۵ متر از صخره از بین می رود و آبشار دوم ایجاد می شود. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل کمبود آب یکی از زیباترین منظره ها می باشد که قسمت اول آبشار، ارتفاع ۷ متر و عرض ۱۵/۵ متر و قسمت دوم ۱۵.۵ متر ارتفاع و ۵/۵۶ متر عرض دارد. حداکثر ارتفاع آن ۵۷ متر و عرض آن ۵۰ متر است. در اطراف این آبشار مملو از درختان بلوط ، گلابی و زالزالک است.

آبشار وارگ


 آبشار وارگ در روستایی با نام وارگ در جنوبی ترین منطقه شهر الیگودرز واقع شده است. این آبشار آب فراوان دارد و پس از آن که از دریاچه درکوه صخره ای سرچشمه می گیرد ، اولین آبشار را تشکیل می دهد. بعد از حدود ۱۵ متر به رودخانه رودبار لرستان می ریزد و از سنگ دوم سقوط می کند. ارتفاع وارگ ۱.۳۲۰ متر از سطح دریا است. این آبشار در لیست آبشارهای مدلهای دوقلو قرار دارد. دسترسی به این آبشار بسیار دشوار است به گونه‌ای که از الیگودرز باید به جاده شول آباد بروید و سپس از آنجا با اتومبیل به روستای ازنود و سپس به روستای دستگرد بروید. وارگ منطقه ای بکر باقی مانده است و هنوز مردم این مکان نیمه عشایری هستند و این بدان معنی است که در فصل گرم آنها به مناطق مرتفع می روند. یكی از خصوصیات آن این است كه در هنگام عبور از آبشار اصلی آبشارهای كوچك و زیبا دیده می شود كه هر یك از آنها از نظر ظاهری ویژگی های خاص خود را دارد. این مناطق نسبتاً ”گرم و دارای پوشش گیاهی و جنگل (عمدتا” بلوط) است. یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد این منطقه ، محله مرزی آن با سه استان کشورمان ، استانهای اصفهان ، چهارمحال و بختیاری و خوزستان است. حداکثر ارتفاع آبشار وارگ ۵۷ متر و همچنین دارای ۵۰ متر عرض است.

آبشار تاف


 این روستا در ۲ کیلومتری غرب روستای پیرامام و در همسایگی روستای برنجه در زاز و منطقه ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز از استان لرستان واقع شده است. این آبشار به دلیل دوری از روستا مشخص نیست. برای دسترسی به این آبشار می توانید در محور الیگودرز شول آباد فرعی پیر امامی قرار بگیرید. این آبشار پله ای بوده و از ۳ آبشار تشکیل شده است. ارتفاع کلی این آبشار حدود ۸۰۰ متر است. اگرچه این آبشار در تمام طول سال دارای آب است ، اما میزان آب در سایر فصول سال به جز اواخر زمستان و بهار آنقدر کم است که از برخی جهات می تواند در لیست آبشارهای فصلی لرستان قرار بگیرد. این امکان وجود دارد که با ریختن منابع دائمی که در نزدیکی آبشارها واقع شده اند ، حجم آب آبشار دائمی شود.

آبشار آفرینه


 آبشار آفرینه در دهستان آفرینه در بخشی از شهر پلدختر در استان لرستان است و پر از آب است. این آبشار از ۳۸ کیلومتری جنوب خرم آباد شروع می شود و با تلاقی رودخانه های چشمک و آفرینه تشکیل می شود. . آبشار آفرینه در انتها به رودخانه Kahkan می ریزد.

آبشار چکان


 این آبشار یکی از آبشارهای الیگودرز است که دارای ۳۰ متر ارتفاع و عرض ۴ متر در جنوب شرقی استان لرستان و در کوهپایه کوههای زاگرس مشرف به دره قطره چکان است. روستای حسین آباد و دهقادی در نزدیکی آن واقع شده است. این آبشار در منطقه شول آباد می باشد

این آب پس از گذر از مسیردشت چاکان ، به آب چشمه Dasar متصل می شود و رودخانه چکان را می سازد. در اطراف آبشار و در امتداد پوشش رودخانه با درختان گردو ، بلوط و گلابی روبرو می شوید. افراد محلی نیز از آب آن برای مقاصد کشاورزی استفاده می کنند. کوههای اطراف آبشار زیستگاه پرندگانی چون بلبل ، زالزالک ، کبوتر و حیوانات وحشی مانند خرس ، پلنگ ، گرگ و گراز وحشی است.

بهترین راه برای دیدن آبشار چکان از طریق جاده های شول آباد است. راه های دیگراز طریق خرم آباد ، سپیدشت و شول آباد است.

آبشار سرکانه


 آبشار سرکانه یا هفت چشمه در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد واقع شده است. ارتفاع آبشار ۱۵ متر و عرض آن ۱۷ متر است. از پوشش گیاهی اطراف آبشار می توان به درختان بلوط ، انواع توت ها و انگور اشاره کرد. سرکان ۷۵مین اثر آبشار طبیعی ملی است که در ۱۵ ام مهر ۱۳۸۸ توسط سازمان میراث فرهنگی ایران در فهرست میراث طبیعی قرار گرفته است.

آبشار گلهو


آبشار Golhou یا آبشار کاکارضا،  آبشاری است که در روستای کا کا رضا در استان لرستان واقع شده است. این آبشار در ۳۵ کیلومتری شمال خرم آباد در دره ای میان درختان بلوط و مزارع حبوبات و غلات واقع شده است. این آبشار حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. نام آبشار از دو کلمه گل و هو موجود است که به معنی خوب است. معنی نام آبشار محل گلهای خوب است.

آبشار غسلگاه


 آبشار غسلگاه پانزده کیلومتر با نورآباد استان لرستان فاصله دارد و هفت متر ارتفاع دارد. این آبشار دارای حوضچه ای به مساحت سی متر مربع در پایین است. معمولاً تا اواسط تابستان آب دارد و بعد از آن ، آب در آن نمی ریزد اما آب چاهی که در کنار آن قرار دارد تقریباً در تمام فصول سال جاری است. در سال های اخیر قاچاقچیان عتیقه برای پیدا کردن گنج ، اقدام به حفر کرده اند و منظره طبیعی و حوضچه های پر از سنگ و خاک را تغییر داده اند

آبشار نوژان

 آبشار نوژیان یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان واقع شده است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد با ارتفاع نود و پنج متر و عرض پنج متر واقع شده است. نوژیان چهل و نهمین اثر ملی آبشار است که در تاریخ ۲۷ مارس ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی واقع شده است.

بهترین مکان های شمال ایران برای مسافرت

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code