با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟

با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟

با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟ اگر به دنبال راهکارهایی برای مهار کردن لجبازی‌های کودک خود هستید در ادامه این مطلب می‌توانید از طریق راهکارهای گفته شده، به آسانی این مسئله را حل نمایید. پدران و مادران زیادی هستند که  از نافرمانی‌های کودک خود رنج می‌برند و نمی‌دانند برای حل چنین مسئله‌ای چه اقداماتی را باید انجام دهند. در زمان برقراری ارتباط با کودکان نافرمان باید آرامش خود را حفظ کنید، حق انتخاب را به او بدهید و  به هیچ عنوان مجادله کلامی با او نداشته باشید تا بتوانید رابطه خود را با کودک نافرمان‌تان بهبود ببخشید.

از جمله نشانه‌های کودکان نافرمان می‌توان به لجبازی کردن آن‌ها در موقع خوابیدن، غذا خوردن، حمام رفتن آن‌ها اشاره کرد که به عنوان یک مسئله دردسر ساز برای پدر و مادرها می‌توان به این قضیه نگاه کرد تا سپس به دنبال راه‌حلی برای آن گشت.

نافرمانی در کودکان به گونه ای است که پدران و مادران عامل اصلی تقویت آن در کودکان  می‌باشند چرا که زمانی کودک چیزی را از آن ها طلب کند و قشقرق به راه بیندازد، سریعا در اختیار کودک قرار می‌دهند و همین مسئله موجب تقویت نافرمانی در کودک می‌شود.

با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟

با وجود چنین مسئله بزرگ و مهمی، نگرانی‌های بیش از اندازه پدر و مادرها، تصمیم بر این گرفتیم تا در این مقاله به شرح راهکارهایی برای مهار کردن نافرمانی کودکان بپردازیم. کافیست کمی اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و  کودک خود را در هنگام نافرمانی متوجه کنید که رفتارش نمی‌تواند عواقب خوبی به دنبال داشته باشد و بالعکس ماجرا می‌توانید کودک‌تان را در هنگام انجام کارهای خوب تشویق کنید تا به این ترتیب به رفتارهای خوب عادت کند و از تاثیر آن‌ها با خبر شود.

اگر شما نیز جز پدر و مادرانی هستید که از نا فرمانی کودک خود رنج میبردید و نمیدانید و مدام از خود می‌پرسید که با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا در این زمینه به شما کمک کنیم.

خصوصیات کودکان نافرمان

با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟ پیش از پاسخ دادن به این سوال، نیاز است تا آشنایی کامل با ویژگی‌های شخصیتی کودکان نافرمان پیدا کنید، که در ادامه به صورت موردی آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

·         دوست دارند دیده شوند و مورد تحسین قرار بگیرند، از این رو جلب توجه می‌کنند.

·         تلاش میکنند تا آنچه را که دوست دارند به دست بیاورند.

·         قشقرق‌های بیشتری نسبت به دیگر کودکان به راه می‌اندازند.

·         اگر در جمع کودکان قرار بگیرند، ریاست گروه کودکان را به عهده می‌گیرند و حکمرانی می‌کنند.

·         برای انجام هر کاری عجله دارند و نمی‌توانند منتظر بمانند تا هر کاری در زمان خودش انجام شود.

با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟

شاید کنترل و مدیریت نافرمانی کودکان، غیر ممکن به نظر برسد، اما این فقط یک تفکر اشتباه است که شرایط را برای شما سخت تر می‌کند، کنترل نافرمانی کودکان در حقیقت سخت است اما غیر ممکن نیست. طبق تحقیقات انجام شده اکثر افرادی که به دستاوردهای بزرگی می‌رسند و یا دوستان نابابی را برای خود بر نمی‌گزینند، افرادی هستند که در دوران کودکی خود بسیار نافرمان بوده‌اند، اما توجه داشته باشید که نافرمانی کودکان اگر مدیریت و کنترل نشود، عواقب بدی نیز می‌تواند به همراه داشته باشد.

نظر دیگران در مورد من چیست؟

راه‌های مدیریت نافرمانی کودکان

نافرمانی را می‌توان در کودکانی با سنین مختلف با حرکات و رفتارهای مختلف و متفاوت از هم دید، که نقطه مشترک همه آن‌ها اذیت کردن پدر و مادرها است. در این بخش از مقاله به طور مختصر، اما جامع از راه‌های مدیریت نافرمانی کودکان برای‌تان می‌گوییم.

·     با کودک خود بحث نکنید؛ زمانی که کودک نافرمان‌تان می‌خواهد در مورد چیزی با شما صحبت کند به خوبی به حرف‌های او گوش دهید و یا اگر از شما چیزی می‌خواهد سعی کنید، با صدایی آرام و با حرف زدن او را قانع کنید.

·     کودک خود را مجبور به انجام کاری نکنید؛ کودکان نافرمان به هیچ عنوان نمی‌توانند در مقابل چیزهایی که شما به آن‌ها تحمیل می‌کنید ساکت بنشینند. پس تا می‌توانید آن‌ها را به انجام هیچ کاری مجبور نکنید.

کودک نافرمان

·     باید و نبایدها را کنار بگذارید و گزینه های انتخابی در اختیار کودک خود قرار دهید؛ تصمیم نهایی را به کودک خود بسپرید و با تعریف یک سری باید و نبایدها، نافرمانی کودک‌تان را تقویت نکنید، کودک نافرمان، زمانی که ببیند برای او محدویت‌هایی وجود دارد قطعا با عصبانیت بیشتری از سمت او روبرو خواهید شد.

·     آرامش خود را حفظ کنید؛ در هر موقعیتی سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید تا درصد زیادی از عصبانیت کودک نافرمان‌تان را مهار کرده باشید.

·     با کودکتان همکاری کنید و به او احترام بگذارید؛ اگر انتظار دارید که همانطور که شما می‌خواهید کودکتان نیز رفتار کند شما نیز متقابلاً باید برای او ارزش قائل باشید. سعی کنید با کودک‌تان همکاری داشته باشید، نه اینکه فقط برای او تصمیم گیری کنید

سخن پایانی با والدین کودکان نافرمان

همانطور که گفته شد نافرمانی کودکان در سنین مختلف برای همه پدر و مادرها آزار دهنده و طاقت فرسا است. کودکان نافرمان در بحث لباس پوشیدن، غذا خوردن، حمام رفتن، خوابیدن، بازی کردن، خرید و… پدر و مادرهای خود را آزار می‌دهند و با بهانه‌های الکی، سعی بر این دارند تا اوضاع و شرایط را برای خود  و خانواده خود سخت‌تر کنند، اما توجه داشته باشید که گره‌های این مشکل، فقط و فقط به دست پدر و مادرها باز می‌شود. پیش از هر چیزی پدر و مادرها باید سعی کنند رفتارهای خود را در منزل و مکان‌هایی که کودک‌شان حضور دارد کنترل کنند و به هیچ عنوان با صدای بلند و یا با عصبانیت سعی بر فهماندن چیزی به کودک‌شان نداشته باشند.

کودک نافرمان

به طور کلی می‌توان گفت که ارتباط گیری دوستانه و محبت آمیز مهم ترین مؤلفه ایست که به کودک شما کمک می‌کند تا در هر شرایطی عادی‌تر برخورد کند و پدر و مادر خود را آزار ندهد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code