معرفی جاذبه های گردشگری استان یزد

ساختمان های خشتی از معروف ترین مشخصه های شهرهای استان یزد است که به همین دلیل یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان نامگذاری شده است. این ویژگی یزد باعث شد که سازمان یونسکو آن را به عنوان یک شهر بین المللی معرفی کند.

بادگیرها از مشخصه های شهرهای مختلف استان یزد است که از گذشته های دور در هر ساختمانی وجود داشته است. یزد یک استان خشک و گرم است و مردم برای خنک کردن خانه های خود در فصول گرما، به ایجاد بادگیر در ساختمان های خود اقدام می کنند.

یزد همچنین به عروس کویر معروف است که این صفت به خاطر نوع معماری خانه ها، مبلمان شهری و زیبایی طبیعت و آثار تاریخی و فرهنگی آن حاصل شده است. دارالعلم نامی دیگری است که به این شهر اطلاق می شود که نشانه زندگی عالمان و شخصیت علمی زیاد در این استان است.

علاوه براین نام ها، یزد به شهر دوچرخه هم معروف است و به دلیل استفاده زیاد مردم این شهر از دوچرخه به جای خودرو، به این خصیصه معروف شده است

استان ایلام و جاذبه های گردشگری

چند جاذبه دیدنی یزد


 • مسجد جامع یزد

یکی از شاهکارهای تاریخی یزد، مسجد جامع این شهر است که طی حدود ۱۰۰ سال و در سه دوره بنا شده است. همین ساخت این بنا در سه دوره باعث شد که یادگارهایی از دوران گوناگون در معماری این اثر تاریخی دیده شود.

این بنا معماری سه دوره تاریخی ساسانیان، دوره ایلخانی و دوره تیموری را بازگو می کند. مسجد جامع یزد از لحاظ خوابیدگی گنبد، سر در رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا، شهرت دارد.

مسجد-جامع-یزد

 • آتشکده یزد

آتشکده یزد یکی از آثار تاریخی معروف این منطقه است که سالانه گردشگران فراوانی از آن دیدن می کنند. آتشکده یزد در واقع گونه ای از نیایشگاه زرتشتیان است که محل نیایش های دینی از جمله قرائت اوستا است. این آتشکده در دوران پهلوی اول ساخته شده و در نزد زرتشتیان از ارزش زیادی برخوردار است.

آتشکده-یزد

 • باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد یکی دیگر از آثار تاریخی و مهم یزد است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در این باغ بلندترین بادگیر جهان وجود دارد که از نظر معماری بی بدیل است.

معماری این باغ برگرفته از طرح های ایرانی است و از نظر معماری اصیل ترین و بدیع ترین طرح را درخود دارد.

اکنون بخشی از اتاق های زمستانی این اثر دیده می شود و بقیه ساختمان ها و حتی محوطه آن در گذر زمان از بین رفته است.در زمان حاضر ۴۰ هزار مترمربع از کل این باغ باقی مانده است.

 • امیرچخماق

میدان امیرچخماق مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌ انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد از مهم ترین میادین یزد محسوب می شود.

در این مکان به وضوح می توان معماری های بی بدیل دوره تاریخی تیموریان را دید. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.  میدان امیرچخماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

 • خانه لاری‌ها

خانه لاری ها و بادگیر آن از دیگر آثار تاریخی یزد است که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این اثر که به ثبت ملی نیز رسیده است شامل شش باب خانه با فضاهای کاملا معماری ویژه خانه های کویری می باشد.

 • موزه آب یزد

اگر می خواهید با تاریخ چند هزار ساله آب در شهر یزد آشنا شوید به موزه آب یزد بروید واین اطلاعات دقیق را از ابزارها و نوشته های حاضر در این مکان بدست آورید.

در این موزه اهمیت آب در منطقه کویری مانند یزد به مردم نشان داده می شود تا از نزدیک ببینند که این مایع حیات بخش چقدر اهمیت دارد.

در این موزه بازدیدکنندگان بیش از ۲۰۰ شی تاریخی مربوط به کندن قنات تا اسناد و مدارک قنات های اصلی یزد را مشاهده می کنند که در این موزه نگهداری می شود.

موزه-آب-یزد-

 • زندان اسکندر

مدرسه‌ ضیائیه که به زندان اسکندر نیز معروف است یکی دیگر از آثار تاریخی شهر یزد است.

این بنا تمدن، هویت، تاریخ و فرهنگی ایران  و مردم این سرزمین را روایت می کند و نشان می دهد که چگونه آنان در این دوره تاریخی می زیسته اند.

زندان-اسکندر-یزد

 • برج خاموشان

یزد یکی از استان های کشور است که از گذشته های خیلی دور تا کنون زردشتیان در آن زندگی می کردند، به همین دلیل آثار مربوط به آنان در این شهر زیاد به چشم می خورد.

برج خاموشان یکی از بزرگترین و مهم ترین دخمه های زردشتیان جهان است که در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد.

این برج بر بلندای کوهی رسوبی به نام کوه دخمه واقع شده است. دو عمارت سنگی مدور برج مانند با فضای خالی از مشخصه های این برج می باشد که به دادگاه زرتشتیان مشهور است.

برج-خاموشان-یزد

 • آب انبار

آب‌ انبار شش بادگیر متعلق به دوران قاجاریه زیباترین آب‌ انبار یزد شناخته می شود. این آب انبار که شش بادگیر دارد زیباترین آب انبار یزد است. این بنا دو ورودی و ۵۵ پله دارد که بین پله های ۲۵ و ۲۶ آن، از بالا یک هشتی با سنگ فرش آجری قراردارد.

 • برج شهر

احتمال هجوم غارتگران و دشمنان در دوران قدیم به شهرها و روستا وجود داشت از این رو مردم و ساکنان این مناطق سعی می کردند به روش های مختلف مانع از ورود آنان به شهر و آسیب رساندن به جان و مال ساکنان آن شوند.

یزدی ها این برج را می ساختند تا در مقابل هر گونه حمله ای به دفاع بپردازند. برج و باروهای یزد مربوط به دوره دیلمیان – اتابکان است. این اثر ملی درخیابان گل سرخ، امام خمینی یزد واقع است.

جاذبه های گردشگری بندر کیاشهر

 • بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام از بناهای دوره سلجوقی است که در محله فهادان شهر یزد در مرکز ایران قرار دارد. گنبد آجری این بقعه در شمار آثار مهم هنر سلجوقی به شمار می‌رود.

این اثر تاریخی در سال ۱۳۱۳ همزمان با مسجد جامع یزد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • عمارت قصر آینه

عمارت قصر آینه یا موزه آینه و روشنایی از جمله آثار دیدنی شهر یزد است که دیدن آن به گردشگران توصیه می شود. این عمارت در سال ۱۳۲۰  به صورت یک مهمانسرای خصوصی ساخته شده و پس از انقلاب به موزه تبدیل شده است.

عمارت-قصر-آیینه-یزد

 • خانه تهرانی ها

تعجب نکنید بله «خانه تهرانی» در یزد وجود دارد که یکی از جاذبه های این شهر نیز محسوب می شود. این خانه متعلق به یکی از تجار ایرانی است. خانواده ای تهرانی حدود ۲۵۰ سال قبل در این خانه زندگی می کردند که تجار فرش بودند.

این خانه بیشتر به خاطر معماری و زیبایی ساخت آن مورد توجه است و بعدها تا مدت ها نیز به عنوان کنسول گری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی نیز مورد استفاده قرارگرفته است.

آثار تاریخی و طبیعی دیگر استان یزد


ساعت مارکار یزد، بازار و حمام خان، خانه ملک التجار، قلعه سریزد، زورخانه صاحب الزمان، غار شگفت انگیز یزدان،آب‌ انبار رستم گیو، بقعه سید رکن الدین یزد، آرامگاه سید شمس‌الدین،گنبد عالی ابرکوه ، قنات باغ زارچ، مسجد جامع فهرج، یخچال خشتی میبد،مجموعه تاریخی آقازاده ، برکوه، آسیاب آبی اشکذر، روستای خرانق یزد و زیارتگاه چک چک اردکان از دیگر آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان یزد است.

سنگر، شهری آرامبخش در گیلان

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. حسن رییسی می گوید

  یزد عالیه . مردم خیلی خوب و مهربونی داره . یعنی عاشق شیرینی هاشون هستم . مخصوصا شیرینی حاج خلیفه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code