زنجان و جاذبه های گردشگری این استان

جاذبه های گردشگری استان زنجان


زنجان از جمله استان های کشور است که می تواند در تمام فصول سال پذیرای گردشگران و مسافران باشد. این استان هرچند سردسیر است اما به این معنی نیست که در فصول سرما نمی توان به این منطقه سفر کرد.

استان زنجان در منطقه کوهستانی واقع شده است و وقتی از مسیر کردستان به شهر زنجان می رسید و قصد عزیمت به تهران دارید اگر از اتوبان همان نقطه به این شهر نگاه کنید زنجان را در میان جلگه ای می بینید که شب ها نور چراغ ها، محدوده این شهر و بخشی از زیبایی ها آن را به شما نشان می دهد.

این استان در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده و دارای آب وهوای تقریبا سرد است. به همین دلیل خیلی ها فصل تابستان را برای مسافرت به این منطقه انتخاب می کنند.

زنجان یکی از استان هایی است که در تابستان از نظر شرایط آب و هوایی خنک تر از برخی از استان های کشور می باشد، و به طور طبیعی نیز میزان مسافران در این شهر در این فصل سال بیشتر می شود.

اما همه جاذبه های این زنجان این نیست بلکه در کنار این همه زیبایی ها و جاذبه ها، آثار تاریخی ، فرهنگی و طبیعی این استان، فرصت های گردشگری بیشتر را در این منطقه پدید آورده است.

بناهای تاریخی و قدیمی زیادی در زنجان دیده می شود که مربوط به ادوار مختلف این استان است. در آثار یاد شده، گردشگر با معماری منحصر به فرد هر دوره ای آشنا می شود و به اطلاعاتی از زندگی گذشتگان دست پیدا می کند.

جاذبه های گردشگری استان زنجان

آبشار شارشار

شارشار نام آبشاری در شهر زنجان است که در منطقه تهم این شهر واقع است. این آبشار در میان سنگ های صخره ای قرار دارد که همین خصوصیت، چشم انداز زیبایی در این منطقه بوجود آورده است.

آبشار شارشار که در شمال شرقی شهر زنجان واقع شده از تفرجگاه های مهم این شهر است و سالانه به ویژه فصول گرما پذیرای خیل زیادی از گردشگران و مسافران است.

این آبشار تقریبا در ۵ کیلومتری دریاچه سد تهم قرار دارد، معمولا گردشگران وقتی به این نقطه از زنجان می رسند فرصتی به آنان دست می دهد که از هر دو جاذبه طبیعی اینجا بهره ببرند.

آبشار شارشار

موزه زنجان

وقتی به زنجان سفر کردید حضور در موزه تاریخ طبیعی این شهر را از خاطر نبرید زیرا اینجا شما با گونه های مختلف حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه روبرو می شوید که در یک مکان جمع آوری شده است.

این موزه یک مکان فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی است که گردشگر و بازدیدکننده می تواند به اطلاعات ارزشمندی از زیست بوم های مختلف و گونه های حیات وحش دست یابد.

موزه زنجان

جاذبه ها و مکان های دیدنی خوانسار اصفهان

غار کتله خور

کتله خور نام غاری در بخش گرماب از توابع شهرستان خدابنده واقع شده است. غارها از شگفتی ها و جاذبه های هر منطقه ای است و بسیاری از گردشگران و مسافران با طی مسافت های طولانی به قصد دیدن این غارها بار سفر می بندند.

غارها در گذشته های دور محل زندگی و سکونت انسان ها بوده زیرا آنان را در مقابل خیلی از پدیده های طبیعی و غیر طبیعی از جمله حیوانات وحشی حفاظت می کرد.

غارکتله خور یکی از این غارهاست که دنیایی از داستان های ناگفته و شگفت انگیز با خود دارد که معمولا این محل در طول سال پذیرای گردشگران و مسافران است.

این غار دارای پست و بلندیها و ناهمواری های زیادی است و به همین دلیل کتله خور نام گذاری شده است. دسترسی به این غار آسان است و امکانات رفاهی و جاذبه های دیدنی دیگر، از پتانسیل های این منطقه است.

غار کتله خور در دل کوه ‌های آهکی جنوب استان در پنج کیلومتری بخش گرماب از توابع شهرستان خدابنده واقع شده است.

غار کتله خور

دریاچه پری

وقتی به زنجان سفر کردید دیدن دریاچه پری را در برنامه های خود قرار دهید. داستان هایی درباره پری این دریاچه وجود دارد که خیلی از گردشگران را به خاطر آن به این محل می کشاند.

قصه های مربوط به پری همواره در ادبیات و زندگی ایرانیان وجود داشته و دریاچه پری زنجان یکی از این افسانه ها را در خود دارد.

دریاچه پری در دهستان اوریاد در ۴۵ کیلومتری شهرستان ماهنشان واقع است. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ماهنشان محسوب می شود.

دریاچه پری

رودخانه قزل اوزن

قزل اوزن یک رودخانه مهم و پر ارزش در استان زنجان است که از کوه های کردستان سرچشمه می گیرد و به دریای خزر می ریزد.

تمام مسیرهای این رودخانه پراز جاذبه های طبیعی و گردشگری منحصر به فرد است که بخشی از آن در زنجان وجود دارد.

در این منطقه از پیوستن ده ها رود فرعی، جویبار و نهرهای متعددی پدید می آید که از کوهستان های منطقه سرچشمه می گیرد. همه این تغییر و تحولات اکوسیستم، مناظر بسیار شگفتی انگیزی  دراین منطقه خلق کرده که سالانه باعث جذب عده زیادی از گردشگران و مسافران می شود.

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

رودخانه قزل اوزن

منطقه حفاظت شده سرخ آباد

منطقه حفاظت شده سرخ آباد از جاذبه های منحصر به فرد است که در ۱۸ كيلومتري شمال غرب زنجان واقع شده است.

وجود زيستگاه هاي متنوع كوهستاني، تپه ماهوري، دشتي و محيط هاي آبي باعث تنوع گونه جانوري در این منطقه شده است. آهوی ایرانی و جونده تشی از جمله گونه های جانوری این منطقه است.

در این منطقه همچنین كل و بزوحشي، خرس قهوه اي، پلنگ، شنگ(پستاندار خزدار) و انواع پرندگان بومي و مهاجر مانند بالابان، قرقي، طرلان، شاهين، كبك دري، تيهو، كبك و … انواع مارها، مارمولك ها و ماهي ها زندگی می کنند.

آبشار دگاهی

آبشار دگاهی در ۴ کیلومتری غرب روستایی با همین نام در منطقه طارم زنجان واقع شده است.

ارتفاع آبشار از سطح دریا ۲۱۲۴ متر است که منظره جالبی در این منطقه خلق کرده است. خیلی از روستاهای کشور از جمله این روستا زمینه های گردشگری فراوانی دارد و چنانچه گردشگران و مسافران به این مناطق بکر و کمتر شناخته شده سفر کنند هم فضاهای تازه ای را تجربه می کنند و هم می توانند در رونق اقتصادی این مناطق سهیم باشند. این روستای محروم در ۱۲ کیلومتری روستای سهرین قرار دارد.

آبشار دگاهی

جاذبه های دیگر استان زنجان

سد کینه ورس، بازار تاریخی زنجان و آبشار هشترخان ازدیگرجاذبه های طبیعی و تاریخی استان زنجان است که دیدن هر یک از آنها به سفرتان غنای خاصی می بخشد.

کردستان و جاذبه های گردشگری این استان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code