چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

حسادت کودک از مهم ترین مسایل خانواده هاست که چنانچه این مساله به نحوی کنترل نشود می تواند در همزیستی کودک با دیگران و تربیت او آثار سویی برجا بگذارد.

کودک از بدو تولد در محیط خانواده با موضوعات و مسایل مختلفی روبرو می شود که چنانچه والدین در زمان های مناسب و به موقع آن ها را برطرف نکنند می تواند در زندگی حال و آینده آنان تاثیرات زیانباری ایجاد کند.

حسادت کودک یکی از مسایلی است که امکان بروز آن در کودکان وجود دارد و وقتی زمینه بروز آن در خانواده فراهم شود و کنترل کودک حسود به درستی انجام نشود می تواند مشکلات این دسته از کودکان را افزون تر کند.

باید بپذیریم که همه کودکان می توانند حسادت کم یا زیاد داشته باشند و این مساله می تواند طبیعی باشد اما شیوه هایی که برای کنترل این حسادت بکار می بریم می تواند بروز این رفتار را کاهش دهد.

بهترین روش تنبیه کودک چیست

راهکار برخورد با کودک حسود


  • بی توجهی به کودک ممنوع

عوامل مختلفی می تواند حسادت کودک را برانگیزد یکی از مهم ترین این مسایل، بی توجهی والدین به فرزندش است که کودک احساس می کند در خانواده این رفتار نسبت به او وجود دارد.

خیلی از کودکان ممکن است در این مورد اشتباه کنند و این مساله نیز طبیعی است بنابراین، این والدین هستند که با رفتار و گفتار خود باید این نوع تفکرات و تصورات را از بچه های خود دور کنند.

حتی خیلی از بزرگترها در محیطی که زندگی می کنند ممکن است چنین تصوراتی داشته باشند که مثلا در مورد آنان تبعیض صورت می گیرد در حالی که شاید در واقعیت، موضوع به صورتی که آنان تصور می کنند وجود نداشته باشد.

در خصوص کودکان اگر به موقع و منطقی تر مساله را تشخیص بدهیم می توان زودتر به نتیجه رسید. کودکان خیلی سریعتر و آشکارتر نسبت به تبعیض عکس العمل نشان می دهند و به همین نسبت نیز زودتر از بزرگترها می توانند وجود چنین مساله ای را به فراموشی بسپارند.

وقتی کودک صاحب یک برادر یا خواهر کوچک تر می شود احساس می کند که با تولد این نوزاد، والدین کمتر به او توجه می کنند از این رو حس حسادت او بر انگیخته می شود.

والدین در این شرایط باید محبت خود را به فرزند بزرگتر بیشتر کنند تا چنین تصوری در او ایجاد نشود. در مورد خرید اسباب بازی و خیلی از چیزهای دیگر نیز ممکن است چنین حالتی بین دو کودک در یک خانواده بوجود آید که افزایش سواد والدین برای نحوه برخورد و رفتار با کودکشان در این زمان اهمیت پیدا می کند.

در برخورد با کودک حسود بی توجهی به کودک ممنوع

  • مقایسه نکنید

یکی از مسایلی که سبب برانگیختن حس حسادت در کودک می شود مقایسه کردن او با دیگران است. این مقایسه می تواند بین بچه های فامیل یا همشاگردی ها او در مدرسه انجام گیرد.

کودکان از نظر هوش و استعداد و برخورداری از امکانات و خیلی چیزهای دیگر با هم تفاوت دارند بنابراین نمی توان آنان را با هم مقایسه کرد و میزان شایستگی یا عدم شایستگی آنان را به رویشان آورد.

اگر کودکی در یک موضوع یا کاری ضعیف عمل می کند این مساله نمی تواند در انجام دادن سایر موضوعات و فعالیت ها صدق کند. تشویق و محبت به کودک می تواند به او اعتماد بیشتر بدهد تا او راه خود را به درستی انتخاب کند.

مقایسه تحصیلی و نمرات مدرسه نیز از دیگر مقایسه های نادرستی است که در رابطه با کودکان انجام می گیرد. این مساله می تواند کودک را از تحصیل و درس دلسرد کند و در نتیجه تاثیرات منفی در ارزشیابی تحصیلی او بوجود آورد.

اینگونه مقایسه ها همچنین می تواند به ایجاد بدبینی بین دو دانش آموز یا چند دانش آموز منجر شود که در هر صورت نمی تواند نتایج مثبتی داشته باشد درحالی که ایجاد رقابت سالم و دوستی بین آنان می تواند مزیت های مختلفی برای هر دو طرف ببار آورد.

  • تشخیص تغییر رفتار کودک

تولد فرزند دیگر خانواده می تواند مساله حسادت در کودک اول را تشدید کند بنابراین والدین اولین کسانی هستند که می توانند زودتر از هرکس دیگر آن را تشخیص دهند و سریعتر از هرنفر دیگر نیز به درمان اقدام کنند.

والدین یاد شده باید قبل از تولد فرزند دوم، مهارت های مختلف رفتار با دو کودک را فراگیرند و با روش های درست با کودکان خود رفتار کنند. هیچ تفاوتی بین فرزند اول و دوم نیست و والدین باید طوری در خانواده رفتار کنند که هیچ وقت چنین حسی در آنان ایجاد نشود.

کودک خیلی سریع تغییر رفتار و تغییر و تحولات خانواده را درک می کند اما این درک می تواند با واقعیت فاصله داشته باشد بنابراین باید والدین پیش از هرزمان دیگر مراقب رفتار خود باشند.

خیس کردن رختخواب و پرهیز از خوردن غذا در هنگام تولد فرزند دیگر و هر پیشامدی شبیه آن می تواند نشانه از بروز حسادت در کودک باشد. بنابراین والدین باید این مساله را جدی بگیرند و با روش های درست هر چه زودتر نسبت به کنترل حسادت کودک خود اقدام کنند.

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم

  • توجه به احساس کودک

والدین در زمان هایی مثل تولد فرزند دوم باید بیش از پیش به احساس کودک خود به طور معقولانه توجه کنند و نسبت به آن پاسخ مناسب دهند. دراین حالت بیشتر با کودکشان صحبت کنند، به کودکشان محبت کنند و وقت بیشتری نیز برای بازی و انجام سایر سرگرمی ها به او اختصاص دهند.

همه این رفتارها می تواند کودک را هر چه بیشتر به والدین نزدیک کند و از حس حسادت او بکاهد. اما همه این کارها در زمانی پایدار خواهد ماند که والدین نیز همچنان توجه خود را به کودکشان مستدام بدارند تا کودک متوجه شود که واقعا برادر یا خواهر کوچک او قرار نیست جای او را در خانه و پیش والدینش بگیرد.

  • هدیه بخرید

کودکان هدیه و اسباب بازی ها را دوست دارند و والدین برای دور کردن حس حسادت در آن ها می توانند هرازگاهی این کار را انجام دهند. اگر هر دو کودک بزرگ شدند و به مرحله تشخیص درست می رسند باید هدایای یکسان و مناسبی برای آنان تهیه کرد تا آنان نسبت به یکدیگر حسادت نورزند.

نحوه برخورد با کودک حسود با هدیه دادن

  • برخورد خشن نکنید

با کودک حسود نباید برخورد تند و خشن کرد همچنان که نباید زیاد با او مدارا نمود و به همه حرف های او ترتیب اثر داد. برخورد خشمگین می تواند کودک را گوشه گیر و افسرده کند و او را خشن تر از گذشته نماید. بنابر این بهترین روش برخورد با چنین کودکانی، مدارا و همراه با برخورد محبت آمیز و درست است.

چطور لاغر بشم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code