جاذبه های گردشگری خلخال؛ تجربه تکرار نشدنی طبیعت گردی

شاید یکی از جاذبه های گردشگری خلخال، جاده اسالم به خلخال باشد اما وقتی اندکی با این منطقه  آشنا شویم در خواهیم یافت که این شهراز شاخص دیگری نیز برخوردار است که می تواند گردشگران بیشتری به خود جذب کند.

ییلاق، دریاچه ها ، آبشارها، غار، روستاهای گردشگری، قلعه و خیلی دیگر از آثار تاریخی و طبیعی خلخال از ظرفیت های گردشگری این شهر محسوب می شود که می تواند مقصد گردشگران بیشترنیز باشد.

شهر خلخال که در جنوب شرقی استان اردبیل قرار دارد دارای طبیعتی رویایی و سرسبز است که مناسب ترین گزینه برای سفر خیلی از افراد به این استان است.

جنگل‌های تالش، مراتع و روستاهای این شهر، گردشگران داخلی و خارجی زیادی را مجذوب خود می‌کند هرچند بیشتر مردم، خلخال را با جاده اسالم به خلخال می‌شناسند.

بهترین زمان سفر به خلخال را فصل تابستان می دانند، ماه هایی که اینجا هوا مطبوع تر و خنک تر از سایر نقاط ایران است. خیلی از گردشگران، جاده اسالم به خلخال را برای گذران وقت خود انتخاب می کنند.

جاده اسالم به خلخال مسیری پر پیچ و خم اما سرسبز و رویایی است که دو استان اردبیل و گیلان را به هم وصل می کند. در این جاده گردشگر با طبیعتی منحصر به فرد و بکر مواجه می شود. جنگل های انبوه، زندگی روستایی، عسل های ناب، آبشارها و دریاچه ها، دشت های وسیع و گل ها و گیاهان بخشی از این زیبایی ها را تشکیل می دهد.

ییلاق دشته

ییلاق دشته در جاده اسالم به خلخال، منطقه جذاب گردشگری دراین منطقه است که به عنوان محبوب ترین ییلاقات توریستی گردشگران محسوب می شود. این منطقه در دامنه شرقی کوه این منطقه قرار گرفته است و معمولا دسترسی به آن از طریق شهر ماسال در گیلان راحت تر است.

ییلاق دشته در خلخال

دریاچه نئور

این منطقه پر از دریاچه های زیبا و دیدنی است، یکی از این دریاچه ها نئور است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال، مابین شهر اردبیل و خلخال در مرز استان اردبیل و استان گیلان واقع است. این دریاچه از دو دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل شده و یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می آید.

دریاچه نئور اردبیل

آبشار نره گر

در خلخال آبشارهای گوناگون وجود دارد که با توجه به سرسبز و بکر بودن منطقه، این زیبایی ها دوچندان در این منطقه نمود پیدا می کند. این جاذبه گردشگری در روستای اسبو قرار دارد و برای رسیدن به آن باید یک مسیر  ۲ کیلومتری صعب العبور را طی کرد.

آبشار نره گر خلخال

روستای گردشگری کزج

اینجا به خاطر طبیعت زیبا و فضای سرسبز، روستاهای گردشگری زیادی وجود دارد که خیلی از گردشگران شاخه های روستایی و کشاورزی برای دیدن این زیبایی ها به این نقطه مراجعه می کنند.

روستای گردشگری کزج ازجمله جاذبه های گردشگری بخش خورش رستم شهر خلخال محسوب می شود که در دامنه کوه مشرف به رودخانه قزل اوزن واقع شده است.

جاذبه های گردشگری خلخال

این روستا از معماری روستای گردشگری ماسوله در استان گیلان پیروی کرده و ساختمان های اینجا مانند ماسوله ساخته شده است.

حمام تاریخی نصر

خلخال مثل خیلی از مناطق کشور دارای حمام های تاریخی است که حمام تاریخی نصر از جمله این گرمابه هاست. این حمام از بناهای دوران قاجار است که به طرز زیبایی طراحی شده است.

این حمام دارای طرح ها و نقاشی های بسیار زیبایی است که با استفاده از گچ و سیمان سفید طراحی شده است.

جاذبه های گردشگری خلخال

روستای گردشگری برندق

در مسیر گردشگری به خلخال به روستای گردشگری برندق می رسیم که در میان دره ای سرسبز و چشم نواز در بخش خورش شهر خلخال واقع شده است. این روستا در دل باغ ها، آبشارهای شگفت انگیز و رودخانه قرار گرفته است. روستای برندق دارای بناهای تاریخی هم است که جذابیت خاصی به این منطقه داده است.

روستای گردشگری برندق خلخال

آبشار نوده

آبشار همچنان یکی از جاذبه های گردشگردی منحصر به فرد این منطقه است. وجود آبشار در کنار طبعیت زیبا، این منطقه را بیش از پیش رویایی و شگفت انگیز کرده است. آبشار نوده یکی از معروف ترین و دیدنی ترین آبشارهای خلخال محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری خلخال

این آبشار در دامنه جنوبی کوه آقا و در بخش خورش رستم واقع است. ارتفاع آبشار ۳۰ متر است و آبشاراز میان صخره ای سنگی به پایین می ریزد. همه این طبیعت و فضا، مناظر زیبایی در این منطقه خلق می کند که گردشگران را تا مدت ها مسحور خود می نمایید.

قلعه خشتی گیلوان

قلعه ها از جاذبه های دیگر گردشگری این منطقه است که گردشگران را به سوی خود می خواند. یکی از این قلعه ها، قلعه خشتی گیلوان در روستایی به همین نام است. قلعه خشتی گیلوان در فضای وسیع و بدون پوشش گیاهی در شهر خلخال قرار گرفته است.

بنای این قلعه خشتی است و این اثر در میان چند برج قرار گرفته است. البته اینجا یک قبرستان تاریخی و قدیمی وجود دارد که مربوط به دوران اسلامی است.

جاذبه های گردشگری خلخال

کردستان و جاذبه های گردشگری این استان

خلخال سویی

خلخال شهری است که برف و باران زیادی به خود می بیند که در این شرایط ،تشکیل جویبار هم به وقوع می پیوندد. خلخال سویی، جویباری است که از آب برف‌ها و یخ‌های منطقه مرتفع دربند هواشان خلخال تشکیل می‌شود.

این جویبار وقتی پر آب شود به رودخانه های خلخال، قزل اوزن و در پایان به دریای خزر می ریزد. همه مسیرهای این جویبار، به دنیایی از زیبایی ها منتهی می شود.

جاذبه های گردشگری خلخال

گورستان شمس آباد

گورستان ها می تواند یکی از اماکن تاریخی هرمنطقه ای باشد، در خلخال نیز خیلی از گورستان ها چنین وضعیتی دارند. گورستان تاریخی شمس‌آباد یکی از این مکان هاست که در روستایی به همین نام در شهر خلخال نزدیک به رودخانه قزل اوزن واقع شده است.

گورستان شمس آباد خلخال

این گورستان بیش از ۱۳۰۰ سال قدمت دارد و روایت های مختلفی در باره رابطه این گورستان با بارش باران وجود دارد. این گورستان شامل سه مقبره خیلی قدیمی است که روی آن به خط کوفی عباراتی نوشته شده است.

غار هفت خانه

این منطقه هم از غار بی نصیب نمانده است. غار هفت خانه در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهر خلخال، در روستای گرمخانه واقع شده است.

این غار در دامنه کوه و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. غار یاد شده دارای دو دهانه ورودی و همچنین هفت تالار کوچک تشکیل شده است.

غار هفت خانه خلخال اردبیل

تفرجگاه اندبیل، آب گرم گیوی، غار جلال آباد،منطقه گردشگری ازناو، پل تاریخی پردیس، پل پردیس و قله آق داغ از دیگر آثار تاریخی و طبیعی خلخال را تشکیل می دهد.

معرفی چند دیدنی و جاذبه گردشگری برتر مشگین شهر اردبیل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code