جاذبه های گردشگری لاهیجان، شهر همیشه سبز ایران

لاهیجان از شهرهای مهم استان گیلان به دلیل زیبایی غیرقابل توصیف طبیعی، به عروس زیبای استان معروف است. این شهر به خاطر این ظرفیت ها و پتانسیل ها، سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی می پذیرد.

این شهر یکی از شهرهای تاریخی استان گیلان است و از تاریخی کهن و چشم اندازهای طبیعی فوق العاده برخوردار می باشد. لاهیجان از نظر اقتصادی تولید کننده چند محصول مهم کشاورزی است که اهمیت و ارزش این شهر را افزایش می دهد.

ابریشم از جمله محصولات این شهر است که در فصل بهار و تابستان به عمل می آید و کشاورزان زیادی در این حرفه مشغول به فعالیت هستند. با این همه در دهه ها و سال های اخیر تعداد تولید کنندگان ابریشم در این منطقه کاهش یافته است که یکی از دلایل آن تغییر کاربری برخی باغات و زمین های این بخش می باشد.

برنج از محصولات دیگر لاهیجان است که در بخش وسیعی از اراضی این منطقه کاشت می شود. این منطقه در فصل بهار و تابستان به دلیل مزارع شالی، مملو از چشم اندازهای طبیعی می شود که هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

لاهیجان، شهر همیشه سبز

محصول دیگر این شهر، چای است که باغ این محصول بیشتر در نواحی کوهپایه و جلگه ای وجود دارد. برگ چای در تمام فصول سال سبز است و به همین دلیل لاهیجان یکی از شهرهای همیشه سبز کشور می باشد.

وقتی به لاهیجان سفر کردید به اطراف این شهر هم بروید زیرا باغ ها و مزارع چای بیشتر در حاشیه این شهر و نواحی کوهستانی آن قراردارد و به طور طبیعی نیز این سرسبزی دراین مناطق واقع است.

غذاهای محلی لاهیجان

شهرستان لاهیجان از نظر تنوع غذایی در استان گیلان معروف است. این غذاها معمولا در اکثر خانه های شهرها و روستاها وجود دارد. برخی از رستوران های این شهر نیز این غذاها را برای مشتریان خود تهیه می کنند.

لاهیجان | غذاهای محلی

وقتی به این شهر سفر کردید حتما از این غذاها میل کنید زیرا بسیار خوشمزه است. میرزا قاسمی، فسنجان، انار بیج، ترش واش و ترش تره از جمله این غذاها می باشد.

این شهر دارای آثار باستانی، تاریخی و طبیعی زیادی هم هست که به بخشی از آن اشاره می شود.

مسجد اکبریه

این مسجد یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر است که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این بنا به عنوان یک میراث ارزشمند و مهم کشور، دارای سنگ نبشته ای از جنس مرمر است که تاریخ احداث آن به سال ۱۲۳۹ هجری قمری یعنی در زمان فتحعلی شاه قاجار بر می گردد.

لاهیجان | مسجد اکبریه

مسجد اکبریه لاهیجان دارای معماری و تزیینات منحصر به فرد است و به دلیل همین معماری هنرمندانه، مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

این مسجد از دو بخش مسجد نو با قدمتی نزدیک به یک قرن  و مسجد کهنه تشکیل شده است.  معماری این مسجد به مسجد «ایاصوفیه» در ترکیه نسبت داده می شود.

تالاب سوستان

لاهیجان تالاب های مختلفی دارد که از جاذبه های گردشگری این شهرمحسوب می شود. طبیعت و چشم اندازهای این تالاب سبب شده که سالانه گردشگران زیادی از این منطقه دیدن کنند.

لاهیجان | تالاب سوستان

تالاب سوستان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. وقتی گردشگری پایش به اینجا می رسد تصور می کند که به تکه ای از بهشت رسیده است و کمتر گردشگری است که به تحسین از این خلقت نپردازد.

این تالاب در فصول زمستان و پاییز پر از آب شیرین می شود. اطراف این خلقت شگفت انگیز مملو از درختان سرسبز، گیاهان مردابی و نیزارها است. اینجا  به دلیل آب و هوای مناسب پوشش گیاهی مطلوب و آب شیرین، زیستگاه پرندگان و آبزیان مختلفی است. از ویژگی‌های این تالاب، مسیر دسترسی بسیار زیبا با چشم‌اندازهای خارق‌العاده است که به دلیل حضور منطقه‌ای سرسبز، مناطق بکر و دست‌نخورده و همچنین مسیر دسترسی آسان، به یکی از نقاط گردشگری شمال کشور تبدیل شده است.

موزه تاریخ چای

آرامگاه کاشف السلطنه یا موزه تاریخ چای ایران یکی از جاذبه های گردشگری لاهیجان است که آثار مربوط به صنعت چای و نحوه کاشت، داشت و برداشت محصول چای به نمایش گذاشته شده است.

این موزه در دو طبقه احداث شده که در طبقه همکف، آرامگاه کاشف السلطنه قرار دارد.  «آرامگاه محمدمیرزا قاجار قوانلو»، فرزند بزرگ «اسدالله میرزا نایب‌السلطنه» از رجال تحصیلکرده و بلندرتبه‌ مملکتی، در زمان قاجاریه است که به بنا بر وصیت وی، بر تپه‌های چای در لاهیجان ساخته شده و امروزه این منطقه به «موزه‌ تاریخ چای» تبدیل شده است.

موزه چای ایران

در طبقه همکف سالن مجموعه، اسناد و مدارک مرحوم کاشف السلطنه و وسایل مربوط به چای و نوشیدن چای قرار دارد. طبقه دوم بنا به ویترین‌ها و اقلام مردم‌شناسی اختصاص یافته است.

آرامگاه محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه، به دوره معاصر تعلق دارد. این آرامگاه یا موزه، در خیابان کاشف شرقی قرار گرفته است. مرحوم کاشف السلطنه به چایکار مشهور بود. او نخستین کسی است که کشت چای را در ایران رواج داد و به همین، او را «پدر چای ایران» می‌خوانند.

وی چای و وسایل کاشت آن را از هندوستان به ایران و لاهیجان آورد و به دلیل تلاش‌هایش در امر کاشت آن، به چایکار شهرت یافت.

استخر لاهیجان

خیلی از گردشگران و مسافران، لاهیجان را به استخر آن و شیطان کوه می شناسند و دراین حالت وقتی وارد این شهر می شوند اولین مکانی که مورد بازدید قرار می دهند همین نقطه از شهر لاهیجان است.

لاهیجان | استخر لاهیجان

استخر لاهیجان در دامنه شیطان کوه واقع شده است. نام سابق شیطان کوه، شاه نشین کوه بوده وعلت این نامگذاری نیز این بوده که در ادوار مختلف محل زندگی شاهان بوده است.

این استخر در زمینی به وسعت ۱۷ هکتار و با عمقی نزدیک به ۴ متر قرار گرفته است که در دوران گذشته به عنوان مخزن آب جهت آبیاری شالیزارهای برنج استفاده می‌شد.

در وسط این استخر عمارتی وجود دارد که به آن جزیره هم گفته می شود. این جزیره  به کمک یک پل سیمانی که دارای طولی نسبتا بلند است، به بخش جنوبی استخر وصل شده است.

براساس برخی اسناد، این مکان به دستور «شاه عباس صفوی» ساخته شده است و محبوب خیلی از گردشگران و حتی افراد محلی می باشد.

تله کابین لاهیجان

در بخش بام سبز لاهیجان که دشتی مشرف بر شیطان کوه است، تله کابین احرار احداث شده است. وقتی از اینجا به شهر لاهیجان و حاشیه آن نگاه کنید، شهر را در احاطه جنگل های پوشیده از درختان و گیاهان سرسبز می بینید.

لاهیجان | تله کابین

یکی از برنامه های گردشگران پس از ورود به لاهیجان، حضوردر بام سبز و استفاده از تله کابین است. «تله کابین احرار» لاهیجان در سال ۱۳۸۴ و با ۲ ایستگاه، ۵ دکل و ۳۳ کابین، احداث شد. «بام سبز» نام ایستگاه اول با ۱۲۳ متر و «تاج خروس» نام ایستگاه دوم با ۳۱۳ متر است که می‌توان چشم‌اندازهای زیبایی را از این منطقه تماشا کرد. غرفه‌های صنایع دستی و خوراکی و کافی شاپ در این دو ایستگاه قرار دارد.

پل خشتی لاهیجان، مسجد جامع لاهیجان، حمام گلشن لاهیجان، بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی،

کوه و آبشار شیطان کوه، بازار سنتی لاهیجان، تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان و منطقه شیخانبر از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان لاهیجان است.

امتیاز شما به این پست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code