جاذبه های گردشگری استان البرز

جاذبه های گردشگری استان البرز


استان البرز و حتی تهران از استان های در این ردیف هستند که از نظر گردشگری و توریست پذیری کمتر مورد توجه قرارگرفته است. برای مثال خیلی از افراد وقتی به تهران سفر می کنند هرگز به قصد دیدن آثار باستانی به این شهر نمی آیند.

استان های البرز و تهران بیشتر از نظر اقتصادی در میان مردم شناخته شده است و همین خصیصه باعث شد که ظرفیت های گردشگری آن کمتر دیده شود. البرز آثار تاریخی، فرهنگی، کشاورزی و صعتی زیادی دارد اما ممکن است خیلی از گردشگران و حتی کرجی ها از آن اطلاع نداشته باشند همچنانکه این مورد می تواند در زمینه تهران هم صدق کند.

برخی استان ها در عین بهره مندی از جاذبه های گردشگری در میان مردم به پتانسیل ها و ظرفیت های دیگری معروف هستند و همین خصیصه  باعث می شود که کمتر مورد توجه از نظر صنعت گردشگری و توریستی قرار گیرند.

جاذبه های گردشگری استان البرز

زندگی اقوام مختلف

دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب وهوای مناسب همواره به عنوان سکونتگاه های موقت و دائمی اقوام و گروه های مختلف بوده است. روخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن این منطقه را به عنوان یکی از مکان های استقرار اقوام مختلف تبدیل کرده است. همین حالا نیز جمعیت البرز و به ویژه شهرستان کرج، مملو از قومیت ها و اقوام مختلف است.

محوطه‌ها، تپه‌های باستانی و ابنیه‌های تاریخی در مناطق کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد تنها بخشی از این آثار را تشکیل می دهد که از دوره های مختلف برجا مانده است.

ناشناخته های البرز

استان البرز دارای ظرفیت های ناشناخته زیادی است که رودخانه‌های آب شیرین البرز، مانند رودخانه کرج، شاهرود، کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع و کوه‌های بلند بخشی از این ناشناخته ها را تشکیل می دهد.

درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب‌های معدنی با خواص درمانی نیز در جای جای این استان وجود دارد و جای شگفتی است که خیلی از گردشگران ازوجود این ظرفیت ها در شهری در نزدیک پایتخت بی خبر هستند.

وضعیت صنعت گردشگری در این نقطه از کشور در شرایطی نامناسب است که از ۵ محور پرتردد کشور ۴ محور در استان البرز واقع شده است.

کرج به عنوان مرکز استان البرز، با جمعیت حدود دو میلیون و۵۰۰ هزار نفر سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد را به خود اختصاص داده است.

تور ترکیبی طبیعت گردی روستاهای اردبیل

  • پل آصف الدوله

پل ها به ویژه پل های قدیمی همواره یکی از مکان های دیدنی هر شهری را تشکیل می دهد. پل آصف الدوله در ۳ کیلومتر جاده کرج-اشتهارد در حوالی مردآباد یکی از آنهاست. این پل بر روی رودخانه شور در زمان ناصر الدین شاه قاجار احداث شده است.

پل آصف الدوله

  • رود شور

اما غیر از پل شور، رودخانه شور (ابهر رود) نیز دراین استان البرز قرار گرفته است. این رودخانه از کوه های جنوب غربی آوج‌( استان قزوین) سرچشمه می‌گیرد و پس از سیراب کردن دشت های ابهر، قزوین، شمال بخش اشتهارد و جنوب ساوجبلاغ به رودخانه کرج می‌پیوندد.

تمام منطقه ای که این رودخانه از آن عبور کرده مملو از مناظر طبیعی و چشم اندازهای زیباست در حالی که پرواز گونه های مختلفی از پرندگان از زیبایی های دیگر این منطقه است.

پرنده هایی چون سلیم طوقی، پرستو، ایگرت سفید و عقاب استپی در این ناحیه رویت شده است و پرواز آنان برفراز فضای این منطقه، مناظر و زیبایی های خاصی به این محیط بخشیده است.

روخانه شور (ابهر رود)

  • کاروانسرای شاه عباسی

با گذر از مناطق مختلف البرز به آثار تاریخی و فرهنگی مربوط به ادوار گذشته می رسیم. در مسیر حرکت کاروانسرای شاه عباسی مربوط به دوران صفویه چشم ها را خیره می کند و برای مدتی در این مکان توقف می کنیم. این بنا که جزو آثار ملی محسوب می شود در بخش مرکزی شهرستان کرج، ابتدای بلوار امامزاده حسن قرار دارد.

این کاروانسرا در خلال سال‌های ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۹ و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده ‌است. این مکان ابتدا به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار می گرفت که در اوایل دوران قاجار به پادگان یا قلعه نظامی تبدیل شد.

کاروانسرای شاه عباسی دارای ۲۱ حجره ایوان دار برای استراحت مسافران و پنج بارانداز برای نگهداری کالا و جایگزینی همراهان و نگهبانان کاروان هاست که با سنگ، آجر، چوب و کاهگل ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

کاروانسرای شاه عباسی

 

  • امامزاده سلیمان (ع)

در استان البرز بناهای دیگری نیز وجود دارد که یکی از آنها امامزاده سلیمان (ع) مربوط به دوره صفویه است.

این بنا در ۶ کیلومتری شرق اشتهارد در کنار جاده کرج- اشتهارد قرار دارد. این امامزاده یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) و از زیارتگاه های مشهور منطقه محسوب می شود.

امامزاده سلیمان سالانه هزاران زائر و گردشگر می پذیرد تا از فضای معنوی این مکان استفاده کنند.

بنای این امامزاده از یک طاق نمای ورودی و رواق ها و گنبدخانه تشکیل شده است. فضای چهارگوش داخل گبندخانه با طاق نماهای به شکل هشت ضلعی از ویژگی های این بناست.

امامزاده سلیمان (ع)

  • سه گنبدان

در همین مسیر بنای یک امامزاده دیگر توجه ما را جلب می کند. ساختمان امامزاده زید و رحمان یا سه گنبدان متعلق به قرون ۷ و ۸ هجری قمری با معماری خاصی بنا شده است.

این امامزاده در روستای رحمانیه قرار دارد و سالانه علاوه بر ساکنان محلی، مردم و گردشگران سایر نقاط را نیز به خود جذب می کند.

امامزادگان زید و رحمان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است که بنای آن در کنار راه اصلی کرج به اشتهارد قراردارد.

سه گنبدان

  • آبشار خور

یکی از جلوه های دیگر البرز، آبشارهای آن است که زیبایی های خاصی به این سرزمین بخشیده است. آبشار خور واقع در روستایی به همین نام، طبیعت منحصر به فردی در این منطقه ایجاد کرده است. اینجا در تابستان، هوای خنک وعاری از رطوبت حاکم است و قله ها و دره های سرسبز از چشم اندازهای این منطفه است.

منطقه توریستی خور جاذبه های خاص گردشگری و سیاحتی و ورزشی همچون (کوهنوردی،پیست اسکی) را داراست که فضای مناسبی برای حضور گردشگران است.

در این منطقه محصولات مختلف کشاورزی مانند سیب، هلو، گلابی، گیلاس، آلبالو، گردو تولید می شود و در فصل بهار نیز گونه های گیاهی وحشی مانند والک، کنگر، ریواس، آویشن و قارچ به فراوانی یافت می‌شود.

در نقاط مختلف البرز همچنین گونه های مختلف جانوری مثل قوچ میش، کل، بز، گرگ، شغال، روباه و پلنگ معروف آسیایی و پرندگانی از نوع کبک، مرغ کوهی، عقاب، شاهین، جغد، قناری، بلبل، شانه بسر و دارکوب و غیره وجود دارد.

با اینحال استان البرز غیراز جاذبه های گردشگری یاد شده دارای ظرفیت های توریستی دیگر هم است که از کردان و طالقان گرفته تا چالوس و پیست دیزین و …، گوشه‌ کوچکی از جاذبه‌های این استان محسوب می‌شود.

آبشار خور استان البرز

جاذبه های گردشگری استان قزوین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code