نگاهی به دیدنی های زیبای شهر گرمی اردبیل

گرمی یکی از شهرهای استان اردبیل است که به خاطر آب و هوا و طبیعت زیبا و بکر سالانه تعدادی زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند. این شهر به منطقه مغان نزدیک است و تقریبا آب و هوای دلپذیر در کنار طبیعت زیبا منطقه مغان را به ارث برده است. گرمی از آثار تاریخی و فرهنگی نیز بی نصیب نمانده که می توان برخی از این آثار را در این شهر پیدا کرد. اغلب این آثار مربوط به گذشته های خیلی دوراست به طوری که بر  براثر حجاری های روی سنگ های باستانی و همچنین قبرهای مربوط به دوران مختلف، تاریخ کهن این شهر به خوبی آشکار می شود.

دوره تحول این شهر از سال ۹۰۰ یعنی دوران صفویه آغاز شد که با مهاجرت طوایف مختلف، زندگی جدیدی نیز در این منطقه شکل گرفت. تغییر و تحولات این شهر در سال ۱۳۵۵ نیز ادامه یافت و به شهرستان تبدیل شد که در سال ۱۳۷۰ دو شهر بیله سوار و پارس آباد به شهرستان های مستقل تغییر وضعیت دادند.

بیله سوار دارای دشت های سبز بهاری و مزارع حاصلخیز و طبیعتی منحصر به فرد است که به علت وجود گمرگ و همچنین دروازه ورود به جمهوی آذربایجان و قفقاز، سالانه حدود ۵ میلیون نفر از مرز این شهر عبور می کنند.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری پارس آباد اردبیل

قدمت بیله سوار


بیله سوار، بیش از چهار هزار و پانصد سال تاریخ مدون دارد که این ادعای تاریخی در الواح سومر به قلم ساموئیل کریمر دیده می شود.

پس از قرارداد ترکمانچای بیله سوار مرکز مغان حاکم نشین بود که تا سال ۱۳۲۷ این مرکزیت پابرجا ماند. بارندگی خوب و زمین های حاصلخیز، این منطقه را مستعد کشت انواع محصولات کشاورزی کرده است. این منطقه همچنین دارای مرغوب ترین نوع مرتع برای اتراق قشلاقی محسوب می شود.

گندم، پنبه، جو، دانه های روغنی وفندق محصولات مهم کشاورزی این منطقه را تشکیل می دهد و  گلیم، جوراب پشمی، فرش و نمد نیز از صنایع دستی این منطقه است.

بیله-سوار-شهرستان-گرمی-

هوای شهرستان گرمی


شهرستان گرمی از آب و هوای نیمه خشک و تابستان های نسبتا گرم با متوسط ۳۰ درجه و زمستان های سرد با متوسط منفی ۱ درجه را تجربه می کند. این منطقه از بارش خوبی نیز برخوردار است که بهترین زمان سفر به آن از شهریور تا اواخر آبان است.

جاذبه های دیدنی شهرستان گرمی

هوای منطقه گرمی معمولا مه آلود و محبوس در میان کوه هاست که این وضعیت باعث شده که جاذبه های بی نظیری در این شهرستان خلق شود. برخی از زمان ها باد نسبتا ملایم دائمی در این شهرستان می وزد که می تواند به توسعه ورزش های هوایی در این منطقه کمک کند.

معرفی چند دیدنی و جاذبه گردشگری برتر مشگین شهر اردبیل

دریاچه سد گیلارلو

این منطقه پراز جاذبه های طبیعی است که براثر شرایط جوی آب و هوایی بوجود آمده است. برای مثال در روستای خان کندی این شهرستان دریاچه ای وجود دارد که از ذوب شدن برف کوه قبله داشی بوجود آمده است.

دریاچه دیگری نیز دراین منطقه وجود دارد که فضای طبیعی خوبی در این منطقه پدید آورده است. این دریاچه در روستای گیلارلو واقع شده است. در حاشیه رود ارس نیز یک منطقه حفاظت شده وجود دارد که گونه های مختلفی از جانوران در آن زندگی می کنند. در این منطقه شکار ممنوع است و جانوران در محیط حفاظت شده نگهداری و مراقبت می شوند.

دریاچه-گیلارلو-گرمی

رشته کوه‌ها


از زیبایی های منحصر به فرد این منطقه، وجود رشته های کوه های اطراف آن است که جلوه  خاصی به این محیط بخشیده است. کوه‌های خروسلو داغ و رشته کوه‌های صلوات داغ از جمله چشم اندازهای زیبای این منطقه است که هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

 چشمه‌ها


چشمه ها از زیبایی های دیگر این منطقه را تشکیل می دهد. اما بیش از هرچیز، این چشمه ها آب ساکنان این منطقه را تامین می کند. چشمه های خان بولاغی و داشلی بولاغی از منابع تامین آب روستاهای این منطقه است.

در حاشیه این چشمه ها عشایر به استراحت می پردازند و از آب آن نیز استفاده می کنند. البته برخی هم می گویند که آب این چشمه شفابخش است و برای مثال برای درمان امراض پوستی و استخوانی مفید است.

تاریخ ، فرهنگ و رسوم هند

روستاهای گردشگری گرمی

اما روستاهای گردشگری از مشخصه های این مناطق است. این روستاها با داشتن مناظر طبیعی مانند چشمه، آبگرم، آبشار، غار و خیلی جاذبه های دیگر، می تواند بیش از پیش در جذب گردشگر نقش ایفا کند.

روستای خان کندی، روستای قلعه برزند، روستای آزادلو، روستای تولون، روستای شاه تپه سی و روستای اینی از جمله این روستاهاست که می تواند مقصد خیلی از گردشگران باشد.

هریک از این روستاها دارای مناطق زیبای طبیعی، دشت‌ها، کوه‌ها، رودها و چشمه‌های زیبایی است که می تواند محل مناسب برای جذب گردشگر باهرنوع سلیقه ای باشد.

روستای-گرمی-اردبیل-

اماکن اقامتی گرمی


اقامتگاه های مناسب از جمله ویژگی های مراکز گردشگری است که چنانچه این مورد به نحو مطلوب احداث شود می تواند به جذب بیشتر گردشگر در این منطقه کمک کند.

اما در کنار این اقامتگاه ها، راه ها و وسایل حمل و نقل استاندارد از دیگر زیر ساخت های گردشگری است که باید در همه مناطق گردشگری کشور از جمله گرمی بیله سوار ایجاد شود.

اکنون درشهرستان گرمی بیله سوار دو مهمانپذیر وجود دارد که در فصل گردشگری این امکانات باتوجه به تعداد گردشگران ورودی، اندک است و به همین دلیل برخی از دستگاه های دولتی نیز امکانات خود را در این راه بکار می گیرند.

استان هرمزگان و اماکن دیدنی و گردشگری آن

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code