همه چیز در مورد انواع قهوه ها

امروزه با معرفی انواع قهوه ها سلیقه‌های مختلفی تشکیل شده به‌طوری‌ که حدس زدن و آگاهی یافتن از انتخاب افراد کار ساده‌ای نیست. در جهت معرفی انواع قهوه ها می‌توان به قهوه ماکیاتو، کاپوچینو، اسپرسو، فرانسه ترک و امریکانو و … که در همه کافه‌ها موجود هستند، اشاره کرد. انتخاب یک نوشیدنی ساده با در نظر گرفتن منوهای خلاقانه امروزی گسترده است. در ادامه انواع قهوه و تفاوت آن‌ها را بیان می‌کنیم پس با ما همراه شوید.

گذراندن اوقات با نوشیدن قهوه در کافه‌های معروف، با وجود این‌که لذت خاصی به همراه دارد، می‌تواند با صرف هزینه‌ی بسیاری نیز همراه باشد. اگر خواهان این تفریح هستید مطمئناً به‌طور ماهیانه بخشی از حقوقتان را صرف نوشیدنی مورد علاقه خود می‌کنید.

بهتر است قبل از خرید به این سؤالات پاسخ دهید که آیا شخصی هستید که هنگام ورود به کافه، آگاهانه خرید می‌کنید یا با دیدن منو‌ها و با شک و تردید، قهوه سفارش می‌دهید؟ آیا در هزینه خرید نوشیدنی صرفه‌جویی می‌کنید؟ می‌خواهید دستگاه اسپرسوساز یا قهوه ساز در آشپزخانه داشته باشید و بین خرید این دو مردد هستید؟ فرق بین قهوه و اسپرسو چیست؟ اگر می‌خواهید به پاسخ این قبیل سؤالات برسید پس ادامه‌ی این مقاله را بخوانید.

همه چیز درباره قهوه و انواع آن

همان‌طور که می‌دانیم دانه‌های قهوه‌ای، ماده‌ی اصلی قهوه را تشکیل می‌دهند. شاید در برخی مغازه‌ها، بسته‌های قهوه‌ی ترک و اسپرسو را به‌طور جداگانه دیده باشید، اما بهتر است بدانید که به کار بردن چنین واژه‌هایی اشتباه است. برای تهیه هر قهوه، دانه‌ی مخصوصی مصرف نمی‌شود حتی در بوی این قهوه‌ها هم تفاوتی نیست.

در تهیه قهوه اسپرسو، از تیره‌ترین دانه‌های قهوه استفاده می‌شود، ولی اینطور نیست که امکان استفاده از دیگر قهوه‌ها برای آماده کردن قهوه اسپرسو نباشد. از این رو مشخص می‌شود که آنچه موجب می‌شود تا تفاوتی بین انواع قهوه ها ایجاد شود، اسم و روش آماده کردن آن‌ها است و در تهیه قهوه اسپرسو فقط از اعلاءترین این دانه‌ها استفاده می‌شود.

انواع قهوه‌‌های دم کردنی

از انواع قهوه‌های دم کردنی می توان به چند نوع از قهوه‌ها همانند قهوه فرانسه، قهوه ترک و… اشاره کرد که تنها تفاوت آن‌ها در نحوه طبخ کردن‌شان است، نام دیگر قهوه ترک، قهوه خاورمیانه‌ای است. در ادامه به توضیح این برخی از انواع قهوه های دم کردنی می‌پردازیم.

قهوه ترک

برای تهیه این قهوه کافی است دانه‌های آسیاب شده قهوه و آب را ترکیب کنید. سپس آن را روی شعله قرار دهید تا بجوشد. برای این کار به ابزار جوشاندن قهوه یعنی کله‌جوش نیاز دارید. البته امروزه به دلیل کمبود فضا به‌جای شعله گاز از شیر بخار اسپرسوساز استفاده می‌شود به‌طوری‌که با این کار قهوه ترک، طعم واقعی خود را ندارد.

آشنایی با انواع قهوه

قهوه فرانسوی

دستگاه‌های قهوه ساز برای تهیه قهوه فرانسوی به کار می‌رود. بدین منظور، قهوه را آسیاب می‌کنند و سپس آب داغ را از روی آن عبور می‌دهند. برای مطلوب نگه‌داشتن دمای قهوه از یک المنت گرمایی در زیر قوری قهوه استفاده می‌شود که در دستگاه‌های قهوه ساز وجود دارد. مدت‌زمان مصرف این قهوه تنها تا ۲ ساعت است.

انواع قهوه‌های  اسپرسو

در نقطه مقابل قهوه‌های دم کردنی، قهوه‌های اسپرسو قرار دارند. قهوه اسپرسو اولین بار توسط ایتالیایی‌ها تولید و عرضه شد. این نوشیدنی نیز همانند تولید پیتزای آن‌ها شهرت جهانی پیدا کرد. یک جوان ایتالیایی توانست این نوع قهوه را باکیفیت و سرعت بالایی به مشتریان تحویل دهد. اسپرسو رابطه‌ی مستقیمی با کاربرد آن دارد. اسپرسو را تحت‌فشار قرار می‌دهند تا قهوه در مدت‌زمان کمی حاصل شود. برای تهیه شات تک یا دوبل اسپرسو به زمان تقریبی ۲۵ ثانیه نیاز است.

در قهوه سازهای معمولی آب و بخار را در تماس با دانه‌های آسیاب شده قهوه قرار می‌دهند، این در حالی است که در دستگاه اسپرسوساز،  برای تهیه قهوه لازم است تا آب را با فشار و دمای زیاد از قهوه آسیاب شده گذراند. امروزه برای درست کردن این قهوه از دستگاه‌های گازی نیز استفاده می‌شود اما بهتر است بدانید که با این روش دیگر اسپرسوی معمولی را ندارید.

قهوه اسپرسو

کنترل فشار زیاد آب به‌وسیله‌ی اسپرسوسازها صورت می‌گیرد و با این کار در قهوه طعم لذیذی ایجاد می‌شود. نوشیدن یک قهوه دل‌نشین را تنها می‌توان با همین دستگاه‌ها تجربه کرد و در سایر ماشین‌ها امکان تهیه چنین قهوه‌ای وجود ندارد. یکی از دلایل گران بودن اسپرسوسازها را می‌توان در داشتن قابلیت کنترل فشار زیاد و قطعات مرغوب آن دانست.

تفاوت بین قهوه دم‌کردنی و قهوه اسپرسو

سلیقه‌ها در بیان برتری بین قهوه دم کردنی و قهوه اسپرسو متفاوت است. برخی افراد قهوه دم‌کردنی را بر قهوه اسپرسو ترجیح می‌دهند و برخی دیگرعقیده دارند که هیچ قهوه‌ای با اسپرسو قابل مقایسه نیست. قهوه‌ی اسپرسو دارای کف نرمی است که روی نوشیدنی تشکیل می‌شود. کف نرم حاوی دی‌اکسید کربن است که از فرآیند بو دادن، دانه‌های قهوه در آن ترتیب و بر اثر فشار آب داغ آزاد می‌شود.

جالب است بدانید که نه تنها وجود این حباب‌های کوچک به‌هیچ‌عنوان مضر نیست، بلکه وجود کف طلایی یا زرد رنگ برای داشتن یک اسپرسوی با کیفیت لازم است. همچنین وجود کف قهوه‌ای یا سفید نشان دهنده قدیمی بودن یا خوب بو داده نشدن آن است. هر قدر میزان حباب و کف روی قهوه بیشتر باشد نشان از کیفیت بیشتر قهوه اسپرسو است.

تفاوت قهوه دم کردنی و قهوه اسپرسو

میزان کافئین بیشتر موجود در قهوه‌های دم کرده، باعث ایجاد تفاوت آن‌ها با قهوه اسپرسو شده است. ظرف قهوه‌های دم کرده در مقایسه با یک شات اسپرسو بیشتر می‌باشد. بنابراین شما با خوردن قهوه‌های دم کرده کافئین بیشتری را مصرف می‌کنید. در صورتی که حجم برابر از این نوشیدنی‌ها را مقایسه کنیم خواهیم دید که کافئین اسپرسو بیشتر است.

نوشیدن این دو قهوه در زمان‌های مختلفی توصیه می‌شود. قهوه‌ی دم کردنی مناسب نوشیدن در زمان‌های فعالیت و کار می‌باشد و مصرف اسپرسو در فصل پاییز پیشنهاد می‌گردد.

سایر انواع قهوه ها

در جهان کلاً دو نوع قهوه دم کردنی و اسپرسو وجود دارند. سایر انواع قهوه‌ها از ترکیب این دو نوع حاصل شده است. در ادامه به برخی از سایر انواع قهوه ها می‌پردازیم.

قهوه آمریکانو

در زمان جنگ جهانی دوم بود که قهوه آمریکانو به دست آمد. این قهوه با تلفیق اسپرسو و آب داغ به دست می‌آید، تا به این واسطه از غلظت اسپرسو کاسته شود و در نتیجه قهوه آمریکانو تهیه شود. ترتیب ریختن آب داغ بر روی اسپرسو مهم است. درصورتی‌که این ترتیب جابه‌جا شود نام این نوشیدنی لانگ بلک نامیده می‌شود.

قهوه دوپینو (اسپرسوی دوبل)

قهوه دوپینو یا همان اسپرسو دوبل یکی دیگر از انوع قهوه ها است که ایتالیایی‌ها به این نوع از قهوه دوپینو می‌گویند، اما در کشور ما استفاده از این اصطلاح چندان خوشایند نیست. این دسته از قهوه‌ها در نوع دیگری که لانگو نام دارند، موجود می‌باشند.

برای مطالعه: با خواص شیر سویا آشنا شوید!

قهوه ریستریتو

این قهوه نیز با کم‌حجم کردن اسپرسو به دست می‌آید. شات‌های ریستریتو از شات‌های اسپرسو کوچک‌تر است به‌طوری‌که معده ایرانی‌ها به این مقدار کم شات ریسریتو راضی نمی‌شود. حجم ریستریتو تقریباً نصف اسپرسو سرو می‌گردد. اگر بخواهیم به ترتیب افزایش حجم مرتب کنیم ابتدا ریستریتو سپس اسپرسو و در نهایت دوپیو قرار دارد.

قهوه ریستریتو

کافه لاته

نحوه آماده‌سازی کافه لاته به شیوه اسپرسو است که از شیر داغ به‌جای آب جوشیده استفاده می‌شود. بهتر است بدانید لاته به معنای شیر خوردنی است به همین دلیل برخی اوقات به این نوع قهوه، شیر قهوه می‌گویند. برای تهیه‌ی شیر داغ می‌توان آن را به‌طور جداگانه تهیه کرد یا از خود دستگاه استفاده کرد. طرز تهیه این کافه به این صورت است که شیر داغ را با مهارت مخصوصی بر روی اسپرسو می‌ریزند. با ریختن شیر لاته، هنر لاته پدید آمد و منجر به تشکیل نقش‌های زیباروی فنجان‌ها گشت. نوشیدن یک کافه لاته تزیین شده لذت بیشتری نسبت به نوع معمولی آن دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code