معرفی چند دیدنی و جاذبه گردشگری برتر مشگین شهر اردبیل

مشگین شهر یکی از شهرهای استان اردبیل در شمال غرب ایران است که از چشم اندازهای زیبایی برخوردار است. این شهر از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی برخوردار بوده و  سالانه میزیان خیلی از گردشگران و مسافران می باشد.

آب و هوای معتدل و کوهستانی این منطقه زبانزد همه است. یکی از جاذبه های طبیعی و بسیار جالب این منطقه، کوه سبلان است. این کوه در ۲۵ کیلومتری این شهر واقع شده و یکی از دلایل خوش و آب هوایی این منطقه نیز ناشی از وجود این کوه در این نقطه کشور است.

اما مشگین شهر علاوه بر این مناظر زیبا و چشم نواز، دارای ظرفیت ها و امکانات مختلف برای گردشگری ماجراجویانه نیز هست. یکی از آنها وجود بلندترین پل معلق خاورمیانه در این شهر است.

خیلی از گردشگران به خاطر این پل شگفت انگیز و معلق به اینجا سفر می کنند تا در آن قدمی بزنند و از هیجانات آن استفاده کنند. مشگین شهر در ۱۰۰ کیلومتری اردبیل قرار دارد که مسیر خیلی از گردشگران است. قدمت منطقه‌ استانی شهریری، از تمدنی ۶ هزار ساله قبل از میلاد در منطقه‌ مشگین‌ شهر خبر می‌دهد.

پل مهیج مشگین شهر ۳۶۵ متر طول دارد که به عنوان طویل ترین پل معلق خاورمیانه محسوب می شود. در ساخت و احداث این پل از دانش بومی استفاده شده است.

پل-معلق-مشگین-شهر-اردبیل

کهنه قلعه


مشگین‌ شهر به دلیل قدمت طولانی، دارای آثار با قدمت طولانی هم هست که کهنه قلعه مشگین شهر از جمله این آثاراست. این اثر متعلق به دوران ساسانیان است که در مساحت تقریبی ۱۵ هزار متر مربع و در بخش ورودی این شهر برفراز تپه های طبیعی ساخته شده است.

بلندی این قلعه به بیش از۱۴۰۰ متر می رسد. کهنه قلعه دارای شش برج کوچک، دیوارهای خشتی صخیم و حجره های کوچک، همانند آخور است.

کهنه قلعه-مشگین-شهر

پارک جنگلی خیاوچایی


خیاوچایی نام پارک جنگلی در مشگین شهر است که زیبایی آن انسان را مدهوش می کند. این پارک جنگلی در حاشیه رود خیاوچایی قرار دارد که وجود رود و جنگل در این فضا، مناظر بسیار زیبایی در این منطقه خلق کرده است.

درختان این پارک در فصول مختلف لباس متفاوت به تن می کنند که همین موضوع فضای این منطقه را دیدنی  ترو جذاب تر می کند.

گردشگران برای ورد به مشگین و ورودی جاده اردبیل به مشگین با مناظر بسیار زیبایی روبرو می شوند که انتهای این جاده زیبا به میدان سبلان مشگین شهر می رسد.

پارک-جنگلی-خیاوچایی-مشگین-شهر اردبیل

آب معدنی اوکوز داغی مشگین شهر


مشگین شهر منطقه ای با آب معدنی فراوان که در کوه ها و دشت های آن وجود دارد، هر ساله مشتاقانه زیادی جذب می کند. آب معدنی اوکوز داغی ازخواص معجزه آسای فراوانی برخوردار است.

سالانه تعداد زیادی از بیماران کلیوی برای درمان بیماری خود به این منطقه مراجعه می کنند زیرا این آب را برای درمان بیماری خود ثمربخش می دانند.

بقعه شیخ حیدر

اما از آثار طبیعی مانند آب معدنی، پارک جنگلی و قلعه که بگذریم ، مشگین شهر دارای بضاعت های دیگر گردشگری است که یکی از آنها بقعه شیخ حیدر می باشد.

این بقعه در مرکز شهر مشگین شهر و در باغی به همین نام واقع شده است. این بقعه متعلق به قرون هفتم و هشتم هجری قمری و از آثار کهن میراث ایرانی به شمار می رود.

در نمای بیرونی بعقه برجی مدور وجود دارد که در داخل یک ۱۲ ضلعی با ارتفاع حدود ۱۸ متر جای گرفته است.

تور ترکیبی طبیعت گردی روستاهای اردبیل

شهر باستانی یَری


وقتی ۳۵ کیلومتر از مشگین شهر دور می شویم درست در نزدیکی روستای تاریخی «پیر از میان » این شهر، منطقه ۴۰۰ هکتاری از یک بنای تاریخی به نام شهر باستانی بری را مشاهده می کنید

این منطقه پر از رمز و راز و افسانه ها و داستان زیاد در خود است که همه آنها برای گردشگران جذاب و شگفت انگیز است.این ناحیه در مجاورت رودخانه قره سو واقع است که از سه بخش دژ نظامی، قوشا تپه و معبد تشکیل شده است.

شهر-باستانی-یَری-مشگین-شهر-اردبیل

قلعه بربر


«قلعه دیو» یا «بربر» یکی از جاذبه‌های زیبا  و دیدنی مشگین شهر است که در شمال شرقی این شهرستان و در حدفاصل دو روستا به نام‌های «قوزلو» و «کویج»، در دامنه‌ی کوه زیبای سبلان، قرار دارد.

معماری این قلعه با سنگ‌های عظیم و بزرگ و بدون استفاده از ملات است. اکنون بخش زیادی از این قلعه تاریخی  نابوده شده و دیگر از بقایای گذشته این اثر خبری نیست.

دژ قهقهه

دژ قهقهه مشگین شهر از گذشته همواره محافظ جان و مال مردم به شمار می رفت و مانعی در برابر حمله و نفوذ متجاوزان بوده است. این دژ با چنین خصوصیتی تحولات و فراز و نشیب های زیادی در این دوران دیده است.

قلعه-قهقهه-مشگین-شهر-اردبیل

منطقه گردشگری کَپز


منطقه گردشگری کپزدر فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری بین اردبیل و مشگین شهر واقع است که در آن  زیباترین جاذبه‌های گردشگری به نام «ََکپز» وجود دارد.

این منطقه از اقلیم از شرایط آب و هوایی بسیار مناسب برخوردار است. این شرایط در فصول بهار و پاییز بیشتر دیده می شود. منطقه گردشگری گپز دارای طبیعت زیبا و بکر است که پوشش گیاهی ویژه آن از جمله خصوصیت این بخش است.

منطقه گردشگری کپز از درختان میوه‌ای همچون تمشک و زالزالک، برخوردار است که بر زیبایی این منطقه افزوده است.

بهترین مقاصد گردشگری در زمستان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code