معرفی مکان های تفریحی گردشگری گیلان

جاذبه های گردشگری استان گیلان


گیلان سرسبزترین استان کشور است و به همین دلیل وجب به وجب این سرزمین برای گردشگران و مسافران دیدنی و شگفت انگیز است.

اگر بخش اعظم سرزمین ایران را بیابان و کویر فراگرفته و اثری از سرسبزی در این مناطق وجود ندارد اما همه مناطق و سرزمین گیلان، سرسبز است و در این استان هرجا و مکانی که گردشگران و مسافران پا می گذارند، گوشه هایی از این جذابیت را مشاهده می کنند.

گیلان سالانه بیش از ۵ میلیون گردشگر و مسافر را جذب می کند و از قطب های گردشگری ایران محسوب می شود. این استان علاوه بر چشم اندازهای بی شمار طبیعی، از آثار تاریخی و باستانی نیز برخوردار است.

گیلان که مرکز آن شهر رشت است در میان رشته کوه های البرز و تالش در شمال ایران قرار گرفته است و سهم زیادی در ارتقای گردشگری ایران دارد.

با اینحال استان گیلان با داشتن ظرفیت های مختلف گردشگری، هنوز نتوانسته درحد نام خود در این صنعت ظاهر شود که توجه بیشتر به ایجاد زیرساخت های گردشگری مانند محل اقامت، راه و وسایل حمل و نقل از جمله نیازهای این استان است.

بهترین مکان‌های شمال ایران برای مسافرت

  • گردشگری در سواحل

گیلان از استان های ساحلی کشور است و خیلی از گردشگران و مسافران نیز به خاطر همین ظرفیت به این منطقه سفر می کنند. آستارا، بندر انزلی، لنگرود، رودسر، کلاچای و چابکسر از شهرهای ساحلی این استان است.

سواحل این استان ماسه ای است و این موضوع یکی از امتیازات آن محسوب می شود. مزیت دیگر این استان بهره مندی از جنگل های انبوه در کنار سواحل زیبا است که گردشگران همزمان می توانند از آن بهره مند شوند.

  • تالاب انزلی

تالاب ها از مناطق دیدنی هر منطقه ای محسوب می شود زیرا گردشگران و مسافران در این مکان ها علاوه بر فضای طبیعی جذاب و دیدنی، می توانند زیستگاه های طبیعی انواع جانوران را از نزدیک مشاهده کنند.

مرداب از بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران محسوب می شود که حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی شمال کشور را در برگرفته است.

این منطقه سالانه میزبان پرندگان مهاجر فراوانی است که معمولا از کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند. این پرندگان معمولا در این تالاب تخم ریزی را انجام می دهند و به طور کلی تالاب پناهگاه و محل امنی برای پرندگان بومی و مهاجر است.

این تالاب دارای ویژگی های منحصر به فردی است که میزان بالای رطوبت و آب، قابل مقایسه با هیچ یک از تالاب های کشور نیست و همین موضوع، ظرفیت های این منطقه را بیشتر کرده است.

تالاب انزلی دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است که روییدن گل های نیلوفر آبی جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است. با اینحال رویش نی هر چند مشکلاتی برای این تالاب بوجود آورده اما از مظاهر اصلی اکوسیستم طبیعی محسوب می شود.

تالاب-انزلی گیلان

  • ماسوله

ماسوله که به روستای پلکانی معروف است سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور را به خود جذب می کند. این روستا از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که یکی از آن ها ، بام هر خانه روستایی، حیاط همسایه اش محسوب می شود.

خانه های ماسوله از معماری پلکانی خاصی بهره مند است که در نوع خود در جهان کم نظیر است. همین ویژگی باعث شده که گردشگران زیادی به خود جذب کند.

ماسوله در ۶۵ کیلومتری رشت واقع است و در سال ۵۴ با عنوان اولین شهر تاریخی زنده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ماسوله گیلان

  • موزه روستایی

استان گیلان با بهره مندی از آثار مختلف طبیعی و غیرطبیعی نیاز به حفظ ، نگهداری و آشنایی مردم با این ظرفیت ها دارد. گردشگران زیادی به این استان سفر می کنند که نیاز به اطلاعات بیشتر از پتانسیل های گردشگری این استان دارند که یکی از راه های آن، تقویت موزه در این منطقه است.

در زمان حاضر موزه میراث روستایی گیلان در صیانت از فرهنگ و معماری روستایی این دیار تلاش می کند. در این موزه گردشگران با معماری، آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای بومی منطقه آشنا می شوند.

مردم نقاط مختلف استان گیلان در زمینه صنایع دستی نیز فعالیت چشمگیری دارند و آثار و کارهای دستی این دیار زبانزد عام و خاص است. گردشگرانی که به این استان سفر می کنند یکی از کارهای آنان تهیه این صنایع است که در برخی موارد حتی آن را به طور مستقیم از هنرمندان چیره دست این صنایع تهیه می کنند.

موزه-روستایی در گیلان

  • شهری در کنار کوه

ماسال، شهری در کنار کوه است و در فرهنگ بومی معنی ماسال  کنار کوه یا دارای کوه آمده است.

این شهر در کنار کوه های تالش واقع شده که دارای بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک می باشد.

آویشو بزرگترین غار ماسال است که بسیار شگفت انگیز بوده و در حوزه جغرافیایی بخش شاندرمن شهرستان ماسال قرار گرفته است.

بیابان گردی در ایران

  • مرتفع ترین آبشار ایران

استان سرسبز گیلان دارای آبشارهای دیدنی  و جذاب نیز هست و وجود این آبشارها در سرزمین پر آب باعث شده که مناظر بسیار شگفت انگیزی در این منطقه خلق شود.

آبشار لاتون با ارتفاع تقریبی ۱۰۵ متر مربع به لحاظ بلندی، مرتفع ترین آبشار ایران محسوب می شود.

مرتفع-ترین-آبشار-ایران-در-گیلان

  • قلعه حسامی

قلعه رودخان یا قلعه حسامی متعلق به دوره سلجوقیان بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان ساخته شده است. این قلعه در دوران ساسانیان و همزمان با حمله اعراب به ایران احداث شده است.

قلعه-حسامی-گیلان

  • زیبایی های جاده اسالم

زیبایی های استان گیلان فقط به مناظره خارج از شهرها ختم نمی شود بلکه مسافر و گردشگر وقتی وارد این استان می شود در جاده های درون و برون شهری نیز می تواند بخشی از این زیبایی ها را مشاهده کند.

یکی از این جاده ها، جاده اسالم به خلخال است که در طول مسیر آن، مناظر تماشایی چشم هر مسافر و گردشگری را نوازش می دهد. این جاده در زمستان ها و فصول سرما شرایط ویژه ای به خود می گیرد و تردد با تجهیزات ایمنی همواره توصیه می شود.

جاده-اسالم گیلان

  • شاه نشین کوه

یکی از مکان های دیدنی گیلان، شاه نشین کوه یا شیطان کوه در شهر لاهیجان است. این مکان همواره پذیرای گردشگران و مسافران است.

روبروی این کوه، استخر بزرگی وجود دارد که تلاقی کوه پردرخت درکنار این استخر، منظره کم نظیری دراین جغرافیا بوجود آورده است. در بالای همین کوه، تله کابین بسیار زیبایی ایجاد شده که مسافران و گردشگران هنگام تردد از بالای این کوه، زیر پای خود اراضی سرسبز چای را مشاهده می کنند که یکی از بهترین خاطرات سفر آنان را رقم می زند.

  • آثار دیگر گیلان

استان گیلان آثار دیگر طبیعی و تاریخی نیز دارد که در شهرها و نقاط مختلف این استان پراکنده است.

دریاچه بره سر گیلان، منطقه ییلاقی دشت النزه، جنگل گیسوم، گردنه حیران، تله کابین حیران، روستای اولسبلنگاه و آبشار دودوزن از دیگر آثار و مناظره دیدنی استان گیلان را تشکیل می دهد.

۱۰ جاذبه طبيعي و ديدني استان مازندران/قسمت دوم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code