سفری متفاوت به مشهد

اغلب ما دستکم یکبار به مشهد سفر کرده ایم. این سفر معمولا با خانواده، گاهی هم برای انجام کار یا ماموریتی بوده است.

انگیزه و هدف بیشتر ما از سفر به مشهد زیارت بارگاه ملکتوتی حضرت امام رضا (ع) بوده است سفر به مشهد برای همه ما خاطره انگیز است و این به خاطر وجود صحن امام هشتم(ع) می باشد. اما مشهد غیراز این بارگاه متعالی، اماکن دیدنی، مذهبی و تاریخی هم دارد که  خیلی از ما از وجود آنها بی خبر هستیم. برای داشتن سفری متفاوت به مشهد مقدس می توانیم از دیگر اماکن گردشگری آن دیدن کنیم.

مسافت طولانی مشهد


شهر مشهد در استان خراسان رضوی واقع است و این استان نیز در شمال شرقی کشورمان قرار دارد . استان خراسان هم مرز با کشور افغانستان می باشد. برای سفر به این شهر و استان خراسان رضوی؛ غیر از چند شهر همجوار این استان، برای سایر مردم شهرها و استان های کشور مسافت حضور در کنار صحن امام رضا(ع) زیاد خواهد بود.

برای مثال اگر شهروندی از اهواز مرکز استان خوزستان بخواهد به مشهد سفر کند باید مسافت زیادی طی کند به طوری که این مسافت از راه زمینی خیلی بیشتر و طولانی تر خواهد بود. شهرهایی که در سمت غرب استان خراسان رضوی یا بهتر بگوییم شهر مشهد واقع شده برای رسیدن به این سرزمین باید از فلات مرکزی ایران و بیابان های سمنان عبور کنند که وقتی در تابستان ها شاهد بیشترین سفر به این شهر هستیم این رفت و آمد دشوارتر به نظر می رسد.

سختی این راه از یکطرف به دلیل هوای به شدت داغ این مناطق وهمچنین نبود آبادی ها در این سرزمین بر می گردد بنابراین این سفر هم طولانی خواهد بود و هم برای کودکان و افراد سالخورده  سخت و دشوار می باشد.

اما شوق زیارت و حضور در کنار مرقد مطهر ثامن الجج خیلی از این دشواری ها را برای زائران کاهش می دهد با اینحال مسافر برای بهره گیری بیشتر ازاین سفر می تواند در طول اقامت در این شهر مقدس از سایر اماکن تاریخی و مذهبی و منحصر به فرد دیدن کند.

همه این مطالب را گفتیم تا وقتی به مشهد سفر می کنید بتوانید در کمترین زمان، بیشترین بازدید و استفاده را از مکان های گردشگری و سیاحتی و زیارتی داشته باشید که یکی از آنها می تواند سفر به مشهد مقدس باشد.

مسافت-طولانی-مشهد
نقشه مشهد

معرفی چند مکان گردشگری مشهد مقدس 


  • مسجد گوهر شاد

وقتی در باره اماکن تاریخی و مذهبی مشهد و استان خراسان رضوی سخن به میان می آید بعید است که به مسجد گوهر شاد اشاره ای نشود. این مسجد در کنار بارگاه حضرت امام هشتم (ع) بنا شده و قدمت آن نیز به سال ۸۲۱ هجری قمری برمی گردد.

مسجد گوهر شاد به دستور بانویی به نام گوهر شاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است. خیلی از زائرانی که به مشهد سفر می کنند برای دیدن این مسجد عظیم و تاریخی اقدام نمی کنند چون اطلاع چندانی از قدمت و جذابیت و هنر معماری نهفته در آن ندارند.

کاشی کاری این مسجد با بهره گیری از هنر اصیل اسلامی بنا شده که به دوره تیموریان بر می گردد. این اثر مذهبی از چهار ایوان بزرگ و ۷ شبستان تشکیل شده که هنرهای بکار رفته در آن، شکوه و جلال خاصی به این مسجد بخشیده است. زائر در این بازدید می تواند علاوه بر بهره گیری از معنویت این فضا، از نزدیک با هنر معماری این دوره تاریخی آشنا شود.

مسجد گوهر شاد در طول قدمت خود حوادث مختلفی مثل زلزله بزرگ سال ۱۰۸۴ و گلوله باران روس در سال ۱۳۳۰ محتمل شده است.

بازدید از این مسجد ممتاز را از دست ندهید چون هم به صحن امام رضا(ع) نزدیک است و مسافت زیادی هم طی نمی کنید هم حیف است این اثر مذهبی که به عنوان پربازدیدکننده ترین مسجد ایران نامیده می شود را از نزدیک مشاهده نکنید.

مسجد-گوهر-شاد در مشهد
مسجد گوهرشاد مشهد
  • آرامگاه خواجه ربیع

اثر دیگر مشهد خواجه ربیع متعلق به دوره صفویه است. شیخ بهایی از اندیشمندان این دوره در احداث این اثر ملی و تاریخی نقش زیادی داشته و ساخت آن را به شاه عباس صفوی توصیه کرده است.

اهمیت آرامگاه خواجه ربیع در مشهد به حدی است که در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

خواجه ربیع یا به عبارت دیگر «ابوزید ربیع بن خثیم اسدی» از یاران امام علی (ع) و اصحاب پیامبر اسلام (ص) در دوران صدر اسلام بوده است.

این اثر نیز چهار ایوانی است و گنبد این آرامگاه با کاشی های فیروزه ای و داخل بنا نیز به نقاشی های طلایی رنگ تزئین شده است. آرامگاه خواجه ربیع در انتهای خیابان عبادی (خواجه ربیع) شهر مشهد واقع شده است.

 

خواجه-ربیع-مشهد
خواجه ربیع در مشهد

مسجد نخیله و مقبره ذوالکفل در مسیر پیاده روی اربعین

  • آرامگاه پیر پالاندوز

آرامگاه پیر پالاندوز در ضلع شرقی حرم امام رضا (ع) واقع است. این مکان مربوط به دوره صفوی جز آثار ملی ایران محسوب می شود. از ویژگی های این آرامگاه، گنبد پیازی شکل و ایوان آجری آن است. نقاشی هایی از دوران صفویه با کاشی های ساده فیروزه ای خصوصیت دیگر این بنا است.

آرامگاه پیر پالاندوز در ضلع شرقی حرم امام رضا (ع) واقع است
آرامگاه پیر پالاندوز
  • گنبد خشتی

اثر دیگر مشهد مقبره امام زاده سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر ( سلطان غیاث الدین محمد) معروف به گنبد خشتی است. این امامزاده در قرن هفتم از سادات و بزرگان شهر مشهد بوده است.

گنبد خشتی همانطور که از اسمش پیداست با خشت ساخته شده است و این اثر تاریخی و مذهبی در ابتدای خیابان طبرسی مشهد و درکنار کوچه سیاه آب قرار دارد. دیدن این مقبره به سفرتان معنویت و روح تازه ای می بخشد.

گنبد خشتی مقبره امام زاده سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر
گنبد خشتی
  • آستان سید ناصر و سید یاسر

برای دیدن آثار بیشتر مشهد اندکی از این شهر فاصله می گیریم و به روستای ییلاقی گلستان در ۴ کیلومتری منطقه ییلاقی طرقبه می رویم. اینجا علاوه برای جاذبه های طبیعی و ییلاقی گوناگون، دارای اماکن مذهبی هم هست.

آستان متبرکه امامزادگان سید ناصر و سید یاسر (ع) از فرزندان ذکور حضرت موسی کاظم (ع) در روستای گلستان واقع است. این امامزادگان با هجرت امام رضا (ع) به مشهد به این منطقه مهاجرت می کنند.

امامزادگان سید ناصر و سید یاسر (ع) از فرزندان ذکور حضرت موسی کاظم (ع
امامزادگان سید ناصر و سید یاسر (ع)
  • آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی از مکان های دیدنی مشهد است که سالانه گردشگران زیادی به خود جذب می کند. عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره مشهور به خواجه اباصلت هروی از دانشمندان، متکلمین و راویان عصر خود بوده است.

این شخصیت پس از هجرت حضرت امام رضا(ع) از مدینه به خراسان آمد و ایشان بود که چگونگی شهادت امام هشتم (ع) را در کتاب وفاه الرضا به طرز صریحی تشریح کرده است.

خواجه اباصلت هروی سال ۲۳۶ هجری قمری و در زمان حکومت طاهر بن عبدالله بن طاهر در خراسان وفات یافت. آرامگاه این دانشمند چهار ضلعی است و در جنوب شرقی  و در ۵ کیلومتری شهر مشهد و درست در حاشیه جاده فریمان به مشهد واقع است.

آرامگاه-خواجه-اباصلت-هروی
آرامگاه خواجه اباصلت هروی
  •  آرامگاه اباصلت خواجه مراد

وقتی اندکی از آرامگاه اباصلت هروی فاصله می گیریم در فاصله ۳ کیلومتری آن، آرامگاه خواجه مراد چشم هر بیننده ای را خیره می کند و زائر را بی اختیار به سمت این آرامگاه می کشاند.

این آرامگاه در حدود ۱۵ کیلومتری شرق مشهد و در رشته کوه بینالود قرار گرفته است. خواجه مراد از سرداران مامون عباسی بوده و از مدینه تا توس حضرت امام رضا (ع) را همراهی کرد. خواجه مراد با اینکه از سرداران مامون بوده پس از شهادت امام رضا (ع) اقدام به افشاگری علیه مامون عباسی کرد و سرانجام به خاطر همین افشاگری به دست او کشته شد.

آرامگاه-خواجه-مراد
آرامگاه خواجه مراد
  • امام زاده یحیی (ع)

در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری شمالی شرقی مشهد و در روستای میامی بخش رضویه آرامگاه امامزاده یحیی بن حسین بن زید یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین (ع) قرار دارد.

قدمت این بنا به سال ۹۳۷ هجری قمری برمی گردد و گنبد فیروزه ای رنگ، مناره ها و کتیبه ای سنگی این آرامگاه هر بیننده ای را از فاصله دو به خود جلب می کند تا زائر علاوه بر دیدن این مکان، از فضای معنویت آن نیز استفاده کند.

امامزاده-یحیی-در-مشهد
امامزاده یحیی در مشهد

چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code