فرق ببر و پلنگ و انواع گونه آن ها چیست

فرق ببر و پلنگ چیست؟ انواع مختلفی گربه‌سان بزرگ در سراسر جهان یافت می شود. در خانواده بزرگ گربه‌سانان هفت عضو وجود دارد: شیر، ببر، جگوار، پلنگ، پلنگ‌برفی، پلنگ ابری، پلنگ ابری ساندا و همه آن‌ها در معرض تهدید از دست دادن زیستگاه، شکارچیان قرار دارند. ببر و پلنگ هر کدام ویژگی‌هایی برای شناسایی دارند.

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

چند تفاوت ببر و پلنگ 


اندازه و ظاهر ببر و پلنگ

یکی از قابل توجه‌ترین تفاوت‌های ببر و پلنگ اندازه آنها است. در حالی که ببر بزرگترین گونه گربه است ، پلنگ کوچکترین است. نرها معمولاً بین ۸۹ تا ۳۰۳.۷۵ کیلوگرم وزن دارند در حالی که ماده‌ها معمولاً بین ۶۴.۳۵ تا ۱۶۵.۵ کیلوگرم هستند. ببرها با سرهای بزرگ و دم‌های بلند بسیار عضلانی هستند. رنگ‌آمیزی آنها بین سایه های مختلف نارنجی و قهوه‌ای با نواحی سفید در نوارعمودی متفاوت است. رشد آن‌ها در اطراف گردن و فک‌ها بیشتر است. یک گونه فرعی، ببر بنگال، به جای نارنجی دارای رنگدانه سفید است.

پلنگ کوچکترین گونه در خانواده بزرگ گربه‌سانان (جنس Panthera) است. نرها معمولاً بین ۳۷ تا ۸۹ کیلوگرم وزن دارند و ماده ها بین ۲۸ تا ۵۹.۵ کیلوگرم است. معمولاً دارای پاهای کوتاه‌تر و بدنی بلندتر است و ظاهری مشابه جگوار خواهد داشت. پلنگ دارای لکه است. رنگ آن‌ها یک رنگ زرد کمرنگ یا یک رنگ طلایی است که لکه‌ها در زیر شکم محو می شوند. الگوی خال خال برای هر حیوان منحصر به فرد است. هنگامی که یک پلنگ ملانی است، معمولاً از آن به عنوان پلنگ سیاه یاد می شود.

یوزپلنگ‌ها دارای نقاط سیاه و سفید بیضی و “خط اشک” سیاه هستند که از چشمان آن‌ها شروع شده و به سمت دهانشان ختم می‌شود.

زیرگونه های ببر و پلنگ

ببر و پلنگ هر دو دارای گونه های مختلفی هستند. ببرها ، ۱۱ مورد شناخته شده با واریانس های ظریف هستند ، و چندین مورد هم اکنون منقرض شده اند. ببر بنگال مشهورترین مورد است زیرا  در حال حاضر سنگین ترین زیرگونه زنده است. همچنین ببر هندوچایی ، ببر مالاییایی (که از سال ۲۰۱۴ تنها حدود ۲۵۰ تا ۳۴۰ تعداد زنده موجود است) ، ببر سیبری (با فقط حدود ۳۳۱-۳۹۳ فرد بالغ) ، ببر سوماتران (با ۴۰۰ تا ۵۰۰ ) و ببر چین جنوبی ، که در معرض خطر انقراض قرار گرفته زیرا کل جمعیت شناخته شده در حالت حفاظت شده نگهداری می شوند. ۳ گونه فرعی وجود دارد که در قرن ۲۰ منقرض شدند ، ببر بالی ، ببر خزر و ببر جوان. علاوه بر این ، دو زیرگونه ، ببر Trinil و ببر ژاپنی ، در دوره ماقبل تاریخ منقرض شدند.

در یک مقطع زمانی ، حداکثر ۲۷ زیرگونه پلنگ مختلف شرح داده شده است ، اگرچه تجزیه و تحلیل مدرن نشان می دهد که در حال حاضر تنها ۹ زیرگونه شناخته شده وجود دارد. آنها پلنگ های آفریقایی ، هندی ، عربی ، فارسی ، چینی شمالی ، آمور ، هند و چین ، جوان و سریلانکا هستند. تجزیه و تحلیل جمجمه نشان می دهد که ممکن است دو زیر گونه دیگر وجود داشته باشد ، پلنگ آناتولی و پلنگ بلوچستان

پارک ژوراسیک تهران

  • پلنگ ابری

کوچکترین عضو خانواده گربه های بزرگ ، پلنگ ابری یک رابط تکاملی بین گربه های بزرگ و گربه های کوچک است. اگر تفاوت بین گربه های کوچک و گربه های بزرگ را نمیدانید ، گربه های بزرگ غرش ، گربه های کوچک خرخر می کنند.

زیستگاه پلنگ ابری در کوهپایه های هیمالیا به سمت چین واقع شده است. پلنگ ابری بهترین کوهنورد در بین گربه های بزرگ است. پلنگ ابری قادر به بالا رفتن از تنه های درختان است و حتی می تواند با پیچیدن پاهای عقب و دمهای بلند خود در اطراف آن‌ها ، از شاخه‌ها آویزان شود.

جالب اینجاست که پلنگ ابری نسبت به جمجمه خود در بین همه گربه ها بزرگترین دندان را دارد. نام پلنگ ابری ، از لکه های مشکی قابل توجه روی بدن خاکستری یا رنگ طوسی آن گرفته شده است. مانند سایر گربه‌های بزرگ ، این الگو به حیوان کمک می کند تا در جنگل و نور شناسایی نشود.

متأسفانه ، ترجیح آن‌ها برای زندگی در جنگلی متراکم، در مناطق وحشی است و هیچ مکان موثقی برای مشاهده آن ها وجود ندارد.

پلنگ ابری

  • جگوار

جگوار بزرگترین گربه آمریکا است. قلمرو آن از جنوب غربی ایالات متحده تا آرژانتین امتداد دارد و متأسفانه نزدیک به انقراض است. جگوار آب‌دوست‌ترین گربه در خانواده گربه های بزرگ است. شهر کیمن به دلیل شکار این گونه در ساحل رودخانه پانتانال شناخته شده است. پوشش لکه دار جاگوار استتار کاملی را در نور جنگل ارائه می دهد. تنوع رنگ سیاه در جگوارها نیز متداول است و در حالی که اغلب از گربه های سیاه به عنوان پلنگ سیاه یاد می شود.

بهترین مکان برای کشف یک جگوار Pantanal برزیل است. تورهای جگوار در Pantanal با محوریت سفرهای رودخانه ای در امتداد رودخانه Cuiaba در نزدیکی شهر Porto Jofre واقع در انتهای بزرگراه Transpantaneira قرار دارد.

بهتر است در صورت وجود باران چند روز در رودخانه بمانید. جگوارها به ندرت در باران دیده می شوند.

جگوار

  • پلنگ برفی

پلنگ برفی در نادیدنی‌ترین محیط جهان – ارتفاعات کوهستانی آسیای میانه موجود است و از نادرترین و اسرارآمیزترین گربه های بزرگ است. به دلیل اینکه به ندرت دیده می شود به عنوان “ارواح کوه ها” شناخته می شود. دانشمندان تخمین می زنند که بین ۳،۹۲۰ تا ۶،۳۹۰ پلنگ برفی در طبیعت باقی مانده است.

پلنگ برفی با زیستگاه برفی خود سازگار است. پالتوی سفید پلنگ برفی با لکه های سیاه به حیوان اجازه می دهد تا با محیط خاکستری دامنه های صخره ای کاملاً ادغام شود و ناپدید شود.

بیشترین امکان مشاهده این پلنگ در پارک ملی حمیس در منطقه شرقی لاداخ از کشورهای جامو و کشمیر در هند است.

پلنگ برفی

  • پلنگ ابری ساندا

پلنگ ابری ساندا از گربه های وحشی شناخته شده نیست. در سال ۲۰۰۶ بود که پلنگ ابری ساندا در جزایر بورنئو و سوماترا یک گونه جداگانه اعلام شد.

كمتر از ۱۰،۰۰۰ پلنگ ابري ساندا در مناطق وحشي باقي مانده‌اند و جمعيت آن‌ها به دليل از بين رفتن زيستگاهشان و شكارچیان كاهش مي يابد.

 

قلمرو ببر ها و پلنگ ها

قلمرو ببرها در امتداد شرق اوراسیا از دریای سیاه در غرب تا اقیانوس هند در جنوب و از شرق تا کولیما و سوماترا امتداد داشتند. این شامل کشورهای مدرن ارمنستان ، جمهوری آذربایجان ، ایران ، عراق ، گرجستان ، جنوب روسیه ، سوریه ، ترکیه ، شرق اوکراین ، افغانستان ، بوتان ، بنگلادش ، هند ، پاکستان ، نپال ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان ، ازبکستان ، چین ، مغولستان ، کره شمالی ، سیبری ، کره جنوبی ، کامبوج ، اندونزی ، لائوس ، مالزی ، میانمار ، سنگاپور ، تایلند و ویتنام می باشد. همچنین فسیل آن‌ها نشان می‌دهد که ممکن است در یک زمان در برینگیا ، ژاپن و بخشی از فیلیپین نیز زندگی کرده باشند. با این حال ، در طول یک قرن گذشته ، آنها بیش از ۹۰ درصد دامنه زیستگاه طبیعی خود را از دست داده اند و در حال حاضر بیشتر آن‌ها در جنوب آسیا ، کره شمالی ، روسیه ، نپال واقع شده اند.

پلنگ‌ها بیشترین توزیع گونه های گربه‌های بزرگ را دارند که جمعیت آن‌ها در آفریقا ، شرق و جنوب آسیا ، شبه قاره هند و چین است. آن‌ها تمایل دارند مناطق ساوانا و جنگل‌های بارانی باشند ، اما می توانند در مزارع ، جنگلها و مناطق خاکی نیز زندگی کنند.

تفاوت ببر و پلنگ گربه‌های بزرگ

رژیم غذایی

ببرها تمایل به شکار و تغذیه حیوانات بزرگ یا متوسط ​​مانند گوزن سمبر ، سگ ، پلنگ ، خرس ، گراز وحشی ، گاومیش و تمساح در منطقه هند دارند. در سیبری آنها گراز وحشی ، گوزن سیکا ، خرس سیاه و قهوه ای و گوزن کوهی را شکار می کنند. در منطقه خزر ، آنها ممکن است آنلوپ ، شتر ، بلوط و اسب های وحشی Saiga را شکار کنند. گرچه ببرها طعمه های بزرگتر را ترجیح می دهند ، اما طعمه های کوچک نیز می خورند ، مانند میمون ها ، پرندگان و خرگوش. آنها تمایل دارند که از پستانداران بزرگتر مانند کرگدن و فیل دوری کنند ، اما اگر انسان در این نزدیکی باشد ، حیوانات اهلی را می خورند. در شرایط خاص ، آنها به انسان حمله خواهند کرد. آنها معمولاً در شب و بعضی اوقات در طول روز نیز و معمولاً حیوانات جوان ، پیر و یا مجروح را شکار می کنند . آنها غالباً حیوانات بزرگ را از گردن می گیرند تا اینکه از خفه شدن بمیرند. آنها می توانند تا دو هفته بدون خوردن غذا زندگی کنند ، اما ممکن است در یک زمان تا ۳۴ کیلوگرم گوشت بخورند.

پلنگ مانند یک ببر ، گوشتخوار است اگرچه آنها معمولاً طعمه های متوسط ​​را ترجیح می دهند. طعمه هایی مانند آنتروپ ، گوزن ، جوندگان ، گاوها ، ایمپالا ، بزکوهی ، جوجه تیغی ، سنجاب ، گورخرهای جوان و …، در صورت عدم وجود طعمه بزرگ‌تر ، آن‌ها ممکن است طعمه‌های بزرگ‌تری مانند کودو یا زرافه را انتخاب کنند. آن‌ها همچنین در درجه اول شب‌ها شکار می‌کنند و به‌طور معمول نسبت به ببرها بیش‌تر به انسان حمله می‌کنند. چندین نمونه مشهور پلنگ رودراپراگ است ، که بیش از ۱۲۵ نفر را و پلنگ پلار ، بیش از ۴۰۰ نفر را کشته است. ردیابی پلنگ ها دشوار به حساب می آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code