جاذبه های گردشگری استان قزوین

جاذبه های گردشگری استان قزوین


قزوین استانی که در عین بهره مندی از جاذبه های فراوان گردشگری، کمتر از این پتانسیل و ظرفیت برای رونق این منطقه بهره گرفته است.

در دهه ها و سال های اخیر، بیشتر قزوین از نظر صنعتی شناخته شده تا یک منطقه گردشگری و توریستی. این استان و به ویژه شهر قزوین خلاف این نظرات، دارای آثار ارزشمند تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که در برخی موارد در حوزه صنعت توریستی، بضاعت های بیشتری از سایر استان ها برای رونق گردشگری در اختیار دارد.

قزوین در مسیر عزیمت مسافران و گردشگران به گیلان و آذربایجان قرار گرفته است و شاید یکی از دلایلی که به این شهر از نظر گردشگری کمتر توجه شده این موضوع است یعنی گردشگران برای رسیدن به این دو استان از کنار قزوین عبور می کنند و کمتر فرصتی به آنان دست می دهد که در داخل این شهر یا حومه آن حضور یابند.

جغرافیای استان قزوین

استان قزوین متشکل از ۲۰ شهر بوده که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری تهران قراردارد. این استان از نظر راه های ترانزیتی در جایگاه مناسبی قرار دارد که وجود بزرگراه های متعدد و خط آهن به تهران، آذربایجان و گیلان از جمله امکانات است.

کشاورزی در این استان از رونق خوبی برخوردار است و باغات تاکستان و میوه تنها بخشی از ظرفیت های کشاورزی این استان به حساب می آید. در بخش صنعتی نیز قزوین دارای کارخانجات تولیدی خیلی از وسایل و لوازم است که در رشد اقتصاد این استان و کشور سهم زیادی دارد.

اقتصاد قزوین علاوه بر کشاورزی و صنعتی، تا حد زیادی به بازرگانی متکی است و از گذشته نیز این منطقه میعادگاه تجارت و بازرگانی فراوان بوده است.

قزوین دارای زمستان های تقریبا سرد و تابستان های خنک است واز این نظر نیز استان مناسب برای گردشگری و مسافرت محسوب می شود.

این شهر یکی از کهن ترین مراکز استقرار انسانی است و در دوره باستان نیز به علت قرار گرفتن بر سر راه جاده ابریشم از آبادانی قابل توجهی برخوردار شده است. قزوین حتی در دهه های نخست حکومت صفویان به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد که همین موضوع به رشد این شهر انجامید.

با اینحال قزوین در زمان کنونی هر چند جز ۱۰ مقصد مهم گردشگری ایران محسوب می شود اما از نظر زیر ساخت های گردشگری مانند محل اقامت و وسایل تردد مسافران و گردشگران با مشکل روبروست.

مناطقی مانند الموت و دریاچه اوان تنها بخشی از بضاعت های گردشگری این استان را تشکیل می دهد که در صورت رسیدگی بیشتر به وضعیت توریستی این منطقه، می توان به رشد بیشتر این استان در صنعت گردشگری امیدوار بود.

جاذبه های گردشگری استان قزوین

  • موزه چهلستون

کاخ و موزه چهلستون به جا ماده از دوره شاه تهماسب صفوی مهم ترین اثر تاریخی قزوین محسوب می شود. در آن زمان، قزوین پایتخت ایران بود و همین عامل باعث شد که عمارت ها و ساختمان های بیشتری دراین دیار ساخته شود.

شکل دیگری از موزه چهلستون در اصفهان نیز وجود دارد اما کاخ چهلستون قزوین چند دهه قدیمی تر از چهلستون اصفهان است. کاخ چهلستون در طول تاریخ به موزه خوشنویسی و موزه اشیای تاریخی تبدیل شد. اما در سال ۱۳۳۷ به عنوان گنجینه اشیای تاریخی و باستانی به بهره برداری رسید.

شی‌های مربوط به هزاره‌های سوم و اول پیش از میلاد (بیشتر ظروف سفالی و مفرغی) و همچنین ظروف و وسایل مربوط به دوران اسلامی از ابتدا تا دوره قاجار از جمله اشیای تاریخی این موزه است.

بازدید از این موزه که در بردارنده اشیای بسیار باارزش تاریخی است معمولا یکی از مهم ترین مقاصد گردشگران و مسافران محسوب می شود. این موزه در میدان آزادی (سبزه میدان) شهر قزوین واقع است.

موزه چهلستون

  • موزه شهر

استان قزوین دارای دیدنی ها و ظرفیت های دیگر گردشگری هم هست که موزه شهر یکی از آنهاست. این موزه به معرفی تاریخ قزوین می پردازد و بازدیدکننده با آثاری از دوران پیش از تاریخ  و دوران اسلامی آشنا می شود.

این آثار در نتیجه حفاری های دشت قزوین به دست آمده است که گردشگر با مشاهده این آثار به نوع زندگی این دوره تاریخی به ویژه در این منطقه آشنا می شود.

در این موزه بازدیدکنندگان می توانند سکه‌های متعلق به اشکانیان تا قاجار، مهر‌های نفیس و تاریخی، ظروف سفالی، فلزی و سنگی، اشیای زینتی، نظامی و کاربردی را از نزدیک مشاهده کنند. این موزه در خیابان هلال احمر شهر قزوین واقع است.

موزه شهر

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

  • بازار قزوین

بازار همواره یکی از مقاصد گردشگری بوده و گردشگران و مسافران با ورود به هر شهری بازدید از آن را در برنامه های خود قرار می دهند. در این بین بازارهای قدیمی با نوع معماری و شکل ظاهری خود از جذابیت خاصی برخوردار است زیرا مسافر یا گردشگر علاوه بر تهیه مایحتاج خود می تواند با نوع معماری و هنرهای ساخت این بازارهای قدیمی و تاریخی آشنا شوند.

بازار قزوین یکی از این بازارهاست که با راسته ها و سراهای آن، فضاهای متعدد و معماری بسیار شکوهمند دارد که مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

این بازار مربوط به دوره صفویه  است که در دوره قاجار با توسعه روبرو گردید و در نتیجه بناهای بیشتری در این مکان ساخته شد.

کاروانسرای سعدالسلطنه جالب ترین بخش این بازار را تشکیل می دهد که از آثار مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار است. این اثر تاریخی بی نظیر یکی از بزرگترین بنا‌های عمومی و سرا‌های بازرگانی کشور در دوره قاجار محسوب می‌شود.

این کاروانسرا شامل تعدادی سرا‌های تو در تو و پیوسته که به نام های سعدیه، سعد السطنه، نگارالسلطنه، قهرمانی، بهشتی و راسته وزیر معروف است. نمای یاد شده دارای پوشش آجری است که نمونه عالی یک سرای بازرگانی محسوب می شود. کاروانسرای سعدالسلطنه در خیابان امام خمینی قزوین واقع است.

  • مسجد جامع قزوین

مسجد النبی قزوین از بزرگترین و کهن ترین مساجد جامع ایران محسوب می شود. یکی از جالب ترین نکته مسجد این است که این مکان در دوران ساسانیان روی آتشکده بنا شده است.

این مسجد چهار در ورودی و صحن با ایوان های جداگانه دارد که عالی ترین معماری اسلامی و سنتی به حساب می آید.

این بنا معماری دوران سلجوقی و صفویه را در خود دارد. گنبد فیروزه ای و منارهای کاشی کاری شده از جلوه های دیدنی این مسجد است. این اثر در خیابان شهدا قزوین قرار گرفته است.

مسجد جامع قزوین

جاذبه ها و مکان های دیدنی خوانسار اصفهان

  • مسجدالنبی قزوین

مسجد النبی، اثر تاریخی و فرهنگی دیگر قزوین است که فضایی حدود ۱۴ هزار مترمربع را شامل می شود. از نظر گستردگی صحن و شبستان‌ها و شیوه معماری در نوع خود منحصر به فرد است. این مسجد در ضلغ جنوبی خیابان امام خمینی و در کنار مجموعه بازار قزوین قرار دارد.

مسجدالنبی قزوین

  • حمام قجر

اگر می خواهید بزرگترین و قدیمی ترین حمام قزوین را ببنید سری به حمام قجر این شهر واقع در خیابان عبید زاکانی کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر بزنید.

این حمام در دوره صفویه، توسط یکی از سرداران شاه عباس ساخته شده و بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. در حمام قجر، جلوه‌هایی از تاریخ اجتماعی قزوین در سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل دیده می شود.

تزئینات گرمابه شامل کاشیکاری و طاق‌های رسمی‌بندی شده است و کف آن با سنگ مرمر مفروش گردیده است.

حمام قجر

آثار دیگر استان قزوین

سردرعالی‌قاپو و خیابان سپه، حسینیه امینی‌ها، آرامگاه حمدالله مستوفی و شاهزاده حسین از مکان ها و آثار دیگر تاریخی و فرهنگی استان قزوین است که هرکدام از اینها دارای معماری بی بدیل از دوران خود است که دیدن آنها به گردشگران و مسافران توصیه می شود.

زنجان و جاذبه های گردشگری این استان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code