چند نکته روانشناسی شخصیت زنان که باید بدانیم

همه انسان ها اعم از زن و مرد دارای راز و رمزهای شخصیتی هستند که اگر قادر به شناخت آن ها باشیم به شکل بهتری می توانیم با آن ها تعامل برقرار کنیم. شخصیت زنان دارای پیچیدگی های منحصر به فردی است. درک و شناخت جنبه های روانشناسی شخصیت زنان باعث ایجاد رابطه بهتر بین زن و مرد می شود. در این نوشته به بیان چند نکته روانشناختی در مورد شخصیت زنان اشاره ای خواهیم داشت.

شناخت ارزش های زنان


نیرویی که در زندگی هدایتگر انسان ها و به ویژه زنان است در واقع همین ارزش ها می باشند. باید سعی کنیم بدانیم چه چیزهایی برای زنان ارزشمند هستند. بیشتر زنان در زندگی دارای ارزش های ثابتی هستند و منظور ما شناخت همین ارزش ها می باشد. پی بردن به این نکته که آیا زندگی زنان بر اساس اصول و قواعدی استوار است یا براساس فکر و توهم است؟! چیزی که زندگی هر انسانی را ارزشمند می کند و او را در جهت تلاش هر چه بیشتر سوق می دهد همان ارزش هایی هستند که انسان ها در زندگی خود دارند. وقتی زنان ارزش هایی را مهم بدانند برای آن ارزش ها، هدف هایی را در نظر می گیرند. داشتن هدف و احساس داشتن ارزش هایی در زندگی باعث می شود که زندگی فرد دارای قواعد و معیار باشد و انگیزه و امید به زندگی بیشتری پیدا کند.

همانطور که همه انسان ها داری ارزش ها و اهداف متفاوتی هستند به طبع زنان نیز همین تفاوت را دارند. این مورد به ویژه در زندگی های زناشویی بیشتر به چشم می آید و ممکن است ارزش های یک زن با همسرش بسیار متفاوت باشد که درک این تفاوت می تواند به استحکام و پایداری یک زندگی بیانجامد. وقتی زنان بتوانند ارزش هایی داشته باشند و هدف هایی را متناسب با آن ها در نظر بگیرند در واقع این نشانه شخصیت بالا و بلوغ فکری آن ها می باشد.

چگونگی تعامل زنان را با دیگران بشناسید


نحوه و چگونگی ارتباط برقرار کردن زنان با دوستان، آشنایان، بستگان، خانواده و غریبه ها را مورد بررسی قرار دهید. اگر زنان بتوانند با دیگران به درستی صحبت کنند به این معنی است که دارای شخصیتی رشدیافته و موفق هستند. اگر پی بردید که زنی قضاوت می کند و در روابط اجتماعی با دیگران لفظ های منفی به کار می برد باید مراقب باشید. چنین شخصیت هایی بسیار حق به جانب هستند و به دیگران به چشم نوکر و زیردست نگاه می کنند. اگر زنی در زندگی زناشویی خود دچار شکست شده باشد دقت کنید که درباره همسر سابق خود چگونه صحبت می کند؛ از میان صحبت های او جنبه هایی از شخصیت ایشان نمایان می شود. بهتر است در نظر گرفته شود که نوع برخورد و رفتار و نحوه صحبت یک زن در روانشناسی شخصیت زنان بسیار تاثیرگذار است. زنانی که دارای روابط دوستانه پایدار با چند دوست خوب هستند در بیشتر موارد ارتباط خوبی نیز با خانواده خود دارند و نمایانگر این مطلب است که به خوبی مورد تربیت قرار گرفته اند. اما اگر تعداد بسیار زیادی دوست سطحی داشته باشد و به مهمانی های متعدد برود به احتمال زیاد داری روابط خوبی با خانواده اش هم نیست.

زنانی را که جلب توجه می کنند بشناسید


در بسیاری از الگوهای کهن زنانه، تعدادی از زنان دارای ویژگی هایی چون نظم و انضباط، شادابی و تنوع طلبی هستند. آن ها حتی برای انجام دادن کارهای تکراری نیز روش های خلاقی پیدا می کنند. در بیشتر مواقع رنگ های شاد را دوست دارند و می خواهند با استفاده از این رنگ در مرکز توجه باشند. هر چند این دسته از زنان ممکن است مورد قبول زنان دیگر و مردان نباشند. ازدواج را نیز هیجان انگیز می بینند ولی از قاعده و قانون و چهارچوب در روابط گریزان هستند. با فرزندان خود به خوبی و بدون قضاوت رفتار می کنند و روح آن ها و به ویژه روح دختران خود را به درستی درک می کنند. این زنان بسیار منحصر به فرد هستند.

جنبه های مرموز و ناشناخته شخصیت زنان


در روانشناسی شخصیت زنان این نکات را باید مد نظر داشت:

 • زنان می خواهند مرموز و ناشناخته بمانند.
 • قابل پیش بینی نباشند تا جذاب به نظر آیند.
 • زنان خود را منحصر به فرد نشان می دهند.
 • زنان از لحاظ رفتاری و روحی پیچیده تر هستند.
 • در بیشتر موارد در مقایسه با مردان دمدمی مزاج هستند
 • زنان از این اینکه رازگونه به نظر برسند لذت می برند.

چناچه از موارد بالا نیز دریافت می شود روح زنان پر رمز و راز بودن و ناشناخته بودن را پرورش می دهد و این را به عنوان وجه تمایز خود در مقایسه با مردان در نظر می گیرند.

رمز و رازهای زنان

زن ها از غیرت و تعصب متعادل از سوی مردان لذت می برند


اکثریت زنان خواهان احترام و به ویژه توجه از طرف جنس مکمل(مردان) هستند و برخلاف تبلیغات نادرست از اینکه مردها نسبت به آن ها حس غیرت و تعصب را داشته باشند لذت می برند مگر در موردهایی که این تعصب ازحالت تعادل خارج شده و شکلی محدودکننده داشته باشد. پس زنان غیرت مردان را نسبت به خود دوست دارند به شرطی که مرزهای آزادی آن ها زیر پا گذاشته نشود.

عشق برای زنان از درجه بالایی برخوردار است


زن ها عشق را جزء والاترین چیزها برمی شمارند. آنان عشق را به جندین دلیل عمده می خواهند:

 • عشق را تضمینی می دانند که مرد مورد علاقه شان به زن دیگری توجه نکند.
 • عشق نیازهای عاطفی، روحی و روانی زنان را برآورده می کند چون در روانشناسی شخصیت زنان، آنان احساسی تر و عاطفی تر از مردان هستند.
 • عشق در راستای کاهش استرس و اضطراب های زنان بسیار موثر است.
 • عشق عامل اعتماد به نفس و بردباری زنان در مقابل مشکلات است و روحیه ای دو چندان به آن ها می بخشد.
 • عشق زنان نسبت به عشق مردان پایدارتر است مگر در مواردی مرد را همچون یاور و یاور قبول نداشته باشند و یا او را شخصیتی ضعیف بیابند.

عشق برای زنان در بالاترین درجه قرار دارد

برای زنان شنونده های خوبی باشید


برای درک کردن هرچیزی و به ویژه برای درک کردن جنبه های روانشناختی زنان مهم است که شنونده خوبی برای آن ها باشیم. در روابط با زن ها روی حالات و گفته های آن ها تمرکز کنید و برای درک بهتر زوایای شخصیتی شان از آن ها سوال بپرسید. زنان بسیار علاقمند هستند که توسط مردم و اطرافیان شنیده شوند. به صحبت های زنان توجه نمایید ولی راهکار ارائه ندهید. اگر زن ها بتوانند با خیال راحت و فراغ بال مسائلشان را مطرح کنند فشارهایی را که دریافت کرده اند تخلیه می کنند. زنان به دلایل زیر دوست دارند که صحبت کنند و شنیده شوند:

 • وقتی زن ناراحت است دوست دارد شنیده شود
 • داشتن ارتباط و صحبت کردن برای زنان اعتماد به نفس ایجاد می کند تا خود را بیابند.
 • زنان با صحبت کردن احساسات مثبت خود را کشف می کنند.
 • زن ها زمانی آرامش می یابند که احساساتشان درک شود.
 • زنان دوست دارند که صحبت های آن ها مورد تائید قرار بگیرد.

شنونده خوبی برای زنان باشیم

تست روانشناسی شخصیت با تصویر

زنان را به صورت مستقیم مورد انتقاد قرار ندهید


همیشه به خاطر داشته باشید که زن ها دارای روحیه بسیار حساس و ظر یفی هستند. شناخت این روحیات حائز اهمیت می باشد. به همین دلیل در مورد نحوه لباس پوشیدن و آرایش صورت و مو از او انتقاد نکنید یا اگر انتقادی هم باشد با مد نظر قراردادن روحیات او صورت بگیرد. در مواردی هم که ظاهرش خیلی خوب به نظر نرسد سعی کنید که با حالتی غیر مستقیم بیان نمایید. اگر انتقاد از زنان منطقی و برایشان قابل درک نباشد حس لجبازی آنان را بالا می برد.

زن ها نسبت به خود و هم نسب به مردان شناخت بیشتری دارند


به طور کلی زنان روابط فردی را بیشتر مورد توجه قرار می دهند و اکثر تجربیات خود را نیز به یکدیگر منتقل می کنند. غالبا در زمان هایی که در کنار هم هستند از نحوه روابط دیگران صحبت می کنند. اینکه دیگران چکار می کنند، چه انجام داده اند و چه برنامه ای خواهند داشت، بررسی جامع تمامی چراها و جوانب بحث مورد نظر از زوایای متفاوت. از طرفی دلیل های آن رفتارها را بیان می کنند و راه حل هایی را اختصاص می دهند. به این ترتیب زنان با منتقل کردن تجربه ها به یکدیگر و بحث کردن و صحبت در مورد آن ها، رمز و رازهای بین افراد و پیچیدبگی های روابط آن ها را کشف می کنن. شکست ها و ناکامی ها، پیروزی ها و شناخت شخصیت خود و مردان را مورد توجه قرار می دهند و از طریق واکاوی نیازها و عکس العمل های آن ها، درک و فهم بهتری نسبت به خود و نسبت به مردان پیدا می کنند.

بنابراین می توان گفت شناخت صحیح از زوایای شخصیت زنان بسیار مهم و در خور توجه است. زنان و مردان جنس های مکمل هم برای بقای نوع بشر هستند و در این راستا نقش زنان در این بقا حائز اهمیت فراوانی است. چون زنان مادران یک جامعه هستند و اگر خوب شناخته شوند و به آن ها احترام گذاشته شود می توانند در پرورش نسل های آتی بشر بهترین نقش را ایفا کنند. احترام و نقشی که جامعه برای زنان قائل است نیز می تواند در ایجاد حس اعتماد به نفس و انگیزه در زنان موثر واقع گردد.

سایکوپت چیست؟

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code