استان ایلام و جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری استان ایلام


استان ایلام از نظر جاذبه های گردشگری از استان های غنی کشور است و چنانچه در شناسایی و معرفی این آثار بیشتر تلاش شود به همین نسبت مزیت های این حرکت، به این استان سرازیر خواهد شد.

ایران سرزمینی است که با تمدن چند هزار ساله، دارای آثار تاریخی وفرهنگی و طبیعی فراوانی است و این آثار تقریبا در همه نقاط کشور کم یا زیاد وجود دارد. برخی از نقاط کشور از نظر شناسایی و معرفی جاذبه های گردشگری دروضعیت مناسبی قرار ندارد و به طور طبیعی از این صنعت بهره زیادی نمی برند. در استان هایی مانند ایلام میزان گردشگران به مانند نقاط مرکزی کشور نیست که فاصله زیاد با مرکز و معرفی نشدن بضاعت گردشگری آنها می تواند ازعوامل این مساله باشد.

ایلام اخیرا به عنوان یکی از قطب های دیدنی و پرجاذبه گردشگری مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است در حالی که این آثار تاریخی و فرهنگی همواره دراین استان وجود داشته است.

این استان دستکم دو ظرفیت برای گسترش و توسعه صنعت گردشگری دارد که  ظرفیت و پتانسیل نخست، بهره مندی از آثار تاریخی و فرهنگی و ظرفیت دوم برخورداری از مناطق طبیعی است.

گردشگران در این استان در کنار دیدن آثار تاریخی و فرهنگی  می توانند جاذبه های طبیعی را هم مشاهده کنند. خوشبختانه در بسیاری از نقاط کشور چنین پتانسیلی وجود دارد و استان ایلام به عنوان یک استان مرزی نیز از چنین مزیتی برخوردار است.

جاذبه های گردشگری استان ایلام

تنگه رازیانه

تنگه رازیانه ایلام یکی از جاذبه های طبیعی این استان است که خیلی از گردشگران و مسافران از وجود آن اطلاعی ندارند. این جاذبه طبیعی در دامنه ارتفاعات کبیر کوه واقع شده و از کنار جاده ایلام-دره شهر امتداد پیدا می کند.

اهمیت و ظرفیت این تنگه به حدی است که جز آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است و به همین دلیل مورد توجه و حفاظت نیز قرار می گیرد.

تنگه رازیانه ایلام فقط محلی برای گردشگری نیست بلکه پژوهشگران علوم زمینی، محیط زیست و هیدرولوژی می توانند در این محل به تحقیق و پژوهش درباره علوم مرتبط بپردازند.

تنگه رازیانه

سنگ نوشته گل گل

سنگ نوشته ها یکی از پتانسیل های تاریخی است که همواره مورد توجه گردشگران و محققان بوده است. این سنگ نوشته ها دنیایی از اطلاعات برای نسل آینده به همراه دارد و پژوهشگران و محققان می توانند با بررسی این نوشته ها و آثار، به اطلاعات ذیقیمتی از گذشتگان و پیشنیان هر منطقه یا یک جامعه ای بپردازند.

سنگ نوشته گل گل ملک شاهی یکی از آثار قدیمی و تاریخی ایلام است که واجد چنین خصوصیت و شرایطی است یعنی می توان از این آثار به چنین اطلاعاتی رسید.

آثار تاریخی جدا از اینکه هویت و شناسنامه یک منطقه یا ملت محسوب می شود در آشنایی با تجربیات گذشتگان نیز نقش موثری دارد. اثر تاریخی گل گل درکنار روستایی به همین نام در ۲۵ کیلومتری ایلام قراردارد.

این سنگ نوشته متعلق به دوران آشوریان در دیواره  کوه جا گرفته است. بر روی این سنگ نوشته یک سرباز مسلح آشوری با کلاه خود و ماه و ستاره در بالای سر آن وجود دارد.

سنگ نوشته گل گل

اردبیل و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

گورستان چنار

گورستان ها، حکایت ها و قصه های زیادی برای گفتن دارد. در ادوار گذشته خیلی از متوفا را با وسایل مورد علاقه شان دفن می کردند که امروزه در نتیجه حفاری ها، بشر به تعدادی از این وسایل دسترسی پیدا کرده است.

گورستان باستانی چنار ایلام که قدمت آن به هزار سال قبل از میلاد می رسد، یکی از آنهاست. در بررسی های انجام شده چندین گور در این ناحیه کشف شد که مردگان را داخل خمره های کوچک و بزرگ دفن می کرده اند و داخل خمره ها، اشیا و لوازم فرد فوت شده را در کنار او قرار می داده اند.

دیدن این اشیا و لوازم گذشته که اکنون به موزه ها منتقل شده است یکی از برنامه های گردشگران و پژوهشگران است که می تواند در شناسایی شیوه زندگی گذشتگان کمک کند.

گورستان چنار

رودخانه سیمره

رودخانه سیمره را مشهورترین مکان استان ایلام می خوانند زیرا نیمی از تاریخ این استان با نام سمیره گره خورده است.

این رودخانه از تلاقی دو رودخانه قره سو و گاماسیاب در مرز ایلام و لرستان بوجود آمده است. آب هایی که در سد سیمره ذخیره سازی می شود در رشد و آبادانی این سرزمین نقش اساسی ایفا می کند. کشاورزی این منطقه می تواند با آب های موجود در این رودخانه بیشتر رشد کند.

اکنون آب گیری در سد سیمره آغاز شده که نقش مهمی در زیبایی چشم اندازهای این منطقه ایفا می کند و به رشد اقتصادی این منطقه نیز کمک خواهد کرد.

رودخانه سیمره

سیاب درپوش

تالاب سیاب درپوش نقش مهمی در اکوسیستم منطقه ایلام ایفا می کند. تالاب ها معمولا محل حضور پرندگان مهاجر و سایر پرندگان و خزندگان و حیوانات است.

تالاب یکی از ظرفیت های گردشگری هر منطقه ای محسوب می شود و تالاب سیاب درپوش جز مناطق ییلاقی ایلام محسوب می شود که می تواند ظرفیت خوبی برای رشد گردشگری در این منطقه مورد توجه قرار گیرد.

این تالاب که در منطقه خشک قرار دارد دارای موهبت آب در طول سال است و همین عامل می تواند اکوسیستم این منطقه را حفظ کند و مکان مناسبی برای ورود گردشگران بیشتر باشد.

تالاب سیاب درپوش دربخش جنوب غربی منطقه ملکشاهی واقع شده است و مساحتی بیش از ۴ هکتار دارد.

سیاب درپوش

غار خفاش ایلام

غار خفاش ایلام از جمله مکان های این استان است که تاکنون برای علاقه مندان طبیعت گردی و گردشگران کمتر معرفی شده است. این غار در دهلران واقع است و حدود یک کیلومتر از چشمه های اب گرم این شهر فاصله دارد.

گونه های بسیاری از خفاش های بال پهن در این غار ۲۵۶ متری زندگی می کنند.غارخفاش ایلام به عنوان تنها غار خفاش موجود در کشور شناخته می شود.

این غار و گونه های مختلف خفاش آن، از جمله نقاط بکر و کمتر دیده شده کشور محسوب می شود که می تواند برای گردشگران، محققان و پژوهشگران محیط زیست مکان جالب و جذابی باشد.

غار خفاش ایلام

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

دریاچه دوقلو

دریاچه ی دو قلو از دریاچه سیاه گاو و آبدانان تشکیل شده که در نزدیکی شهرستان آبدانان واقع شده است. هرکدام از این دریاچه ها ۲۰ متر عمق دارد و دو دریاچه به وسیله یک کانال ۱۰ متری به هم وصل می شوند.

دژ میرغلام هاشمی، پایتخت ایلامیان، کبیر کوه و طاق شیرین و فرهاد از جمله آثار تاریخی و فرهنگی استان ایلام است که دیدن هریک از آنها به گردشگران و علاقه مندان توصیه می شود.

دریاچه دوقلوکرمانشاه و جاذبه های گردشگری این استان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code