سایکوپت کیست ؟

سایکوپت کیست ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که سایکوپت کیست ؟ سایکو پت ها نیز مانند بسیاری از اختلال های شخصیتی در روانشناسی علاوه بر فرد ، اطرافیان و اجتماعی را که فرد با آن درگیر هست را نیز تحت الشعاع قرار می دهند و باعث بروز رفتارهای غیر اجتماعی و حتی ضد اجتماعی نیز می شوند  این اختلال شخصیت زمانی خیلی جدی تر و خطرناک تر هم میشود که در طی تحقیقی مشخص شد بیش از ۷۵%  از  زندانیان به نوعی این اختلال شخصیت را تجربه کرده اند . شاید چیزی که این اختلال را از دیگر اختلالات روانی متمایز می کند این است که بسیاری از اطرافیان فرد سایکوپت قادر به تشخیص بیماری فرد خاطی نمی شوند و این افراد  بدون این که شناخته شود در اجتماع به زندگی خود ادامه می دهند . البته باید اذعان نمود اینکه بدانبم سایکوپت کیست کار دشواری حتی برای روانشناسان میباشد .

تعریف سایکوپت :

بسیاری سایکوپت را روان رنجوری یا روان پلید نیز ترجمه کرده اند در حالی که این مفهوم ممکن است با اختلال شخصیت سوشیوپد ها اشتباه گرفته شود ، شاید مهم ترین تفاوت و وجه تمایز آن ها را در نمود ظاهری این بیماری می توان دریافت کرد . سوشیوپدها اغلب قابل شناسایی تر هستند مانند : قاچاقچیان مواد مخدر و تولید کنندگان آن ( در بسیاری از فیلم های گانگستری می توان این افراد را مشاهده کرد )  در حالی که بیشتر قاتلان زنجیره ای ( مانند سریال دکستر و فیلم روانی هیچکاک  ) که به نوعی ویژگی های افراد سایکوپت را نیز دارا هستند که با اطلاع از نوع رفتار خود ، بدون هیچ گونه احساس عذاب وجدانی  زندگی اطرافیان خود را به  نابودی می کشانند  .

بهترین راه مقابله با چنین افرادی این است که فرد بیمار را شناسایی کنید و راه های مقابله با آن را بشناسید  جالب این جاست که بسیاری از افراد سایکوپت در اجتماع بسیار مورد تایید اطرافیان  هم قرار می گیرند پس زمانی که از شخصیت سایکوپت صحبت می کنیم به نوعی با مسئله ای پیچیده و بسیار سخت و مجهول به ویژه غیر قابل شناسایی بودن آن ها مواجه هستیم و برای علم روان شناسی شناخت این افراد کار ساده ای نیست و تحقیقات در  مورد این افراد در حال تکمیل شدن هستند  به هر حال به نظر می رسد که ۳% مردان و در حدود ۱% زنان سایکوپت هستند در ادامه سعی می کنیم بسیاری از  مهم ترین ویژگی های افراد سایکوپت را برشماریم …

اختلال سایکوپتی

ویژگی های افراد سایکوپت

۱-داشتن  رفتارهای غیر اجتماعی و ضد اجتماعی در ارتباط با اطرافیان خود .

۲- آن ها همیشه سعی می کنند قوانین اجتماعی را نادیده و زیر پا بگذارند .

۳- بسیاری از آنان در جامعه به افراد چرب زبان و خوش صحبت نیز معروف هستند .

۴- همیشه در حال دروغ گفتن هستند در حالی که اگر به آنان این مسئله را متذکر شوید آن را انکار می کنند .

۵- شاید در ابتدا برای ایجاد حس صمیمیت خود را به شما نزدیک کنند ولی در نهایت افرادی بسیار خود محور هستند و تمام سعی خود را می کنند که به شما صدمه بزنند .

۶- در برخورد های خود بسیار زود رنج هستند و عصبانیت خود را در موقعیت های مختلف نشان می دهد .

۷-سایکوپدها نمی توانند وارد یک رابطه ی احساسی قوی شوند به همین دلیل برای رفع نیازهای جنسی خود ممکن است تن هم خوابگی های یک شبه نیز بدهند .

۸- مسئولیت و مسئویت پذیری یکی از مواری هست که همیشه از آن در حال فرار هستند

۹- بیشتر آنان در کودکی و قبل از ۱۸ سالگی رفتارهای بزهکارانه را تجربه کرده اند

۱۰- بسیار راحت با حس منزوی شدن و طردشدگی در اجتماع کنار می آیند

۱۱- در مراوداتی که به آن ها دارید خیلی زود متوجه خواهید شد که این افراد بسیار خسیس هستند

۱۲- اگر در اتومبیل یک فرد سایکوپت بنشینید متوجه خواهید شد که او هیچ ارزشی برای احساس امنیت شما قائل نیست و ممکن است بدون توجه به امنیت جانی خود و شما رانندگی کند .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code