استان همدان و جاذبه های گردشگری این استان

همدان از استان های زیبای کشور با آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار فراوان است که در غرب کشور واقع شده است. مرکز این استان شهر تاریخی همدان است که در زمان هردوت و مادها بنای آن زده شد و در همین دوره نیز هگمتانه خوانده شد. استان همدان از سمت شمال به استان‌های زنجان و قزوین، از سمت جنوب به استان لرستان، از سمت شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به استان‌های کردستان و کرمانشاه محدود شده ‌است.

منطقه همدان را کوه ها و جلگه های فراوان فراگرفته است. این منطقه در زمستان ها آب و هوای سرد و در تابستان ها معتدل است. این خصوصیت آب و هوایی باعث شده که در تابستان ها مقصد بسیاری از گردشگران انتخاب شود.

همدان استانی است که علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی زیاد، از طبیعتی زیبا نیز بهره مند است. وجود رودخانه ها و آبشارهای متعدد در این سرزمین که غالبا فضاهای سرسبز نیز ایجاد کرده بر جذابیت های این منطقه افزوده است. این منطقه مهد تمدن بوده و شاعران و اندیشمندان فراوانی از این دیار در آسمان ادبیات و علم ایران رشد پیدا کرده اند.

آرامگاه بابا طاهر عریان

آرامگاه بابا طاهر عریان یکی از آثار و مراکز دیدنی همدان است که خیلی از گردشگران را برای دیدن آن وسوسه می کند. بابا طاهر در اواخر قرن چهارم و اوایل قرم پنجم می زیسته و آرامگاه او برفراز تپه ای در شهر همدان واقع شده است.

این بنا در گذشته چند بار بازسازی شده است. مقبره این شاعر ایرانی در قرن ششم هجری برجی آجری و هشت ضلعی بود که در دوران رضا شاه پهلوی بنای آجری دیگری به جای آن ساخته شد.

آرامگاه بابا طاهر عریان استان همدان

گنج نامه

نوشته های بجامانده از دوران گذشته از خصوصیات آثار این استان است که فراوان در آثار تاریخی و فرهنگی همدان دیده می شود.

یکی از این نوشتارها گنج نامه بجامانده از دوران خشایارشاه هخامنشی است که بر روی یکی از صخره های کوه الوند حکاکی شده است. این کتیبه ها هرکدام در سه ستون ۲۰ سطری به زبان های پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده اند.

گنج نامه در شهر همدان

دشت میشان

همدان یکی از استان های سردسیر کشور است که تابستان ها یکی از نقاط خنک ایران محسوب می شود، همین ویژگی باعث شد که پادشاهان هخامنشی این شهر را پایتخت تابستانی خود قرار دهند تا در این فصل به اینجا بیایند.

این شهر در دوره هخامنشی دارای بناها و قصرهای باشکوه بوده اما حالا چنین بناهایی در این دشت دیده نمی شود چون در گذر زمان همه این بناها ویران و تخریب شده است. دشت میشان مکانی بود که این بناها در آن ایجاد شد اما اکنون نشانی از این بناها وجود ندارد.

با اینحال شهر باستانی هگمتانه یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری همدان محسوب می شود که مقصد خیلی از گردشگران و مسافران است که به این شهر وارد می شوند.

دشت میشان

شیر سنگی استان همدان

شیر سنگی از دیگر آثار تاریخی و باستانی همدان است. این اثر در میدان مربعی شکلی ایجاد شده و اکنون تخته سنگی به شکل شیر در وسط آن قراردارد.

گذر زمان این اثر را از حالت اولیه خود خارج کرده و شاید خیلی از گردشگران آن را به شکل شیر نبینند زیرا شرایط اقلیمی و جوی این حالت را بوجود آورده است.

شیر سنگی

جاذبه ها و مکان های دیدنی خوانسار اصفهان

ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا دانشمند نامی ایران یکی از مکان های حضور گردشگران است که در شهر همدان و در میدانی به همین نام قرار دارد.

این آرامگاه از روی برج قابوس بن وشمگیر واقع در گنبد کاووس ساخته شده است. در کنار این آرامگاه یک موزه وجود دارد که محل نگهداری سکه ، سفال و اشیای کشف شده مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح است. در بخش دیگر این آرامگاه نیز کتاب ها و نسخه های خطی آثار ابوعلی سینا نگهداری می شود.

ابوعلی سینا استان همدان

تپه هگمتانه

هگمتانه به عنوان شهری تاریخی بجا مانده از دوره مادها، از معدود شهرهای باستانی جهان است که هنوز وجود دارد.

این شهر دارای ۷ دیوار بوده که هر کدام از دیوارها به رنگ یکی از سیاره ها بوده اند. طبق کاووش های باستان شناسی محل کاخ های باشکوه ، تپه ی هگمتانه بوده است. در این شهر شبکه  منظم و پیشرفته ی آب رسانی وجود داشته است.

تپه هگمتانه همدان

امامزاده حسین استان همدان

بنای امامزاده حسین در ابتدای شهر همدان و در ابتدای خیابان شهدا قرار دارد. این اثر از معماری ممتاز و گنبد آجری زیبایی برخوردار است.

امامزاده حسین ، از نوادگان امام حسن مجتبی یا امام حسن عسکری است. مطابق با شواهد موجود بنای این امامزاده حداقل مربوط به دوران صفویه است.

امامزاده حسین

سراب گیان

فاصله سراب گیان با شهر همدان ۲۰ کیلومتر است و برای حضور در این منطقه باید به سمت نهاوند حرکت کرد که محل یکی از قشنگترین سراب هاست.

سراب گیان که جزو آثار طبیعی ثبت شده ملی است یکی از پرآب ترین سراب هاست.  آب این سراب  از چشمه ای از دل کوه بیرون می آید، که آبشار قشنگی را ایجاد می کند.

در این منطقه درخت های چنار کهنسال وجود دارد که در لطافت و هوای مطبوع این منطقه تاثیر زیادی دارد.

سراب گیان

کبودرآهنگ

کبودرآهنگ دارای چشمه ها و کبوترهای فراوان است که به همین دلیل به این اسم نامگذاری شده است. غار علیصدر، پل کوریجان و پارک لاله از جمله آثار طبیعی و دیدنی این شهر است.

کبودرآهنگ

غارعلیصدر استان همدان

غار علیصدر یکی از معروف ترین آثار طبیعی همدان محسوب می شود که سالانه تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی را به این محل می کشاند. این غار در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان  قرار دارد.

علیصدر یکی از زیباترین غارهای طبیعی جهان و نمونه کم نظیری از غارهای آبی قابل قایقرانی محسوب می شود. این غار به طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸ دقیقه دارای ارتفاع ۱۹۰۰متر از سطح دریا است. علیصد در نتیجه ترکیب آب حاصل از بارش باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا ایجاد شده است.

معرفی چند جاذبه گردشگری شاهرود

پل کوریجان

پل کوریجان در روستایی به همین نام در کبودرآهنگ واقع شده است. این پل از بناهای دوره صفویه و روی یک پل بر روی رود قره چای ساخته شده است. پل کوریجان دارای ۵ دهانه بزرگ و ۴ دهانه کوچک است که به قوس های جناغی مزین است.

غارعلیصدر

سایر جاذبه های گردشگری استان همدان

پارک لاله، آرامگاه حیقوق نبی، برج قربان ، مسجد جامع، آرامگاه اِستِر، بازار سنتی، حمام قلعه و موزه تاریخ طبیعی همدان از دیگر جاذبه های گردشگری استان همدان را تشکیل می دهد.

استان تهران و جاذبه های گردشگری آن

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code