کدام دوست برای کودکان مناسب تر است؟

کودکان برای حضور در جامعه باید با دیگران ارتباط برقرار کنند و از طریق همین ارتباط نیز دوستانی برای خود پیدا نمایند تا با تعامل و گفت وگو با یکدیگر، نیازهای روحی و روانی یکدیگر را برطرف کنند.

دوست خوب، علاوه بر رفع تنهایی کودک، سبب رشد اجتماعی، عاطفی و کسب مهارت های زندگی مانند اعتماد کردن و مورد اعتماد واقع شدن می گردد و این مزیتی است که شاید فرد هرگز با پدیده های دیگری به آن نرسد.

داشتن دوست موجب رشد کودک می شود اما نکته مهم این است که همه کودکان نمی توانند برای یکدیگر دوستان خوبی باشند و معیارها و شرایطی در این زمینه وجود دارد که باید در نظر گرفته  شود. والدین باید بدانند کدام دوست برای کودکان مناسب تر است؟

دوست یابی یک مساله طبیعی در مراحل زندگی افراد است و کسانی که از این مرحله زندگی با موفقیت عبور نکنند و دوستان شایسته ای برای خود انتخاب ننمایند به طور قطع در مراحل دیگر زندگی با کم و کاستی هایی روبرو خواهند شد.

انسان در دوره کودکی اولین فرآیند دوست یابی را در مهدهای کودک، دوره پیش دبستانی و سپس مدرسه تجربه می کند که ناکامی در هر مقطعی می تواند دشواری کودک را در جامعه پذیری با مشکل روبرو کند.

دوست یابی یک مهارت است که خیلی از بچه ها و کودکان فاقد آن هستند و به همین دلیل بزرگترها و والدین باید در این زمینه به فرزندان خود یاری کنند در حالی که والدین پیش از کمک به فرزندان خود، باید خود نیز به این مهارت مجهز شوند.

مساله دوست کودکان هنگامی اهمیت بیشتری می یابد که هر چه کودک بزرگتر شود مساله انتخاب دوست او نیز حساس تر و مهم تر می شود. 

مهارت دوست یابی


عصر حاضر مثل زمان های گذشته نیست که انسان تنها به تعداد انگشتان دست خود دارای مهارت باشد و آن را فرا بگیرد درحالی که اکنون با توسعه فناوری ها و علوم و دانش جدید، انسان ناگزیر باید مهارت های دیگری برای حضور در جامعه کسب کند.

انسان در کودکی به طور طبیعی دارای هیچ مهارتی نیست و باید این مهارت ها را از طریق دیگران یاد بگیرد. در این دوره والدین بهترین افرادی هستند که می توانند این مهارت ها را به کودک خود بیاموزند.

کودک برای حضور در جامعه باید مهارت های لازم را کسب کند که یکی از این مهارت ها دوست یابی است. چه افرادی می توانند دوست خوبی برای کودک باشند تا او بتواند با آن ها معاشرت کند؟ اینها نگرانی های والدین در ارتباط با کودکان و فرزندانشان است. این نگرانی های والدین تا پایان تحصیلات مدرسه ای فرزندشان ادامه دارد.

دغدغه اینکه چه کسی دوست فرزندمان خواهند بود یک دغدغه درست و بجاست وهیچ پدر و مادری را نمی توان به خاطر این موضوع مورد شماتت قرار داد اما تنها داشتن نگرانی و دغدغه، کافی نیست بلکه باید روش های درست و سنجیده ای را انتخاب کرد تا کودک را از خطراتی که پیش پایش قرار دارد آگاه کرد.

دوستان کودکتان را بشناسید


کودکان احتیاج به مراقبت دارند چون دارای مهارت های کافی نیستند یعنی نمی دانند چه کسانی را به عنوان دوست انتخاب کنند هرچند برخی از کودکان در پیدا کردن دوست موفق عمل می کنند اما ممکن است خیلی از بچه های دیگر نتوانند اینگونه عمل کنند.

والدین باید معیارهای یک دوست خوب را برای کودکانشان تشریح کنند و خود نیز در زندگی آن را رعایت نمایند. اما فقط تشریح و توضیح معیار یک دوست خوب، کافی نیست بلکه باید به صورت آشکار و نهان دوستان کودک خود را در بیرون شناسایی کنند و نسبت به شایسته بودن آن ها برای دوستی با کودکشان اطمینان حاصل کنند. در همه دوران زندگی کودک، نظارت کردن غیرمستقیم والدین بر رفت و آمد و دوست یابی فرزند باید به دقت پیگیری شود.سرزدن والدین به مدرسه و جویا شدن از دست اندرکاران مدرسه در خصوص دوستان کودک از راه های شناسایی است.

بهترین روش تنبیه کودک

پرهیز از برخورد خشن


خیلی از مواقع ممکن است فرزند در انتخاب دوست راه اشتباهی رفته باشد و والدین نیز از این موضوع ناخرسند باشند اما راه آن نمی تواند برخورد با دوست ناباب در مقابل فرزندشان باشد. بدگویی و ناسزا به دوست فرزندانتان شاید بدترین برخورد ممکن باشد زیرا این مساله می تواند با واکنش کودکتان همراه شود و در مقابلتان قرار گیرد.

اگر کودکی در چنین شرایطی قرار گیرد به سختی می توان او را به حالت اولیه بازگرداند بنابراین برخورد صحیح در این مواقع از ضروریات محسوب می شود.

پرهیز-از-خشونت-

صمیمت با فرزند


دوستی و صمیمیت با فرزند، حلال بسیاری از مشکلات است. اگر والدین با فرزند خود رفیق و صمیمی باشند کودک خیلی راحت تر مسایل خود را با آنان در میان خواهد گذاشت اما هر چه این فاصله بیشتر شود این مسایل به والدین انتقال داده نمی شود.

در برخی مواقع کودک با حس این خلا، مسایل خود را به دیگران و از جمله دوستان ناباب مطرح می کند که در آینده با مشکلات خیلی بیشتری روبرو می شود.

صمیمیت-با-فرزند

دوستان کودکتان را تحویل بگیرید


پس از اینکه دوستان کودکتان را برای دوستی مناسب دیدید آنها را تحویل بگیرید و درب خانه را همواره به روی آنان بازبگذارید این موضوع کودکتان را خیلی شاد می کند و در مقابل آنان احساس بزرگی می کند و در این حالت حرف های شما می تواند تاثیر بیشتری در او داشته باشد.

کودکان را نباید در مقابل دوستانشان تحقیر کرد و با الفاظ تند و ناروا با آنان به صحبت نشست این مساله باعث می شود که فاصله کودک با خانواده هر روز بیشتر شود و در مقابل بیشتر به سمت دوستان نامناسب کشیده شود.

 چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

ویژگی دوست خوب


دوست خوب دارای ویژگی های خاصی است و دانش آموز و کودک با چنین دوستانی از نظر رفتاری واجتماعی خیلی سریع رشد می کند. دوست خوب یک تکیه گاه مستحکم است و فرد با تکیه بر این دوستان می تواند خیلی از فعالیت های درسی و غیر درسی را با موفقیت انجام دهد در حالی که نبود چنین دوستانی می تواند این موفقیت ها را از کودک سلب کند.

دوست خوب سرمایه ارزشمندی است که با سرمایه های دیگر قابل سنجش نیست. این دسته از دوستان پشتوانه مطمئنی در زندگی انسان محسوب می شوند و فرد با اتکا به این دوستان می تواند موفقیت های خود را روزافزون کند.

بنابراین والدین باید برای کاهش مشکلات دوست یابی کودکان، نظارت و مراقبت های خود را به طور معقولانه ای دنبال نمایند و از هرگونه رفتار خشن خودداری کنند.

شگفتی های پایتخت خوراک ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code