چگونه سخن بگوییم؟

روزانه حرف ها و صحبت های زیادی بین ما رد و بدل می شود که بسیاری از این سخنان بر دل ما می نشیند و خیلی از این حرف ها نیز چنین تاثیری ندارد. سخنانی که بر دل ما می شنید را خوب می دانیم و حرف هایی که دارای این ویژگی نباشد را نادرست می پنداریم.

اما همه حرف هایی که بر دل ما می شنید را نمی توانیم درست بدانیم همچنانکه همه سخنانی که در دلمان نفوذ نمی کنند را نمی توانیم نادرست بدانیم.

خیلی از افراد طوری سخن می گویند که ممکن است افراد ساده لوح و حتی دیگران را مجذوب خود کند و آن را واقعی بپندارند در حالی که این طور نیست. افرادی که با سخنان خود می خواهند واقعیت یا حقیقت را وارونه جلوه دهند و همچنین نادرست را واقعیت بدانند عمل شایسته ای انجام نمی دهند اما غرض از بیان این مطالب این است که نوع اینکه چگونه سخن بگوییم؟ در اثرگذاری روی انسان خیلی مهم است.

سخن گفتن نوعی مهارت است که جنبه اکتسابی و یادگیری دارد یعنی انسان می تواند از راه آموزش به این مهارت برسد.

تقلید نکنید


مهارت سخن گفتن هرچند از راه یادگیری حاصل می شود اما نباید در این زمینه از دیگران تقلید کرد و لحن خاص صحبت کردن آنان را بروز داد. خیلی از افراد تلاش می کنند که مثل دیگران حرف بزنند درحالی که با این کار از شخصیت اصلی خود دور می شوند.

چنین نوع حرف زدن، فاقد نوآوری است و افراد با تقلید هیچ چیز جدید به آموخته های خود اضافه نمی کنند و همواره شخصیت دیگران را به رخ دیگران می کشند.

برای موفقیت در هرکاری از جمله سخن گفتن، باید خودمان باشیم و از دیگران مایه نگذاریم که اگر چنین شود در واقع یک حالت غیرواقعی و مصنوعی از خود به نمایش گذاشته ایم.

تقلید نکنید

جذب افراد با حرف های خوش


چگونه سخن بگوییم؟ جواب این سوال موجب جذب افراد به آن سخنور می شود. حرف های خوش شما، حال دیگران را هم خوش می کند یعنی وقتی شما از موفقیت خود صحبت می کنید شنونده سخنان شما، بی اختیار خود را جای شما قرار می دهد و در تصورات خود برای رسیدن به این خوشی برنامه ریزی می کند.

بیان سخنان منفی و ناراحت کننده باعث می شود که فرد از حرف های شما خسته و ناراحت شود و محل را ترک کند در حالی که سخنان شادی بخش و نشاط آور اصلا چنین حالتی در فرد بوجود نمی آورد.

افراد خوش بین و امیدوار بهتر می توانند با افرادی که امیدواری و خوش بینی کمتری دارند ارتباط برقرار کنند از این رو سعی کنید همواره با امیدواری و خوش بینی به  اطراف تان نگاه کنید و فقط در باره مشکلات حرف نزنید. سبک زندگی خودتان را بر اساس حرف های خوب و مثبت تغییر دهید.

پرهیز از سخنان تکراری


سخنان تکراری و یکنواخت، شنونده را خسته و دلزده می کند. سعی کنید داستان ها، کلمات و واژه متنوع در سخنانتان بکارببرید. شنونده معمولا زود خسته می شود بنابراین باید مطالب تان را به صورت جذاب، کوتاه، مفید و مختصر بگویید تا او خسته نشود.

سخنان باید در عین جذابیت تازه و جدید هم باشد. تازگی باعث می شود که فرد مشتاقانه پای صحبت شما بنشیند تا اطلاعات جدیدی بدست آورد.

احترام به نظرات دیگران

احترام به نظرات دیگران را هیچ وقت فراموش نکنید. گفت و شنود نوعی تبادل فکر است و قرار است در باره موضوع به یک نتیجه مناسب برسیم ولی این نتیجه به طور قطع از طریق مشاجره و بگومگوهای بی فایده حاصل نمی شود. یکی از صول اینکه چگونه سخن بگوییم؟ همانا احترام به نظرات یکدیگر است.

هیچ انسانی از خطا مصون نیست از این رو باید این فرصت را به دیگران بدهید که حرف ها و نظرات خود را بگویند تا شاید نظراتشان درست و بهتر باشد.

اجازه ندادن به دیگران برای بیان نظرات خود باعث خواهد شد که تعداد مستمعان همواره کمتر و کمتر شود و در نهایت به حداقل برسد.

احترام به نظرات دیگران

هنر شنونده بودن


شنونده بودن یک هنر است و این هنر باید بیشتر از سوی کسی که سخن می گوید رعایت شود تا بتواند دیگران را به خود جذب کند.

به طور قطع همه تجربیات و دانش در اختیار ما نیست بلکه دیگران نیز دارای تجارب ارزشمند و قابل ارائه ای هستند که اگر شما به او فرصت دهید حتما آن را بیان خواهند کرد و به تجربیات شما هم اضافه می شود.

مراقبت از زبان

زبان در واقع یک شمشیر دولبه ای است که در یک لحظه می تواند به فرد منفعت یا زیان برساند بنابر این در هر شرایطی باید مراقب جمله ها، کلمات و واژه هایی که بکار می بریم باشیم.

در خیلی از مواقع حتی بیان یک کلمه می تواند فردی را با مشکل روبرو کند. در انتخاب متن، جمله، کلمه و واژه باید نهایت دقت را داشت و گرنه « زبان سرخ سر سبز می دهد برباد.»

مراقبت از زبان

استفاده از آرایه ها


خیلی از سخنوران با استفاده از آرایه ها و توانمندی های زبانی، تاثیرات شگرفی روی مخاطبان گذاشته اند بنابر این باید از این مهارت برای این منظور استفاده کرد. برای سخنوری بهتر باید مهارت ها و دانش آن را فراگرفت و به درستی نیز اجرا کرد.

شیوایی کلام

بیان شیوا و روشن مطالب از ویژگی های درست سخن گفتن است. باید طوری سخن گفت که در عین استفاده از واژه های و کلمات مناسب؛ شیوایی مطلب نیز حفظ شود. شیوایی کلام در نوع سحنوری و اینکه چگونه سخن بگوییم؟ بسیار تاثیرگذار است.

ساده گویی و ساده نویسی از جمله مهارت هایی است که باید در بیان شفاهی و همچنین در نوشتن به آن توجه کرد. آسان بودن سخن از ویژگی‌های شیوایی و روانشناسی سخن است که در آیه ۹۷ سوره مریم و ۵۸ سوره دخان بر آن تاکید می‌شود. پرهیز از مغلق‌ گویی و پیچیده ‌نویسی امری است که در سخن گفتن می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

شیوایی کلام

آداب سخن گفتن


سخن تان را با سلام شروع کنید. با پدر و مادر بزرگوارنه و با مردم به نیکی سخن بگویید.

قبل از سخن گفتن به مطالبی که می خواهید ارائه کنید فکر کنید و سعی نمایید هیچگاه بدون تامل کافی حرف نزنید. حرف ها می تواند پیامدهایی برای شما ایجاد کند بنابراین لازم است سنجیده و بجا سخن بگویید.

در سخن گفتن عجله نکنید و مطالب خود را با صدای ملایم ارائه کنید تا شنونده کاملا به عمق مطالبتان پی ببرد.

جدا از مختصر و مفید سخن گفتن، در نقل سخنان نیز امانت را رعایت کنید و مطالب و گفته های دیگران را بدون تحریف بیان کنید.

حقوق همسایه چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code