بیابان گردی در ایران

بیابان گردی یکی از شاخه های صنعت گردشگری است که از این راه درآمدهای زیادی عاید کشورها می شود. گردشگران کشورهای اروپایی بیش از هر منطقه دیگری از جهان خواهان دیدن بیابان ها هستند زیرا در این قاره بیابان وجود ندارد.

بیابان هرچند خشک و بی آب و علف است اما دیدنی های شگفت انگیزی در خود دارد که دیدن آن برای گردشگران جذاب و جالب است. از مناطق با ماسه های روان تا زندگی جانوری و گیاهی آن و آرامش و افق دید بی نظیر، همه از دیدنی های جذاب بیابان هاست.

هرچند به خاطر شرایط اقلیمی، سفر و گردشگری در بیابان سخت و طاقت فرساست اما خیلی از گردشگران ماجراجو و سایر گردشگران، همه این دشواری ها را تحمل می کنند تا از جذابیت های این سفر لذت ببرند.

حتی شب و روز بیابان ها با هم تفاوت دارد و اینجا انسان تصور می کند که به آسمان، خورشید و ماه بیش از هرجای دیگر نزدیک تر است. همه این ها ویژگی ها، بیابان ها را به یکی از جاذبه های منحصر به فرد طبیعت تبدیل کرده است.

این شرایط اقلیمی باعث شده که بیابان به عنوان یک اکوسیستم پایدار روی کره زمین محسوب شود و به خاطر همین جذابیت ها به یکی از مهم ترین راه های درآمد کشورهای دارای بیابان تبدیل شود.

در زمان حاضر برخی از کشورها ازجمله تونس سالانه حدود سه میلیارد دلار از طریق بیابانگردی درآمد کسب می کنند.

اگر بخواهیم به راه های بیابانی اشاره کنیم می توانیم مسیرهای مارکوپولو، ناصر خسرو، ابن بطوطه ،آلفونس گابریل و سون هدین را نام ببریم.

سرزمین ایران نیز پر از بیابان های شگفت انگیز و دیدنی است که کویر مرنجاب، دره انجیر، خارتوران، طبس، ریگ پنج انگشت، دق سرخ ،دق پترگان، دق محمد، حاج علی قلی، زار آلاگل، ساه کوه اردکان، کفه طاقستان، مرک نی ریز، میان دشت، عقدا، چاه غیب، دق بیارجمند، روح مرغوم، ساغند، ابرکوه، بجستان و مروست اشاره کرد.

با اینحال بیابان گردی در ایران هنوز در حد انتظار رشد نکرده است و باید با ایجاد زیر ساخت های گردشگری مانند راه، محل اقامت و بازسازی سیستم حمل و نقل در گسترش این صنعت پردرآمد کوشید.

اهمیت طبیعت گردی

لذت بیابان گردی

انسان معمولا به سرسبزی بیشتر علاقه دارد به همین دلیل بیابان کمتر مورد توجه قرار گرفته است. دستکم تا اواخر قرن بیستم این چنین بوده است. همین ناشناخته بودن بیابان، باعث شده که جذابیت های آن کمتر شناخته شود و خیلی از افراد ازجمله اروپایی ها که بیابانی در قاره خود ندارند برای دیدن این بیابان ها سرازپا نشناسند.

بیابان گردی چنان لذت بخش و زیباست که خیلی از جغرافیدانان و جهانگردان، زیبایی ها و شگفتی های آن را افسون کننده دانستند.

دکتر «آلفونس گابریل»- جغرافیدان و جهانگرد فقید اتریشی در این باره می گوید: «هر کس یک بار مسحور افسون کویر شود، تا پایان عمر رهایش نخواهدکرد.»

لذت-بیابان-گردی

پاییز و زمستان فصل بیابان گردی

معمولا پاییز و زمستان در ایران به عنوان فصل بیابانگردی است چون هوای سایر نقاط ایران در فصول سرما، همراه با برف و باران خواهد بود. دراین فصل هوای دلپذیر و ملایمی در بیابان های ایران به ویژه در روز حاکم است و گردشگران از این فرصت برای دیدن مناظر بیابان به این نقاط سفر می کنند.

معمولا وجود تپه ماسه ای های نرم و بلند (یا همان رمل ها)، رودهای شور، دریاچه های نمک، گیاهان کویری و پرندگان و جانوران بیابان زی، باعث جذب مسافران به نقاط کویری می شود.

اکنون حدود یک چهارم خاک ایران را کویر و بیابان دربرگرفته است و پاییز و زمستان هر چند فصول مناسب برای سفر به این نقاط است اما دمای هوای شب و روز این مناطق در فصول یاد شده باهم تفاوت دارد و درجه هوا در شب به شدت کاهش می یابد و باید مراقب بیماری بود.

در اینجا برخی از کویرهای جذاب  و دیدنی ایران به عنوان مقاصد بیابانگردی توضیح داده می شود.

روستای بادگیرها

روستا خور در استان خراسان جنوبی و بین شهرهای بیرجند و طبس قرار دارد.این بادگیرها به خاطر شرایط اقلیمی منطقه ساخته می شود.

این روستا یکی از مقاصد بیابانگردی است به طوری که در این روستا ایرانقلعه خشتی، آبگرم، دره «گوده» و آب انبار شگفت انگیز از جمله دیدنی ها آن است.

وقتی از این روستا فاصله می گیریم کویر وسیعی در پیرامون شما ظاهر می شود. دراین روستا کشاورزی فعال است و محصولات مختلفی تولید می شود.

روستای عروسان

کویر مصر در روستای عروسان واقع است. این روستا یکی از مقاصد مهم بیابان گردی در ایران است.

این منطقه دارای یک چشمه است که آب آن باعث رونق کشاورزی در این منطقه شده است. عروسان در مسیر ارتباطی جندق به خلوان و طبس واقع است.

تپه بلند ریگان

ریگان در استان کرمان واقع است. تپه ماسه ای ریگان از جذابیت این منطقه محسوب می شود که خواص درمانی هم دارد.

خیلی از مسافران وقتی به اینجا می رسند حمام شن می گیرند تا سلامت باشند.

بیابانگردی در ایرانکویر ریگان ازبرنامه های سفر گردشگران است.در این منطقه که روستاهای دیگری نیز واقع شده است درختان کهور در اطراف جاده ها دیده می شوند. این درختان صحرایی و گرمسیری، مناطره زیبایی در این نقطه خلق کرده اند.

این درختان کهنسال به تثبیت شن های روان کمک می کنند و در زمین های خشک و بی آب نیز می توانند رشد کنند.

مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از ساده ترین انتخاب ها برای بیابان گردی است. این کویر در نزدیکی کاشان و درحاشیه دریاچه نمک واقع شده است.

این کویر تقریبا نزدیک تهران است و به جز جاده اش که خاکی است، از لحاظ نزدیکی به پایتخت و امکانات بین راهی، گزینه ای مطلوب به شمار می رود.

کویر-مرنجاب

کویر خارا

کویر خارا بیابانی در کویرهای استان اصفهان است. پیاده روی در ریگزارهای این کویر و سپس استراحت زیر درختچه های تاغ لحظات بسیار فرحبخشی برای گردشگران فراهم می کند. البته تالاب گاوخونی و همچنین تماشای پرندگان این تالاب برنامه بعدی سفرتان در این منطقه است که همه آنها به لذت های این سفر می افزاید.

آرامش دِه سَلم

کویر ده سلم در شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی واقع شده است. اینجا یکی از مقاصد بیابانگردی است. این منطقه دارای زیبایی های منحصر به فردی است.  به جز آب شیرین و قنات، یک رود شور هم در حاشیه روستا جاری است و در اطرافش بلورهای نمکی تشکیل شده که به این منطقه زیبایی خاصی بخشیده است.

دریاچه نمک سیرجان

دریاچه نمک سیرجان از مقاصد بیابان گردی دیگر است که یکی از بزرگترین ذخایر نمکی کشور محسوب می شود.

درخشش مهتاب روی بلورهای نمکی دریاچه، مناظر بسیاری زیبایی در این منطقه خلق کرده است.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x