انواع گیاهان هوازی را بشناسید!!

انواع گیاهان هوازی

آیا تا به حال چیزی در مورد گیاهان هوازی و نحوه‌ی رشد و پرورش آن‌ها شنیده‌اید؟ گیاهان هوازی از جمله گیاهانی هستند که بدون نیاز به خاک و تنها به کمک ریشه‌ی خود، در نقاطی همچون چوب، شیشه، سنگ، زمین و… رشد می‌کنند. این دسته از گیاهان برای افرادی مفید هستند که به خاک حساسیت دارند و به همین دلیل از پرورش گیاهان در منزل خود، صرف نظر می‌کنند. داشتن انواع گیاهان هوازی و رشد و پرورش آن‌ها در منزل لذتی بسیار به همراه دارد، چرا که نگرانی‌های افراد را در حساسیت‌ها، ایجاد آفت‌ها و یا حتی آبیاری آن‌ها به طور دائم، با ویژگی‌های منحصر به‌فردی که دارند، کاهش داده‌اند.

یکی از ویژگی‌های جالب گیاهان هوازی توقع کم آن‌ها است، زیرا آن‌ها برای رشد نیاز ندارند که داخل آب و یا خاک نگهداری شوند و تنها باید در فضای باز قرار بگیرند و هوا عنصر اصلی برای رشد آن‌ها است. برای اینکه این گیاهان را بتوانید در طبیعت رشد پیدا کنید، باید به درختان نگاهی بیندازید زیرا معمولاً از درختان آویزان می‌شوند و یا بر روی تنه و شاخه‌های درختان قرار دارند. از گیاهان هوازی می‌توانید به عنوان دکوری در چوب، صدف و ظروف شیشه‌ای و.. استفاده کنید.

آبیاری انواع گیاهان هوازی

برای آبیاری این گیاهان می‌توانید از دو روش استفاده کنید. یکی از این روش‌ها به صورت غبار پاشی است که باید هر چند روز یکبار تکرار شود. روش دیگر قرار دادن گیاه در آب به مدت ۱۵ دقیقه است، بعد از این زمان آن را از آب بیرون بیاورید، که با استفاده از این روش می‌توانید گیاه را تا یک هفته آب ندهید. زمانی که گیاه را از آب خارج کردید برای اینکه مانع از پوسیدگی آن شوید، باید آن را برای مدت کوتاهی وارونه نگه دارید تا تمام آب اضافی آن خارج شود. همچنین برای رشد بهتر  گیاهان هوازی بهتر، باید آن‌ها را در محیطی دارای رطوبت قرار دهید، چرا که اینم دسته از گیاهانشگفت‌انگیز عاشق رطوبت هستند.

انواع گیاهان هوازی

دمای مناسب برای انواع گیاهان هوازی

این گیاهان را می‌توانید در فضای اتاق نگهداری کنید، زیرا به راحتی در این فضا رشد می‌کنند. بازه دمایی که می‌توانید گیاهان هوازی را در آن نگهداری کنید ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است، در نتیجه دمای محیط خانه برای آن‌ها بسیار مناسب است. کم‌ترین دمایی که گیاهان هوازی می‌توانند تحمل کنند، ۷ درجه می‌باشد، ولی کمتر از آن باعث خشک شدن آن‌ها می‌شود.

 تکثیر انواع گیاهان هوازی

شاید برایتان بسیار جالب باشد که بدانید، تکثیر گیاهان هوازی به راحتی به کمک پاجوش‌هایی که در طول رشد می‌زنند، صورت می‌گیرد، شما می‌توانید پاجوش‌ها را جدا کنید و به تکثیر گیاهان هوازی موجود در منزل خود بپردازید. برای اینکه رشد این گیاهان را افزایش دهید به هیچ عنوان از کودهای شیمیایی استفاده نکنید، زیرا نتیجه عکس را دربر خواهد داشت. بهترین روش برای افزایش رشد گیاهان هوازی اسپر کود مخصوص گیاهان تزئینی در فصل بهار و تابستان است.

انواع گیاهان هوازی

برای مطالعه: تاثیر گیاهان آپارتمانی بر روی روح و جسم انسان

گیاه تیلاندسیا یکی از انواع گیاهان هوازی

گیاه تیلاندسیا یکی از پرطرفدارترین گیاهان هوازی است که در بیشتر گل فروشی‌ها می‌توانید آن را مشاهده کنید. این گیاه در اصل موجود زنده‌ای است که بر روی سطح گیاهان رشد و زندگی می‌کنند، به این نوع از گیاهان اپی فیت می‌گویند. تیلاندسیا در مناطق غرب هند، آمریکای مرکزی و جنوبی و بخش جنوبی ایالات متحده رشد می‌کند و از شاخه‌های درختان این مناطق آویزان می‌شود و منظره‌ی زیبایی را خلق می‌کند. این گیاه بدون ریشه دادن بر روی شاخه‌ها رشد می‌کند و به راحتی قابل جداسازی است. همچنین برخی از خانواده‌های این گیاه در مناطق کوهستانی، جنگل‌های بارانی، باتلاق‌ها و کویر رشد می‌کنند.

محققان با تحقیق بر روی این‌گونه از گیاهان به این نتیجه رسیده‌اند که برای حیوانات خانگی هیچ ضرری ندارند و تمام مردم به خصوص کسانی که به خاک حساسیت دارند می‌توانند از آن نگهداری کنند. ولی بهتر است این گیاهان را از دسترس حیوانات دور نگه دارید، زیرا حیوانات به راحتی می‌توانند باعث نابودی گیاهان هوازی پرورش یافته شوند.

گیاه تیلاندسیا

مکان مناسب برای رشد و پرورش انواع گیاهان هوازی

این گیاهان برای رشد نیاز به مکان به خصوصی ندارند و می‌توانند در هر مکان و شرایطی رشد کنند. ولی اگر می‌خواهید گیاهانتان خوب رشد کند و آسیب نبیند در آبیاری و نوردهی آن دقت کنید. آن‌ها نیاز به نور مستقیم و آبیاری پی در پی ندارند، بلکه نور غیر مستقیم و آبیاری هفتگی برای گیاهان هوازی بسیار مناسب است. بهترین مکان برای نگهداری این گیاهان در خانه، در نزدیکی پنجره‌های جنوبی و شرقی است، ولی اگر مکان مناسب دیگری در منزل دارید که دارای نور مناسب است می‌توانید آن‌ها را در آنجا نگهداری کنید.

در بعضی اوقات برخی منازل دارای محیطی نیستند که دارای نور طبیعی و مناسبی باشند، در نتیجه برای نگهداری از این گیاهان می‌توانید از نور فلورسنت استفاده کنید. این لامپ‌ها به گیاهان هیچ آسیبی نمی‌رسانند بلکه فقط نور لازم را برای آن‌ها تهیه می‌کنند. بهترین جایگزین برای لامپ‌های رشته‌ای معمولی، استفاده از چراغ‌های رشد گیاهان مخصوص است. این چراغ‌ها را می‌توانید به راحتی زمان بندی کنید و زمان مورد نیاز برای گیاهان هوازی ۱۲ ساعت نور در یک شبانه روز می‌باشد.

نگهداری و مراقبت از گیاهان هوازی

برخی افراد فکر می‌کنند به دلیل اینکه این گیاهان به خاک و آب زیاد احتیاج ندارند، در نتیجه به مراقبت و نگهداری نیز نیاز ندارند، در صورتی که کاملا اشتباه فکر می‌کنند. گیاهان هوازی نیز همانند دیگر گیاهان نیازمند مراقبت و نگهداری هستند. این دسته از گیاهان برای رشد احتیاج به هوا، نور کافی، دمای مناسب، فواصل آبیاری معین و رطوبت دارند. باید بدانید که رعایت هر کدام از این عوامل در فصول و مکان‌های مختلف متفاوت است، به طور مثال در مناطق گرم و خشک، گیاهان هوازی احتیاج به آبیاری بیشتر و رطوبت کافی دارند و بالعکس هرچه محیط تاریک‌تر، سردتر و مرطوب‌تر باشد احتیاج به آب کمتری دارند. گیاهان هوازی نیز همانند دیگر گیاهان با آبیاری بیش از اندازه فاسد و پوسیده می‌شوند، در نتیجه به میزان آبیاری آن‌ها بسیار توجه کنید.

مدت زمان مناسب برای آبیاری این گیاهان هفته‌ای دو مرتبه است. اگر برای آبیاری از قرارگیری این گیاهان در آب استفاده می‌کنید، باید دقت کنید بعد از طی مدت ۴ ساعت گیاه کاملا خشک شود زیرا بیشتر از این زمان باعث نابودی گیاه می‌شوید. اگر بعد از طی این زمان هنوز گیاه خشک نشد آن را در فضای باز و با تهویه هوا قرار دهید. بهترین روش برای خشک کردن این گیاهان بعد از خارج کردن از آب این است که، آن را بر روی حوله ای تمیز قرار دهید تا با این کار به سرعت خشک شود.

انواع گیاهان هوازی

برای مطالعه: پرورش گل و گیاه بدون خاک

و در آخر…

امروزه با وجود شرایط نابسامان آلودگی هوا، اهمیت استفاده از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی بر کسی پوشیده نیست. بسیاری از افراد هستند که به خاطر علاقه‌ی فراوانی که به گل‌ها و گیاهان دارند، تمام فضای منزل خود را از انواع گل‌ها و گیاهان پر می‌کنند و همچنین از نگهداری آن‌ها لذت می‌برند. قطعا این دسته از افراد، همیشه با روحیه‌ای شاداب‌تر در جامعه ظاهر می‌شوند و در نهایت نسبت به دیگر افراد در رسیدن به موفقیت، گام‌هایی موثرانه‌تر بر می‌دارند.

اما شاید بسیاری از افراد به خاطر سخت بودن شرایط نگهداری از گل‌ها و گیاهان، خود را از مزایای استفاده از آن‌ها بی بهره می‌کنند. قطعا شنیده‌اید که هیچ چیزی در جهان غیر ممکن نیست و هر آنچه را که در نظر داشته باشید، برای‌تان دست یافتنی خواهد بود. این گفته دقیقا مصداق این است که شما به خاطر حساسیت به خاک، از نگهداری گیاهان در منزل خود اجتناب می‌کنید و این در حالی است که علاقه‌ی زیادی به فضاهایی پر از گل و گیاه دارید. انواع گیاهان هوازی این مسئله‌ی غیرممکن را ممکن کرده‌اند تا شما با خیالی راحت به پرورش گیاهان در منزل خود بدون استفاده از خاک، بپردازید.

گیاهان هوازی همانند دیگر گیاهانی که در خاک رشد و پرورش پیدا می‌کنند، علاوه بر بالابردن جذابیت دکوراسیون منزل شما، در تامین اکسیژن و تقویت روحیه شما و همچنین کاهش افسردگی موثر هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code