اماکن دیدنی فومن ؛ پیوند تاریخ طبیعت

فومن یکی از شهرهای تاریخی و سرسبز ایران است که در استان گیلان قرار گرفته است. این شهر از قدمتی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار ساله برخوردار می باشد.

این شهر جدا از آثار تاریخی و فرهنگی غنی، از طبیعت بسیار زیبا و جذاب نیز بهره مند است که هر گردشگر و بازدیدکننده ای را شیفته خود می کند. فومن در میان اراضی سرسبز و مناطق کوهستانی و کوه پایه ای قرار گرفته است که چشم اندازهای بسیار دیدنی در این منطقه شکل گرفته است.

شالیزارها ، درختان چنار ، باغ ها ، مجسمه ها و مناظر زیبای طبیعی از جمله اماکن دیدنی فومن هستند و بیشتر انگیزه های گردشگران برای سفر به این نقطه از کشور نیز دیدن این جذابیت هاست.

در ناحیه جلگه ای این شهر، باغ ها و شالیزارهای زیادی وجود دارد که به این محیط زیبایی های رویایی بخشیده است. در این شهر همچنین مجسمه های زیادی دیده می شود و تعداد زیاد آنان باعث شده که به فومن شهر مجسمه ها بگویند.

قدمت فومن


این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای شمال ایران محسوب می شود و تا اوایل قرن یازدهم هجری همزمان با سال های آغاز سلطنت شاه عباس کبیر صفوی، مرکز بخش گیلان غربی و همچنین تختگاه و کانون فرمانروایان محلی نیز محسوب می شد.

نام فومن بیشتر از هنگامی به میان آمد که خاندان حکومت‌گر «گیلانشاه» و «دابویهیان» از اواخر دوره ساسانی به بعد در این سامان به فرمانروایی رسیدند.این شهر از کانون های اصلی زندگی دو تیره گیلگ و تالش بوده است.

یکی از ویژگی های فومن، داشتن درختان چنار زیاد است در حالی که ماسوله و قلعه رودخان از مناطق پرجاذبه این شهر به شمار می رود و سالانه میزبان گردشگران زیادی است.

سوغات و صنایع دستی محلی و خوراکی های خوشمزه بومی از جاذبه های گردشگری این شهر است. خیلی از گردشگران در بازگشت به موطن خود سوغاتی های مختلف مانند کلوچه فومنی و انواع صنایع دستی این شهر را به همراه می برند.

فومن از جمله شهرهای کشور است که دارای مشاهیر و ادیبان بزرگی است و یکی از محل های بازدید گردشگران نیز این مکان ها می باشد.آیت الله محمد تقی بهجت فومنی، آیت الله فومنی حائری ، کیومرث صابری فومنی (گل آقا، بنیانگذار موسسه ی گل آقا) از طنز نویسان فومن ، شیون فومنی شاعر معروف فومن ، مراجع تقلید و عارفان معاصر از جمله این مشاهیر هستند.

قلعه رودخان فومن


فومن دارای آثار تاریخی فراوان است، قلعه ها یکی از این آثار می باشد که در گوشه گوشه این شهر دیده می شود. بنای تاریخی بهنام قلعه رودخان در ۲۰ کیلومتری فومن قرار دارد. این بنا متعلق به دوران حکومت ساسانیان است.

این بنا در کنار رود قرار گرفته است که در زمان های دور به «دژ روگان» مشهور بود و با گذشت سالها به «قلعه ی رودخان» تغییر یافت. مردم این قلعه را به نام های دیگر شامل «قلعه ی هزارپله» ،«دژ روخان» ،«قله رخون» ،«دژ روگان» و «قلعه ی حسامی» می خواندند.

قلعه رودخانه فومن که از زیباترین اماکن دیدنی فومن به شمار می رود ، دارای ویژگی های مختلف بوده است که نفوذناپذیری آن از خصوصیت آن می باشد. این قلعه به گونه ای بنا شده بود که دشمن قادر به فتح و دسترسی به آن نبود. قورخانه و دو ارگ از بخش های مختلف این بنای قدیمی بوده و اینجا علاوه بر انجام کارهای نظامی سربازان، محل سکونت آنان نیز بوده است.

از جمله بخش های دیگر این قلعه سردخانه ، زندان ، آب انبار ، حوض ، آبریزگاه ، حمام ، چندین اتاق دیده بانی ، برج دیده بانی ، واحدهای مسکونی وبرج و بارو بوده است.

منطقه گردشگری قلعه رودخان

پارک فومن


علاوه بر زیبایی های طبیعی که در نقاط مختلف و حتی داخل شهر فومن وجود دارد، پارک هایی نیز در درون این شهر برای شهروندان و گردشگران ایجاد شده است.پارک فومن یکی از جذاب ترین تفرجگاه های این شهرستان است که مورد توجه گردشگران و شهروندان می باشد.

درشهر فومن مجسمه های مختلفی دیده می شود در حالی که تعدادی از این مجسمه ها نیز در پارک فومن جا خوش کرده است. مجسمه های متنوع ویژه مجسمه های چهار دختران، در پارک فومن قرار دارد. این مجسمه ها مورد توجه و محبوب گردشگران و شهروندان است.

مجسمه ها چهار دختران بیانگر سخت کوشی و تلاش بی دریغ دختران و زنان دهکده ها و روستاهای فومن در مزارع کشاورزی و در زندگی است. در همین نقطه مجسمه های کودکان خندان و شاد نیز دیده می شود که به این محیط شادابی و نشاطی خاصی بخشیده است.

جاذبه گردشگری فومن | پارک فومن

 

روستای فوشه


روستاهای این منطقه از جمله اماکن دیدنی فومن به شمار می روند. در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب غربی فومن روستایی به نام روستای فوشه قرار دارد که از دیدنی های منحصر به فردی برخوردار است.

اینجا جنگل های زیبا با چشم اندازهای کم نظیر هر گردشگری را حیران می کند. وجود پوشش گیاهی متنوع و درختانی از جمله راش ، توسکا ، افرا ، خرمندی ، لرگ و راش، طبیعت رویایی به این محیط بخشیده است.

جاذبه گردشگری | روستای فوشه

 

رودبار، شهر باغ های زیتون

غار خون فوشه


از این نقطه زیاد فاصله نمی گیریم اما در نزدیکی قلعه رودخان و در فاصله ۱۵ کیلومتری از روستای فوشه، غاری قدیمی توجه همه را به خود جلب می کند. این غار از  جمله اماکن دیدنی فومن به شمار می رود و از قدمت سه هزار ساله برخوردار است و به عنوان یکی از ارزشمندترین جاذبه های این منطقه از استان گیلان به شمار می رود. محل قرار گیری این غار در منطقه جنگلی می باشد. در مسیر دسترسی به این غار نیز جاذبه ها و طبیعت بسیار زیبایی وجود دارد که گردشگران را به وجد می آورد.

غار زیبای خون فوشه

 

ییلاق زودل سر


ییلاق های خوش آب و هوا و زیبا از دیگر ویژگی های شهرستان فومن است. قله تراشوم یکی از قلعه های چشم نواز و زیبای شهرستان فومن است. این ییلاق در نزدیکی روستای «خانوانه ی» قرار گرفته که به «زودل» معروف است.

این ییلاق چنان محبوب است که گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشو به این منطقه روی می آورند.

منطقه گردشگری | ییلاق زودل سر

 

گشت رودخان و سیاهمزگی


وقتی به فومن سفر می کنید حتما از منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی نیز دیدن کنید زیرا اینجا می توانید از گونه های مختلفی از جانوران را مشاهده کنید. آبیا،مرال شوکا،گراز،خرس قهوه ای،قرقاول،تشی،گورکن،شغال و پلنگ و گربه وحشی از جمله این گونه های جانوری است.

منطقه «گشت رودخان و سیاه مزگی» در سال ۱۳۷۸به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته شد.این مکان به دلیل پوشش گیاهی بومی و جنگل های کم نظیر هیرکانی،جلگه،اقلیمی مرطوب و معتدل،مراتع ییلاقی،رودهای متعدد خروشان و باغ های وسیع چای به یکی از مناطق چشم نواز و زیبا برای تمامی گردشگران تبدیل شده است.

زیبایی های این منطقه به اینجا محدود نمی شود. وجود رودهای بسیار و آبشارهای خروشان و دره های عمیق در این مکان،این منطقه را به یکی از مناطق دیدنی و بکر تبدیل کرده است.

چشمه آب معدنی علی زاخونی و زمزمه، ماسوله، آبشار لارچشمه، درخت آقادار، لار چشمه، ییلاق آندره، رودخان پلنگ ور، ماسال و گسکره از آثار دیگر شهرستان فومن را تشکیل می دهد.

گشت رودخان

 

آبگرم و آثار تاریخی و دیدنی شهر گیوی اردبیل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code