موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین

موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین یکی از مهم‌ترین المان‌هایی است که هر پزشک یا بیماری که این دارو برای او تجویز شده است باید بداند. درصورتی‌که این اطلاعات درباره این دارو و دیگر داروی هایی که پزشک به شما می‌دهد را نداشته باشید؛ درواقع می‌توانید مانعی برای دارو باشید تا نتواند به خوبی عمل کند. بنابراین در ادامه مقاله به برسی موارد مصرف و منع داروی ملاتونین می‌پردازیم.

ملاتونین (Melatonin)

در بدن ما برای انجام کارهای متفاوت هورمون‌های متفاوتی تولید می‌شوند. هورمون‌هایی که برای تولید آنها از المان‌های مهمی که ما در غذا و سبک زندگی خود داریم استفاده می‌شود. ملاتونین نیز یک هورمون است که در غده صنوبری تولید می‌شود. این غده در مغز قرار دارد.

در ابتدا تصور می‌شد این هورمون در تعیین رنگ پوست و میزان سفید بودن آن نقش دارد. اما در طی آزمایشی که روی تعدادی انسان انجام شد معلوم شد بعد از مصرف ملاتونین رنگ پوست آنها تغییر خاصی نداشت اما همه آنها به خواب رفتند. با توجه به این آزمایش دانشمندان نتیجه گرفتند این هورمون در بدن مشخص‌کننده شب و روز می‌باشد.

حتی برخی از پزشکان معتقدند در مهره‌داران کوچک همانند قورباغه، غده صنوبری که تولیدکننده ملاتونین است، چشم سومی است که نور تاریک را دریافت می‌کند. بسیاری از پزشکان نیز معتقدند این غده در طول تکامل انسان به‌زودی از بین خواهد رفت.

ملاتونین

نحوه کار ملاتونین

به‌طورکلی پزشکان معتقدند این غده به دو شکل فعالیت می‌کند:

  1. سرکوب بخش‌های بیدار

بر طبق نظریه‌ای که بسیاری از دانشمندان دنیا آن را اثبات کرده‌اند ملاتونین بخش‌هایی از بدن که هنوز نخوابیده‌اند را سرکوب می‌نماید. البته این مورد درباره اندام‌های همیشه بیدار همچون قلب و مغز اتفاق نمی‌افتد. بسیاری از اندام‌ها نیز نیاز دارند در شب بسیاری از کارهای خود را انجام دهند همانند کلیه و سیستم کنترل ایمنی بدن. این هورمون هوشمند است و می‌تواند این اندام‌ها را هم شناسایی کند. البته بسیاری از دانشمندان نیز می‌گویند این دارو دمای بدن را کاهش می‌دهد از این رو باعث خوابیدن اعضای بیدار می‌شود. لازم به ذکر است که افراد در این صورت اعضای بدن خود را با این هورمون هماهنگ ساخته‌اند.

خواب

  1. سرعت در ساعت بدن

ساعت بدن ما بسیار ظریف و کاربردی است. یکی از کارهای این ساعت هوشمند این است که زمان خواب و بیدار شدن شما را مشخص کند. به همین دلیل است که بسیاری از روانشناسان توصیه می‌کنند به‌جای کوک‌کردن ساعت برای بیدار شدن، با خود تکرار کنید من باید ساعت هفت صبح بیدار شوم و سرکار بروم. دانشمندان بسیاری معتقدند ملاتونین سرعت ساعت بدن را تنظیم می‌کند. آزمایش‌های انجام شده نشان داد افرادی که در بعدازظهر ملاتونین دریافت کردند مغزشان فریب خورد. مغز آنها احساس کرد الان دیروقت است و باید به خواب بروند. از این رو آنها به سرعت خواب‌آلود شدند. بنابراین یکی از موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین زمانی است که به منطقه زمانی متفاوتی وارد می‌شوید و یا بعد از مدتی به منطقه زمانی قبلی خود بازگشته‌اید.

موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین

سالمندان

بسیاری از سالمندان به خوبی نمی‌توانند بخوابند. آنها به خاطر مشکلات دردناکی که احساس می‌کنند شب خواب آنها دچار مشکل می‌شود. البته ممکن است مغز آنها از آلزایمر رنج ببرد. در این حالت خواب شبانه آنها دچار مشکل می‌شود. ملاتونین می‌تواند وضعیت خواب آنها را بهبود بخشد.

سالمندان بیشتر از دیگران امکان دارد دچار سرطان شوند. مصرف این دارو می‌تواند باعث شود بسیاری از سرطان‌ها در آنها کاهش پیدا کند. این مورد نیز به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی ملاتونین می‌باشد.

سالمندان

بانوان

در دوران قاعدگی بانوان درد زیادی را تحمل می‌کنند. از این جهت خواب شبانه آنها دچار مشکل می‌شود. مصرف داروی ملاتونین می‌تواند این مورد را نیز کاهش دهد. همچنین با این کار می‌تواند عوارض دیگری که در دوران قاعدگی گریبان گیر بانوان می‌شود را کاهش دهد.

زمان قاعدگی بدن آسیب‌پذیرتر می‌شود؛ به این معنی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. مصرف ملاتونین می‌تواند سیستم ایمنی را در این دوران بهبود بخشد زیرا این دارو دارای خواصت آنتی‌اکسیدانی است.

کودکان

کودکان نیز از قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند. این دارو می‌تواند به کاهش بیماری‌هایی که هرروز می‌گیرند کمک کند. همچنین استفاده از این دارو برای برخی کودکان خاص امکان‌پذیر است. بهتر است قبل از مصرف برای این کودکان با پزشک آنها مشورت کنید.

کودکانی که دچار صرع، اختلالات نورولوژی – روانی، عقب‌ماندگی ذهنی، اختلالات روانی و دارای اختلال در خواب هستند می‌توانند از این دارو مصرف کنند. البته به شرطی که اختلال دارویی ایجاد نشود.

افراد سالم

بسیاری از تجار و افرادی که زیاد سفر می‌کنند می‌توانند از این دارو استفاده کنند زیرا خواب آنها دچار مشکل خواهد شد. برای افراد سالم که سفر هم نکرده‌اند می‌تواند باعث خواب بهتر شود.

برای مطالعه: قرص باکلوفن چیست؟

بانوان

در دوران بارداری و شیردهی به‌هیچ‌وجه از این دارو استفاده نکنید. زمانی که این دارو را در زمان شیردهی مصرف می‌کنید، خطر ابتلا به بیماری‌های مادرزادی و عدم رشد کامل جنین در بدن شما افزایش می‌یابد. بسیاری از دانشمندان که درباره این دارو تحقیق می‌کردند نیز متوجه شدند این دارو در شیر مادر ترشح می‌شود. زمانی که به بدن نوزاد میزان زیادتری داروی ملاتونین وارد شود می‌تواند نگهداری از آن را دشوارتر کرده یا خواب او را افزایش دهد. بنابراین توصیه می‌شود این دارو در دوران شیردهی مصرف نشود.

ورزشکاران

بسیاری از ورزشکاران از مکمل‌های غذایی مختلف استفاده می‌کنند. زمانی که ملاتونین مصرف می‌کنید، بهتر است مکمل‌های دارویی مصرف نکنید. البته تعدادی از مکمل‌ها هستند که مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما بازهم بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

ورزشکاران

عوارض جانبی مصرف داروی ملاتونین

در بخش قبلی مقاله درباره موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین صحبت کردیم. حالا بهتر است عوارض این دارو را نیز بدانید. مهم‌ترین عارضه‌ای که ممکن است در مصرف این دارو با آن مواجه شوید خواب‌آلودگی است. ممکن است در هنگام صبح نیز این خواب‌آلودگی به سراغتان بیاید. این عارضه چندان مهم نیست و بعد از اتمام دوره مصرف این خواب‌آلودگی از بین می‌رود.

این دارو می‌تواند بر روی جریان خونی شما تأثیر بگذارد. بنابراین در بخش موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین باید به این مورد اشاره‌کنیم که افرادی که دچار بیماری قلبی عروقی هستند بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند. دقت داشته باشید این دارو ممکن است برای افرادی که قلب آنها تازه عمل شده است مضر باشد.

موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین

برای مطالعه: مولتی ویتامین های مورد نیاز بدن مردان

داروی ملاتونین می‌تواند برای شما هیپوترمی در بر داشته باشد، هیپورترمی یعنی دمای بدن شما پایین بیاید. این مورد برای افراد دارای مزاج سرد و خشک خوب نیست. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند این دارو را در زمستان کمتر مصرف کنید.

سردرد یکی از دردهایی است که امروزه بسیاری از آن رنج می‌برند. این دارو می‌تواند سردردهای روزانه در پی داشته باشد. البته این مورد برای افرادی است که مغز آنها مقاومت کند.

این دارو خواب‌آور است. توصیه می‌شود زمانی از این دارو مصرف کنید که صبح آن روز کار مهمی نداشته باشید. این دارو می‌تواند برای شما ضعف صبحگاهی در پی داشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از مصرف آن جلسه مهمتان را به روز دیگری موکول کنید.

رویاهای واضح می‌بینید. بسیاری از افراد زمانی که رؤیا می‌بینند، خواب آنها برفکی است. این مورد با مصرف داروی ملاتونین از بین می‌رود. البته اگر خواب دیدید زمانی که این دارو را مصرف کرده‌اید، به آن اعتنا نکنید و به دنبال تعبیر آن نباشید. زیرا خواب شما تحت تأثیر این دارو قرارگرفته است.موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین

دقت داشته باشید تمامی مواردی که درباره موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین بیان شد ساده و لازم‌ الاجرا هستند. اما عوارضی که درباره این دارو ذکر کردیم تماماً برگشت‌پذیر هستند. یعنی بعد از قطع مصرف این دارو عوارض آن نیز از بین می‌رود. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید هم این است که در صورتی که بیماری خاصی دارید با پزشک خود مشورت کنید، در صورتی هم که بعد از مصرف این دارو به پزشک مراجعه کردید، حتماً پزشک خود را مطلع کنید.

سخن آخر

با توجه به اینکه مصرف دارو یک امر مهم و ضروری است باید درباره موارد مصرف و منع مصرف داروی ملاتونین بدانید. در این مقاله تلاش کردیم شما را با مهم ترین موارد درباره این دارو آشنا کنیم. اما باید یک نکته دیگر را هم که درباره تمام دارو ها یکسان است به شما بگوییم. آن نکته این است که از مراکز معتبر این داروها را تهیه کنید. بسیاری از افرادی که از مراکز غیرقانونی دارو خریده اند دچار حساسیت های مختلف شده اند؛ نه به خاطر دارو بلکه موارد اضافی که به دارو زده اند ممکن است بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code