آشنایی با جاذبه های گردشگری استان قم

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان قم


قم از استان های واقع در مرکز ایران است که سالانه شمار زیادی از زائران و گردشگران را می پذیرد. قم مهم ترین شهر این استان است که بیشتر به خاطر بارگاه حضرت معصومه (ع) شهرت یافته است.

شهر قم یکی از قطب های مهم گردشگری مذهبی در ایران است. این شهر پس از مشهد سالانه تعداد زیادی مسافر و زائر جذب می کند. استان قم در ۱۲۵ کیلومتری جنوب تهران قراردارد و اتوبان تهران-قم معمولا از شلوغ ترین جاده های کشور است.

پیرامون استان قم را بیابان ها و کویر فراگرفته است و زائران برای سفربه  شهر قم باید از اتوبان ها و جاده هایی که در حاشیه کویر و بیابان قرار گرفته است، گذر کنند.

با اینحال همین مسیرهای کویری و بیابانی، دنیایی از جاذبه های گردشگری به همراه دارد که برای گردشگران و مسافران دیدنی و جذاب است.

منطقه قم از دوران خیلی دور محل حضور انسان های اولیه بوده و برخی باستان شناسان، قدمت این منطقه را حدود ۱۰ هزار سال می دانند. قم در طول این دوره ها با تغییرو تحولات زیادی مواجه شده به طوری که قبل از دوره ساسانیان تخریب می شود و سپس قباد ساسانی دستور تجدید آبادی این شهر را صادر می کند.

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان قم

  • حرم حضرت معصومه (ع)

خیلی از گردشگران و زائرانی که به این استان سفر می کنند به قصد زیارت بارگاه حضرت معصومه این کار را انجام می دهند. این حرم در مرکز شهر قم واقع شده است که معمولا در طول روز و حتی پاسی از شب مملو از زائران است.

اطراف مرقد، دیواری به ارتفاع دو متر و طول و عرض حدود ۵ متر در برگرفته که در سال ۹۵۰ بنا شده است. این دیوار با کاشی معرق تزیین شده که در سال های اخیر با ضریح مشبک از جنس نقره پوشیده شده است.

بارگاه مطّهر حضرت‌ معصومه‌ (س‌) داراى هشت‌ در است‌ که  چهار تاى آن‌ در صحن‌ نو و دوتاى آن ‌در سمت‌ غربى مرقد واقع‌ شده‌اند و یک‌ در آن‌ به‌ خیابان‌ موزه‌ و‌ در دیگر به‌ ورودى مدرسه فیضیه‌ باز مى ‌شود.

حرم حضرت معصومه (ع)

  • جمکران

پس از زیارت بارگاه مطهر حضرت معصومه، زائران خود را برای حضوردر مسجد جمکران که بیرون شهر قم قرار دارند، آماده می کنند. معمولا زائرانی که به قم سفر می کنند همواره زیارت این مسجد را در برنامه های خود قرار می دهند.

این مسجد در نزد شیعیان از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است به طوری که زائران در این مکان ساعت ها به راز و نیاز می پردازند تا توشه ای از این سفر برگیرند. مسجد جمکران در بخش شرقی قم و در شش کیلومتری شهر قم به طرف جاده کاشان قرار گرفته است.

مسجد جمکران در گذشته به نام‌ های مسجد صاحب الزمان و مسجد حسن بن مثله جمکرانی خوانده می شد.

براساس روایت معتبر تاریخی، این مسجد به دستور مستقیم حضرت امام زمان (عج) در هفدهم ماه مبارک رمضان سال ۳۷۳ هجری قمری توسط شیخ عفیف و صالح حسن بن مثله جمکرانی احداث شد و امام زمان (عج) به حسن بن مثله سفارش کرد که به مردم بگو چهار رکعت نماز در این مسجد بخوانند، دو رکعت نماز تحیت و دو رکعت نماز صاحب الزمان که این نماز با دو رکعت نماز خواندن در خانه‌ کعبه برابری می‌کند.

جمکران

  • رودخانه قمرود

استان قم به خاطر قدمت طولانی خود دارای جاذبه های دیگر فرهنگی، تاریخی و طبیعی هم هست  که خیلی ازگردشگران و زائران پس از زیارت، در این مکان ها هم حضور می یابند.

قلعه قمرود یکی از این مکان هاست که گردشگران مایل به دیدن آن از نزدیک هستند. این قلعه بنایی قدیمی و متعلق به دوره اشکانیان است که در اطراف قمرود این استان واقع شده است.

عمارت قلعه قمرود را میرزا نظام غفاری برای اسکان خانواده خود و اطرافیانش در جوار شرقی قلعه کهن قمرود  از آثار دوره صفوی بنا نهاده است.

گردشگران در این قلعه بازارچه ای با یک حیاط مرکزی و اتاق هایی در پیرامون آن مشاهده می کنند. در این بنای دو طبقه، حوضخانه و بادگیر نیز وجود دارد اما گسترش روستای قمرود باعث شده که این قلعه در معرض نابودی قرار گیرد.

رودخانه قمرود

  • مسجد خضر نبی

مسجد خضر نبی که در کوهی به همین نام در قم وجود دارد از آثار دیگر زیارتی این استان است که زائران و گردشگران زیادی به خود جذب می کند.

طبق گفته ها، این مکان محل زیارت خضر نبی بوده است. طبق اسناد تاریخی و اظهارات باستان شناسان، قدمت این مسجد بیش از۳ هزار سال است.

مسجد خضر نبی

  • مسجد جامع قم

مسجد جامع قم از آثار دیگر تاریخی و گردشگری این استان است که در خیابان آذر و نزدیک دروازه ری واقع شده است.

این مسجد با اصول معماری ایران ساخته شده است که استفاده از این نوع معماری، شکوه و جلال خاصی به این مکان بخشیده است. در مورد قدمت بنای این مکان، روایت های مختلفی وجود دارد به طوری که برخی تاریخ نویسان وکارشناسان مسایل تاریخی، زمان ساخت این مسجد را به سال ۲۶۵ هجری قمری توسط ابوالصدیم حسن بن علی بن آم اشعری عنوان می کنند.

مسجد جامع قم

سفری متفاوت به مشهد

  • مدرسه فیضیه

مدرسه فیضیه قم از جمله مکان های ایران است که در دوره صفویان و در جوار حرم حضرت معصومه (ع) احداث شده است.

این مکان محل تحصیل، تدریس و تحقیق خیلی از علما و مجتهدین است و فلسفه نام گذاری آن نیز به تدریس و اقامت فیض کاشانی در این مدرسه بر می گردد که به این نام معروف شده است. مدرسه فیضه در سال ۱۳۸۶ جز آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدرسه فیضیه

حوض سلطان

مناطق دیدنی و گردشگری قم خیلی از گردشگران را به این منطقه می کشاند. یکی از مکان هایی که معمولا در برنامه های بازدید گردشگران این منطقه قرار می گیرد دریاچه نمک حوض سلطان است.

این دریاچه که به دریاچه شاهی، دریاچه ساوه، دریاچه نمک قم نیزمعروف است در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه خلیج فارس واقع است.

دریاچه نمک حوض سلطان دارای دو چاله به نام حوض سلطان و حوض مره است که به آبراهه باریکی مرتبط می شوند.

حوض سلطان

حمام عشقعلی

گرمابه ها و حمام ها از جمله آثار تاریخی و گردشگری مناطق مختلف ایران است که خیلی از گردشگران در سفرهای خود تمایل دارند آنها را از نزدیک ببینند.

حمام عشقعلی که از دوران قاجار بجا مانده یکی از این آثار ملی است که مورد توجه گردشگران است. این حمام بزرگ دارای مجرای زنانه و مردانه است که در سال های اخیر، مرمت و بازسازی شده است.

حمام عشقعلی

معرفی مکان های تفریحی گردشگری گیلان

آثار دیگر استان قم

قبرستان شیخان قم، خانه ملاصدرا، بازار قم، کاروانسرای دیر گچین، پارک ملی کویر، غار وشنوه

خانه تاریخی زند و گنبد نمکی قم از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی دیگر قم است که سالانه گردشگران زیادی به خود جذب می کند.

استان تهران و جاذبه های گردشگری آن

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code