معرفی جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری از استان های سرسبز و دیدنی ایران است که معلوم نیست با چنین بضاعتی چگونه صنعت گردشگری در این مناطق مانند استان های مشابه رشد نکرده است.

این استان را می توان از نظر زیبایی طبیعی و گردشگری تقریبا مثل استان های شمالی کشور دانست اما از نظر جذب گردشگر در رتبه پایین تری قرار دارد. معرفی نشدن بضاعت های گردشگری این استان و همچنین دوری از مرکز رامی توان از عوامل این مساله دانست.

چهارمحال و بختیاری بیشتر از نظر فضاهای طبیعی و طبیعت گردی می تواند به عنوان جاذبه های گردشگری مورد توجه قرارداد و این استان مثل خیلی از استان ها در ظاهر کمتر از آثار تاریخی و فرهنگی بهره مند است.

آبشارها، چشمه ها، پارک جنگلی، غار، تالاب و چشمه از جمله دیدنی های استان چهارمحال و بختیاری را تشکیل می دهد که سالانه شمار زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند که انتظار می رود با معرفی بیشتر این ظرفیت ها، گردشگران داخلی و خارجی بیشتری به این مناطق روی آورند.

پیشینه استان چهارمحال و بختیاری متعلق به دوران ساسانیان و اشکانیان است که به دلیل شرایط آب و هوایی، تابستان یکی از فصول مناسب برای گردشگری و سفر به این استان محسوب می شود.

شهرکرد به عنوان مرکز این استان، مرتفع ترین نقطه کشور است در حالی که فریدون شهر این استان به عنوان بام ایران نامیده می شود.

دره عشق


استان چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط آب و هوایی، دارای چشم اندازهای طبیعی مانند آبشار است.دره عشق یکی از آبشارهای زیبا و بزرگ این منطقه است که دارای چشم اندازها و مناظر زیبا می باشد.

این آبشار در شهرستان اردل در ۱۳۰ کیلومتر شهر کرد واقع است. آبشار از دل کوهی به ارتفاع ۱۰۰ متری دیده می شود که آب به سرعت به پایین سرازیر می گردد. چشم اندازهای طبیعی این منطقه انسان را مدهوش خود می کند و همین عامل باعث می شود که گردشگر ساعات از روز خود را در این محل می گذارند بدون آنکه گذر زمان را متوجه شود.

پارک-پروز-چهارمحال-و-بختیاری-

آتشگاه


آبشار آتشگاه یکی از آثار طبیعی این استان است که در فاصله ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

ویژگی این آبشار این است که گردشگر برای رسیدن به آن باید از چند روستا مانند میلاس و سردشت عبور کند که در این مسیر با دنیایی از مناظر طبیعی روبرو می شود.

این آبشار در روستای آتشگاه در ۴۰ کیلومتری لردگان قرار دارد که گردشگر با چشم اندازهای توصیف ناپذیر روبرو می شوید. اینجا شما با دره ای روبرو می شوید که در وسط آن درختان انبوه و سربه فلک کشیده و سنگ های آهکی روبرو می شوید.

در این مسیر پستی و بلندی های دره باعث شده که آبشارهای کوچک زیادی در این منطقه شکل بگیرد که بر زیبایی ها و جذابیت های این منطقه افزوده است.

پارک جنگلی پروز


طبیعت استان چهارمحال و بختیاری علاوه بر آبشارها از پارک های جنگلی نیز بی نصیب نمانده است و این پارک ها در جای جای این استان پراکنده است.

وقتی از دیدن آبشارها، غارها و سایر آثار طبیعی و تاریخی این استان رها شدید به پارک جنگلی هم بروید تا از مواهب این طبیعت نیز بهره مند شود. پارک جنگلی پروز یکی از این چشم اندازهای طبیعی است که شما را تا مدت ها از مواهب آن بهره مند می کند.

اینجا می توانید در فضای پاک و سالم ساعت ها پیاده روی کنید و از طیبعت دل انگیز با درختان انبوه آن استفاده کنید.

تاریخ فرهنگ و غذای چینی

غار سراب


چهارمحال و بختیاری از تنوع طبیعی دیگری هم برخوردار است که غار یکی دیگر از آنهاست. غار سراب در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد مرکز این استان قرار دارد. برای رسیدن به هریک از این غارها و آبشارها باید از درون مناظر طبیعی مسیر هم عبور کنید که سفرتان را شگفت انگیزتر می کند.

غار سراب دارای دو دهانه است که در یکی از دهانه ها آب خروشان جاری می باشد و مناظر بسیار جذاب و تماشایی در این فضا خلق کرده است.

وقتی وارد غار شدید به خاطر موانع زیاد طبیعی، به همه نقاط اینجا دسترسی ندارید و فقط تا ۶۰۰ متری آن می توانید وارد شوید. ارتفاع برخی از بخش های این غار به ۱۵ متر می رسد و قندیل هایی که در سقف این غارها وجود دارد زیبایی خاصی به این محیط بخشیده است.

تالاب گندمان


تالاب ها از جمله دیدنی های استان چهارمحال و بختیاری را تشکیل می دهد که به خاطر فضای این استان، این زیبایی ها بیشتر دیده می شود.  تالاب گندمان از اهمیت بیشتری نسبت به تالاب های دیگر این استان برخوردار است.

این تالاب با وسعت ۹۸۰ هکتار در شهرستان گندمان قرار دارد که وجود پرندگان و طبیعت بکر، زیبایی های این مکان را بیشتر کرده است.

تالاب-گندمان چهارمحال و بختیاری

تـالاب چـغاخـور


تالاب چغاخور را یکی از زیباترین تالاب های ایران نام می برند. این غار در ۶۰ کیلومتری شهرکرد و در ارتفاعات برآفتاب و کلار تالابی قرار دارد.

اینجا پرندگان بومی و مهاجری مانند لک لک سفید، حواصیل و انواع مرغابی هر لحظه بالای سرتان به پرواز در می آید. آب و هوای مطبوع و دل انگیز این نقطه از استان چهارمحال و بختیاری از ویژگی های این تالاب است.

بازسازی کشتی نوح با ابعاد واقعی

چشمه کوهرنگ


چشمه کوهرنگ از دیگر دیدنی های این استان را تشکیل می دهد که علاوه بر محوطه چشمه ، در مسیر آب نیز مناظر بسیار زیبایی بوجود می آید که هر گردشگر و رهگذری را به خود جذب می کند.

چشمه کوهرنگ از جمله چشمه های شورانگیز و جذاب این منطقه است که در دامنه های زرد کوه کوهرنگ سرچشمه می گیرد. مسیر آب های این چشمه پرپیچ و خم است و همین موضوع بر زیبایی های این منطقه افزوده است.

آب چشمه کوهرنگ پس از بوجود آوردن مسیرهای بسیار جذاب و زیبا ، وارد زاینده رود می شود تا مسیرهای دیگری را دیدنی کند.

چشمه کوهرنگ علاوه بر بهره مندی از این زیبایی ها، محل حضور عشایر منطقه نیز هست که برای گذران زندگی به اینجا می آیند تا از مواهب این چشمه و مسیر آن بهره مند شوند.

چشمه-کوهرنگ- چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه

چشمه دیمه از گواراترین آب ها بهره مند است که دارای خواص درمانی می باشد. اهالی و گردشگران، آب این چشمه را با خود می برند تا برای رفع امراض مختلف استفاده کنند.

این چشمه یکی از سرشاخه اصلی زاینده رود محسوب می شود و آب زلال و خنکی دارد که مورد توجه گردشگران و اهالی است.

چشمه-دیمه چهارمحال و بختیاری

سبز کوه

منطقه حفاظت شده سبزکوه از مناطق دیگر دیدنی و زیبای استان چهارمحال و بختیاری است.  این منطقه دارای ۶۲ هزار هکتار زمین است و در ســه شهرستان بروجن، لردگان و اردل قرار گرفته است.

کوه ها، مرتع ها، جنگل ها و آبشارهای مختلف در این منطقه واقع شده که سه نوع آب و هوای مختلف را در این منطقه حاکم کرده است. وجود حیات وحش متنوع مثل کل، بز، کبک دری،  خرس قهوه ای و سنجاب از ویژگی های این منطقه است.

تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد دارای حیات وحش و مناظر بی بدیل است که در مسیر شهرکرد به اصفهان در ۱۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. در این منطقه ۲۵۲ گونه از ۵۲ گیاه، شناسایی شده است.

سفری به رشت پایتخت خوراک ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code