معرفی شهرها و جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران و همجوار با کشور پاکستان قرار دارد اما این دوری مسیر و شرایط آب و هوای گرم و بیابانی باعث نشده که از ارزش های گردشگری آن کاسته شود.

این استان دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی است اما مانند برخی ازاستان های دیگر هنوز دستکم صنعت گردشگری آنها در نزد گردشگران و مردم شناخته شده نیست.

سیستان و بلوچستان در دوره های متعدد تاریخی به اسامی مختلفی نامید شد که سیوستان، سکستان، سیستن، ماساژت، آریا پلیس، درانگیانا، زرنگ، زرنج، نیمروز یا نصف النهار، زاول و زابل تنها بخشی از آن است.

این استان از دریای عمان تا دریاچه هامون در فصول مختلف، تنوع آب و هوایی دل انگیزی دارد که این ویژگی و سایر خصوصیت این سرزمین، سبب شده تا تعداد زیادی از گردشگران به این منطقه سفر کنند.

قلعه های خاکی، ظرفیت دیگر گردشگری این استان را تشکیل می دهد که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به این نقطه می کشاند. اما در کنار همه این آثار تاریخی و فرهنگی، طبیعت سبز از دیگر جاذبه های این استان گرمسیر کشور محسوب می شود.

این زیبایی چشم نواز تا حد زیادی به درختان خرمای این منطقه وابسته است در حالی که اندکی دورتر بام سیستان و بلوچستان در بلندای تفتان این زیبایی را دوچندان می کند.

زاهدان

زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از تفرج گاه های متعددی برخوردار است. تفریح گاه و تفرج گاه پارک ملت و براسان، مجتمع فرهنگی تفریحی باغ خانواده از جمله این مکان هاست که جای مناسبی برای استراحت و صرف غذا در دل طبیعت است.

وقتی به زاهدان سفر کردید بد نیست که از فرهنگ و رسم این دیار آشنا شوید. یکی از مکان هایی که این اطلاعات را خیلی راحت دراختیار شما قرار می دهد و می توانید آن را به آسانی بدست آورید موزه مردم شناسی زاهدان است که در بلوار شهید مطهری این شهر واقع شده است.

البته در زاهدان شما می توانید با نخستین بنیانگذاران و شخصیت های فرهنگی ادبی این شهر از جمله مرحوم استاد کامبوزیا هم آشنا شوید.

بازارچه سرپوش، ساختمان های قدیمی پست (موزه پست) ، نخستین ساختمان دادگستری، خانه ابویی و گمرک و اداره پست شهرمیرجاوه از دیگر آثار زاهدان را تشکیل می دهد که دیدن هریک  می تواند سفرتان را غنی تر کند.

کوه-خواجه-زاهدان-سیستان-و-بلوچستان

زابل

زابل از شهرهای معروف و تاریخی سیستان و بلوچستان است که مانند زاهدان از آب و هوای گرم برخوردار می باشد. در این شهر شما با آثار منحصر به فردی مثل شهر سوخته روبرو می شوید که قدمتی ۵ هزار ساله دارد.

شهر سوخته در واقع بقایای دولت شهری باستانی در ایران که در ۱۲۰ کیلومتری جنوب زابل واقع شده است. این شهر در دوره برنز و تمدن جیرفت بر روی آبرفت های رودخانه هیرمند به دریاچه هامون بنا شده بود. شهر سوخته ۲۰۱۴ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

وقتی به این مکان سفر کردید محل های مناسبی برای استراحت در مجتمع توریستی شهر سوخته پیش بینی شده که می توانید از آن استفاده کنید. البته اینجا موزه شهر سوخته نیز وجود دارد که می تواند آثار بجا مانده انسان های ۵ هزار سال قبل را مشاهده کنید.

قلعه رستم ، قلعه سام، قلعه مچی، آسیاب های بادی، قلعه رستم، زاهدان کهنه، مناره قاسم آباد و آتشکده کرکویه از آثار دیگر تاریخی این شهر است.

زابل-سیستان-و-بلوچستان

خاش

خاش یکی دیگر از شهرهای تاریخی استان سیستان و بلوچستان است که قلعه حیدرآباد به عنوان یکی از قلعه های بازمانده از دوره متقدم اسلامی از جمله این آثار است.

قله معروف تفتان در بلندای ارتفاعات مجاور تفتان از مناظر منحصر به فردی است که چشم اندازهای بسیار جالبی در این منطقه بوجود آورده است. در دامنه تفتان نیز اردوگاه دره گل وجود دارد که حضور در آن می تواند لحظاتی خوبی برای شما رقم بزند.

اینجا به دلیل موقعیت جغرافیایی، فضای خوبی برای کوهنوردی ایجاد کرده که شما می توانید با انجام این ورزش، لحظات خاطره انگیزی برای خود مهیا کنید.

شهرستان خاش همچنین آثار و  بناهای تاریخی از جمله مناره مسجد جامع ،درخت کهنسال و ده پابید  با قدمت ۱۲۰۰ سال و  قبرستان هفتاد ملا را در خود جای داده است.

ایرانشهر

اگر می خواهید قلعه های بیشتری مشاهده کنید و از رمز و رازها این مکان ها آشنا شوید به شهرستان ایرانشهر سفر کنید.اینجا قلعه های مختلف و بیشتری می بینید که هرکدام قصه و داستان خود را دارد.

«قلعه ناصری»  بازمانده از دوره  قاجاریه ، «قلعه بمپور» با قدمتی از دوره ساسانی ، «قلعه دامن» ، «قلعه پیشین» ( دوره اسلامی )، «قلعه چهل دختر»، «قلعه سرباز» ( دوره اسلامی ) و  «قلعه اسپیدژ» از جمله این قلعه هاست که می توانید درکنار خانواده به دیدن آنها بروید.

ایرانشهر-سیستان-و-بلوچستان

سراوان

اگر می خواهید دنیایی از نخلستان ها و سنگواره ها ببینید سراوان یکی از شهرستان های مناسبی برای دیدن این درختان و سنگواره است. حتی نگارخانه سنگواره در ایرانشهر وجود دارد که در نوع خود کم نظیر در ایران است.

نخلستان های وسیع و سبز این منطقه از جمله دیدنی های شهرستان سراوان را تشکیل می دهد که مشاهده آن ها لحظاتی خاطره انگیزی برای هر گردشگری ایجاد می کند.

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان فارس

چابهار

چابهار از بنادر معروف ایران و مشرف بر دریای عمان است. این شهر به معنای چهار بهار است و معنی آن این است که شما می توانید در هر فصلی یک بهار را تجربه کنید.

سواحل زییای عمان از جمله دیدنی های منحصر به فرد این منطقه است که دیدن آن برای هر گردشگری توصیه می شود.

وقتی که به چابهارسفر کردید علاوه بر منطقه آزاد، از مراکز خرید، مقبره «سید غلام رسول» (متعلق به دوره تیموری) ، «قلعه تیس» یا همان پرتغالی ها  ، «مسجد تیس» ، «درخت مکر زن» و یا  انجیر معابد نیز دیدن کنید.

البته مشاهده ماهیگیران سنتی در بنادر «پزم» و «کنارک» و دیدار از «گل فشان»  ، «کوه های مینیاتوری» و همچنین «جنگل های حرا» زیبایی دیگر این منطقه است.

چابهار-سیستان-و-بلوچستان

نیکشهر

محوطه های باستانی (پیش از تاریخ) «قلعه نیک شهر»، «قلعه چهل دختران» و «قلعه قصر قند» بخشی از جاذبه های شهرستان نیکشهر است.

البته این شهر دارای جاذبه های طبیعی نیز است که در تنگ سرخه می توانید آن را مشاهده کنید.

این منطقه سرزمین آب های جاری و روان با چشمه های آب گرم، پلهای تاریخی از جمله پل دادشاه ،باغات میوه، نخل های تنومند و زمین های شالیزار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code