آشنایی با جاذبه های گردشگری استان فارس

فارس مانند اصفهان از استان های توریست پذیر و گردشگرپذیر ایران محسوب می شود. اما وقتی در خصوص صنعت گردشگری فارس یا اصفهان صبحت می کنیم معمولا شیراز و شهر اصفهان در ذهنمان شکل می گیرد در حالی که آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی این دو استان فقط به این ۲ شهر خلاصه نمی شود.

شهرهای اصفهان و شیراز هردو از آثار بسیار غنی تاریخی، فرهنگی و طبیعی برخوردارند و هیچ شکی نیز در بضاعت فراوان گردشگری آنها وجود ندارد اما اگر اندکی از این دو شهر فاصله بگیریم و به شهرهای دیگر این دو استان سفر کنیم خواهیم دید که این شهرها نیز از آثار یاد شده کم بهره نبوده و نیستند.

استان فارس را ایران کوچک می خوانند و این خصوصیت به خاطر آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی همه شهرهای این استان حاصل شده است.

فارس دارای آثار تاریخی، باستانی، فرهنگی و طبیعی فراوانی است که شاخص ترین آن را می توان تخت جمشید، پاسارگاد و آرامگاه  شاعران و اندیشمندان آن نام برد.

مهم ترین آثار تاریخی ایران و شاید جهان به نام تخت جمشید در این استان و در شهرستان مرودشت قرار گرفته که خود سند معتبر تمدن ایران به حساب می آید. شهر شیراز نیز با داشتن شعرایی همچون حافظ و سعدی یکی از مشهورترین شهرهای ایران و جهان است.

 • تخت جمشید

تخت جمشید واقع در شهرستان مرودشت استان فارس مشهورترین مجموعه از دوران باستان در ایران را تشکیل می دهد که سالانه گردشگران فراوان داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. صنعت گردشگری و توریست در ایران با نام این مجموعه در جهان شناخته می شود و این آثار نشاندهنده قدمت تمدن ایران است.

احداث این مجموعه در دوره داریوش هخامنشی در حدود سالهای ۵۲۰ تا ۵۱۸ (پیش از میلاد ) آغاز شد و در دوره خشایار شاه هخامنشی نیز ادامه یافت. با اینحال توسعه این اثر تاریخی در دوره های دیگر نیز دنبال شد.

بنای تخت جمشید از نظر استحکام و مقاومت کم  نظیر است و اکنون پس از قرن ها از ساخت آن، هنوز بقایای آن در این بخش از کشور دیده می شود. یکی از ویژگی های این مجموعه این است که تاکنون مجموعه ای با این عظمت در تاریخ ایران ساخته نشده و این بنا در نوع خود منحصر به فرد است.

تخت-جمشید-شیراز

 • پاسارگاد

مجموعه تاریخی پاسارگاد یکی دیگر از آثار تاریخی استان فارس را تشکیل می دهد که در نوع خود کم نظیر در ایران و حتی جهان است.

این بنا در ۷۰ کیلومتری شمال تخت جمشید، در ۳ کیلومتری جاده آسفالته شیراز – آباده در استان فارس قرار دارد. این منطقه به دشت مرغاب معروف است. از کنار این بنای عظیم تاریخی رودی می گذرد که پلوار خوانده می شود در حالی که در دوره ایران باستان نام آن مدوس بوده است. این رود دشت وسیع این بخش را سیراب می کند.

دشت مرغاب سابقه تمدنی ۳ هزار ساله دارد و شهر پاسارگاد بعدها در این دشت ساخته شد. در این دشت روستاهایی مانند تل نخودی، تل خاری(خری)، تل ۳ آسیاب و ۲ تولان که در هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد، وجود داشت که با فعالیت های کشاورزی دارای رونق و شکوه خاصی بوده است.

پاسارگارد-شیراز

 • ساختمان زندان

وقتی در کنار مجموعه تاریخی پاسارگاد حضور یافتید زندان سلیمان را خواهید داد که به اوایل دوره هخامنشیان تعلق دارد. این زندان به صورت چهار گوش برج مانند ساخته شده که اکنون فقط یک دیواره آن باقی مانده است.

 • بیشاور

شهر تاریخی بیشاور یا بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در استان فارس است که در دوره ساسانیان احداث شده است.

اکنون تنها ویرانه هایی از این شهر تاریخی و قدیمی باقی مانده است. بیشاپور از شهرهای خوش آب و هوا بوده و در ساخت آن طراحی و مهندسی ویژه دوره خود دیده می شود. بیشاپور در شمال شهر کازرون و در ۱۱۰ کیلومتری شیراز واقع شده است.

 • داراب گرد

وقتی به استان فارس سفر کردید حتما به شهر تاریخی و باستانی دارابگرد که در قدیم به آن دارابجرد می گفتند بروید. اینجا از کهن ترین شهرهای ایران و جهان محسوب می شود و به خوبی در خواهید یافت که هزاران سال قبل مردم در چه فضایی و با چه آداب و رسومی زندگی می کردند.

این شهر در ۶ کیلومتری جنوب شهر فعلی داراب در کنار جاده داراب- شیراز واقع شده است و پیشینه آن به بیش از۲۵۰۰ سال می رسد. دارابگرد نام یکی از ۵ شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم به معنی شهر داریوش است که داریوش هخامنشی آن را بنا نهاده است.

 • نقش شاپور

شهرهای باستانی زیادی در استان فارس وجود دارد که عمدتا از دوره پادشاهان هخامنشی برجا مانده است. نقش شاپور یکی از این شهرهاست که اکنون بقایای آن برجا مانده است. در خرابه ها و بقایای این شهر هنوز برخی از عمارت های این دوره دیده می شود. این خرابه ها در مکانی به نام تنگ چوگان در نزدیک شهر کازرون قرار دارد.

 • آرامگاه های حافظ و سعدی

آرامگاه حافظ تا مدت ها به شکل کنونی نبود و ۶۵ سال پس از درگذشت حافظ ، در سال ۸۵۶ هجری قمری شمس الدین محمد یغمایی اقدام به ساخت عمارت گنبدی بر فراز آرامگاه حافظ کرد.

در کنار این آرامگاه حوضه بزرگی احداث شد که اکنون نیز وجود دارد. این بنا در اوایل قرن ۱۱ در زمان سلطنت شاه عباس کبیر و دوره نادر شاه تعمیر شد. ساختمان اصلی مزار حافظ در زمان کریم خان زند در سال ۱۱۸۷ هجری قمری شکل گرفت.

آرامگاه سعدی نیز در شمال شرقی شیراز ، در دامنه کوهی به نام  پهند قرار دارد . می گویند پس از وفات سعدی در سال ۶۹۱ هجری قمری او را در خانقاه خودش که در همین محل واقع بود، دفن کردند.

آرامگاه-حافظ شیراز

 • نقش بهرام

نقش بهرام از دیگر آثار دوران پادشاهان هخامنشی است که در ۹ کیلومتری شهر نورآباد و در محوطه ای به نام سراب بهرام واقع شده است.

این اثر در نقش برجسته ای به طول ۳،۸۵  وعرض۲۶۰ مترمربع وجود دارد که از جاذبه های تاریخی این منطقه محسوب می شود.

بیابان گردی در ایران

 • دروازه قرآن

دروازه قرآن از بناهای تاریخی شهر شیراز است که در ورودی این شهر واقع شده است. بنای  اصلی دروازه قرآن منسوب به عضدالدوله دیلمی بود و دو نسخه قرآن به خط ثلث عالی در اتاق بالای آن قرار داشت.

مردم شیراز رسم داشتند که روز اول هر ماه قمری ، از زیر قرآن های این دروازه عبور کنند و خود را تا آخر ماه در پناه آن قرار دهند. این بنا در سال ۱۳۱۶ شمسی برای تعریض خیابان، منهدم شد که بعدها این بنای تاریخی اندکی پایین تر از محل دروازه قرآن قدیم بنا شد.

دروازه-قرآن-استان فارس

 • باغ نشاط

عمارت باغ نشاط از جاذبه های تاریخی استان فارس است که در ضلع شمالی پل عباسی لار و در میان فضایی سبز قرار گرفته است. این عمارت مقر حکومتی لار پس از دوره صفویه بوده است.

 • بازار وکیل

بازار وکیل یک مجموعه ارزشمند تاریخی است که در شرق میدان شهرداری شیراز، کنار مسجد جامع واقع شده است.کریم خان زند این بازار را احداث کرده است.

بازار-وکیل-فارس-

 • آثار تاریخی دیگر استان فارس

حمام وکیل، آرامگاه شاه چراغ، باغ ارم ، پارک ملی بمو ، غار تنگ چوگان کازرون و غار کان گوهر بوانات از دیگر آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان فارس را تشکیل می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code