از خواص سیاه دانه بیشتر بدانید!!

سیاه دانه سرشار از خواص شگفت‌اگیز بسیاری است که در این مطلب می‌خواهیم به بررسی و بیان آن‌ها بپردازیم. در اکثر مجلات سلامت توصیه بسیار بر استفاده از سیاه­ دانه شده است. سیاه دانه دارای طعمی تلخ است و به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین  ضد باکتری و ضد انگل می­باشد. سیاه دانه دانه­‌ای بومی در جنوب شرق آسیا می­باشد و دارای نام­ های متفاوتی همچون : سیاه تخمه ، سرنیچ ، سنوخ سیاه ، کمون اسود ، کمون هندی و شونیز است. برای اینکه به خاصیت‌های شگفت انگیز سیاه دانه یقین پیدا کنید، می‌توانید به احادیث و روایاتی مراجعه کنید که بسیار در مورد خواص سیاه دانه گفته‌اند. که ما هم برخی از آن روایات را ذکر خواهیم کرد:

درمان بیماری­‌ها با سیاه دانه

از خواص سیاه دانه می‌توان به درمان انواع امراض و بیماریی‌هایی همچون: کم‌خونی شدید، سل، سردردهای مضمن، بیماری‌های قلبی و عروقی، قندخون بالا و… به واسطه مصرف سیاه دانه، اشاره کرد، که در مدت زمان کمی می‌توانید شاهد تاثیرات مثبت آن در درمان انواع بیماری‌ها باشید.

سیاه دانه دارای اسید‌های چربی است که این اسیدهای چرب باعث شده است سیاه دانه تبدیل به ماده‌ایی ضد سرطان بشود، که برای پاکسازی کبد از سموم، درمان زخم معده  و همچنین تنظیم نمودن سیسنم گوارش و شادابی پوست و مو می‌توان استفاده کرد، چرا که بسیار مفید و موثر در این زمینه‌ها می‌باشد.

مهمترین خواص سیاه دانه برای بدن

یک دانشمند آمریکایی که درمورد سیاه‌دانه کتابی نوشته است، ۱۲۰ بیماری را نام‌ می‌برد و طرقه درمان آنها توسط سیاه‌دانه را می‌نویسد. اگر بخواهیم فقط بیماری‌هایی که سیاه‌دانه آنها را بهبود می‌یخشد را بیان کنیم؛ این مقاله جوابگو نخواهد بود. اما به عنوان نمونه به بررسی چند بیماری می‌پردازیم:

خواص سیاه دانه برای بهبود سرماخوردگی

بسیاری از افراد بعد از سرما خوردگی به صورت مداوم عطسه یا سرفه می‌کنند که سیاه دانه برای رفع این مشکل بسیار مفید است. این افراد می‌توانند جوشانده سیاه دانه را بو بدهند و به همراه روغن زیتون به مدت یک دقیقه بر روی پیشانی خود قرار دهند که این کار کمک می‌کند تا عطسه آنها قطع شود و از این مشکل راحت بشوند. برای رفع مشکل سینوزیت از بخور سیاه دانه استفاده کنید.

برای مطالعه: از شگفت انگیز ترین فواید و خواص زالزالک بیشتر بدانید!

خواص سیاه دانه و درمان بیماران کلیوی

اگر از دردهای کلیوی رنج می‌برید و نمی‌دانید چطور آن را درمان کنید، می‌توانید از دمنوش‌ها و داروهایی که با سیاه دانه درست می‌شوند کمک بگیرید. برای آماده کردن دمنوش سیاه دانه، به مقداری عسل و یک استکان سیاه دانه احتیاج دارید تا آن‌ها در یک لیتر آب بجوشانید. هر روز صبح این دمنوش را آماده کنید و تا یک هفته این عمل را تکرار کنید تا در نهایت شاهد درمان بیماری‌های کلیوی خود باشید.

اگر خوردن دمنوش سیاه دانه برای‌تان خوشایند نیست و با ضاعقه شما سازگار نمی‌باشد می‌توانید با نصف لیوان روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری سیاه دانه که پودر کرده‌اید، پمادی را آماده کنید و با مالیدن آن بر روی محل درد، درد خود را تسکین دهید، مدت زمان لازم برای تاثیرگذاری این پماد در درمان دردهای کلیوی ۵ روز است که روزی یک‌بار استفاده از آن کفایت می‌کند.

درمان بی‌اختیاری ادرار

یکی دیگر از خواص سیاه دانه بهبود و رفع بی اختیاری ادرار می‌باشد که طریقه استفاده از  آن به این صورت است که پوسته تخم مرغ را به صورت کامل بشویید سپس عمل تفت آن را با حرارت بسیار کمی انجام دهید و مقداری سیاه دانه به آن بیافزایید و برای نرم‌شدنشان، آن‌ها را بکوبید. برای اینکه تاثیر این ماده  ررا در درمان بی اختیاری ادرار ببینید باید به مدت یک هفته، هر روز و هر شب، مقداری  از آن را داخل شیر بریزید و سپس میل کنید. مخلوط شیر با یک قاشق چایخوری از این ماده، برای هر بار مصرف کفایت می‌کند.

درمان دلپیچه و درمان دردهای روده‌ایی

از خواص دیگر سیاه دانه که می‌توان به آن اشاره کرد درمان دلپیچه است که برای درمان آن از ترکیب روغن سیاه‌دانه با ترکیب‌های نعنا و انیسون استفاده می‌شود چون کمی تلخ است مقداری عسل به آن افزوده سپس در زمان دلپیچه و درد میل کنید.

آشنایی با خواص درمانی سیاه دانه

مصرف سیاه دانه در دوران بارداری

سیاه دانه دارویی است بسیار گرم که مصرف آن در دوران بارداری باعث سقط جنین می‌شود و همچنین کاهش دهنده قدرت جنسی می‌باشد. پس در زمان بارداری سیاه دانه نباید مصرف شود زیرا سیاه دانه باعث قائدگی می‌شود پس از آنجایی که یک داروی قائده آور محسوب می‌شود و چنین داروهایی باعث سقط جنین می‌شود نباید در دوران بارداری از آن استفاده کرد.

درمان افسردگی با استفاده از روغن ‌سیاه‌دانه

افسردگی یکی از بیماری‌های بسیار شایع در جامعه مخصوصا جوامع غربی هست. پزشکان طب سنتی و اسلامی یکی از داروهایی که برای درمان افسردگی ناشی از شد بلغم تجویز می‌کنند «روغن مالی ملاج سر، هرشب با روغن سیاه‌دانه است». طول استفاده از این دارو ۴۰ تا ۱۲۰ شب است.

درمان هیستونی با روغن سیاه‌دانه

هیستونی یعنی اختلال مغزی در این بیماری شخص بیمار قدرت راه رفتن را از دست ‌می‌دهد. سردی دست و پا یکی از علائم این بیماری است. اطباء طب سنتی و اسلامی یکی از دارو‌هایی که برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند این است که فرد بیمار هر شب «ملاج سر خود را با روغن سیاه‌دانه روغن مالی کند».

درمان سردرد با دوسین

دوسین به ترکیب سیاه‌دانه با عسل گفته می‌شود. این دارو در موارد مختلفی استفاده می‌شود. اما یکی از موارد آن درمان سردرد ناشی از تومور مغزی است. کسی که به این در مبتلاء است هر صبح و هر شب یک قاشق مربا خوری  از این دارو مصرف کند. مدت زمان استفاده هم ۴۰ روز است.

درمان «ام اس» با دوسین

ام اس یکی از بیماری‌های بسیار خطرناک و شایع در جوامع است. متخصصین طب سنتی و اسلامی یکی از دارو‌هایی که برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند مصرف دوسین است. شخص بیمار برای درمان هر ۸ ساعت یک قاشق مربا خوری دوسین بخورد. و مدت استفاده از این دارو نیز ۶ ماه تا یک سال است.

درمان سیاتیک با روغن سیاه‌دانه

سیاتیک به دردهای تیر کشنده‌ی می‌گویند که درد از پشت باسن شروع می‌شود و به پشت ران، ساق، و گاهی کف پا نیز می‌رسد. برای درمان این بیماری توصیه شده است که هر شب قبل از خواب کمر و پاها را با روغن سیاه‌دانه روغن مالی کند.

خواص مخلو ط سیاه دانه و عسل

درمان ریزش مو در زنان با روغن سیاه‌دانه

بانوان به خاطر ناپرهیزی، استرس و عصبانیت دچار ریزش مو می‌شوند. یکی از داروهای مؤثر در پیشگیری و درمان ریزش موی بانوان «روغن مالی ملاج سر با روغن سیاه‌دانه» است.

درمان لوپوس با دوسین

بیماری لوپوس یکی از انواع بیماری خود ایمنی است. این بیماری باعث التهاب، ورم و آسیب دیدن نقاط مختلف بدن همچون مفاصل، پوست، کلیه‌ها، خون، قلب و ریه می‌شود. برای درمان این بیماری «دوسین» تجویز می‌شود. و فرد بیمار هر ۸ ساعت یک قاشق مربا خوری دوسین استفاده کند. مدت درمان نیز ۴۰ تا ۱۲۰ روز است.

درمان لوزه با روغن سیاه‌دانه

یکی از بیماری‌های بسیار شایع «لوزه» است. این بیماری ناشی از سردی حلق و گلو است. برای درمان این بیماری یکی از داروهایی که تجویز می‌شود «روغن سیاه‌دانه» است که باید هرشب به گلو مالیده شود. مدت درمان هم حداقل ۱۲۰ روز است.

درمان پسوریازیس با روغن سیاه‌دانه

در پزشکی مدرن پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که با پلاک‌هایی همراه با پوسته نقره‌ای رنگ مشخص می‌شود. در این بیماری، سرعت تکثیر و رشد سلول‌های پوستی به صورت نامتناسبی بالا می‌رود و در نتیجه، چندین لایه پوست مرده در سطح پوست تجمع پیدا می‌کنند که همان پوسته‌ها پسوزیاریس را تشکیل می‌دهند. اما در طب سنتی و اسلامی این بیماری را ناشی از اختلال در کاکرد کب و اخلاط غیر طبیعی می‌دانند.

و اطباء طب سنتی و اسلامی یکی از داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند «روغن مالی پوست با روغن سیاه‌دانه است.»

خواص درمانی سیاه دانه

درمان ایدز با سیاه‌دانه

مصرف عسل با سیاه دانه ضد ایدز می‌باشد. دکتر منوچهر محمدزاده‌ی لاری در یکی از مقالاتش چنین نوشته است: پزشکی مدرن به رغم منابع عظیم تکنولوژی، شیمیایی، جراحی، رادیوتراپی نتوانسته است به بیماران ایدزی خدمت قابل توجهی کند. هرچند شیوه های سنتی خوبی برای آن وجود دارد که هرچند نمی توانند آن را کاملا مداوا کنند ولی سهم عظیمی در بهبودی بدن دارند. در شرایط فعلی، امکانات طب سنتی را نباید نادیده گرفت. (منبع: مقاله «از اچ آی وی تا ایدز»، صفحه‌ ۱۱۸، تحت عنوان نگاهی متفاوت به ایدز).

درمان سرطان معده با سیاهدانه

سرطان از بیماری‌هایی است که پزشکی مدرن در درمان آن چنگی به دل نزده است. اما در طب سنتی و اسلامی درمان انواع سرطان بیان شده است مثلا در درمان سرطان معده این نسخه را تجویز می‌کنند:

  • صبح‌ها ۵ گرم بادومه ی شیرازی در آب حل کنند تا لعاب دهد و با شکر میل کنند.
  • ظهرها ۵ گرم سیاهدانه با عسل (دوسین).
  • شب‌ها ۵ گرم تخم ترب با مربای بالنگ.

مصرف سیاه دانه مفید برای بانوان شیرده

یکی از موادی که باعث افزایش شیر بانوان می‌شود سیاه‌دانه است که بسیار توصیه شده است بانوانی که شیرشان کم است بهتر است سیاه‌دانه میل کنند.

سیاه‌دانه در اسلام

سیاهدانه داروی همه بیماری‌ها

در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و ءاله) نقل شده است:

فِيهَا شِفَاءٌ مِنْ كُلِّ دَاءٍ إِلَّا السَّامَ يَعْنِي الْمَوْت‌

در آن (سیاه‌دانه) شفاء هر بیماری است مگر مرگ. (دعائم الاسلام، قاضی نعمان، ج۲، ص۱۴۹)

داروی همه بیماری‌ها حتی مرگ

در روایتی نقل شده است که فردی پیش امام صادق (علیه السلام) می‌رود و از ایشان سوال می‌کند که آیا راست است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و ءاله) فرموده است: «سیاهدانه شفای هر دردی به جز مرگ است». حضرت جواب دادند بله. سپس فرمودند آیا دارویی را معرفی کنم که علاوه بر همه بیماری‌ها مرگ را نیز رفع کند؟ شخص گفت بله. حضرت در جواب ایشان فرمود: «دعا». (فلاح السائل، سیدبن طاووس، ص۲۸).

خواص درمانی روغن سیاه دانه

بهترین داروها

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وءاله):

إِنَ‌ خَيْرَ الدَّوَاءِ الْحِجَامَةُ وَ الْفِصَادٌ وَ الْحَبَّةُ السَّوْدَاءُ يَعْنِي الشُّونِيز

همانا بهترین دارو حجامت و فصد و سیاهدانه یعنی شونیز است. (دعائم الاسلام، قاضی نعمان، ج۲، ص۱۴۴.)

طبع سیاه‌دانه

در روایتی از امام موسی کاظم (علیه السلام) چنین نقل شده است:

وَ سُئِلَ عَنِ الْحُمَّى الْغِبِّ الْغَالِبَةِ فَقَالَ يُؤْخَذُ الْعَسَلُ‌ وَ الشُّونِيزُ وَ يُلْعَقُ مِنْهُ ثَلَاثُ لَعْقَاتٍ فَإِنَّهَا تَنْقَلِعُ وَ هُمَا الْمُبَارَكَانِ قَالَ اللَّهُ تَعَالَى فِي الْعَسَلِ‌ يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فِيهِ شِفاءٌ لِلنَّاس قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‌: فِي الْحَبَّةِ السَّوْدَاءِ شِفَاءٌ مِنْ كُلِّ دَاءٍ إِلَّا السَّامَ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا السَّامُ؟ قَالَ الْمَوْتُ قَالَ وَ هَذَانِ لَا يَمِيلَانِ إِلَى الْحَرَارَةِ وَ الْبُرُودَةِ وَ لَا إِلَى الطَّبَائِعِ إِنَّمَا هُمَا شِفَاءٌ حَيْثُ وَقَعَا.

از امام کاظم (علیه السلام) سوال شد از تبی که متناوب است و قابل درمان نیست حضرت فرمودند از عسل و شونیز استفاده شود و سه قاشق مرباخوری از آن خورده شود چراکه آن را ریشه کن می‌کند و عسل و سیاهدانه مبارک هستند. خداوند درباره عسل فرمود از شکم زنبور خارج می‌شود که رنگ‌های مختلفی دارد و شفاء هر بیماری است و پیامبر (صلی الله علیه و ءاله) درباره سیاهدانه فرمود شفاء هر بیماری است به جز سام عرض شد سام چیست فرمود مرگ و این دو میلی به گرمی و سردی ندارند و همچنین طبع خاصی ندارند و هرکجا واقع بشوند درمان هستند. (طب الائمه، ابن سابور زیات نیشابوری، ص۵۱.)

ایمان، شرط درمان

نقل شده است که شخصی که از بزرگان اهل مدینه بود پیش امام صادق (علیه السلام) رفت و داستان کسی را که بیمار بوده و نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و ءاله) برای درمان رفته بود را چنین تعریف کرد: «کسی از درد شکم به رسول خدا (صلی الله علیه وءاله) شکایت کرد فرمود به اندازه یک قاشق مرباخوری عسل که در آن سه دانه یا پنج یا هفت دانه سیاه دانه است سه مرتبه مصرف کن خوب می‌شوی.» سپس آن مرد ادامه داد که من هم شکم درد داشتم و این کار را کردم اما خوب نشدم. امام صادق (علیه السلام) در جواب ایشان فرمود: «همانا برای اهل ایمان منفعت دارد و برای منافق فائده‌ای ندارد. شاید تو اهل نفاق باشی و شاید رسول خدا (صلی الله علیه وءاله) را تصدیق نکرده‌ای». پس آن مرد سرش را پایین انداخت و از محضر حضرت خارج شد. (جعفریات، ابن اشعث، ص۲۴۴.)

سیاه‌دانه و درمان پروستات

نقل شده شخصی پیش حضرت رفت و از سختی ادرار کردن ناله کرد. حضرت فرمود: «آخر شب مقداری سیاهدانه بخور.» (مکارم الاخلاق، طبرسی، ص۱۸۶).

سیاه‌دانه و درمان سرماخوردگی

اما رضا (علیه السلام) در توصیه به فردی که به سرماخوردگی مبتلاء شده بود چنین فرمودند:

«وَلیشُمَّ النَّرجِسَ؛ فَإِنَّهُ یأمَنُ الزُّکامَ، وکذلِک الحَبَّةُ السَّوداءُ،»

گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنى مى‏بخشد و همچنین است سیاهدانه. (طبّ الإمام الرضا علیه‏السلام ، صفحه ۳۸  و همین روایت در بحار الأنوار ، جلد ۶۲ ، صفحه ۳۲۴)

و اما سخن آخر

در روایات اسلامی بیان شده است سیاه دانه دوای هر دردی است به جز مرگ. همانگونه که ملاحظه نمودید داروی مناسب برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است، ناگفته نماند سیاه دانه برای پر پشت کردن مژه و ابرو ، برای درمان جوش‌های چرکی و برای مبارزه با خستگی بسیار مفید می‌باشد. پس قبل از استفاده از هر داروی مضری بهتر است به روش طبیعی، عارضه و بیماری‌های جسمی خود را درمان کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code