حقوق همسایه چیست؟

همه افراد نسبت به هم حقوقی دارند که رعایت آن باعث می شود فضای محیط اطرافمان دلپذیر، آرام و قابل زندگی شود. یکی از جاهایی که ما حضور داریم خانه است، همانطور که بین اعضای خانواده رعایت خیلی از چیزها ضروری است، در خارج از محیط منزل نیز این مقررات و ضرورت ها وجود دارد.

اگردر گذشته خانه های بزرگ وجود داشت و حتی پسرها، دامادها و دخترها در یک ساختمان بزرگ همراه پدر و مادر خود و حتی پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های خود زندگی می کردند که همان موقع نیز باید مراعات خیلی از مسایل را در زندگی روزمره در ارتباط با دیگران می کردیم اما حالا این خانه ها جای خود را به مجتمع های بزرگ و کوچک داده اند که حتی یک مجتمع می تواند بیش از صدها واحد مسکونی در خود داشته باشد.

زندگی این تعداد از خانواده ها که معمولا با تربیت های مختلف حضور دارند کار سخت و دشواری است. ممکن است به خاطر ناهمگونی فرهنگ ها در این مکان ها خیلی از تنازعات بوجود آید و آرامش و آسایش چنین مکان هایی را کاملا به هم بریزد.

بنابراین در جهت اینکه چگونه بهتر زندگی کنیم باید تمهیدات و مقررات خاصی برای این مکان ها وجود داشته باشد تا از تعداد این منازعات و درگیری های احتمالی کاسته شود تا همه افراد ساکن، زندگی آرامی را در این مکان ها تجربه کنند.

اگر ما در محل کارخود ۸ ساعت یا اندکی بیشتر حضور داریم در محل مسکونی یا زندگی حدود دو برابر این زمان زندگی می کنیم که هم ساعات روزش مهم است و هم زمان های شب.

چنانچه همسایه های خوبی نداشته باشیم ساعات روز و شب حضور در این مکان ها می تواند مشقت های زیادی به دنبال داشته باشد که این وضعیت در شب می تواند بغرنج تر هم باشد. با ایده‌آل مگ همراه باشید تا پاسخ سوال حقوق همسایه چیست را باهم مرور کنیم.

تعداد همسایه ها

همه ما که در روستاها و شهرها زندگی می کنیم همسایه های مختلفی داریم و تعداد این همسایه ها می تواند خیلی زیاد هم باشد. پیامبر اسلام (ص) در این خصوص می فرماید: هر ۴۰ خانه از پیش رو و از پشت سر و از راست و چپ همسایه اند.

بنابراین وسعت همسایه های ما خیلی زیاد است و این مقدار همسایه ها می تواند مسئولیت ما را در برابر آن ها افزایش دهد. در عین حال تعداد بیشتر همسایه ها می تواند محیط خوبی برای ما بوجود آورد تا درکنار آنان احساس آرامش، سلامت روح و روان و آسایش بیشتری کنیم.

همه این آسایش ها و راحتی ها در صورتی محقق می شود که هرکس در جایگاه خود به وظایف خود به خوبی عمل کند. رعایت این موارد باعث خواهد شد که ساکنان هر ساختمانی بتوانند در کامل آرامش زندگی کنند.

تعداد همسایه ها

حق متقابل همسایه ها بر یکدیگر

دین اسلام، پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) تاکیدات زیادی بر حق همسایه داشته اند. این تاکیدات حتی در رسیدگی به بیماری، عیادت و سایر امور همسایه وجود دارد.

براساس این رهنمودها، اگر بخواهیم جوابی برای حقوق همسایه چیست بیابیم این است که اگر همسایه مریض شد، همسایه یا همسایه ها به عیادتش بروند و نیازهای احتمالی او را رفع کنند.

حتی اگر همسایه قرض خواست همسایه دیگر باید آن را تامین کند و اگر واقعه خوشی برای او رخ داد تبریک بگوید. اینها همه نشان می دهد که حق همسایه خیلی زیاد است.

همسایه باید در مصیبت ها یار و غمخوار همسایه دیگر باشد و به او تسلیت بگوید تا اندکی از غم او کاسته شود.

حق متقابل همسایه ها بر یکدیگر

حریم همسایه

حفظ حریم همسایه از مهم ترین موضوعات در پاسخ به حقوق همسایه چیست می باشد. خیلی از افراد این حریم را رعایت نمی کنند که این حریم ها می تواند از ایجاد سروصدای مزاحم تا نگاه کردن به خانه همسایه ادامه داشته باشد.

تجسس در داشتن و نداشتن وسایل زندگی از جمله مسایلی است که می تواند روابط همسایه ها را به هم بریزد، این مساله در هیچ دینی از جمله اسلام پذیرفته نیست.

سرک کشیدن به زندگی مردم و نگاه کردن به خانه های یکدیگر کار پسندیده ای نیست و باید از آن اجتناب کرد زیرا می تواند کدروت ها را بیشتر کند.

پیامبر اسلام (ص) می فرماید هر کس که به خانه همسایه اش نگاه کند و عورت مردی یا موی زنی ، یا قسمتی از بدن او را ببیند بر خداوند است که او را به آتش ببرد و باکی ندارد.

حریم همسایه

دعا کردن برای همسایه

حقوق همسایه چیست؟ اهمیت حق همسایه به حدی است که حتی برایش باید دعا کرد و از خدا بهترین چیزها را برای او خواست.

حضرت امام حسن (ع) فرمود: شبی مادرم، حضرت فاطمه زهرا(ع)، به عبادت ایستاد و من تا صبح، جز دعا برای همسایگانمان چیزی از او نشنیدم. صبح که شد، در پاسخ سؤال من گفت:«پسرم اول همسایه، بعد خودمان.»

ارتباط قلبی با همسایه

همسایه علاوه بر اینکه حقوق ظاهری و پنهان زیادی به گردن همسایه دارد باید با همسایه خویش ارتباط و محبتی قلبی برقرار کند. محبت قلبی و عمیق یکی از راهکارهای داشتن زندگی سالم و طولانی تر می باشد

همسایه علاوه بر عیادت از همسایه بیمارش باید وقتی از سفر بازگشت به دیدنش برود و در مصیبت ها به او تسلیت بگوید و نیازهای او را برآورده و از اذیت و آزار او نیز پرهیز کند.

بیشتر بخوانید: آداب معاشرت چیست؟

چاردیواری اختیاری نیست

برخی ها ممکن است که خانه خود را چاردیواری اختیاری بنامند این سخن وقتی درست است که موجبات آزار و اذیت دیگران را فراهم نکنیم برای مثال سروصدای زیاد که همسایه ها را آزار می دهد تجاوز به حقوق همسایه محسوب می شود و باید از آن دوری کرد.

یکی دیگر از واکنش هایی که می توان برای سوال حقوق همسایه چیست نشان داد این است که صداهای ناهنجار و گوش خراش موسیقی و تلویزیون و صدای فریاد گونه مکالمات می تواند در این دسته قرار گیرد که باید برای رعایت حق همسایه از آن پرهیز کرد.

در زمان حاضر با گسترش آپارتمان نشینی، اهمیت رعایت حقوق همسایگان بیش از پیش حس می شود. ساکنان آپارتمان شامل مالک و مستاجر باید برای ایجاد یک زندگی بهتر، به حقوق سایر همسایگان احترام بگذارند و این موضوع با قوانین و موازین اخلاقی کاملا مطابقت دارد.

چاردیواری اختیاری نیست

حقوق دیگر همسایه

بخشش و زیان نرساندن به همسایه از حقوق دیگر همسایه هاست که باید نسبت به رعایت آن کوشید. تعیین مدیر آپارتمان، همکاری با مدیر آپارتمان و خودداری از سرو صدای غیرمتعارف در راهروها و هرمکانی که موجب سلب آرامش شود از حقوق همسایه است.

قوانین زیادی در حمایت از حقوق همسایه وجود دارد برای مثال ماده ۱۳۲ قانون مدنی از اصل ۴۰ قانون اساسی که بیان کرده «کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود، مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا ضرر از خود باشد» . بنابر این نمی توان از این جمله معروف « چاردیواری ، اختیاری» استفاده کرد، زیرا باید همه کارهای ما براساس قانون و عرف باشد.

 

۳.۴ | (۵)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x