گردشگری خراسان رضوی و جاذبه های آن

جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی


گردشگری خراسان رضوی تحت تأثیر مشهد قرار دارد و  مشهد مهم ترین شهر این استان است که سالانه به خاطر مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع) شاهد میلیون ها زائر و گردشگر است. استان خراسان رضوی به مرکزیت مشهد در شرق ایران واقع شده است. این استان و مشهد همچنین اماکن دیگر مذهبی و تاریخی وطبیعی دارد که گردشگران و مسافران زیادی به خود جذب می کند به طوری که از نظر تعداد جذب گردشگر و زائر از استان های دیگر کشور بالاتر است.

خراسان رضوی دارای ۲۸ شهرستان است که این استان از سمت شرق با افغانستان هم مرز است

نیشابور

نیشابور یکی از شهرهای مهم از منظر گردشگری استان خراسان رضوی است که در ۱۲۰ کیلومتری مشهد قرار دارد. خیلی از افراد و حتی گردشگران و مسافران، این شهر را با نام عطار نیشابوری شاعر و اندیشمند ایرانی می شناسند.

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری، آرامگاه کمال الملک،آرامگاه یغمای نیشابوری،آتشکده نیشابور، امام زاده غریب، بقایای شهر کهن، تپه های شادیاخ، تپه تربا باد، حفاری های شادیاخ، مزار مهروا یا مزار شه میر و محوطه باستانی خسروآباد از جاذبه های تاریخی و فرهنگی مشهد است.

دژ باستانی بازه چنار، بنای گنبد کلیدر، مقبره کرد و خان، قلعه دختر دهنه ی حیدری، قلعه دمیرخان، برج آسیاب ،سردابه ماروسک، بازار سرپوشیده و تاریخی نیشابور، آب انبار، مدرسه گلشن حوزه علمیه، امام زادگان محمد محروق و ابراهیم و مقبره فضل بن شاذان  از آثار فرهنگی و تاریخی دیگر نیشابور است.

بااینحال منطقه نیشابور علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی دارای اماکن زیبای طبیعی هم هست که سالانه میعادگاه خیلی از گردشگران و مسافران است

طبیعت ییلاق های برفریز، دربهشت، بوژان، خرو، درود، دیزباد، قدمگاه، گرینه، بار، غار ابراهیم ادهم، چشمه علی، دامنه کوه های بینالود و شیرباد، معدن فیروزه نیشابور از جمله این چشم اندازهای طبیعی است.

جاذبه های گردشگری شهر نیشابور
نیشابور
  • آرامگاه عطار

بیشتر ما نیشابور را با نام عطار نیشابوری می شناسیم و حیف است وقتی به این شهر سفر می کنیم سری به آرامگاه عطار نیشابوری نزنیم. بنای آرامگاه عطار نیشابور در دوره تیموری ساخته شده است.

شخصی به نام امیر علیشیر نوای این بنای تاریخی را ساخته است. آرامگاه عطار نیشابوری در دوره پهلوی دوم به طورکامل مرمت شد و دهه ۷۰ نیز اندکی این مرمت انجام گردید.

آرامگاه هشت ضلعی عطار نیشابوری دارای گنبدی کاشی کاری شده و همچنین چهار در ورودی است. در وسط بقعه ، قبرعطار وجود دارد.

نام کامل او فرید عطار نیشابوری است که در حدود سال ۶۱۸ و در ۷۸ سالگی درگذشت. آرامگاه این شاعر نامی ایران در خیابان عرفان نیشابور واقع شده است.

آرامگاه عطار از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی
عطار

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

  • پناهگاه حیات وحش حیدری

پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور یکی از مراکز دیدنی این شهر است که در این مکان گونه های مختلفی از جانوران وجود دارد.

خیلی از گردشگران و مسافران درسفر خود، دیدن این پناهگاه را نیز در برنامه های خود قرار می دهند. این منطقه در کنار رشته کوه بینالود و در حدود ۷۰ کیلومتری شهر نیشابور قرار دارد.

پناهگاه حیات وحشت حیدری در منطقه ای کوهستانی و صخره ای با دره های مملو از پوشش گیاهی  و جانوری بنا شده است. اینجا یک منطقه شکار است و بهترین شکارگاه شرق کشور نیز محسوب می شود.

پناهگاه حیات وحش حیدری از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی
حیدری
  • باغرود

باغرود شهرکی سرسبز در دامنه رشته کوه بینالود قرار گرفته است. این منطقه در ۱۲ کیلومتری شمال نیشابور واقع شده و حاشیه آن پوشیده از درختان میوه است.

باغرود در دره ای قرار گرفته که رودخانه ای در آن وجود دارد. این منطقه با چنین خصوصیتی یکی از مهم ترین مراکز گردشگری طبیعی شهرستان نیشابور محسوب می شود.

این پناهگاه جدا از این ویژگی ها، دارای امکانات مختلف از جمله ورزشی است. زمین چمن، استخر شنا و دریاچه قایقرانی از جمله امکانات ورزشی این مکان است.

وقتی گردشگران و مسافران به این نقطه سفر می کنند فقط با این امکانات سروکار ندارند بلکه برای آنان استراحتگاه، اردوگاه و سالن غذاخوری نیز پیش بینی شده است.

اما جاذبه های گردشگری این منطقه به همین جا ختم نمی شود بلکه سد بزرگ خاکی، دریاچه پرورش ماهی، باند پروازی هواپیمای گلایدر، مزارع زعفران، زنبورداری، باغات میوه، فضای سبز و پرورش گل و گیاه از جاذبه های دیگر گردشگری باغرود است.

جاذبه های گردشگری شهر باغرود
باغرود

جاذبه های گردشگری استان اردبیل

  • قدمگاه رضوی

حضرت امام رضا (ع) در مسیر هجرت تاریخی از مدینه به مرو در این مکان توقف داشته اند و به همین دلیل از اهمیت خاصی برخوردار شده است.

خیلی از زائران و گردشگران مشتاق هستند محل توقف امام هشتم (ع) را از نزدیک مشاهده کنند و سالانه تعداد زیادی از مسافران به این مکان سفر می کنند.

این قدمگاه در ۲۴ کیلومتری شرق نیشابور قرار گرفته است. در کنار این بنا چشمه ای به نام حضرت وجود دارد که علاوه بر ایجاد لطافت در فضای این منطقه، محیطی مناسبی برای زائران و گردشگران است.

قدمگاه امام رضا (ع) از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی
قدمگاه
  • عمارت امین الاسلامی

امین الاسلامی خانه باغ زیبایی در خیابان امام در مجاورت باغ ملی شهر نیشابور است. این بنا در دو طبقه و زیر بنای حدود ۱۳۰۰ مترمربع ساخته شده است.

در این عمارت امکاناتی مثل سالن مرکزی، اتاق ها، پیشخوان ستواندار و سرداب پیش بینی شده است.

عمارت امین الاسلامی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی
امین الاسلامی
  • بازار سرپوشیده نیشابور

وقتی به نیشابور سفر کردید سری به بازار تاریخی نیشابور هم بزنید و در آنجا متوجه می شوید که در زمان های گذشته چگونه بازار سرپوشیده می ساختند. این بازار سرپوشیده از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است.

در این بازار تعدادی سرا، کاروانسرا، تیمچه وحمام وجود دارد که قدمت این بازار به دوره صفوی می رسد.

بازار سرپوشیده نیشابور از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی
بازار

جاذبه های گردشگری تربت حیدریه

تربت حیدریه یکی از شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی است که دارای جاذبه های مختلف گردشگری و تاریخی است.

این شهرستان در ۱۴۰ کیلومتری جنوب مشهد مقدس واقع  است و قطب زعفران دنیا و پایتخت ابریشم کشور نیز محسوب می شود. خیلی از گردشگران و  مسافران وقتی به این شهر می رسند در جست و جو تهیه زعفران این منطقه بر می آیند.

مجموعه قطب الدین حیدر ، کاروانسرای طبسی ، موزه مردم شناسی ، خانه امینی ، حمام حاجی رئیس ، مزار بوری آباد ، بنای مقبره و مسجد شیخ حیدر کدکنی ، موزه حیات وحش ، باغ ملی ، پارک کوهستانی پیشکوه ، منطقه گردشگری رود خانه حصار ، آبشار رود معجن  و قله ملکوه از مکان های گردشگری تربت حیدریه است.

جاذبه های گردشگری تربت حیدریه
تربت حیدریه

تربت جام

تربت جام از شهرهای کهن در گردشگری استان خراسان رضوی است. این شهر در فاصله ۱۶۵ کیلومتری مشهد قرار دارد.

آبشار رونج، باغ کشمیر، رود جام، رود هریرود و درخت پسته قدیمی از جاذبه های طبیعی و باختر تپه، تپه شور قلعه، تپه صدرآباد، تپه جهانگیرآباد، تپه طلایی، تپه قشه توت، دهکده تاریخی سمنگان، کاروانسرای سمنگان، کاروانسرای تاریخی جام،‌مقبره میر غیاث الدین در دهکده بزد و مقبره شیخ احمد جامی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی این شهر است.

آب انبار، گنبد خانه، گنبد سفید، قبر میر یحیی، مدرسه علمیه، مدرسه و گنبد فیروزشاهی، مسجد زمستانی و تابستانی، مسجد جامع و موزه قرآن دارد، مسجد خواجه عزیز، موزه مردم شناسی،‌مجموعه مزار و موزه شیخ احمد جام از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر است که گردشگران و مسافران زیادی از آن دیدن می کنند.

جاذبه های گردشگری تربت جام
تربت جام

تایباد

شهرستان تایباد نیز به نوبه خود در گردشگری استان خراسان رضوی اهمیت دارد و در مسیر جاده آسیایی و ترانزیتی سنتو قرار گرفته است. این شهر جاذبه های طبیعی مانند طبیعت روستای پشته، طبیعت روستای آبقه، طبیعت روستای سوران، طبیعت روستای کردیان، طبیعت روستای ارخود، طبیعت روستای کرات و منطقه گردشگری پلبند را در خود دارد.

آب انبار روستای آبقه، روستای کرات، زیارتگاه آبقه، حمام قدیمی آبقه، قلعه آبقه، قلعه کهنه نادری، مزار حاج محمد چنار، محوطه تاریخی آسیاباد، مقبره شیخ ابواسحاق آبقه و موزه مردم شناسی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی این شهر است.

بهترین رستوران های مشهد برای صرف صبحانه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code