گردشگری خراسان جنوبی و جاذبه های آن

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی


جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی به شهر های مختلف این استان مربوط می شود. خراسان جنوبی منطقه گرم و بیابانی در شمال سیستان و بلوچستان واقع است. این استان از نظر موقعیت جغرافیایی در شرق ایران قرار گرفته است.

این استان مانند استان خراسان رضوی از شرق با کشور افغانستان همسایه است. ۹۵ درصد وسعت استان خراسان جنوبی را عرصه های طبیعی فراگرفته که می تواند در رونق کشاورزی این منطقه سودمند باشد. با اینحال استفاده از این ظرفیت نیازمند منابع آبی کافی است تا بخش کشاورزی بیش از پیش در این منطقه توسعه یابد.

این استان از نظر وسعت سومین استان کشور است و نقش زیادی در ارتباط استان های جنوبی کشور با مشهد دارد. استان خراسان جنوبی به خاطر این وسعت و توسعه  کشاورزی رتبه اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه را در ایران داراست.

بخش اعظم زمین های این استان را کشت محصولات کشاورزی در برگرفته است و این موضوع باعث شده که ظرفیت زیادی برای گردشگری روستایی و روستاگردی در این استان مهیا شود.

استان خراسان جنوبی علاوه بر جاذبه های طبیعی، دارای آثار تاریخی و فرهنگی زیادی هم است که در شهرهای مختلف این استان پراکنده است. سالانه گردشگران و مسافران زیادی به این استان برای دیدن این آثار و همچنین تهیه محصولات کشاورزی آن مانند زعفران، زرشک، عناب و پنبه سفر می کنند

سنگ نگاره کال جنگال

سنگ نگاره کال جنگال از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری در استان خراسان جنوبی است که در بررسی های جدید نیز ۱۴ سنگ نگاره در نزدیکی آن کشف شده است.

این سنگ نگاره ها متعلق به دوره اشکانی است و در شهرستان خوسف در بیرجند با قدمت چند هزار ساله وجود دارد. در این سنگ نگاره صحنه مبارزه و جدال یک مرد پارتی که بدون سلاح است با شیر دیده می شود. فلسفه نامگذاری این سنگ نگاره نیز همین موضوع بوده است.

وقتی انسان به این سنگ نگاره نگاه می کند تصور می کند که به عمق تاریخ رجعت کرده زیرا حس زندگی در آن موقع به انسان دست می دهد. اینکه انسان های آن دوره برای زنده ماندن باید با چه مشکلات و پیامدهایی روبرو می شدند تا به زندگی ادامه دهند از جمله پیام های این سنگ نگاره است.

سنگ نگاره کال جنگال در ۵ کیلومتری شهرخوسف قرار دارد. وقتی به این محل رسیدید خواهید دید که در دوطرف دره ای به نام کال جنگال در دل کوه رچ این سنگ نگاره جای گرفته است.

عکس ها و نوشته های روی این سنگ نگاره ها به زبان پهلوی است. وقتی برای مشاهده این سنگ نگاره ها به این منطقه مراجعه کردید سعی کنید اطلاعات تازه ای از آن بدست آورید تا بیشتر با تاریخ و زندگی مردمان قدیم آشنا شوید.

به طور کلی یکی از خاصیت های تاریخ و آثار به جامانده از دوران مختلف تاریخی نیز همین است که گردشگران و همه افراد با زندگی انسان های دوران مختلف آشنا شوند و از تجارب آنان نیز استفاده کنند.

سنگ نگاره کال جنگال از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی
سنگ نگاره کال جنگال

بیدخت

وقتی به مناطق، شهرها و روستاهایی مانند استان خراسان جنوبی سفر می کنید اگر دقیق شوید می توانید در هر گوشه ای از این سرزمین آثار تاریخی فراوانی مشاهده کنید.

بیدخت یکی از روستاهای اقماری شهر بیرجند است که واجد چنین خصوصیتی است. این روستا در دل کوهستان باقران قرار گرفته است که در گذشته بیش از ۳۰ خانوار و حالا حدود ۲۰ خانوار در آن زندگی می کنند.

بیدخت
بیدخت

آبشار ۱۴

آبشار نوردی از جمله فعالیت هایی است که به منطقه ویژه با امکانات لازم نیازمند است. شما در مسیر کوهنوردی قله باقران در جنوب شهرستان بیرجند می توانید این ویژگی و خصوصیت آبشارنوردی را از نزدیک مشاهده کنید.

حدود ۸۰ آبشار کوچک و بزرگ متفاوت در این منطقه وجود دارد که مسیری مناسب برای آبشار نوردی و سنگنوردی محسوب می شود. اما همه زیبایی های این منطقه این نیست بلکه مناظر طبیعی که به خاطر همین آب و آبشار بوجود آمده، چشم انداز جالبی دراین منطقه خلق کرده است.

در همین منطقه امامزاده قدیمی به نام سلطان شیخ حسین و در کنار آن یک آبشار کوچک وجود دارد که گردشگران و خانواده ها می توانند در این مکان اندکی استراحت کنند و سپس به سفر خود ادامه دهند.

اما وقتی از این روستا فاصله می گیریم به روستایی دیگر به نام چارده می رسیم که در پنج کیلومتری جنوب شهر بیرجند واقع است. رشته کوهی این روستا را در برگرفته که چشمه سارها و قلعه های زیبا درکنار آن دیده می شود.

آبشار ۱۴
آبشار ۱۴

آبشاری گیوک بیرجند

آبشار گیوک بیرجند در انتهای دره ای سرسبز قرار گرفته که محل استراحت علاقه مندان به طبیعت است. این آبشار در ابتدای جاده بیرجند به خوسف و در جوار شهرک صنعتی قرار گرفته است.

اینجا شما منطقه ای بسیار زیبا و چشم نوازی را خواهید دید کهه مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی است. باغات زرشک، بادام، توت، انگور و زرد آلود تنها بخشی از زیبایی های این منطقه است که اگر سایر زیبایی ها از جمله آبشارها و چشمه ساران را به آن اضافه کنیم یک منطقه بسیار دیدنی را برای هر رهگذری ایجاد می کند.

دلایل جالب سفر به ایتالیا

آبشاری گیوک بیرجند از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی
آبشاری گیوک بیرجند

آبگرم معدنی فردوس

اینجا منطقه ای است که علاوه بر دیدنی های طبیعی و تاریخی، شما می توانید از آبگرم معدنی که خاصیت درمانی و شفابخش دارد را مورد استفاده قرار دهید.

آبگرم معدنی فردوس در همین مسیر از جمله جاذبه های گردشگری شهر فردوس است. این آبگرم خواص طبی و درمانی اعجاب انگیزی دارد که همین ویژگی و خاصیت باعث شده که سالانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و حتی خارجی به این نقطه از کشور سفر کنند.

درمان امراض جلدی و کبدی، دردهای مفصلی و عصبی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ درکلیه، درمان بیماری های رماتیسمی و افزایش سوخت و سازبافت ها از جمله مزایای آب درمانی درآبگرم معدنی هلال فردوس است.

کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات  از دیگر خاصیت های این آبگرم است.

آبگرم معدنی فردوس از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی
آبگرم معدنی فردوس

ارگ کلاه فرنگی

ارگ تاریخی کلاه فرهنگی بیرجند یکی دیگر از آثار تاریخی این منطقه است که به شکل شش ضلعی در این منطقه خودنمایی می کند.

این بنا در زمان های گذشته در اختیار فرمانروایان بود و از آثار متعلق به دوره زندیه و اوایل دوره قاجار است. ارگ تاریخی کلا فرهنگی بیرجند دارای بخش های مختلف است که بخش همکف آن دارای کامل ترین نقشه و فضاسازی می باشد.

ارگ کلاه فرنگی از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی
ارگ کلاه فرنگی

سایر جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

شهرهای و مناطق مختلف استان خراسان جنوبی دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری است که آرامگاه ابن حسام خوسفی، آرامگاه بزرگمهر قاینی، آرامگاه حکیم نزاری و روستای ماخونیک و همچنین روستای نایبند از جمله آثار و مناطق دیدنی این استان را تشکیل می دهد.

بند عمر شاه، روستای ازمیغان، ارگ طبس، مسجد جامع قاین، قلعه بیرجند، رودخانه نمک (کال نمک)، باغ گلشن، روستای خرو، امامزاده حسین ‌بن موسی‌ الکاظم (ع)، طاق شاه عباس و چشمه آب گرم مرتضی علی، کال جنی – دره جن و کاروانسرای کلمرد هم از دیگر آثار تاریخی و فرهنگی و طبیعی استان خراسان جنوبی  است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code