جاذبه های گردشگری و طبیعت آذربایجان شرقی

 استان آذربایجان شرقی


آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز از استان های زیبا و دیدنی ایران محسوب می شود که در شمال غربی کشور واقع شده است.

این استان در شمال با جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و ایالت نخجوان هم مرز است. رود ارس، آذربایجان ایران را از کشورهای یاد شده جدا کرده است.

آذربایجان شرقی از سمت غرب با آذربایجان غربی و زنجان و از شرق به رودخانه دره رود، کوه های سبلان، چهل مند و گردنه صائین محدود شده است. منطقه آذربایجان به ویژه در بخش شمالی آن مملو از چشم اندازهای دیدنی طبیعی و سرسبز است که خیلی از گردشگران را به این سمت می کشاند.

جاذبه ها و مکان های دیدنی خوانسار اصفهان

جاذبه های آذربایجان شرقی


استان آذربایجان شرقی با شهرهای مختلف خود دارای آثار فراوان تاریخی، باستانی و طبیعی است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران و مسافران را به خود جذب می کند.

تبریز مرکز این استان نیز از این آثار طبیعی و تاریخی بی بهره نمانده است و حتی گردشگرانی که به هر دلیلی نمی خواهند از این شهر خارج شوند نیز می توانند در داخل این شهر جاذبه های زیادی مشاهده کنند.

ایل گلی یکی از این جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی است که دور تا دور این پارک را گل های مختلف دربرگرفته و در وسط آن نیز استخر بزرگی وجود دارد که زیبایی های این مکان را چند برابر کرده است.

البته تبریز فقط این اثر طبیعی را ندارد بلکه سراسر این شهر مملو از آثار تاریخی و طبیعی است که اگر مسافر و گردشگر اندکی صبر کند می تواند بخشی از آنان را از نزدیک ببیند.

 • کویر قوم تپه تبریز

قوم تپه یک منطقه کویری است که در نزدیکی شهر تبریز واقع شده است و مکان مناسبی برای علاقه مندان به بیابان گردی در ایران است . این منطقه دارای نمکزار کوچکی است که می تواند چشم اندازهای دیدنی برای گردشگران و مسافران باشد.

دیدنی این منطقه به همین جا ختم نمی شود بلکه وجود تپه های ماسه ای به زیبایی های این منطقه افزوده است و خیلی از گردشگران را به خود جلب می کند.

اما موضوعی که توجه گردشگران را بیش از همه جلب کرده، وزش بادهای منطقه ای و تجمیع خاک و گرد و غبار به صورت تپه های شنی در این منطقه است که مناظر بسیار زیبایی بوجود آورده است.

کویر-قوم-تپه-تبریز

 • کنتال و بقایای سنگهای قدیمی

یکی از مناطق دیدنی و جذاب استان آذربایجان شرقی، پارک ملی کنتال است. این پارک در واقع بخش شمالی شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب می شود که پر از حیوانات است.

این پارک ۹۰ هزار هکتار وسعت دارد و در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده است.

جاذبه های کنتال به همین جا محدود نمی شود بلکه بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی بر ظرفیت های فرهنگی و گردشگری این پارک افزوده است.

اینجا جلوه های کم نظیر ژئوپارکی، گردشگر را برای مدتی به دوران گذشته می برد و همین خصیصه، جاذبه های این مکان را بیشتر نمایان می سازد.

همچنین آبشار ماهاران از جمله مکان های دیدنی، پناهگاه حیات وحش کیامکی است که به این منطقه جلوه خاصی بخشیده است.

کنتال-و-بقایای-سنگهای-قدیمی

 • جنگل های ارسباران

ارسباران با جنگل های خود در منطقه و حتی جهان شناخته شده است. طبیعت این منطقه از تماشایی ترین مناطق دنیاست.

درخت های این جنگل ها سربه فلک کشیده شده است و همین ویژگی، دنیایی از جاذبه های طبیعی در این منطقه ایجاد کرده است.

ارسباران نسبت به مناطق دیگر جنگلی کشور، کمتر شناخته شده است و به همین دلیل بکرتر محسوب می شود. سالانه گردشگران خارجی زیادی به این جنگل روی می آورند و از جاذبه های آن دیدن می کنند.

این منطقه جنگلی یکی از شاهکارهای طبیعی است و از نظر آثار تاریخی نیز از پرارزش ترین مناطق کشور محسوب می شود.

جنگل-ارسباران در آذربایجان شرقی

 • چشمه ای با آب معدنی

در ۵ کیلومتری آذرشهر در جاده تبریز به مراغه، چشمه تاپ تاپان هر رهگذر و گردشگری را به طرف خود فرامی خواند. مسافر و گردشگر پس از ساعت ها سفر وقتی به این چشمه می رسد خود را سیراب می کند و پس از لختی استراحت و آسایش با انرژی بیشتر راه سفر را پی می گیرد.

این چشمه خاصیت های درمانی دارد و خیلی از بیماران به امید بدست آوردن سلامتی خود به این محل می آیند.

 آب این چشمه از دسته آب‌های معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که برای افرایش گلبول‌های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

چشمه آب معدنی در آذربایجان شرقی

 • آبشار شبستر

آبشار شبستر یا سرکند دیزج از دیگر مناطق دیدنی استان آذربایجان شرقی است. منشای تامین آب این آبشار، ارتقاعات میشو است. اما همه آب های این آبشار فقط از این طریق حاصل نمی شود بلکه بارش های  شدید نیز موجب می شود که این آبشار پر آب شود.

آب در کنار آبشار فضای سرسبزی در این منطقه حاکم کرده است و خستگی راه و سفر را از انسان دور می کند.

 • کندوان در اسکو

در ۶۲ کیلومتری تبریز، روستای کندوان واقع است البته این روستا با منطقه کندوان جاده تهران – چالوس تفاوت دارد.

روستای تاریخی کندوان در میان دره ای زیبا و رودخانه ای پرآب احاطه شده است. این روستا دارای چشمه آب معدنی است که برای درمان بیماران کلیوی ثمربخش است.

 • غاری به نام اسکندر

منطقه آذربایجان شرقی غیر از آثار و جاذبه های طبیعی که بیان شد دارای دیدنی های دیگر نیز است. یکی از این دیدنی ها، غار اسکندر است که در فاصله ۳۰ کیلومتری تبریز در روستای سعید آباد واقع شده است.

غار-اسکندر در آذربایجان شرقی

 • روستای پلکانی

اگر می خواهید برخی خانه های مربوط به دوران صفوی و ایلخانی را از نزدیک ببینید به روستای زنوزق در آذربایجان شرقی سفر کنید.

بافت روستا به صورت پلکانی است که بین کوه های اطراف محاصره شده است. این منطقه مملو از چشمه های جوشان است. همه چشمه ها و بافت روستا باعث شده که مناظر زیبایی در این منطقه پدید آید. در کنار این زیبایی، آبشار دامجی قیه وجود دارد که مملو از باغ های سیب‌، زردآلو و گردو است.

روستای-پلکانی در آذربایجان شرقی

 • شکارگاه رجال

در کنار آبشار اسب فروشان نزدیک تبریز، شکارگاه رجال حکومت ایالتی آذربایجان واقع شده است. این مکان در زمان ولیعهدی عباس میرزا محل تفریح و شکارگاه رجال حکومتی ایالتی آذربایجان بوده است.

آتشکده باستانی آذربایجان از مکان های دیگر این منطقه است که معمولا محل حضور مسافران تابستانی است.

با اینحال اینانلو، آغمیون، آسیاب خرابه، آبشار عیش‌آباد، دژ بابک، مرتع چپرلی و جنگل مکیدی از مناطق دیگر دیدنی استان آذربایجان شرقی را تشکیل می دهد که دیدن آن ها به همه مسافران و گردشگران توصیه می شود.

نکاتی درباره اهرام مصر

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. حسن جمشيدي می گوید

  خيلي هم جامع و كافي ، واقعا تبريز براي مسافرت خصوصا در عيد عاليهههه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code