چند نکته در مورد فناوری فکر

آلبرت انیشتین می گوید: «دنیایی را که در اطراف خود درست کرده ایم در واقع محصول فکر ما می باشد؛ بدون تغییر در افکارمان نمی توانیم دنیا را دگرگون سازیم.»

از این سخن می توان اهمیت فکر و تکنولوژی فکر پی برد. چند نکته در مورد فناوری فکر می تواند راهگشای انتخاب تفکر ما باشد.

فکر هم می تواند انسان را از قید و بندها رها سازد و هم می تواند به اسارت بگیرد. هر تغییر و پیشرفتی ابتدا باید در فکر به وقوع بپیوندد. اگر حاکم بر افکار خود باشیم می توانیم آن را به هر شیوه ای که دلمان بخواهد هدایت کنیم. اما در اکثر موارد افکار حاکم بر زندگی و اعمال ما هستند.

تکنولوژی فکر مفهومی است که در سال های اخیر بسیار باب شده است. در واقع فناوری فکر کمک می کند تا بتوانیم راه حاکمیت بر افکار خود را پیدا کنیم.

اینکه یاد بگیریم و روش درست فکر کردن را بیاموزیم بسیار مهم است. نوع فکردن ما ممکن است تفکر درباره چیزهای منفی و یا مثبت باشد. کائنات به سیگنال های مثبت ما واکنش نشان می دهند و ما را در جهت رسیدن به آن ها یاری می رسانند. با ما همراه باشید تا نسبت به فناوری فکر شناخت کافی را حاصل نمایید.

در تکنولوژی فکر اصولی وجود دارند که در زیر به صورت خلاصه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

اصول تکنولوژی فکر

  • خوشناسی یا خودیابی
  • داشتن احساس شایستگی و شخصیت
  • عدم مقایسه کردن خود با دیگران
  • اصل خودباوری بعد از خدا باوری
  • تشویق کردن خود و دیگران
  • اصل صداقت و راستی
  • مدیریت کردن اولویت ها
  • اصل مسئولیت‌پذیر بودن

اصول تکنولوژی فکر

خودشناسی و خودیابی


خودیابی و اینکه من کیستم؟ نکته بسیار مهمی در زندگی می باشد. رمز پیشرفت هر فردی در خودشناسی او نهفته است. زمانی که خود را به خوبی بشناسیم به شناخت پروردگار هم دست خواهیم یافت. به قول مولوی که می گوید: «روزها فکر من این است همه شب سخنم/ که چرا غافل از احوال دل خویشتنم»

نباید از احوالات و استعدادهای خود غافل بود. خداوند در نهاد هر انسانی میل به تلاش و تکاپو را قرار داده است. خودشناسی باعث افزایش تلاش و تکاپوی هدفمند می شود.

خودیابی و خودشناسی را می توان از زوایایی دیگر نیز بررسی کرد. چند نکته در مورد فناوری فکر، ما را با علوم مختلف مرتبط می سازد. خودشناسی در واقع نوعی تجزیه و تحلیل خود است که در علم روانشناسی نیز بسیار مورد توجه است. تحلیل رفتار، شخصیت، اعتماد به نفس، عزت نفس و بسیاری موارد دیگر می تواند ما را به شناختن خود برساند.

داشتن احساس شایستگی و شخصیت

انسان هر احساسی نسبت به خود داشته باشد همان است؛ خواه احساس مثبت یا منفی. اما در تکنولوژی فکر ما راه های داشتن احساس خوب نسبت به خود را به اشتراک می گذاریم.

داشتن احساس خود ارزشمندی و خودسالاری نوع نگاه هر فردی در مورد خودش می باشد. اگر خودمان نسبت به خودمان احترام، شخصیت و ارزش قائل نشویم مسلما هیچ کس نیز نسبت به ما ارزش قائل نخواهد شد. از نظر روانشناسی نیز زندگی سالم روانی در گرو احساس ارزش مثبت به خود است.

احساس داشتن شایستگی و شخصیت را می توان یکی از نکات فناوری فکر به حساب آورد که از دو جنبه مجزا قابل بررسی است: داشتن احساس کارآمد بودن، احترام گذاشتن به خود.

داشتن احساس کارآمد بودن

این مورد به معنی باور کردن عملکردهای ذهنی و توانایی در تفکر، انتخاب کردن، قضاوت نمودن، فراگیری و تصمیم گرفتن و از همه مهم تر به معنی غلبه کردن بر مسائل و مشکلات زندگی می باشد.

احترام گذاشتن به خود

احترام به خود یعنی اینکه باید انواع حقوق را برای خود باور داشته باشید. مثلا حق زندگی کردن و خوشحالی و از همه مهم تر حق دادن به خود برای ابراز احساسات، نیازها، ایده ها و خواسته ها می باشد. باید خود را لایق احترام و شخصیت و رسیدن به موفقیت بدانید.

خودشناسی و خودیابی

عدم مقایسه کردن خود با دیگران


یکی از علل اصلی داشتن افکار منفی همین اصل مقایسه خود با دیگران است. هیچ کسی به حالات و شرایط درونی و بیرونی فردی دیگر آگاه نیست جز خود شخص. انسان همیشه شرایط سخت و دشوار خود را با شرایط سهل و آسان دیگران مقایسه می کند. فرد از شرایط کسی را که با خود مقایسه می کند آگاهی ندارد.

مقایسه کردن خود دلیل بروز سرخوردگی و افسردگی هم می شود. علاوه بر این احساس نا امنی را به شخص تلقین می کند. پس چه بهتر به عنوان یکی از اصول تکنولوژی فکر سعی کنیم که خود را با شرایط و بازخوردهای عملکردهای خود مقایسه کنیم نه با دیگران. مقایسه خود با دیگران را از اساس غلط بدانیم و به آن باور داشته باشیم.

یکی دیگر از راه های عدم مقایسه خود با دیگران تمرکز بر ویژگی ها و شایستگی های مثبت خود می باشد. پس به خود و شایستگی هایتان ایمان بیاورید تا کائنات نیز به شما و موفقیت شما ایمان بیاورند.

اصل خودباوری بعد از خدا باوری


چنانچه در موارد فوق نیز به صورت ضمنی اشاره شد خودباوری بنیان عزت نفس و اعتماد به نفس می باشد. باور به خود را بعد از باور و اعتماد به خدا در خود پرورش دهید. این اصل را به عنوان اصلی بنیادی در چند نکته در مورد فناوری فکر به خاطر بسپارید.

هدف ها، احساسات، خواسته ها، توانایی ها، استعداد ها، افکار و هر چیز دیگری که وجودتان را تشکیل می دهد باور کنید. به تک تک اجزای وجودی خود ایمان بیاورید و آن ها را ارزشمند بشمارید. در این صورت به اعتماد به نفس در انجام کارها و رسیدن به اهداف خود، دست خواهید یافت.

اصل خودباوری بعد از خدا باوری

تشویق کردن خود و دیگران

بعضی اوقات خودتان را تحویل گرفته و مورد تشویق قرار دهید. به خاطر انجام درست کارها و تلاش برای رسیدن به اهداف به تشویق خود بپردازید. بدانید تا زمانی که خودتان را لایق و شایسته تشویق نبینید هیچ فردی هم شما را تشویق نخواهد کرد.

وقتی خود را تشویق کنید می توانید دیگران را نیز تشویق نمایید. تشویق کردن خود و دیگران نیرویی به شما می دهد که در رسیدن به موفقیت قدم هایتان استوار گردد. خود و دیگران را به یادگیری چیزهای جدید، گرفتن تصمیم های مهم، فعال بودن در محل کار و موارد دیگر مورد تشویق قرار دهید.

اصل صداقت و راستی


صداقت و راستی اساس انسانیت و نوع دوستی است. اگر چند نکته در مورد فناوری فکر را دوباره مورد تحلیل قرار دهیم متوجه می شویم که راستی و صداقت از اصول پایدار آن می باشد. علاوه بر این در آموزه های اخلاقی هم، صادق بودن و راستی از خصوصیات عالی اخلاقی به شمار می آید.

اساس هر نوع تغییر فردی و اجتماعی بر صداقت استوار است. تا زمانی که با خود و اجتماع صادق نباشیم و به نقاط قوت و ضعف خود پی نبریم نمی توانیم راهکاری برای پیشرفت و توسعه خود و جامعه نیز داشته باشیم.

به یاد داشته باشیم که صداقت در گفتارمان را در کردارمان نیز ساری و جاری نماییم. گاهی پیش می آید افرادی در گفتار صادق هستند اما در عمل و کردار نه. این خصوصیت موجب تباهی و خسارت دیدن خود شخص و جامعه نیز می گردد.

اصل صداقت و راستی

مدیریت کردن اولویت ها

تلاش کنیم زندگی روزمره خود را با برنامه ریزی و اولویت بندی کارها پی ببریم. مدیریت زمان نیز در گرو اولویت بندی است.  هر روز لیست کارهای روزانه و حتی بلندمدت خود را بنویسیم و برایشان اولویت بندی قائل باشیم. در این راستا برای بعضی کارها نیاز داریم که آن ها را زودتر به انجام برسانیم؛ پس آن کارها را در اولویت قرار دهیم.

برای موفقیت در اولویت بندی باید بدانیم کدام کارها مهم هستند و کدام کارها از فوریت برخوردارند؛ سپس برای آن ها زمان اختصاص دهیم.

اصل مسئولیت پذیر بودن


مسئولیت پذیر بودن نیز از چند نکته در مورد فناوری فکر حکایت دارد. زمانی که مسئولیت تمام جوانب زندگی خود را بر عهده می گیریم در واقع از دخالت دیگران در زندگی خود جلوگیری به عمل می آوریم. علاوه بر این مسئولیت پذیری نوعی شجاعت به شخص می بخشد که در مقابل تلاطم های زندگی بتواند بایستد.

مسئولیت پذیر بودن نوعی رهایی و آزادی هم به شمار می آید. رهایی از افکار و قضاوت هایی که توسط دیگران در مورد ما انجام می شود.

وقتی مسئولیت زندگی خود را تمام و کمال قبول کنیم دیگر از هیچ کس انتظاری هم نخواهیم داشت. زمانی که مسئولیت همه مشکلات و مسائل خود را بپذیریم هیچ وقت دیگران را در آن موارد مقصر نحواهیم دانست.

یکی دیگر از راه های تقویت مسئولیت پذیری این است که در انجام کارها بهانه نیاوریم. وقتی کاری را درست می دانیم بدون هیچ بهانه ای به انجام آن بپردازیم.

علاوه بر این می توانیم برای اینکه بیشتر مسئولیت پذیر باشیم اشتباهاتمان را قبول کنیم و آن را به گردن دیگران و شرایط نیندازیم. وقتی اشتباه خود را قبول کنیم در واقع نصف اشتباه را جبران کرده ایم و زمانی که قبول نکنیم در واقع پنجاه درصد بر اشتباه خود افزوده ایم. کسانی که اشتباه خود را می پذیرند در واقع پای اشتباه خود نیز می ایستند و از آن درس می گیرند.

قبول کردن اشتباه یکی از اصول داشتن مسئولیت پذیری می باشد.

سخن آخر

تکنولوژی فکر و یا فناوری فکر از مقوله های مهم در زندگی ما می باشد. در مقاله حاضر تلاش کردیم اصولی را در جهت اجرایی کردن این مهارت با هم مرور کنیم. با به کار گرفتن این اصول می توانید زندگی خود را سامان ببخشید. به خاطر داشته باشید که هیچ نوشته ای آیه قرآن نیست که کامل به آن ایمان بیاوریم بلکه داشتن نظر و پیشنهاد و حتی انتقاد می تواند راهگشای ما برای کیفیت هر چه بهتر در نوشتن مطالبمان باشد.

حقوق همسایه چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code