فواید، موانع و نقش گفت و گو در خانواده ها

فواید گفت و گو در خانواده


گفت و گو و تعامل در خانواده، اعضای خانواده ها را بیش از پیش به هم نزدیک می کند و این نزدیکی، صمیمیت و دوستی را بین آنان افزایش می دهد.

تفاوت بین خانواده هایی که تعامل و گفت و گو را در کانون خانواده دنبال می کنند و خانواده هایی که این رویه را در پیش نمی گیرند، زیاد است. خانواده هایی که تعامل و گفت و گو در پیش می گیرند تنش های کمتری دارند البته منظور در انجام تعامل و گفت و گو، نادیده گرفتن یکدیگر در این جلسات و سوق دادن گفت و گوها به سمت تنش نیست.

هرچه خانواده ها با هم به گفت و گو بپردازند بیشتر از افکار و ایده های هم باخبر می شوند و در مقابل هر چه این تعامل و گفت و گو با یکدیگر کمتر باشد افراد از خواسته ها و نیازهای هم آگاه نمی شوند و این می تواند فاصله آنان را بیشتر کند.

گفت و گوها هر چند در مواقعی می تواند افراد را به ایجاد تنش نزدیک کند اما باید برای کاهش آن همه طرف ها بدانند هدف از تعامل و گفت و گو چیست؟ به عبارتی درک کنند که گفت و گو و تعامل، اصولا دستیابی کامل به یک هدف مشترک نیست بلکه آشنایی با حقوق و خواسته های یکدیگر می تواند دستاورد این گفت و گو باشد.

در گفت و گو، افراد نسبت به حقوق یکدیگر آشنا می شوند. ماهیت خیلی از گفت و گوها، بیان خواسته ها و حقوق افراد است و اگر این تعامل وجود نداشته باشد یا به طور کامل انجام نشود می تواند روابط و ارتباطات افراد را به مسیرهای دیگری سوق دهد.

فواید گفت و گو در خانواده

اصول گفت و گو


گفت و گو و تعامل دربرگیرنده اصول و ضوابطی است یعنی نمی توان گفت و گو یا تعامل را برگزید اما به اصول و مقررات آن توجه نکرد. مقدمه گفت و گو و تعامل سازنده این است که به طور دقیق به حرف ها و سخنان یکدیگر گوش کنیم و سپس برای رسیدن به نتیجه ای مناسب، تصمیم گیری کنیم.

احترام به یکدیگر و نظرات هم موضوع دیگری است که گفت و گوها را به مسیر درستی هدایت می کند. اگر این موضوع در گفت و گوها نادیده گرفته شود رسیدن به نتیجه را دشوار می سازد.

در گفت و گوها ممکن است که خیلی از نظرات، مطابق تفکرات ما نباشد یا غلط و اشتباه باشد همچنانکه احتمال دارد برخی از نظرات و دیدگاه ها خلاف ما باشد یا حتی درست باشد و مورد پسند طرف مقابل نباشد. معنی تعامل و گفت و گو این است که به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم تابه نتیجه درستی برسیم.

گفت و گو و تعامل در سال های اخیر در خانواده های ایرانی کاهش یافته است که یکی از عوامل آن نیز شبکه های اجتماعی نام برده می شود. هرچند ممکن است که افراد از طریق همین شبکه ها و از طریق پیام های مکتوب و حتی تصویری با یکدیگر ارتباط داشته باشند اما هیچ یک از این ارتباطات هرگز نمی تواند کارکرد و اثرات تعاملات و گفت و گوهای رودرو را داشته باشد.

نقش شبکه های اجتماعی در کاهش گفت و گو


ایرانی ها بیشتر از کشورهای اروپایی وقت خود را صرف حضور در شبکه های اجتماعی می کنند که یکی از دلایل آن نبود سرگرمی کافی دستکم نسبت به کشورهای اروپایی در جامعه ماست.

افراط در استفاده از این شبکه ها، خانواده ها را از تعامل بیشتر با یکدیگر محروم کرده است وهمین عامل تاثیر زیادی در بیگانگی آنان نسبت به هم داشته است.

شهروندان کشورهای اروپایی به طور معقولانه تری از این شبکه ها برای رفع نیازهای خود استفاده می کنند. آنان برای حضور در این شبکه ها با برنامه تر و هدفمندتر وارد می شوند و تلاش می کنند با استفاده از این شبکه ها به اطلاعات خود وسعت بخشند و از این طریق مهارت های زندگی و اجتماعی خود را افزایش دهند.

شبکه های اجتماعی به طور کلی دارای اطلاعات بی ارزش و کم عمق نیست بلکه خیلی از داده های این شبکه ها عمقی و دارای ارزش های یادگیری و کسب مهارت است و چنانچه به مطالب متنوع و پربار آن از جمله همین اهمیت توجه به گفت و گو و تعامل با کودکان در خانواده ها توجه شود خیلی از مسایل این خانواده ها را می تواند رفع کند.

حضوردر این شبکه ها نیازمند سواد لازم است و برای مثال هر فردی که می خواهد از این شبکه ها استفاده کند باید بداند که برای چه منظوری به این شبکه ها مراجعه می کند؟ در صدد دستیابی به چه مطالبی است؟ کدام مطالب برای او و خانواده اش مفید است؟  این اطلاعات را باید از کدام سایت موثق تهیه کند؟ و خیلی از سئوالات دیگر.

نسل جدید و نیازهای دیگر


در نگاه کلی نسل ها معمولا نیازهای تازه تری نسبت به نسل ها گذشته خود دارند. این مساله طبیعی به نظر می رسد اما وقتی این موضوع غیرطبیعی به نظر می رسد که نیازها متناسب با نیازها و ارزش ها و بضاعت ها و توانایی های جامعه نباشد.

برای این منظور باید با نسل جدید، بیشتر به تعامل و گفت و گو پرداخت و خانواده ها نیز به نیازهای معقول و قابل دسترسی آنان توجه کنند.

به طور کلی همه خواست ها و درخواست های جوانان نمی تواند درست باشد همچنانکه همه خواست های آنان غلط نیست. در مقابل خواست های معقول جوانان، نمی توان ایستادگی کرد. تشکیل زندگی و ازدواج یکی از این نیازهاست که باید در کنار اشتغال و تهیه مسکن قابل تحقق باشد. بخشی از مقدمات تشکیل زندگی ازجمله رفع بیکاری به عهده دولت هاست و بخش دیگری از رفع مسایل جوانان به خانواده ها آنان و همچنین به خود جوانان بستگی دارد.

عامل فاصله جوانان از خانواده

جدا از شبکه های اجتماعی، همسالان نیز عاملی در کاهش تعاملات جوانان با خانواده ها هستند. جوانان امروزی بیشتر با همسالان وقت خود را سپری می کنند تا خانواده. نقش والدین برای کاهش این فاصله بسیار موثر است.

پدر و مادر برای رفع این مشکل باید بیشتر به جوانان خود رسیدگی کنند و با برخورد خوب و محبت آمیز، آنان را به خانواده نزدیک تر کنند. احترام به جوانان و توجه کافی به نظرات و خواسته های معقول آنان می تواند این فاصله را کمتر کند و جوانان را به حضور در کانون خانواده مشتاق تر نماید.

کاهش تنش در خانواده


وقتی اعضای خانواده به یکدیگر نزدیک تر شوند و بیشتر با یکدیگر به تعامل بپردازند بدون شک نسبت به نظرات و خواسته های هم بیشتر اطلاع کسب می کنند وهمین موضوع باعث می شود که زودتر به رفع مشکلات اقدام کنند.

مهم ترین دستاورد این روش، کاهش تنش در خانواده است. تنش ها، درگیری ها و برخوردها در خانواده، فاصله ها را افزایش می دهد بنابراین والدین باید سعی کنند که از ایجاد چنین تنش های بیهوده ای پیشگیری کنند.

خیلی از حرف ها و مطالب در تنش ها گفته می شود که در ارتباطات آینده اعضای خانواده تاثیرات مخربی برجا می گذارد بنابراین مدیریت درست در خانواده باعث می شود که دستکم از این تاثیرات منفی جلوگیری شود.

رشد مهارت کودکان


گفت و گو و تعامل سازنده در خانواده، باعث رشد مهارت کودکان می شود. کودکان و نوجوانان اگر در خانواده تعامل مثبت را فراگیرند آن را در جامعه بروز خواهند داد و درغیر این صورت با مشکلات زیادی از نظر تعامل مواجه خواهند شد.

تعامل در خانواده مقدمه ورود کودکان به اجتماع را فراهم می کند و همین تعاملات خانوادگی می تواند زمینه ارتباط مفیدتر و موثرتر آنان را در جامعه شکل دهد.

تعامل مناسب در خانواده سبب می شود که کودکان بدون لکنت اندیشه های  خود را در جامعه بیان کنند و در نهایت به یک گفت و گو و تعامل سازنده در مدرسه و سایر مکان ها برسند. چنین کودکانی می توانند بهتر از حقوق و خواسته های خود به طور منطقی و دقیق دفاع کنند و همین مهارت به کاهش رفتار تنش آمیز، کمک می کند.

عادت مطالعه در کودکان و تربیت کودک کتابخوان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code