اسالم و جاده رویایی آن

اسالم یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که بیشتر از هرچیز به جاده رویایی آن با خلخال شناخته می شود، مسیری که پراز چشم اندازهای پوشیده از درخت و گیاه است.

اسالم در ۵ کیلومتری هشتپر، مرکز شهرستان تالش، واقع شده است. مردم اسالم تالشی هستند و به زبان تالشی صحبت می‌کنند. این شهر جدا از جاده اسالم به خلخال دیدنی ها و جاذبه های مختلفی نیز دارد که پارک جنگلی گیسوم، ساحل گیسوم، مسجد جامع ولیعصر (عج) و منزل جلال آل احمد از جمله این جاذبه های گردشگری است.

صنایع دستی اسالم یکی از قوت های این منطقه است. گلیم، سفال، محصولات دامی، چوب و کاغذ از جمله این صنایع است که نقش مهمی در اقتصاد خانوارهای مردم این شهر دارد.

یکی دیگر از زیبایی های اسالم، عبور رود ناورود از داخل این شهر است که از ارتفاعات این منطقه سرچشمه می گیرد. این رود پس از گذر از اسالم در پایان راهش به دریای خزر می ریزد.

سنگر، شهری آرامبخش در گیلان

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال در پاییز

این جاده یکی از پر خبرترین جاده های کشور است که معمولا خبرهایی که از این نقطه تولید می شود بیشتر در فصل سرما و زمستان می باشد.

جاده اسالم به خلخال در کنار زیبایی های بی نظیر خود، در منطقه کوهستانی قرار دارد که زمستان ها و فصل سرما می تواند پوشیده از برف شود و بدون زنجیر چرخ و سایر وسایل ایمنی تردد در آن امکان پذیر نباشد یا به سختی انجام شود.

به هرحال چیزی که شهر اسالم را خاص و دیدنی کرده است، جاده زیبای اسالم به خلخال است که از دل جنگلی انبوه و زیبا می‌گذرد و به همین خاطر است که به آن بهشت ایران می‌گویند.

بخشــی از طبیعت زیبای آن لوکیشــن فیلم حضرت ســلیمان بود. جنگل‌هاى انبوه مســیر اسالم به دشت‌هاى سرسبز و ییلاقى در خلخال، واقع در اســتان اردبیل منتهى مى‌شود. در این منطقه روستاها در کنار هم قراردارئد و به هم چسبیده است.

اسالم و دریا

اسالم با سواحل دریای خزر زیاد دور نیست و گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند می توانند از این ساحل نیز دیدن کنند. نزدیکترین ساحل به شهر اسالم، ساحل گیسوم است که در پنج کیلومتری این شهر قرار دارد. برای رسیدن به این ساحل باید از جاده اسالم وارد جاده رشت-آستارا شد و از آنجا وارد جاده ساحل گیسوم گردید که مسافتی حدود ۲۰ کیلومتر خواهد بود.

در سراسر این مسیر جنگل های پوشیده از درخت و مزارع و سایر چشم اندازهای طبیعی وجود دارد که همه گردشگران را به وجه می آورد. آب وهوای اینجا معتدل و مرطوب است و بهار و پاییز و حتی فصل گرم تابستان زمان مناسب سف ر به این منطقه است.

روستاهای اسالم

روستاهای اسالم از مناطق بسیار زیبای کشور هستند. دشت های سرسبز در کنار کوه های پوشیده از درخت و گیاهان بخشی از زیبایی های این روستاها را به نمایش می گذارد.

اینجا روستاها در کنار هم قرار گرفته اند و فاصله ای با هم ندارد. اگر با خودرو سفر می کنید در یک چشم به هم زدن به روستای دیگری می رسید درحالی که خیال می کنید در روستاهای قبلی در حال تردد هستید.

جاذبه های گردشگری اسالم

وقتی داخل خودرو در حال عبور از جاده های سرسبز این منطقه هستید، زندگی روستایی این منطقه را کاملا حس می کنید. شغل اغلب ساکنان این روستاها کشاورزی است و غالبا نیز برنجکار هستند. اگر اردیبهشت و خرداد به این منطقه سفر کنید آنان را در مزارع شالی خواهید دید.

از روستاهای این منطقه می‌توان به روستای ناو و لاکه تاشون اشاره کرد که در دل دشت ها شکل گرفته‌اند و دوست دارید که اینجا هم خانه ای داشتید.

چگونه به اسالم برویم؟

اگر قصد دارید از تهران به اسالم بروید باید از طریق جاده رشت و عبور از شهرهای منجیل و رودبار وارد جاده فومن شوید و پس از عبور از شهرهای صومعه سرا و پونل مسیر را به سمت آستارا ادامه دهید تا به شهر اسالم برسید که در مجموع حدود ۴۰۰ کیلومتر خواهد بود.

چنانچه در اردبیل بودید، سفرتان را از شهر خلخال در شهرستان خلخال آغاز کنید و پس از وارد شدن در جاده زیبای خلخال به اسالم، حدود ۷۰ کیلومتر را تا رسیدن به این شهر باید طی کنید.

جاذبه های گردشگری بندر کیاشهر

جنگل نوردانی

جنگل های پوشیده از درخت و گیاه، از ویژگی های این منطقه است. جنگل نوردانی یکی از زیبایی های اسالم است. گردشگرانی که به جاده اسالم به خلخال سفر می‌کنند می‌توانند از مسیر روستای “نهالستان پیرسون” در ۲۰ کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شده و از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند تا به قله‌ای برسند که به دره “اشراف” معروف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا اصلا خود بهشت است.

جاهای دیدنی اسالم

مکان های محلی جاده اسالم به خلخال

طول مسیر جاده اسالم به خلخال ۷۰ کیلومتر است که نصف مسیر را جنگل ها پوشانده و نصف دیگر نیز ییلاقات تالش می باشد. مکان های محلی زیادی دراین منطقه به چشم می خورد که هر کدام دارای زیبایی منحصر به فرد است.

خرجگیل ،شرشر،یالَ پیچ (پیچ بزرگ)،شوندَوْل، معدن ، وَرگَه دَرَه ، اسب بونی ، مَتَش، لَرزَره ، چَرَه سو ، کرمان ،گردنه معروف الماس ، مجره  و خوجین از جمله آنهاست.

دیدنی های جاده اسالم به خلخال

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال را در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می‌کند، یکی از زیباترین جاده‌های ایران است. این جاده پرییچ و خم است که از خلخال شروع شده و به اسالم در استان گیلان منتهی می شود. در این جاده خانه های چوبی روستاییان، دامنه های سرسبز، گله های گوسفند و دره های مه آلود وجود دارد. در این مسیر همچنین جنگل و دشت، باغ و گل و آبشار و دریاچه در کنار هم می بینید.

کرمانشاه و جاذبه های گردشگری این استان

خانه جلال آل احمد

اسالم منطقه ای است که جلال احمد یکی از نویسندگان معاصر ایران در این مکان خانه داشت. جلال در تابستان سال ۱۳۴۸ در ساحل روستای خلیف آباد اسالم خانه ویلایی کوچکی ساخت و آن تابستان را در آنجا به استراحت پرداخت. اما در روزهای آخر تابستان یعنی بعد از ظهر ۱۸ شهریور در همان خانه از دنیا رفت، ولی آن کلبه ساحلی ماند و تا ۱۰ – ۱۲ سال پیش بقایای آن بر جا بود.  روایت است که آن موقع تنها دیوارهای آن باقی بود و همه چیزش به غارت رفته بود.

خانه تاریخی جلال آل احمد

آبگرم و آثار تاریخی و دیدنی شهر گیوی اردبیل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code