کردستان و جاذبه های گردشگری این استان

جاذبه های گردشگری استان کردستان


کردستان یکی از استان های سرسبز و دیدنی ایران است اما از نظر پست و بلندی های جغرافیایی  تفاوت های بارزی با استان های سرسبز کشور دارد.

برای مثال وقتی از سه استان شمال کشور یعنی گیلان، مازندران و گلستان به عنوان استان های سرسبز نام می بریم به خوبی در می یابیم که سطح زمین های این استان ها بیشتر همسطح و مسطح است و کمتر با کوه و دره طلاقی پیدا کرده است.

اما جغرافیای کردستان ایران و حتی ترکیه و عراق دارای رشته های کوه های زیاد در دل شهرهای خود است. کردستان به خاطر این نوع سیستم اقلیمی و سرزمینی، متمایز از سایر استان های حتی همجوار است. هر چند کردستان مانند استان های شمالی کشور سرسبز نیست اما کوه های پوشیده از درخت و گل و گیاه و در کنار آن جلگه های سرسبز، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است که کمتر در اقلیم ایران این نوع طبیعت دیده می شود یا اگر دیده شود کمتر از کردستان است.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان کردستان

این استان جدا از این ویژگی، دارای جاذبه های گردشگری، تاریخی و فرهنگی بسیاری هم است که در همه شهرهای کردستان دیده می شود.

کردستان در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس واقع است. این استان از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به کشورعراق محدود است.

سنندج مرکز این استان است که در سال ۱۰۴۶ هجری قمری در زمان حکومت سلسله صفویه و در دوران شاه صفی و توسط سلمان خان اردلان ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری کردستان

بازار کردستان

کردستان دارای بازارهای معروف در دوران قدیم و معاصر بوده که بخشی از آن ها در طرح های توسعه و تغییرات شهری از بین رفته است.

شهر سنندج مرکز استان کردستان دارای دو بازار بزرگ و عمده به نام های بازار قدیمی و بازار سرتپوله است. هرکدام از این بازارها دارای ویژگی های منحصر به فرد است یعنی بازار قدیمی دارای پلان مستطیل شکل و بازار سرتپوله به شکل مستطیل بزرگ است.

نوع معماری و ساخت بازار قدیمی سنندج به بازار میدان نقش جهان اصفهان نزدیک است. این بازار دارای چهار دروازه قدیمی بوده که اکنون سه دروازه آن باقی مانده است.

بازار کردستان

عمارت سنندج

سنندج دارای عمارت های زیبا و دیدنی زیادی است که خانه آصف وزیری یکی از عمارت‌های زیبای سنندج است که محل گردشگری محسوب می شود.

این عمارت در مرکز شهر واقع شده که توسط آصف اعظم (میرزا علی‌نقی خان لشکرنویس) در دوره صفویه ساخته شده است.

البته این عمارت در اواخر دوره صفویه، قاجاریه و پهلوی اول قسمت‌هایی به آن اضافه شده است. سردرِ ورودی بنا با نمای آجری است. این عمارات دارای تالار تشریفات، ایوان ستون‌دار و اُرُسی پرکار آن از بخش‌های بسیار زیبای بنا محسوب می‌شود.

تزئینات معماری همانند گچبری، آینه‌کاری، و تزئینات چوبی از ویژگی های منحصر به فرد این عمارت تاریخی است.

عمارت سنندج

جاذبه های گردشگری خراسان رضوی

غار باستانی کرفتو

استان کردستان و شهرهای آن از جمله سنندج به خاطر نوع اقلیم و خصوصیات آب و خاک، دارای مناظر زیبا و دیدنی است، یکی از دیدنی ها وجود غارها در این منطقه است که از تلاش انسان های باستان و طبیعت ایجاد شده است.

غار باستانی کرفتو یکی از این غارهاست که جذابیت زیادی برای مسافران وگردشگران به همراه دارد. این غار در ۷۰ کیلومتری شهر دیواندره قرار گرفته است و طولانی ترین غار ایران خوانده می شود.

غار کرفتو در دوران مختلف، محل سکونت مردم بسیاری بوده است. اکنون این غار یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کردستان محسوب می شود که گردشگران زیادی برای بازدید از این غار به اینجا منطقه مراجعه می کنند.

غار باستانی کرفتو

پالنگان

روستای پالنگان از دیدنی های کردستان است. خانه های این روستا با سنگ و به طرز پلکانی ساخته شده است که خصوصیت و ویژگی خانه های روستای ماسوله در استان گیلان را با خود دارد. پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالاست که این ویژگی معمولا در دل تپه های مناطق مختلف ایران رواج دارد.

اما همه زیبایی های این روستا این نیست بلکه چشمه ها، آبشارها و طبیعتی سرشاراز زیبایی ویژگی دیگر این مناطق است. در این روستا و روستاهای اطراف رودخانه ها از میان آبادی می گذرد که نمونه آن عبور رودخانه خروشان تنگیوراز میان روستاست که آن را به دو بخش تقسیم کرده است.

روستای پالنگان

بهترین مکان‌های شمال ایران برای مسافرت

گویله

کردستان مانند خیلی از استان ها و شهرهای کشور دارای آبشارهای مختلف است. یکی از ویژگی های آبشارهای این منطقه وجود آن ها در میان کوه ها و تپه های سرسبز است. جاری شدن آب در رودخانه ها و فرود آمدن آن در روی زمین مناظر شگفتی انگیزی خلق می کند که نظیر این منظرها در این استان بسیار زیاد است.

آبشار گویله به عنوان یکی از دیدنی های این منطقه در مسیر جاده مریوان-سقز قرار گرفته است. این آبشار از میان جنگل های سرسبز عبور می کند و ارتفاع آن نیز به ۵۰ متر می رسد.

این آبشار از کنار جاده مریوان-سقز قابل مشاهده است، اگر هنگام سفر به این منطقه فرصتی دست نداد که به این آبشار نزدیک شوید می توانید از همین جاده و از فاصله دورتر، زیبایی های آن را به نظاره بنشینید.

آبشار گویله

اورامانات

اورامانات نامی آشنا برای اغلب مردم است. در روستای اورامان خانه ها به صورت خشکه چین (بدون استفاده از ملات) و به شیوه پلکانی ساخته شده و یکی از ویژگی های روستا نیزهمین است.

روستای اورامان مرکز دهستان اورامانات است و یکی از نقاط دیدنی کردستان محسوب می شود. این منطقه همچنین از نظرمعماری و برگزاری مراسم خاص (مراسم سالانه پیر شالیار) و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار از اهمیت خاصی برخورداراست.

اورامانات

بانه

بانه نامی است که در دهه ها و سال های اخیر بیشتر برای خرید لوازم خانگی و غیره معروف شده است. این شهر به خاطر همجواری با شهرهای مرزی عراق، میعادگاه محصولات آن ور آب است و معمولا با قیمت ارزان تر از دیگر شهرهای مرکزی ایران به فروش می رسد.

با اینحال برای خرید این اجناس و کالاها باید دقت بیشتری کرد تا جنس با کیفیت و ضمانت دار به شما ارائه شود تا با مشکل روبرو نشوید.

برای خرید محصول در این نقطه از کشور، بهتر است در روزهای غیرتعطیل سفر کنید تا با جمعیت زیاد و ترافیک انبوه روبرو نشوید.

شهر بانه

سایر جاذبه های گردشگری کردستان

دریاچه زریوار، مجموعه پارك تفریحی آبیدر و چشمه بل یا رود کانی بل (کوتاه ترین رودخانه دنیا) از مناطق دیگر دیدنی استان کردستان است که هرکدام از اینها دنیایی از زیبایی و جذابیت را به همراه دارد.

گردشگری خراسان جنوبی و جاذبه های آن

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code