معرفی چند جاذبه گردشگری شاهرود

شاهرود کجاست؟


شاهرود شهری در استان سمنان ایران است و بزرگترین شهر استان سمنان است . شاهرود از شمال با کوه های البرز و از جنوب با کویر شور احاطه شده است. هوا در مناطق کوهستانی سرد است و در مناطق دیگر شهر تا حدودی معتدل است. شاهرود در حدود ۴۱۰ کیلومتری شرق تهران می باشد. از جمله جاذبه های گردشگری شاهرود می توان به کاروانسرای عباس آباد، کاروانسرای میاندشت، بهار هفت رنگ، برج کاشان بسطام، حمام امیریه و … اشاره کرد.

شاهرود-کجاست

معرفی چند مکان گردشگری شاهرود


  • کاروانسرای عباس آباد

این کاروانسرای صفوی در روستای عباس آباد شاهرود واقع شده است. این سازه دارای یک نقشه مستطیل شکل از چهار ایوان ، ۳۲ اتاق مشرف به حیاط و دو ورودی است که ورودی اصلی آن در ضلع شرقی قرار دارد. دسترسی به پشت بام از طریق پله ها در ایوان های شرقی و غربی (ایوان) امکان پذیر است. حوض در وسط حیاط برای خرید ، فروش و بارگیری کالا ساخته شده بود.

کاروانسرای-عباس-آباد

  • کاروانسرای میاندشت

در روستای میاندشت شاهرود سه کاروانسرا که به یکدیگر متصل هستند ، حضور دارند که به عنوان کاروانسرای شاه عباسی معروف است و با آجر ساخته شده اند.

این مجموعه کاروانسرا در ۱۰۵ کیلومتری شرق به شهر شاهرود (بین شهرهای شاهرود و سبزوار در جاده اصلی تهران و مشهد ) در جاده ابریشم یا راه ابریشم واقع شده است. این امر به جاده اهمیت زیادی می بخشد و به دلیل ویژگی های تاریخی ، فرهنگی و زیارتی نقش مهمی داشته است. این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه کاروانسراها در ایران است

کاروانسرای میاندشت در داخل دشت کویر واقع شده است ، شامل یک ساختمان فوق العاده است که شامل سه کاروانسرا ، سه فروشگاه سنتی آب ، یک مکان برای میزبانی و یک قلعه با مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع است. یکی از کاروانسراهای میاندشت در این مجموعه متعلق به دوره صفویه است و دو مورد دیگر متعلق به دوره قاجار است. از نقطه نظر تمایز در مورد جزئیات ساختمانهای کاروانسرا ، نوع خاصی از کاروانسرا در ایران را نشان می دهد که اهمیت آن را افزایش می دهد.

علاوه بر این ، موقعیت جغرافیایی خاص و وضعیت آن بین کویر توران ، از جنوب ، و جنگل خوش ییلاق ، به سمت شمال می باشد. زیبایی طبیعی آن از جمله مناظر شگفت انگیز بارش برف در زمستان و تابستانهای بسیار گرم آن را بسیار ویژه کرده است.

کاروانسرای-میاندشت

  • بهار هفت رنگ

منطقه تاش فرحزاد و هفت رنگ بهار در منطقه حفاظت شده شهرستان شاهرود و در رشته کوه های البرز مرکزی در شمال این شهرستان واقع شده است. کشاورزی و دامپروری به دلیل آب فراوان و چمنزارهای سبز در این منطقه ، عمده ترین مشاغل مردم است. بهار هفت رنگ به دلیل زیبایی چشمه‌های آن و فواید سلامتی ، همواره مورد توجه مردم محلی بوده است. در بهار هفت رنگ ، شما می توانید رنگ های دریایی ، آبی ، فیروزه ای ، صابونی ، نارنجی ، جیوه ای و قهوه ای را مشاهده کنید. هفت رنگ بهار در سال ۱۳۸۶ به همراه فرحزاد به عنوان بهترین مناطق گردشگری به ثبت رسید.

بهار هفت رنگ

  • برج کاشان بسطام

برج کاشان در ضلع جنوب شرقی مسجد جامع بسطام در شاهرود واقع شده است. معماری چند ضلعی برج با قالب های زیبا و خطاطی عربی بر روی دیوارهای بنا ، آن را به یک مکان دیدنی تبدیل کرده است. این برج ۲۰ متر ارتفاع دارد و در بالای برج دارای کتیبه ای به زبان کوفی است که الجایتو را می خواند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این بنا آتشکده شهر بسطام بوده است که پس از ظهور اسلام برای دیده بانی شهر مورد استفاده قرار گرفت. برج کاشان در سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برج-کاشان-بسطام

  • حمام امیریه

این حمام باستانی، یادگاری از دوره قاجار است و در بنای امیرآزام امیریه شاهرود واقع شده است. این ساختمان شامل دو سالن اصلی است که دارای دیوارهای سنگی و یک سقف گنبد مانند از آجر است. در هر یک از این تالارها چهار ستون گرد مجسمه ای زیبا با مجسمه سنگی و تزئین شده با طرح گل وجود دارد. علاوه بر آن استخر ساخته شده از سنگ سفید در سالن اصلی قرار دارد. درگاه و راهرو این حمام نیز به زیبایی تزئین شده است.

  • مقبره ابن یامین-فریومدی

مقبره این شاعر بزرگ در روستای فارومد شاهرود نهفته است. ساختار و مقبره شش ضلعی است و حکاکی روی آن قرار دارد. تاریخ تولد این شخصیت ۶۸۵ هجری قمری است.

مقبره-ابن-یمین شاهرود

  • جنگل ابر

جنگل ابر (ابر) توسکستان بخشی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی با گونه های جانوری و گیاهی نادر است و یکی از زیباترین مکان های شهر شاهرود است. در این جنگل ابرها به درختان نزدیک هستند که باعث می شود جنگل بر ابرها سوار شود. بسیاری از گردشگران بر این باورند که این یکی از مناطق دیدنی طبیعت ایران است.

جنگل مملو از تپه های شیب دار است و رودخانه ای در آن جاری است. تابستان بهترین زمان برای دیدن جنگل و صبح بهترین زمان برای عکس گرفتن است. این جنگل در بیشتر فصول سال دارای بارش پراکنده و مه آلود است.

چند ساعت قبل از غروب آفتاب ، هنگامی که درجه حرارت کاهش می یابد ، ابرها به درون جنگل می روند. ابرها به قدری ضخیم هستند که به نظر می رسد شما روی آنها قدم می زنید. جنگلی که به وسعت ۳۵۰۰۰ هکتار وسعت دارد.

 جنگل ابر دارای گیاهان چوبی قدیمی مانند راش ، بلوط ، توسکا ، نارون ، درخت گیلاس ، درخت چکرز ، یونجه انگلیسی ، تیلیا و غیره هست. جنگلی که در ارتفاع بالایی قرار دارد ، در فصول گرم سال دمای پایینی دارد. چشمه های فراوان در جنگل جریان دارد که متنوع و بی نظیر است.

شما خنکی ، طراوت و رایحه ای دلپذیر در مجاورت ابرها در تماس با چهره خود احساس می کنید ، چیزی که به قطرات باران روی چشم و مو تبدیل می شود. در میانه شب ، ابرها کنار می روند و زمانی است که دره های اطراف به وضوح قابل رویت می شوند. ابرها در اطراف حرکت می کنند. دره ها پر از ابر می شوند و سپس خالی می شوند.

جنگل-ابر شاهرود

  • پناهگاه خوش ییلاق حیات وحش

پناهگاه خوش ییلاق حیات وحش در شمال شرقی شاهرود واقع شده است. زیستگاه های حیوانات و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متغیر است. این منطقه برای داشتن مناظر طبیعی و اکوسیستم های متغیر از جمله جنگل ، کوه ، رطوبت دریای خزر و اکوسیستم های دشت از تنوع ویژه و ارزشمندی برخوردار است و یکی از نادرترین پناهگاه های حیات وحش ایران است. از سال ۱۹۸۵ به عنوان پناهگاه حیات وحش تغییر یافته است.

پناهگاه-خوش-ییلاق-حیات-وحش

  • مقبره شیخ ابوالحسن خرقانی

ابوالحسن علی خرقانی (متولد ۳۵۲ هجری سال و در سال ۴۲۵ هجری درگذشت) یک عارف و صوفی ایرانی بود. ظاهراً وی در سال ۳۵۲ هجری در روستای خرقان قومس در کوههای بسطام متولد شد. وی از پیروان بایزید بسطامی بود و مانند ابوسعید ابوالکره ، لباس خود را از احمد بن عبدالکریم قصاب دریافت کرد. گفته می شود که سلطان محمود غزنوی به دیدار وی رفته بود و از وی مشاوره خواسته بود. در  داستانها آمده است که ابوسعید ابوالخیر و پور سینا به خرقان رفته بودند ، با او صحبت کرده و مقام معنوی او را پرستش کرده بودند. خواجه عبدالله انصاری یکی از شاگردان مشهور وی بود. شیخ حسن روز شنبه ، دهم محرم سال ۴۲۵ هجری در روستای خرقان در ۷۳ سالگی درگذشت.

معرفی آبشارهای دیدنی لرستان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code