معرفی جاذبه های گردشگری در استان مرکزی

معرفی جاذبه های گردشگری در استان مرکزی


استان مرکزی همان طور که در نامش پیداست در مرکز ایران قرار گرفته است. اراک به عنوان مرکز این استان، در دوران قاجار ایجاد شده که حدود ۲ قرن قدمت دارد.

هر چند اراک را بیشتر به یک شهر صنعتی می شناسند اما آثار مختلف تاریخی، فرهنگی وطبیعی در این شهر دیده می شود. این آثار بیشتر از دوره قاجار به جا مانده است.

استان مرکزی دارای آثار و جاذبه های طبیعی فراوانی است و همین جاذبه ها خیلی از گردشگران را به این نقطه می کشاند و همچنین فرصتی برای شهروندان و فعالان صنعت این استان است که از این جاذبه ها دیدن کنند.

آب و هوای استان مرکزی خاصه شهر اراک مانند خیلی از مناطق کویری و بیابانی در فصول مختلف با هم تفاوت دارد. اراک در زمستان ها سرد و مرطوب و تابستان ها نیز گرم و خشک است.

در اطراف اراک و استان مرکزی کوه ها و تالاب ها وجود دارد که همین ویژگی بهره مندی از کوه و تالاب باعث چنین آب و هوایی لطیف و پاک در این منطقه شده است. با اینحال استان مرکزی و اراک غیر از آثار بجا مانده از دوره قاجار، در زمینه صنایع صنایع دستی و قالی بافی از اهمیت و اعتبار خاصی در کشور برخوردار است.

معرفی جاذبه های گردشگری در استان مرکزی

  • دریاچه میقان

ویژگی جغرافیایی دریاچه ها و کویر این منطقه باعث شده که آب و هوای این استان با سایر استان های مرطوب کشور تفاوت کند.

کویر یا دریاچه میقان یکی از مکانهای دیدنی استان مرکزی است که با چنین شرایطی روبروست یعنی این دریاچه در فصل بارندگی پرآب شده اما در فصول خشک به صورت باتلاق و نمکزار در می آید.

با اینحال این دریاچه همواره از دیدنی های شگفت انگیز این منطقه محسوب می شود به طوری که در هنگام طلوع و غروب خورشید شگفت انگیز بوده و جلوه ها و سراب های ایجاد شده آن هر بیننده را متحیر می کند.

مهاجرت پرندگان به این نقطه از کشور که در فصول پاییز و زمستان روی می دهد مناظر بسیار دیدنی و شگفت انگیزی در این زیستگاه خلق می کند که هر گردشگری را به وجد می آورد. این پرندگان از نواحی سرد سیبری به سوی سرزمین های گرمسیری کوچ می کنند که استان مرکزی و زیستگاه های آن یکی از مقاصد این پرندگان مهاجر محسوب می شود.

کویر میقان نیز یکی از مهم ترین معادن سولفات سدیم جهان را در اختیار دارد. در کنار این دریاچه ، گیاهان مختلف شورزاری وجود دارد که باعث تثبیت شن های روان این منطقه می شود.

دریاچه میقان

  • چشمه چپقلی

استان مرکزی دارای چشمه های متعدد است که وجود همین چشمه ها به طراوات و لطافت بیشتر این آب وهوا کمک کرده است. چشمه چپقلی یکی از این چشمه هاست که در بالای دره های بسیار زیبا واقع شده است.

آب بسیار خنک و گوارای این چشمه خاصیت درمانی دارد و این موضوع باعث جذب تعدادی زیادی علاقه مندان به طبیعت این منطقه شده است. خیلی از گردشگران پس از حضور در این منطقه و استفاده از مواهب این چشمه، حتی آب آن را با خود می برند تا از خاصیت های درمانی آن استفاده کنند.

چشمه چپقلی در دامنه شمالی باغ برآفتاب در جنوب سه راهی اراک- ملایر -شازند واقع است.

چشمه چپقلی

سفری متفاوت به مشهد

  • چشمه محلات

به محلات یکی از شهرهای دیگر استان مرکزی می رسیم. اینجا چشمه ها اولین جاذبه طبیعی است که نظر ما را به خود جلب می کند. سرچشمه یکی از چشمه های پرآب طبیعی استان مرکزی است که در شمال این شهر قرار گرفته است.

این چشمه در دامنه رشته کوه هفتاد قله واقع شده و به همین خاطر از نظر آب و هوایی، مکان بسیار مناسب و خوش آب و هوایی برای گردشگران داخلی و خارجی مهیا کرده ا ست.

درکنار این چشمه، امکانات مختلفی پیش بینی شده است که اقامتگاه ، استراحتگاه ، رستوران ، کافی شاپ، سفره خانه سنتی ، شهربازی مرکز فروش گل وگیاه ، مرکزنمایشگاهی و سکوهایی جهت نصب چادر و کمپنیک از جمله آنهاست. این چشمه  در ۲۵ کیلومتری شرق اراک، جاده اصلی قم-اراک، واقع است.

چشمه محلات

  • دلیجان و نراق

دلیجان و نراق از شهرهای دیگر دیدنی استان مرکزی است.این شهرها از قدمت تاریخی بسیار طولانی برخوردار هستند.

آبشار گیسو از جمله جاذبه های طبیعی نراق است که در ۳ کیلومتری شمال غرب شهر نراق در مزرعه بهشت آباد واقع شده است. این منطقه بیشتر مناسب ایام بهار و تابستان است که خیلی از گردشگران نیز در این فصول به این منطقه سفر می کنند.

دلیجان، شهری دیگری در همین استان است که این منطقه نیز مناطق دیدنی مناسبی دارد. منطقه ییلاقی جاسب واقع در شمال شرق شهر دلیجان از جمله این نقاط است. دلیجان شهری با آب و هوای معتدل است و یکی از مناطق دیدنی آن جاسب است که در منطقه جاسب در فاصله ۴۰ کیلومتری دلیجان قرار گرفته است.

دلیجان و نراق

  • دو خواهران

به چشمه دیگری در استان مرکزی سر می زنیم و از مواهب و جاذبه های گردشگری که در کنار آن ایجاد شده بهره می گیریم.

چشمه دو خواهران در شمال شرقی شهر آستانه و در دامنه کوه دو خواهران از رشته کوه راسوند  واقع شده است. این چشمه در ارتفاع ۲۳۶۰ متری، آب بسیار سرد و گوارایی از دل صخره بیرون می آید که به چشمه دو خواهران معروف است.

در این منطقه انواع درختان تنومند و کهنسال چنار، صنوبر، بید و گردو دیده می شود که مناظر بسیار دیدنی و سرسبزدر این منطقه حاکم کرده است.

دو خواهران

  • زرندیه

اگر می خواهید محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس را از نزدیک مشاهده کنید به شهرستان زرندیه استان مرکزی سفر کنید.

وجود این رشته کوه ها باعث شده که امکانات مساعد برای کوهنوردان و علاقه مندان در این نقطه  فراهم شود. این شهرستان به دلیل داشتن ارتفاعات و دامنه ها، دارای جاذبه های طبیعی است به طوری که بلندترین قله این ارتفاعات در بخش مرکزی این شهرستان به نام کوه قلیچ وجود دارد.

اما زرندیه دارای دریاچه ها، سدها و تالاب ها نیز هست که همه اینها به زیبایی های این منطقه افزوده است. در کنار این سدها، تالاب ها و دریاچه ها ؛امکانات ورزشی و تفریحی مانند قایقرانی، اسکی روی آب و شنا فراهم است.

معرفی مکان های تفریحی گردشگری گیلان

آثار دیگر استان مرکزی

شهر زیرزمینی ذلف آباد و آثار طبیعی و تاریخی روستاهای هزاوه، شهابیه ،خورهه، کمیجان، ورچه،  آوه ، وفس، سرآبادان،  خانک  و کوی باران از جمله جاذبه های گردشگری این استان است.

سراب عباس آباد، غار هیزج،غار کیخسرو،غار قلعه جوق،غار سوله خونزا، غار سفید خانی، غارهاای انجدان ، غار آقداش، غار چال نخجیر، آرامگاه های شاه غریب و شاه قلندر ، قیزقلعه و مسجد جامع  ساوه از آثار دیگر فرهنگی، تاریخی و طبیعی استان مرکزی است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان قم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code