سیاهکل، دیلمان؛قطعه ای از بهشت روی زمین

سیاهکل یکی از شهرهای زیبا و تاریخی استان گیلان محسوب می شود که در ناحیه کوهستانی و جلگه ای پوشیده از درختان و گیاهان سرسبز قرار دارد.

دیلمان یکی از مناطق این شهر است که هرگز نمی توان سیاهکل را بدون دیلمان تصور کرد. مناطق سیاهکل به ویژه دیلمان بکر و دست نخورده است و به همین دلیل در دهه ها و سال های اخیر میزبان خیلی از گردشگران بوده و هست.

استقبال گردشگران و مسافران از این مناطق روز به روز در حال گسترش است و با وجود رشد  گردشگری در این خطه کشور، اما چنانچه این رشد گردشگری همراه با مراقبت ازجاذبه های گردشگری باشد می توان امیدوار بود که این صنعت همچنان دراین ناحیه روند رو به رشد خود را ادامه دهد.

منطقه سرسبز


سیاهکل در پای قله درفک قرار دارد که پوشیده از جنگل و درخت است. وقتی از سیاهکل به سمت دیلمان حرکت می کنید دره های عمیق در کنار فضای جنگلی، سفری رویایی به شما دست می دهد که در کمتر سرزمینی به چنین احساسی می رسید.

این شهر باتاریخ پرفراز و نشیب همراه بوده و در دوران مختلف تحولات مختلفی را پشت سر گذاشته است. سیاهکل و دیلمان شهرهای تاریخی هستند و دارای آثار مختلف باستانی می باشند. از نظر جغرافیایی در ناحیه شرقی استان گیلان واقع شده است و از شمال و شمال‌ شرقی به شهرستان لاهیجان، از شرق به شهرستان لنگرود، از جنوب‌شرقی به شهرستان املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربی به شهرستان رودبار و از غرب به شهرستان رشت محدود می‌شود.

کرمانشاه و جاذبه های گردشگری این استان

دیلمان منطقه بهشتی


دیلمان از مناطق بکر و دست نخورده کشور است که دارای فضای مملو از سرسبزی و پوشیده از درخت است.  شهرستان سیاهکل در خود دو شهر سیاهکل و دیلمان و ۲۴۷ روستا را در دو بخش مرکزی و دیلمان و پنج دهستان توتکی و مالفجان و خرارود و دیلمان و پیرکوه جای داده است.

آب و هوای ناحیه جلگه‌ای، مرطوب، معتدل؛ و كوهستانی، نیمه‌مرطوب و سرد است. این شرایط آب و هوایی باعث شده که گردشگران بیشتری در فصول مختلف به ویژه بهار و تابستان به دیلمان سفر کنند.

یکی از ویژگی های جغرافیایی این منطقه، وجود رودخانه جاری و پرآب است. این رودخانه ها در ناحیه ای مملو از درختان سرسبز واقع شده و مهم ‌ترین رودخانه‌های جاری در آن، “شیمرود” و “خرارود” می باشد.

انواع صنایع دستی در این منطقه به دست زنان و مردان اینجا به تولید می رسد که در میان گردشگران طرفداران زیادی دارد. دستبافت‌های پشمی و تولید سفال، از جمله صنایع دستی آنان است.

اما جدا از این صنایع دستی، مردم این منطقه محصولات دیگری نیز تولید می کنند که برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی از جمله آنهاست. بیشتر اراضی این منطقه را شالیزارها تشکیل می دهد که در فصل بهار و تابستان سرسبزی و جلوه خاصی به این منطقه می بخشد.

خیلی از گردشگران دراین فصول وقتی به این استان سفرمی کنند مجذوب این سرسبزی وطبیعت می شوند و زمان زیادی از وقت خود را در طبیعت و چنین فضاهایی صرف می کنند.

آشنایی با مکان های گردشگری و دیدنی های نیر

سیاهکل و دیلمان؛ قطب گردشگری


سیاهکل و دیلمان پر از جنگل و چشمه هاست و همین ویژگی به زیبایی این دو شهر افزوده است. یکی از رودخانه های سیاهکل از میان خانه‌ها و خیابان‌ها می‌گذرد و در سمت دیگر نیز چشم انداز کوه‌ها و جنگل‌های اطراف شهر بر این زیبایی ها افزوده است.

در مسیر جاده سیاهکل به دیلمان نیز مناظر بسیار زیبایی روبروی گردشگران و مسافران قرار می گیرد که قابل توصیف نیست. آبشارها، دره‌های عمیق، کوه‌های سرسبز با درختانی بلند، آب‌و‌هوایی دلپذیر، صدای دارکوب‌‌ها و پرواز پرندگان از جذابیت‌های دلنشین این راه جنگلی است. در این منطقه همچنین آبشار لونک وجود دارد که همواره پذیرای گردشگران است. همه این ظرفیت ها و پتانسیل گردشگری باعث شده که سیاهکل ودیلمان به یکی از قطب های مهم گردشگری استان گیلان تبدیل شود.

نام محلی سیاهکل در تلفظ سی کل است. سی به معنی کوه با شیب تند و کل به معنی آبادی است و در حقیقت نام سیاهکل به معنی آبادی کنار کوه با شیب تند است.

زیبایی های طبیعی دیلمانآبشار لونک


آبشار لونک یکی ازمهم ترین جاذبه های گردشگری مسیر سیاهکل به دیلمان است. این آبشار در ۲۵ کیلومتری سیاهکل قرار دارد. آبشار لونک در فصل بهار و پاییز پرآب می شود و در اطراف آن جنگل های سرسبز دیده می شود. راش، ممرز، توسکا، خرمندی و انجیری از جمله درخت های این منطقه است. این آبشار دوقلو است و در اطراف آن زیبایی و سرسبزی منحصر به فردی وجود دارد که گردشگران زیادی به خود جذب می کند.

عکس آبشار لونک سیاهکلآبشار بابا ولی


اگر همین مسیر را ادامه دهیم در حدود ۵ کیلومتری جاده دیلمان به آسیابر در ساحل رودخانه پاکرود آبشار بابا ولی را در روستایی به همین نام مشاهده خواهیم کرد. در واقع اینجا سرزمین قوم باستانی دیلم است که در طول تاریخ تحولات زیادی به خود دیده است.

این آبشار بزرگتر از آبشار لونک است و ارتفاع آن به حدود ۲۰ متر می رسد. این آبشار براثر آب شدن و ذوب برف های ارتفاعات اطراف آن به جریان می افتد. اینجا چشم اندازهای زیبایی به واسطه فعل و انفعالات این آبشار رخ می دهد.

آبشار بابا ولی سیاهکلحمام تاریخی دیلمان


از دیدنی های تاریخی دیگر این منطقه، حمام تاریخی دیلمان است که در ابتدای ورودی شهر دیلمان در ارتفاع یک هزار و ۴۶۶ متری واقع شده است.

به نظر می رسد این بنا متعلق به دوره ایلخانیان باشد. حمام تاریخی دیلمان زیر انبوهی از گل و لای مدفون شده بود و به دستور میرزاعلی میر بلوک از زیر لایه‌های خاک بیرون آورده شد و مورد بازسازی قرار گرفت.

این حمام دارای یک صحن مرکزی است که چهار صحن دیگر در چهار جهت اصلی محوطه مرکزی حمام را احاطه کرده است. نورگیرها در بالای گنبد حمام قرار دارد و به علت در دسترس نبودن شیشه شفاف، از سنگ و مرمر شفاف برای عبور نور استفاده شده است. این حمام تاریخی در ردیف آثار میراث فرهنگی ثبت شده است.

جاذبه های گردشگری سیاهکل

کاروانسرای تی تی، قلعه گرماور، قلعه کوتول شاه، قله درفک، جاده جنگلی سیاهکل، استخر و پارک پاشوران، پناهگاه سنگی گیلارکش، خانه عضدی، چشمه‌های آب معدنی، امامزاده مصطفی،

امامزاده صالح و سلطان حسین، بقعه بابا ولی، منطقه شکارممنوع دیلمان، اقامتگاه بومگردی میکال

روستای بالارود، روستای پیرکوه و بازار هفتگی سیاهکل از جمله آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی منطقه سیاهکل و دیلمان است.

سنگر، شهری آرامبخش در گیلان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code