اردبیل و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

جاذبه های گردشگری اردبیل


اردبیل استانی در شمال غربی ایران منطقه ای است که به خاطر موقعیت آب و هوایی، مناسب گردشگری در زمستان و تابستان است. این استان سردسیر است به طوری که خلاف استان های مرکزی و جنوبی کشور، فصل تابستان دیر در این منطقه شروع می شود درحالی که زمستان های آن سخت است.

زمستان خیلی زود در این استان چهره خود را نشان می دهد و مدت روزهای زمستانی نیز بیشتر در این منطقه وجود دارد. این موضوع باعث شد که به تبعیت از این فضای سرد، گردشگری منطقه نیز بیشتر در این فضا شکل گیرد.

ورزش های زمستانی ازجمله اسکی روی برف و یخ و همچنین ساخت خانه های برفی و سایر بازی های زمستانی در این فصل در منطقه رایج شود.

منطقه اردبیل در فصل تابستان خنک تر از سایر مناطق کشور است و به همین دلیل آب و هوای مساعدی برای گردشگری دارد. بوم گردی و طبیعت گردی ازجمله شاخه های گردشگری است که در فصول مختلف از جمله فصل تابستان دراین منطقه وجود دارد.

اما جدا از طبیعت گردی در اردبیل، وجود چشمه های آبگرم و آب درمانی، ظرفیت دیگر گردشگری در این منطقه است که سالانه شماری زیادی از هموطنان و گردشگران خارجی را به این استان می کشاند.

رواج گردشگری درمانی و سلامت در این استان از جمله منابع درآمدی این استان به شمار می رود که با اندکی رسیدگی به زیر ساخت های گردشگری مانند راه، خودرو و اقامتگاه می توان اشتغال و درآمد بیشتری برای ساکنان این منطقه همراه داشته باشد.

استان اردبیل با چنین ویژگی هایی توانسته گردشگران زیادی جذب کند به طوری که در سال ۹۶ توانست حدود ۹ میلیون گردشگری ایران و خارجی  را پذیرایی کند.

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

دیدنی های گردشگری اردبیل 


استان اردبیل جاذبه های زیادی برای گردشگری دارد و علاوه بر اینکه آب و هوای مساعدی به ویژه در فصل تابستان و گرما دارد دارای آثار باستانی و تاریخی فراوانی است که سالانه مسافران و گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از این جاذبه هاست که سالانه مشتاقانه زیادی به خود جذب می کند. اهمیت این بقعه به حدی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو وهمچنین آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بعقه دربردارنده مجموعه بسیار نفیس و ارزشمند است که فضای بسیار بی نظیری در این منطقه بوجود آورده است.

چینی خانه، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه، چراغ خانه و حرمخانه از جمله بخش های بعقه شیخ صفی الدین اردبیلی است که در میدان عالی قاپو اردبیل قرار دارد.

در این بقعه شیخ صفی الدین موسسه فرقه صفویه آرمیده است. صدر الدین موسی فرزند وی این بنا را در سال ۷۳۵ هجری قمری ساخته است.

  • موزه چینی خانه

موزه چینی خانه با قدمت ۴ قرن از دیگر جاذبه های گردشگری اردبیل است. این موزه در نزدیک مجموعه صفی الدین اردبیلی قرار دارد. موزه چینی خانه اردبیل دارای یک تالار مشتمل بر چهار شاه نشین و طاق نما است.

استحکام این موزه فوق العاده است و مقاومت زیاد در برابر زلزله از ویژگی های این بناست.

این بنا از مقرنس های رنگی و نقوش زیبای اسلامی ساخته شده است. موزه چینی جزو مجموعه فرهنگی شیخ صفی در میدان عالی قاپو اردبیل واقع شده است.

موزه-چینی در اردبیل

  • دریاچه شورابیل

وقتی به اردبیل سفر می کنید حیف است که سری به دریاچه شورابیل نزنید. این دریاچه معروف ترین جاذبه طبیعی استان اردبیل است.

شورابیل علاوه بر زیبای هایی منحصر به فرد خود، دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی متنوعی است.در این دریاچه گردشگران و مسافران می توانند از امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز، شهربازی و رستوران استفاده کنند.

دریاچه شورابیل در بزرگراه میلاد شهر اردبیل واقع است.

دریاچه-شورابیل اردبیل

  • پل معلق

از شهر اردبیل که فاصله می گیریم به طرف مشگین شهر حرکت می کنیم. مسافران و گردشگران در این شهر می توانند یکی از بزرگترین پل های معلق در جهان یعنی پل معلق مشگین شهر را از نزدیک مشاهده کنند.

این پل معلق بر روی یک پارک جنگلی مشگین شهر واقع شده است. کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه این پل را کاملا با دانش بومی احداث کرده اند. این پل در منطقه نمونه گردشگری نور سبلان مشگین شهر واقع شده است.

پل-معلق-اردبیل

  • قلعه قهقهه

قلعه قهقهه از جاذبه های گردشگری اردبیل است. این قلعه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهم در زمان شاهزادگان صفوی بوده است به همین دلیل در نزد مردم معروف شده است.

این قلعه میان روستای گنچویه و قره آغاج قرار گرفته و از آثار دوره حکومت صفویه است. قلعه قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر واقع شده است.

قلعه-قهقهه اردبیل

  • گورستان عجیب

اگر می خواهید یکی از گورستان های تاریخی و در عین حال عجیب را از نزدیک ببینید به اردبیل سفر کنید. این گورستان تاریخی که به شهر یری معروف است در ۳۱ کیلومتری شرق مشکن شهر واقع شده است.

عمر این قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می رسد و به همین دلیل می تواند برای گردشگران و مسافران دیدنی باشد.

  • جنگل فندقلو

جنگل قندقلو مشرف به گردنه حیران در سمت شمال غربی اردبیل واقع شده است. این جنگل یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی اردبیل است.

این جنگل در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قراردارد. گذراندن تعطیلات تابستان در این جنگل می تواند لحظات خوشی برای هر گردشگر و مسافری به همراه داشه باشد.

جنگل-فندقلو اردبیل

  • غار یخگان

غار یخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه های ماسوله داغ (تالش) قرار دارد. در کف این غار حوضچه آبی به عمق ۲۰ سانتی متر و در ارتفاع ۵،۱ متری قرار دارد.

غار یخگان در ارتقاع ۲۴۰۰ متری و در مساحتی برابر با ۱۱۰۰ متر قرار دارد. این غار شامل دو دهانه با اختلاف ۲۵ کیلومتر و قطر دهانه ورودی اصلی حدود نیم متر است.

غار-یخگان-اردبیل

  • مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع اردبیل از مناطق گردشگری اردبیل محسوب می شود. این مسجد دارای قدمت طولانی متعلق به دوران سلجوقیان است.

براساس اسناد تاریخی، این مسجد مکان آتشگاه در دوره ساسانیان بوده که پس از ورود اسلام، این مکان به مسجد جامع یا جمعه تغییر یافته است. این مسجد در شمال شرق شهر اردبیل بین محله های پیر شمس الدین و عبدالله شاه قرار گرفته است.

دلایل جالب برای سفر به ایتالیا

  • سایر دیدنی های اردبیل

با اینحال غیر از این جاذبه ها، در استان اردبیل آثار و جاذبه های دیگری مانند دشت مغان، موزه مردم شناسی، آرامگاه شیخ امین‌الدین جبرئیل ، پل هفت چشمه‌ (داش کسن) اردبیل، آب گرم گاو میش گلی، محوطه باستانی قلعه خسرو، دریاچه نئور،جنگل مشه و خانه تاریخی مناف زاده نیز دیده می شود.

استان اردبیل جدا از این دیدنی ها و جاذبه های دیدنی، دارای غذاهای خوشمزه نیز است. یرآلما کبابی. کباب شیشلیک، آلبالو پلو، لپه خورشت، اوماج آشی، آش دوغ، سوتلی آش، یارما آشی، بزباش، پیچاق قیمه، تاس‌کباب، ترحلوا، دومه کباب، باستیرما پلو، ترشی‌قرمه، چیغیرتما، حلوای سیاه، حلوای زرد، حلوای زنجبیل، خشیل، خورش قاتق، سوغان‌سو، قرمه‌سبزی، قویماق، قیساوا، قیقاناق، کوفته و لونگی از جمله این غذاهاست.

دیدنی های ایران در اردیبهشت – ایران گردی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code