مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری استان بوشهر

استان بوشهر در سواحل خلیج فارس و یکی از مناطق پررفت وآمد کشتی های تجاری است، همین ویژگی اهمیت اقتصادی و بازرگانی این منطقه را دوچندان کرده است.

این استان در طول تاریخ همواره به دلیل شرایط سوق الجیشی و اهمیت اقصادی و بازرگانی و همچنین موقعیت استرایک مناسب برای احداث پایگاه دریایی و بندرگاه مورد توجه بوده است.

بوشهر مرکز این استان است و قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. سواحل زیبای این استان همواره پذیرای گردشگران است و در دشت های گرم و سوزان آن نیز نخلستان های سرسبز چشم اندازهای دیگری در این منطقه بوجود آورده است.

اما جدا ازاین آثار، بناهای تاریخی از جاذبه های گردشگری دیگر این استان است که پذیرای گردشگران زیادی است. فرهنگ زندگی و غذاهای لذیذ و تند از دیگر جاذبه های این استان است که گردشگران در سراسر شهرهای استان بوشهر آن را می بینند.

موزه رئیسعلی دلواری

بوشهر همواره از پیشگامان مبارزه با تجاوز بیگانگان به سرزمین ما بوده است. این استان به دلیل همجواری با خلیج فارس، برخی دوران شاهد حضور نیروهای بیگانه و خارجی در این منطقه بوده است و در مواردی نیز سرزمین ایران مورد تعرضات آنان قرار می گرفت.

اما همواره دلیرانی بوده اند که در مقابل تجاوز بیگانگان ایستادگی و مقاومت کنند و در بوشهر و دوره قاجار، رئیسعلی دلواری این کار را کرد. اکنون این شهر دارای نمادهای قیام رئیسعلی دلواری از استعمار انگلیس است.

موزه رئیسعلی دلواری در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان یکی از آثار این قیام است. در این موزه مبارزات رئیسعلی دلواری و همراهان او به شکل های مختلف به تصاویر درآمده است.

ساختمان این موزه، خانه و محل زندگی رئیسعلی دلواری است که در ۴۵ کیلومتری شهر بوشهرقرار دارد.

موزه-شهید-رئیسعلی دلواری-در-بوشهر

قلعهٔ نصوری

قلعه نصوری یکی از آثار تاریخی و دیدنی استان بوشهر است که در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان واقع می باشد.

این قلعه از آثار دوره قاجار محسوب می شد که مصالح به رفته، سنگ های بزرگ  و ملاط آن گل و گچ است. این اثر در ۲۵۰ کیلومتری خاور استان بوشهر قرار گرفته است.

قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می‌باشد. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمت است. سبک کار و تراش آن‌ها شبیه ستون‌های بازار وکیل استان فارس است. گچ بری‌ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده‌است.

منطقه شکار ممنوع کوه‌ سیاه

منطقه شکار ممنوع کوه سیاه از مناطق دیدنی و جذاب استان بوشهر را تشکیل می دهد. این منطقه در منطقه کوهستانی دشتستان استان بوشهر قرار دارد.

در این منطقه که محل قشلاق عشایر قشقایی، حدود ۷هزار رأس کل، بز، قوچ و میش وحشی در  زیست ‌پناهگاه آن زندگی می‌کنند. البته در این منطقه با اجازه سازمان محیط زیست و اخذ پروانه، امکان شکار در فصول معینی وجود دارد.

بازسازی کشتی نوح با ابعاد واقعی

گنبد نمکی جاشک

بوشهر به دلیل شرایط آب و هوایی و نوع اقلیم دارای دیدنی ها و جذابیت های مختص به خود است. گنبد نمکی جاشک یا دشتی یا کوه نمک یکی از این جاذبه هاست.

این گنبد در ناحیه‌ای وسیع و مرتفع از شمال غرب کوه جاشک منتهی‌الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر واقع است.

گنبد نمکی جاشک در واقع یکی از بزرگ‌ترین و فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است. این اثر تاریخی  سال ۱۳۸۶ بعنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به ثبت رسید.

گنبد-نمکی-جاشک-بوشهر

موزه دریانوردی خلیج فارس

تاریخ استان بوشهربه خاطر مجاورت با خلیج فارس و طول سواحل با دریا و دریانوردی عجین شده است و خیلی از تحولات آن نیز به خاطر همین موقعیت جغرافیایی رقم خورده است.

موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس، یکی از موزه‌های استان بوشهر و در محله سبزآباد بندر بوشهر می‌باشد که واجد چنین خصوصیتی است.

محل کنونی این موزه که شامل ساختمان کنسولگری و عمارت کلاه فرنگی می‌باشد، در سال ۱۸۵۸ میلادی تاسیس شد و مدتی بعد به مقر دائمی سرکنسول گری انگلستان در بوشهر تبدیل شد. این بنا تا پایان جنگ جهانی دوم در اختیار دولت انگلیس بود تا آنکه در سال ۱۹۴۶ میلادی برابر ۱۳۲۵ هجری قمری و بعد از انتقال نمایندگی سیاسی انگلیس به بحرین، این عمارت به دولت ایران تحویل گردید و دراختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفت.

۴۰ فروند شناور سطحی و انواع زیر سطحی های جنگی دریایی متعلق به دوره های قاجار در این محوط نگهداری می شود. در این ساختمان انواع تجهیزات جنگی، مخابراتی، کنترل و هدایت دریایی، پزشکی و ظروف نقره‌ای و سفالینه‌های دوران مختلف تاریخی بندر بوشهر  وجود دارد.

موزه-دریایی-بوشهر

ریشهر

دیدنی های این استان در همه جای آن پراکنده است به طوری ریشهر (بوشهر)، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

قدمت آثار کشف شده آن به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد. در مجموعه کتیبه‌های میخی عهد شوتروک ناهونته و آثار بناها و اشیا مفرغی و سفال‌های نقش دار است، دیده می شود.

این آثار نشان می‌دهد که ریشهر از هزاره دوم پیش از میلاد یکی از شهرهای مهم امپراتوری عیلام بوده‌ است.

آداب و رسوم مردم بوشهر


استان بوشهر و شهرهای مختلف آن علاوه بر آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی،دارای آداب و رسوم های منحصر به فردی هستند که از جاذبه های این دیار محسوب می شود.

مردم این استان جشن های مختلف ملی و مذهبی را با مراسم های ویژه و خاص برگزار می کنند.

مراسم های آغاز ماه مبارک رمضان و آداب گرفتن روزه و عید قربان، جشن بزرگ غدیر خم جشن بزرگ بعثت حضرت محمد (ص) و جشن میلاد دیگر امامان معصوم (ع) از جمله جشن های مذهبی مهم استان بوشهر به شمار می آیند .

جشن بزرگ عید فطر در استان بوشهر از مراسم های ویژه این استان است که به طور ویژه در این مناطق برگزار می شود.

نوع لباس و پوشیدن آن نیز از جمله آداب و رسومات و جاذبه های فرهنگی این منطقه است. به علت موقعیت بندری و ساحلی و شرجی بودن هوا در استان بوشهر بیشتر مردم از لباس های معمولی نخی استفاده می کنند.

نوع غذا و تهیه آن نیز از دیگر جاذبه های این استان را تشکیل می دهد. به سبب ساحلی بودن استان بوشهر و محدود بودن کشاورزی و دامداری ، ماهی و میگو سهم عمده ای در خوراک مردم استان بوشهر دارند. غذاهای محلی و سنتی از مهم ترین جاذبه های اجتماعی به شمار می رود.

تاریخ، فرهنگ و رسوم هند

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code