کرمانشاه و جاذبه های گردشگری این استان

استان کرمانشاه از استان های دارای پتانسیل های مختلف برای گردشگری و جذب توریسم است. این منطقه علاوه بر بهره مندی از آثار مختلف تاریخی و فرهنگی از ظرفیت های گردشگری کشاورزی و روستایی نیز برخوردار است.

کرمانشاه یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که می توانید در سفر به این استان از جاذبه های کم نظیری دیدن کنید. در زمان حاضر از ۴ هزار اثر تاریخی این استان فقط ۷۰۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

کرمانشاه از شمال با استان کردستان، از جنوب با استان لرستان و ایلام، از شرق با استان همدان و از غرب با کشور عراق همجوار است و حدود ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.

جغرافیای استان کرمانشاه

شهرهای اسلام آباد غرب (شاه آباد)، بیستون، پاوه، تازه آباد، ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو، روانسر، سرپل ذهاب، سنقر، صحنه، قصرشیرین، کرمانشاه، کرند غرب، کنگاور، گیلانغرب و هرسین از شهرهای این استان در کنار آثار تاریخی و فرهنگی از طبیعت زیبا و همچنین مزارع کشاورزی هم بهره مند است.

استان کرمانشاه را باید از نظر اقلیمی و آب وهوایی به دو بخش شرق و غرب تقسیم کرد یعنی وقتی شما از سمت شرق به غرب حرکت می کنید با نوع محصولات کشاورزی و آب و هوای متفاوت روبرو می شوید.

شرق این استان سرسبزتر و محصولات کشاورزی آن نیز متنوع تر است در حالی که هر چه به سمت غرب یعنی قصر شیرین، سومار و اسلام آباد حرکت کنیم نوع پوشش گیاهی و گونه های درختان با هم تفاوت می کند یعنی درختان غرب این استان بیشتر خرماست که بیشتر در مناطق گرمسیری وجود دارد، درحالی بیشتر گونه های درختان سمت شرق کرمانشاه چنار است.

آب و هوای مناطق شرق خنک تر از مناطق غرب آن است که به مرزهای کشور عراق منتهی می شود. با اینحال در استان کرمانشاه می توان هم از آثار تاریخی و فرهنگی را مشاهده کرد و هم در گردشگری روستایی، کشاورزی و طبیعت گردی شرکت نمود.

جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا در کنگاور یکی از مقاصد گردشگری است که سالانه عده ای زیادی برای دیدن این معبد به این مکان مراجعه می کنند.

روایت ها و افسانه های زیادی در باره معبد آناهیتا که در مرکز شهر کنگاور واقع است، وجود دارد. برخی این بنا را معبد آناهیتا الهه یا ایزد بانوی آب دانسته اند و برخی نیز آن را کاخی نیمه تمام از دوران ساسانی می دانند.

معبد آناهیتا

کرمانشاه پایتخت موسیقی عرفانی

شهر صحنه را باید صحنه موسیقی عرفانی ایران دانست. اینجا موسیقی عرفانی بیش از هر چیز جایگاه خود را در میان مردم باز کرده است. در سفرتان به استان کرمانشاه  سعی کنید از صحنه نیز دیدن کنید و با موسیقی این دیارآشنا شویند.

بیشتر تنبورنوازان ایران از شهر صحنه هستند و این نشان می دهد که استعداد مردم این دیار در این نوع موسیقی بی بدیل است. مردم صحنه دلبستگی عجیبی به عرفان و موسیقی دارند و به همین خاطر می توان این شهر را پایتخت موسیقی عرفانی نامید.

درختان خیابان های صحنه بیشتر چنار است که قدمت خیلی از آنها به دهه های پیش می رسد. وقتی از خیابان های این شهر عبور می کنید خیابان های تهران به ذهن تان می آید که پوشیده از درخت چنار است.

پایتخت موسیقی عرفانی

اردبیل و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

بیستون کرمانشاه

بیستون نامی است که همه ما شنیده ایم اما شاید خیلی از ما ندانیم که بیستون کجاست و چه تاریخی در خود دارد. اهمیت مجموعه باستانی بیستون در حدی است که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده و تنها اثر تاریخی استان کرمانشاه است که در این فهرست قرار گرفته است.

کوه بیستون در متون تاریخی به نام های دیگر نیز وجود دارد که بغستان، بهستان و بهستون از جمله آنهاست. نقش برجسته و کتیبه داریوش مربوط به دوره هخامنشی از جمله آثار کم نظیری است که در بیستون وجود دارد.

بیستون در کرمانشاه

مجسمه هرکول

محوطه تاریخی بیستون، آثار تاریخی دیگری هم دارد که مجسمه هرکول یکی از آنهاست. این اثر تاریخی در دوره پهلوی هنگام احداث جاده همدان-کرمانشاه کشف و شناسایی شده است. مجسمه هرکول مربوط به دوره اشکانیان است. در این مجموعه همچنین کاروانسرای شاه عباسی در پای کوی بیستون و فرهاد تراش دیده می شود.

مجسمه هرکول

طاق بستان

مجموعه تاریخی طاق بستان از دیگر آثار دوره های گذشته استان کرمانشاه است که از ارزش  منحصربه فردی برخوردار است. این اثر دردامنه کوهی به همین نام واقع شده است.

طاق بستان آثاری مثل سنگ نگاره اردشیر ساسانی و دو ایوان سنگی مربوطه به دوره ساسانی و آثاری از دوره قاجار را در خود دارد. در جوار این آثار و سنگ نگاره ها، چشمه ای وجود دارد که اخیرا خشک شده است.

طاق بستان

بازار سنتی کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه از مکان های دیدنی این استان است که علاوه بر سیرو سیاحت در این بازار می توان برای خانواده، بستگان، دوستان و آشنایان سوغات نیز تهیه کرد. این بازار همچنین مامن گردشگران خارجی نیز هست که به سیر و سیاحت و همچنین خرید وسایل و اقلام های مورد علاقه خود می پردازند.

بازار سنتی کرمانشاه

این بازار دارای ۱۹ راسته و آثاری مثل تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، مسجد عمادالدوله، موزه های پوشاک استان کرمانشاه و موزه خط و کتاب در نزدیک بازار است.

نان برنجی، کاک، تخمه سنقری و نان خرمایی از معروف ترین سوغاتی کرمانشاه است که شما می توانید بهترین نوع این خوراکی ها را از این بازار تهیه کنید.

صنایع دستی

صنایع دستی و هنرهای سنتی همواره از پتانسیل های استان کرمانشاه بوده و شما در سفر به هر یک شهرهای این استان با انواع مختلفی از این هنرها روبرو می شوید.

گلیم بافی، موج بافی، پرده بافی، جاجیم بافی، قالی بافی، نمدمالی، گیوه کشی، چیغ بافی و قلم زنی از جمله این هنرهای دستی است که مسافران و گردشگران آن را به عنوان سوغاتی از بازارهای این استان تهیه می کنند.

در شهرهای این استان همچنین گیوه زنانه و دمپایی گیوه ای تولید می شود. درکنار این هنرها، ساخت سازهای سنتی نیز در این منطقه رواج دارد. در این استان تار، سه تار، تنبور و دف بیشتر از سایر سازها ساخته می شود.

غذاهای کرمانشاهی

در سفر به کرمانشاه شما می توانید با انواع غذاهای خوشمزه این منطقه آشنا شوید و آن را میل کنید.

اگرچه تنوع غذایی در استان گیلان بیشتر از همه استان های کشور است و رشت مرکز استان گیلان نیز به عنوان پایتخت خوراک ایران از طرف سازمان یونسکو معرفی شده است اما استان کرمانشاه نیز از نظر تنوع غذایی در مرتبه بالایی قرار دارد.

دنده کباب، خورشت خلال بادام کرمانشاهی، آش عباسعلی، آش دوغ، آش ترخینه (دوینه)، سیب پلو، شامی کرمانشاهی از جمله غذاهای این منطقه است که تقریبا می تواند توقعات هر ذائقه ای را برآورده کند.

استان همدان و جاذبه های گردشگری این استان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code